| Inferno a întrebat:

Mereu aud crestinii ca spun :" Din nimic nu poate sa apara ceva." Ei bine fizica cuantica demonstreaza ceva difet din moment ce pretutindeni in spatiu apar particule din NIMIC, partucule virtuale, ce se anihileaza reciproc si alte particule pot crea particule virtuale imprumutand energie tot din nimic. Deci din nimic poate sa apara ceva, mai exista un motiv pentru care nu credeti in aparitia Universului pe cale naturala?

59 răspunsuri:
| Inferno explică:

In scoala se face fizica newtoniana nu cea cuantica.

| Filip23 a răspuns:

Vad ca ii tragi cu cuantica. Poate ne vorbesti putin despre constituentii hadronilor, densitate, dimensiuni, masa, materii in care pot fi regasiti, viteza de rotatie in jurul axei... Fa putina lumina.

| Inferno explică (pentru Filip23):

Esti irelevant.

| Filip23 a răspuns (pentru Inferno):

Irelevant e un termen care te scapa de rusine in multe situatii. Te dai crocant cu fizica cuantica, cu Bing-Bangul, dar situatia e cam trista. Acum inteleg de ce o multime de savanti de cvartal, in loc sa isi faca veacul pe la Stiinta si filozofie, misuna pe Religie.

| Inferno explică (pentru Filip23):

Esti irelevant si nici macar nu realizezi asta.
Eu am abordat un subiect din fizica cuantica. Acest subiect contrazice tot ce spun crestini despre lume si demonstreaza faptul ca nu exista nevoie de u ncreator pentru a aparea ceva. Ca nu e nevoie de nimic divin pentru ca ceva sa apara din nimic.
Tu in schimb, in loc sa raspunzi la intrebare, ma intrebi de alte domenii ce nu au legatura cu subiectul.Ce logica au hadronii care sunt si ele niste particule formate din quarci. Hadronii sunt niste barioni. Barionii sunt particule ce sunt formate din 3 tipuri de quarci. Asta ca fapt divers, ideea e ca nu are legatura ceu ce am spus eu.
Asa pot sa te intreb si eu pe tine: Vad ca ii tragi cu limba romana (scrii in romana) Poate ne vorbesti despre verbele reflexive, subiect, predicat, locutiuni verbale.
E aceiasi chestie si aici, doar ca tu fiind nefamiliarizat cu fizica cuantica poti pune astfel de intrebari.

| Inferno explică (pentru Filip23):

Iar incepi cu stiinta si filosofia, am mai discutat assta probabil ca ai uitat.
Am spus si atunci ca si acum ca stau si la S/F. Pana acum am stat pe la S/F acum mai stau si la religie.

| Inferno explică (pentru Inferno):

Si ei nu si ele.

| Inferno explică (pentru Filip23):

"Te dai crocant cu fizica cuantica, cu Bing-Bangul, "
uite cat de jalnic si patetic esti. Eu am pus intrebarea doau ca sa primesc un raspuns, dar probabil tu ai fi pus o intrebarea asta doar ca "sa te dai crocant", iar atunci faci o analogie si crezi ca si eu o pun dintr-un motiv similar.
Tu probabil cand ai citit intrebarea nu ai inteles nimic si probabil te-ai gandit ca daca tu nu intelegi nici autorul intrebarii nu intelege nimic, eu fiind mai familiarizat cu domeniul mi se pare o intrebare normala, dar din ce imi spui tu deduc ca pentru tine nu e asa.

| Filip23 a răspuns (pentru Inferno):

Am dreptate ca te dai crocant pe aici. Intrebarile despre fizica cuantica nu isi au locul pe Religie. Cei preocupati cu adevarat de religie dau tot timpul de savantii de mansarda si de intrebarile lor inalte. Aici ar trebui sa se discute si despre o sarbatoare crestina, despre viata crestinilor nu despre Bing-Bang, fizica cuantica, dinozauri sau dragoni. Daca iti place sa te umfli in pene, poftim, esti un baiat superdestept, cu cunostinte vaste in toate domeniile stiintei, care are intotdeauna dreptate. Doar ca freci menta. Am tot respectul pentru atei ca Otto, Edison, Bell. Am respect si pentru cei care isi demonstreaza valoarea sau utilitatea in domeniul lor. Nu vreau sa fac pe profetul, insa tu nu vei lasa nimic in urma ta decat niste postari inutile intr-un loc nepotrivit.

