| iezuit a întrebat:

Neanderthalii cealata specie de oameni, aveau suflet? Si de ce a creat Dumnezeu si alte specii de oameni?

27 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu a creat o singura familie, iar din ea s-au desprins toate familiile pamantului.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danay72):

Chiar, cum au aparut speciile si rasele din 2 oameni?

| M25M a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu stiu exact ce ma intristeaza (ca nu e de ras) mai tare, intrebarea in sine sau primul raspuns.

| Mădă0611 a răspuns (pentru M25M):

Intra in joc smug

| danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):

Fap. 17:26: „[Dumnezeu] a făcut dintr-un singur om [Adam] toate naţiunile oamenilor, ca să locuiască pe toată faţa pământului". (Aşadar, toate naţiunile şi rasele umane au o origine comună, toţi sunt descendenţii lui Adam.)
Cum se explică apariţia diferitelor caracteristici rasiale?
„Toţi oamenii din prezent aparţin aceleiaşi specii, homo sapiens, şi provin dintr-un strămoş comun... Diferenţele biologice dintre fiinţele umane se datorează diferenţelor de constituţie ereditară şi influenţei mediului înconjurător asupra acestui potenţial genetic. În majoritatea cazurilor, diferenţele se datorează interacţiunii dintre aceste două serii de factori. Deosebirile dintre indivizii aceleiaşi rase sau populaţii sunt deseori mai mari decât deosebirea medie dintre rase sau populaţii." — Un grup internaţional de cercetători reuniţi sub egida UNESCO; citat din lucrarea Statement on Race, de Ashley Montagu (New York, 1972, ediţia a treia), p. 149, 150.
„O rasă este pur şi simplu una dintre grupările genetice parţial izolate în care s-a divizat specia umană în timpul răspândirii sale geografice primare şi după aceea. În linii mari, pe fiecare dintre cele cinci mari continente ale pământului s-a format câte o rasă. Omul s-a diversificat genetic pe parcursul acestei perioade a istoriei, iar noi putem evalua şi studia rezultatele acestei diversificări datorită vestigiilor vechilor rase geografice. După cum ne aşteptam, diversificarea pare să aibă o strânsă legătură cu gradul de izolare. În momentul formării raselor pe continente, când, în întreaga lume, mii de populaţii au fost izolate în grupuri genetice, s-au stabilit deosebirile de distribuţie a frecvenţei genelor pe care le vedem în prezent. În mod paradoxal, deşi fiecare grup de oameni prezintă unele deosebiri exterioare, în spatele acestor diferenţe există o asemănare fundamentală" (Heredity and Human Life, de H. L. Carson, New York, 1963, p. 151, 154, 162, 163). (Astfel, la începutul istoriei omenirii, când un grup de persoane se izola de restul populaţiei şi membrii grupului se căsătoreau între ei, descendenţii lor aveau anumite trăsături genetice caracteristice.)

| Mădă0611 a răspuns (pentru danay72):

"influenţei mediului înconjurător asupra acestui potenţial genetic" inseamna adaptare, evolutia lui Darwin. tongue

| danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):

Evolutia lui Darwin, o specie s-a transformat in alta, ceea ce aici nu e cazul.Omul nu s-a transformat in alta specie.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danay72):

Dar s-a adaptat. In zeci sau sute de mii sau milioane de ani, daca ai mai trai, ai vedea de ce e capabil organismul cand mediul il obliga sa se adapteze.

| danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):

Da,tocmai acest lucru vreau sa spun si eu s-au adaptat, nu s-au transformat in altceva.Ca si ursii.Toti sunt aceeasi specie,dar s-au adaptat mediului, cel de la Polul Nord ursul polar, cel din Europa ursul brun, sau cel din Asia ursul panda.Dar ei tot ursi sunt, nu s-au transformat in alta specie.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danay72):

Pai adaptarea o sa duca la aparitia unor alte specii, rezistente conditiilor impuse de mediu, nu rase, specii.

| RAY a răspuns:

Neanderthalii nu erau alta specie de oamenii

| iezuit explică (pentru RAY):

Ma rog, increngatura diferita, dar facem parte din aceeasi specie homo.

| iezuit explică (pentru RAY):

De fapt facem parte din aceeasi familie dar suntem specii deferite. Deci erau alta specie de oameni.

| Lizzu a răspuns:

Nu sunt "specii" diferite de oameni, sunt simple categorisiri puse de stiinta omului, acelasi om dintotdeauna, in cursul evolutiei lui.

Nu exista mai multe specii de oameni. Toti sunt si au fost aceeasi.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Lizzu):

De fapt, draga Liza, neaderthalii erau o alta specie de oameni. In multe privinte erau chiar superiori, doar ca s-a intamplat ca ei sa fie pe o linie evolutionara care i-a dus la disparitie. Ce pot spune, bulanul nostru.

| reihiuke a răspuns (pentru HueyFreeman):

Si Dumnezeu a creat pamantul in 7 zile.

| HueyFreeman a răspuns (pentru reihiuke):

Chuck Norris a reusit in 7 ore.

| Lizzu a răspuns (pentru HueyFreeman):

Daca te gandesti in ansamblu,obiectiv,general vei vedea ca linia evolutiei omului este una si aceeasi,doar ca a trebuit sa li se dea denumiri diferite in functie de stadiul la care au ajuns ei cu evolutia in acele timpuri,bazat pe descoperiri arheologice.
Eu asta spuneam,ca omul a fost unul si acelasi, toti suntem rude, apartinem unei singure specii.

Daca ceva superior a creat omul, nu a creat mai multe tipuri de oameni, ci unul.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Lizzu):

Doar ca omiti un detaliu minor care cam schimba tot. Stramosii omului modern si neanderthalienii au fost contemporani la un moment dat.

| Lizzu a răspuns (pentru HueyFreeman):

Da. Stiu cum e treaba cu speciile si totul.
Doar ca eu ma gandeam din alt unghi ...nu stiu cum sa ma fac inteleasa.mi se mai intampla sa nu gasesc cuvintele potrivite.

Ma refer la om, unic cum e el.
E ca si cum ai lua un om de 100 de ani.El trece prin toate stadiile de la embrion,la bebelus, la adolescent, tanar, adult, batran.
Asa si speciile de oameni sunt stadii in cursul evolutiei noastre la cei care suntem azi.

Nu le consider alte specii. Doar pentru ca au trait in perioade diferite de timp si doar pentru ca aveau unele diferente ale scheletului si psihicului, limbajul si stil de viata?

| HueyFreeman a răspuns (pentru Lizzu):

Inteleg asta (banuiesc ca termenul corect ar fi subspecie).

| Lizzu a răspuns (pentru HueyFreeman):

Cam asa...

| dragos9234 a răspuns:

Dumnezeu nu a creat nimic!

| Miauti a răspuns:

Oameni buni nici acum nu intelegeti ca dumnezeu nu avea un plan in crearea pamantului si al omului.

Totul a fost un experiment. Daca avea un plan sigur nu exista pacatul, si alte banalitati.

| Lizzu a răspuns (pentru Miauti):

Te sustin.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Miauti):

Omiti ceva, dumnezeu este inteligenta absoluta...tu crezi ca la nivelu asta dumnezeu ar avea nevoie de un plan, eu ma indoiesc, dumnezeu daca prin absurda exista, atunci, clar nu e aatotputernic, sau atotstiiutor, de fapt, e un incepator

| Westfalia a răspuns:

Ca sa-i,, testeze'' spune dogma iudeo-crestină!( parcă nu ar cunoaste viitorul )
Sau daca nu-si pot explica ceva, iti vor spune că,, e o taină''