| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Mecanica gandirii unui om religios consta in faptul ca depaseste limitele rationalului si aproba misticismul pe care il asociez ca fiind de domeniul trecutului indepartat.
Pseudo-crestinismul se afla chiar si in aceasta tara foarte religioasa din punct de vedere statistic fiind promovat de preoti corupti si de o ipocrizie nemarginita.
Situatia in care ne aflam este una foarte jenanta din punct de vedere moral,avand ca factori de comparatie primitivismul turmei credincioase,combinand inferioritatea intelectuala cu simplitatea gandirii.
Imaginea Romaniei este sculptata intr-o maniera demoralizatoare,negativismul divin avand ca scop tradarea realismului si introducerea suprarealismului intr-o maniera infantila si dezorganizata,concluzionand demiterea de la putere a gandirii rationale si pozitive,fiind inlocuita automat cu constrangerea in masa a stereotipismului de o opacitate neanteleasa de catre mine si multi altii.
Doresc sa raman un mizantrop al acestei lumi, respectiv ere.
Cand vad ceata de semidocti si nedreptatea acestei omeniri doresc si sa ma afund in singuratate si sa meditez...sa meditez in trecut si viitor, dar niciodata in prezent.

Răspuns Câştigător
| Dorugar a răspuns:

Romania este in mizerie datorita faptului ca politicienii urmeaza modelul ortodox, cel care printre multe altele spune, "Sa faci numai ce spune popa si nu ce face popa"iar politicienii spun asa:
"sa faceti ce zicem noi si sa nu faceti ce facem noi, adica ei au voie sa fure si sa faca sarlatanii, in timp ce pentru poolime exista legi sa-i pedepseasca daca nu accepta acest principiu "ortodox"!

5 răspunsuri:
| costis a răspuns:

In mecanica gandirii? Pai biela-manivela mea, ce-ai vrea sa faci cu batranele din biserici ca sa meditezi in prezent? Sa le gazezi cumva? Sa le duci intr-un gulag? Clichetul meu, daca va mai inteleg.

| BeyondTheDarkSun explică:

Se pare ca cititi doar primul cuvant dintr-o propozitie.Bravo voua!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt un om religios dar sunt cu capul pe umeri te-as ruga sa nu generalizezi.

| SakonSIUkon a răspuns:

Eu consider ateii ca oamenii care urasc viata.ei de fapt resping biblia fiindca sunt nemultumiti de ceva.

| loIosaurus a răspuns:

De ce nu te preocupi doar de gandirea ta mecanica?