| Inferno explică (pentru Filip23):

Vrei sa spui ca subiecte ca Dinozauri, dragonii, si ciudatenii precum disparitia unor electroni si aparitia in alta parte. Existenta a unui singur electron in doua locuri simultan, etc nu ti se par interesante?

| Filip23 a răspuns (pentru Inferno):

Sunt interesante si binevenite la locul lor, mai ales cand sunt aduse in discutie cu intentie buna. Te-ai gandit vreodata daca viata poate exista si dincolo de particula?

| Inferno explică (pentru Filip23):

Dincolo de particule sunt doar informatii, ecuatii matematice.
Universl este matematica.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Atunci de ce nu suntem bombardati de particule subatomice create non-stop? Ar trebui sa fim deja morti, ar trebui sa se produca o masa colosala de energie care sa ne distruga.

| Inferno explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Apar doua erechi particula antiparticula pentru un timp foarte scurt, apoi se anihileaza reciproc.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru Inferno):

Gandeste-te ca daca totul a pornit dintr-un punct subatomic, s-a creat materia si antimateria, nu? Totul a explodat; practic, ambele s-ar atinge, si nu ar mai exista nimic.Corect?

| Inferno explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Nu. S-au facut experimente in laborator in care s-au creat niste mezoni. Mezonul A si mezonul B. Mezonii, spre deosebire de Barioni au 2 tipuri de quarcuri un quarci si un anti-quarc. Barionii au 3 tipuri.
Acesti mezoni au rezistat pentru o perioada foarte scurta de timp, timp in care s-a putut vedea diferenta dintre materie si antimaterie. S-a constatat ca materia are niste propietati in plus fata de antimaterie, lucru care este responsabil pentru existenta ei.
La inceput cantitatea de materie si antimaterie era imensa, dar s-au anihilat recipproc si cum materia are niste caracteristici in plus fata de antimaterie, materia a castigat.
Daca era invers ar fi fost un Univers de antimaterie sau daca ambele erau similare s-ar fi anulat reciproc.

| hellchild a răspuns:

"Atomul e format din 1 proton si un neutron nu din 2 cum am scris. M-am grabit."

Ca sa nu inducem lumea in eroare... Atomul este format si din unu si din 118 protoni, neutroni si electroni(ca cica is importanti, cica sunt sarcina electrica negativa a atomului.)

| Inferno explică (pentru hellchild):

Eu vorbesc de atomul ideal. Atomul e format din un proton si un neutron. Asta e atomul clasic in chimie.
Cand vorbim la modul general ne referim la modelul standard. Cand descrii o fiinta umana din punct de vedere biologic odescrii pe cea standard, cu toate ca exista multe care difera de la caracteristica.

| hellchild a răspuns (pentru Inferno):

Atom ideal? Atomul fara electroni este instabil si nu stiu daca il putem numi ideal.

| hellchild a răspuns (pentru hellchild):

Atom ideal ar fi mai de graba compus din nucleu(protoni si neutroni, cu sarcina electrica pozitiva) si invelis de electroni(compus din electroni, cu sarcina negativa).

| Inferno explică (pentru hellchild):

"Atomul fara electroni este instabil si nu stiu daca il putem numi ideal."
Atomul fara electroni nu e atom e doar nucleu atomic.
Dar nu vad ce legatura are, am spus eu ca fara electroni?

| hellchild a răspuns (pentru Inferno):

"Atomul e format din 1 proton si un neutron nu din 2 cum am scris. M-am grabit."
Da, ai spus.

| RAY a răspuns:

Stai putin ei spun ca nimic nu apare nimic dar zeul lor nu din nimic a creat totul? ipocrizie pe fata desi cand e vb de big bang nu se poate, cand e vb de zeul evreu se poate =ipocrizie apropo habar nu au de fizica cuantica daca stiau erau ateii ce naiba orice om care gandeste sunt ateii, uitate in jurul tau vezi multi oamenii care gandesc ca eu nu vad

| Inferno explică (pentru RAY):

Utilizatorii de aici sunt putin cam sariti de pe fix.

Răspuns utilizator avertizat
| WR104 a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Care este scopul omului pe pamant?

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Putin?

| RAY a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Alina du-te culcate ca intoxici TPU cu besinile tale

Răspuns utilizator avertizat
| WR104 a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Da, frumos spus, cred ca ai dreptate.
Numai bine.

| RAY a răspuns:

Fizica chiar mi-a placut mult si imi place in continuare, 8, 9

| martzian a răspuns:

"pretutindeni in spatiu apar particule din NIMIC," - Foarte tare. Esti sigur? Imi doresc un laptop nou. O sa apara?

| Inferno explică (pentru martzian):

Nu are nicio legatura ce spui tu cu ce am spus eu. Si da, la nivel cuantic asta se intampla pretutindeni in univers, avem campul Higgs care este prezent pretutindeni si mai avem si restul campurilor.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Prietene, ai amestecat informatii disparate, ca si cand incerci cu disperare sa faci o imagine clara din mai multe puzzle-uri. Nu prea iti iese si nici nu ma astept la asta...

| Inferno explică (pentru martzian):

Nu am amestecat "informatii disparate". La nivel cuantic toate campurile sunt formate din particule virtuale.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Imi cer scuze. Probabil ca esti un fizician foarte bun. Keep looking! O seara faina...

| Inferno explică (pentru martzian):

Campul Higgs are legatura cu ce am spus, nu e o informatie disparata, campul higgs este format din particule virtuale (particula-antiparticula) ce apar de nicaieri si se anihileaza reciproc, deci cum vezi are legatura.

| Inferno explică (pentru martzian):

"Imi cer scuze. Probabil ca esti un fizician foarte bun."
Presupun ca esti ironic. Probabil ca tu stiai de fizica Newtoniana unde campul este prezentat ca niste linii si cand ai auzit ce spun eu ti s-a parut o aberatie.
Fizica cuantica e diferita, aici campul nu este reprezentat ca o linie, este reprezentat cum arata el in realitate: Particule virtuale emise de particula parinte. De ce electronul e atras de proton? Iti dau raspunsu oferit de fizica cuantica: Deoarece si protonul si electronul emit aceste particule virtuale. Particulele virtuale se ating intre ele isi schimba si particula parinte si astfel se atrag.
Asta spune fizica cuantica. Neutronul se comporta diferit pentru ce e neutru.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

"Presupun ca esti ironic." - Corect. Imi cer scuze, profit de faptul ca esti un om inteligent si te prinzi, tocmai de aceea mi-am permis. Inchipuie-ti in ce fel arata zbaterea caraghioasa din "fizica cuantica" in ochii lui Dumnezeu, care a facut universul acesta.

PS: tendinta ta este aceeasi. Informatii disparate, pe care nu le stapanesti dar si orice lipsa de dorinta de a merge... la origini. Toate aceste supozitii sunt in ele insele plasate dupa momentul aparitiei universului, nu pot emite pretentia explicarii aparitiei lui. Acum, sincer vorbind, ce incredere poti avea in legile despre care tu insuti crezi ca se aplica dupa ureche, la intamplare?

| Inferno explică (pentru martzian):

Ideea e asta:
Daca la nivel cuantic poate sa apara o subparticula fara o cauza incalcand legile, chiar fizicienii recunosc asta (din cauza asta au si inventat alte legi ce se aplica la nivel cuantic), nu putea sa apara universul tot pe cale naturala?
"Informatii disparate" Nu vad care sunt disparate, eu dau repet o singura informatie si tu spui ca sunt mai multe si sunt disparate.
Informatia e asta: La nivel cuantic apar particule din nimic. Ca sunt sub forma gluonilor, gravitonilor, etc astea sunt doar exemple.

| Inferno explică (pentru martzian):

"...care tu insuti crezi ca se aplica dupa ureche, la intamplare?"
Eu nu am vrut sa spun : Vai s-au gasit particulele astea, Big Bang e adevarat gata."
Nu asta am vrut sa spun, big Bangul nu e favorizat prea mult de aceste lucruri, in realitate nu au nici o legatura.
M-am grabit cand am scris Big Bang, intrebarea e asa:
Daca in univers pot aparea particule fara o cauza (cel putin asta au constatat cercetatorii, dar e posibil sa existe o cauza necunoscuta, oricum plecam de la premisa ca nu au nici o cauza) este posibil ca universul sa fi aparut si el asa?

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Te departezi si de principiul incertitudinii, sa inteleg. Dragul meu, cine e naivul (sau nebunul) daca mergem pe rationamentul tau? In nici un caz crestinul. Rolurile se inverseaza, daca observi. Iti garantez ca poti astepta o eternitate - niciodata un univers nu se va forma din nimic. Stii ce e aia "nimic"? Hai da deja picam in ridicol. Repet, vorbesti de niste supozitii de un ridicol extrem si de o naivitate pe care numai cine NU VREA sa creada intr-un creator le poate accepta fara sa realizeze ca e nevoie de o credinta mai mare pentru ele.

Repet, pentru ca evident nu intelegi, sau nu vrei sa intelegi. Vorbim de un "nimic" care implica vidul (spatiu) si nu de un nimic ce implica...NIMIC, adica inexistenta a orice. Cum s-ar forma un astfel de spatiu din nimicul care este NIMIC?

Apropo de ironie, trebuie sa stiti, se vor scoate aparate performante care, din nimic, vor face carnati. Poate si mici. Daca teoria functioneaza, e doar o problema de timp, nu? Facem si copii asa, daca e, facem si neveste o planeta identica cu Terra, pe care sa ne mutam... Caraghios.

Dragul meu, semnele sfarsitului sunt tot mai clare O sa imi fac timp, odata, sa le iau pe rand... Nu sunt basme, ci realitati demonstrate. Stiinta va va ofera de mii de ani noi intrebari si teorii, dar Biblia se implineste pas cu pas. Pamantul asta va avea un sfarsit si vei sta inaintea lui Dumnezeu, nu a lui Bing-Bang - la judecata.

PS: eu ma retrag.

| Inferno explică (pentru martzian):

Bine, pare ciudat, am propus subiectul ca idee. Teoria Big Bang spune ca la inceput nu exista nici timpul, deci era imposibil sa apara ceva, ai dreptate.
"facem si neveste o planeta identica cu Terra, pe care sa ne mutam... Caraghios."
Faza e ca daca legile cuantice se aplica la nivel macroscopic e posibil sa existe alte sute de planete Pamant. Chiar exista cercetatori care cauta planete Pamant identice cu planeta noastra si cu oameni identici noua.
De ce sa nu fie posibil?
Aici avem un proton care e format din 2 quarci up si unul Down. Daca privim la o anumita distanta in spatiu gasim alt proton si tot asa, deci se repeta.
Dupa avem un atom, care e format din 2 protoni si un neutron, deci trebuie sa cautam ceva mai mult ca sa gasim ceva identic, dar daca cautam gasim.
Moleculele sunt dormate din atomi, dar putem sa gasim o molecula identica daca ne uitam la distante mai mari.
Omul este format din atomi, deci daca am cauta la o anumita distanta putem sa gasim aceiasi combinatie de atomi.
Totul e repetitiv. Trebuie sa stii doar distanta la care sa cauti.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Vezi, si te mai miri ca rad...

Eu am o Carte care iti poate schimba viata si te invit sa o studiezi cu atentie. Toate lucrurile din ea sunt adevarate, nu visuri editabile cu Bing-Bang. In urma cu mai multe mii de ani s-au scris acolo realitati stiintifice care nu au avut nevoie de retusuri, asemeni celor comune. Spre exemplu s-a scris ca Dumnezeu "A rânduit greutatea vântului" (Iov 28:25). Multi au ras, ca prostii. Cum adica, aerul (roo'-akh) sa aiba greutate? Pana la urma Torriceli le-a dat peste nas. Si versetul ala a ramas acolo, marturie. Este valabil cu privire la multe alte aspecte, dar mai ales cu privire la ceea ce ne doar pe fiecare dintre noi - astia mai naivi - si anume la viata noastra.

Nu stiu de o alta stiinta care sa poata face ce a facut Biblia si, in urma citirii ei, relatia cu Dumnezeu, in viata mea.

Apropo, sa nu ma injuri ca te intorc mereu la lucrurile cu adevarat importante, suntem inca la sectiunea religie si ma bucur ca ai ocazia sa afli adevarul aici...

| Inferno explică (pentru martzian):

Atomul e format din 1 proton si un neutron nu din 2 cum am scris. M-am grabit.

| WhatheWow a răspuns:

Da, e o abordare a problemei dar nu pentru ei. La fel pot intreba din ce a aparut Dumnezeu, Ingerii?; eu stiu dar pastrez numai pentru mine.

| WR104 a răspuns:

Daca un om care se considera inteligent si rational crede ca apar lucruri din nimic atunci e acelasi lucru cu a crede intr-un creator.
"Ei bine fizica cuantica demonstreaza ceva difet din moment ce pretutindeni in spatiu apar particule din NIMIC, partucule virtuale, ce se anihileaza reciproc si alte particule pot crea particule virtuale imprumutand energie tot din nimic."
Asta cam e definita stintifica a creatorului, adica totul apare din nimic.
Un fruct nu apare din nimic si este totusi natura, nici macar pomul care face mai apoi fructele nu apare din nimic.
Tu ai aparut din nimic sau ai ca toti ceilalti, o mama?
Numai bine.

| Inferno explică (pentru WR104):

Radiatia Hawking a fost detectata.

| Thunderstruck a răspuns (pentru WR104):

Zeul tau a creat toata lumea direct, nu printr-o explozie, si daca mai tin bine minte, a terminat creatia in ziua a 6-a.Eu ce nu inteleg e de ce mai creeaza particule sau de ce mai e Universul inca in expansiune? Ne mai face loc?

| WR104 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Nu se stie sigur daca este in expansiune Universul.
Poate da, apar noi lumii, civilizatii, nu-i imposibil nimic.
Esti prea mic ca sa intelegi ceva atat de mare.

| Miauti a răspuns:

Ciudat! eu am auzit pe oamenii de stiinta sa spuna chestia ca "Din nimic nu poate sa apara ceva."

Crestinul accepta ideea ca Dumnezeu a creat Pamantul din nimic, fata de omul de stiinta care nu accepta astfel de teorie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt si crestinii accepta ca ceva poate sa apara din nimic, viata apare din non-viata si altele de genul. Conditia e sa fie implicat zeul lor in proces.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Exact. Nu prea sti despre ce vorbesti. Esti pe un teritoriu cam necunoscut aici.
Dumnezeu a creat lumea din nimic (ex nihilo), inca o dovada ca din nimic pot aparea particulele.
PS: ai facut fizica cuantica la facultate sa stii despre ce vorbesti?

| Inferno explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Exact. Esti cam mononeuronal.
"Nu prea sti despre ce vorbesti. Esti pe un teritoriu cam necunoscut aici."
Irelevant. Daca are o logica fraza asta sa ma anunti si pe mine. Eu am descris un fenomen ce are loc pretutindeni. Tu aberezi total si vorbesti de alte lucruri. Ce treaba are fizica cuantica in mare cu un fenomen din fizica cuantica? E ca si cand ai spune ca nu poti intelege gravitatia daca nu ai inteles forta nucleara slaba. Adica ilogic.

| cornelmarius a răspuns:

Daca eu ti-as spune ca mi-a aparut o masina in curte din nimic ma crezi? Exact asa este si cu aberatia universului din nimic.

| a3e6u9 a răspuns (pentru cornelmarius):

Și totuși, dacă din nimic nu poate apărea ceva, atunci nu ar exista ceva, vreodata. Întrebarea de bază e: de ce există ceva în loc de nimic? și singurul răspuns posibil e: din nimic poate apărea ceva.

| cornelmarius a răspuns (pentru a3e6u9):

Nu poti demonstra ce afirmi. De unde iei nimicul?

| Giuvaer a răspuns:

Deliric e de vina...