| anonim_4396 a întrebat:

Nu e intrebare pusa la misto sau ceva de genu deci sadeti blanzi :}}},toti stim de faptele bune si minunate pe care le face domnul Gigi Becali,toti saracii ajutati,toti bolnavii fara speranta care au primit o raza de speranta de la dansul,a facut lucruri marete,si sa uitam faptul ca e la puscarie,caci in primul rand a fost bagat pe nedrept si in al doilea rand chiar daca ar fi fost bagat pe cinstite,nu incalca legile Domnului, ci doar pe cele ale statului.Cum vi se pare sfintificarea domnului Gigi Becali? astept raspunsuri ne batute de joc.

Răspuns Câştigător
| Jardelin a răspuns:

"sfințificare"? laughing Esti simpatic! Si mai esti si turbo-bulibaș.

Sa nu uitam un lucru. Nu biserica sfinteste pe om. Omul se sfinteste singur. Iar pentru ca Gigi Becali sa ajunga in randul sfintilor mai intii trebuie sa se pocaiasca, apoi trebuie sa moara, apoi trebuie sa treaca vreo 500 de ani, dupa care biserica sa-l RECUNOASCA, ca a fost un om sfant.

| Dorugar a răspuns (pentru Jardelin):

Zau? Sa se pocaiasca ca sa ajunga sfint?
Iarasi vorbesti fara sa gandesti.
Zi-mi te rog si mie niste exemple de sfinti ortodocsi care s-au pocait?
Nu crezi ca ar fi fost mai inteligent sa folosesti cuvantul "cait" decat pocait?
Pai cum ramane cu acuzatiile pe care le aduci altora privind cultura generala, ca vad ca sta cultura pe tine la fel de multa ca parul pe broasca!

| anonim_4396 explică (pentru Jardelin):

Sunt simpatic? ooo tanks, don t say :*

22 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Hai sa iti zic si eu una simpla. Eu am o afacere imensa. Produc sa zicem 10 miliarde de euro pe an, net. Doar ca fac evaziune si din aia ar trebui sa dau 3 miliarde impozit la stat. Nu dau impozit la stat 3 miliarde, insa in schimb de 100 de milioane fac 3 biserici misto, o manastire, si construiesc vreo doua cartiere pentru niste sinistrati. Pe linga asta mai platesc si ceva la televiziuni si presa ca sa ma bage mereu in seama. Buba e ca de aia 2 miliarde 900 de milioane pe care ii datorez statului s-ar face niste mii de locuri de munca, niste zeci de scoli si citeva spitale. Acuma intrebare - cit de idiot e cel care considera ca ceea ce fac eu e bine?

NOname
| NOname a răspuns:

"Cum vi se pare sfintificarea domnului Gigi Becali?"

Să ştii că nu m-aş mira. De la ortodocşi m-aş putea aştepta la orice. laughing

Nu e primul hoţ la care s-ar închina. Bine că nu e măcar, ca mulţi alţi "sfinţi", şi un criminal în serie, ceva.hee hee

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Nu m-as fi bagat ca "musca-n lapte" daca nu spuneai:"Să ştii că nu m-aş mira. De la ORTODOXI m-aş putea aştepta la orice"(sublinierea imi apartine). De ce numai ortodoxii sunt capabili de asa ceva? Tu nu poti invoca neatentia in ce ai spus.Mi-as schimba parerea despre tine.Ai argumente care sa sustina ca, crestinismul este ma nociv decat restul religiilor? Insistenta atitudinei tale (si in alte postari), daca nu este clar motivata, are o denumire in psihologie (si chiar si in psihiatrie). Cred totusi ca ma insel eu si imi vei explica logic.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Înainte de a-i "corecta" pe alţii, metanie, asigura-te că ştii ce şi cum se scrie!
http://m.dexonline.ro/definitie/ortodox/paradigma

Îmi asum părerile, ridicolul religioşilor de cam orice fel, nu doar al ortodocşilor, fiindu-mi baza. Iar că nu eşti de acord cu ele, e problema ta.
Răspunde la întrebare, în loc să te iei de răspunsurile altora!

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

In primul rand ca nu te-am corectat, asa cum pentru a "para" raspunsul spui. Eu am afirmat ca dintre restul religiilor, pe Ortodoxi ii infierezi cel mai mult, si am intrebat de ce faci acest lucru.In momentul cand,desi nu esti de acord cu nici una dintre religii,despre una ai o parere si mai negativa,trebuie sa exista un motiv LOGIC, daca eu nu am gresit facand apel la psihologie sau psihiatrie. NOname, im pare rau ca nu ai inteles ca la mine nu tin explicatii a la "inferno".Nu vrei, nu-mi raspunzi si ma lasi sa cred ce vreau, dar nu-mi dai raspunsuri de genul celor de mai sus.Nu ma supara daca ma ignorezi fara a-mi da "ignor", ba dimpotriva, ma face sa sper ca tu consideri ca nu esti capabila(asa cum de fapt procedezi si cu intrebarile mele). Nu sunt rau, sunt sincer!

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Nu suntem noi cei mai rai, nu ai auzit ca preotii din (o anume religie nu i dau nume)zice sa il ucizi pe mickey mouse, sa nu folosesti emoticoane caci imita creaturile lui Allah si ca daca bei urina lui Mohamed e o binecuvantare?

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

În întrebare se vorbeşte despre ortodocşi (fiind religia majoritară în ţară mă şi afectează cel mai mult efectele ei negative). Despre cine aţi vrea să vorbesc, despre musulmani?

| Dandanache a răspuns:

"nu incalca legile Domnului, ci doar pe cele ale statului"

Pai vezi? De-aia e la Balta Alba, nu in Gheena. In lumea asta nedreapta, oamenii drepti ajung la puscarie, asa ca hai sa il lasam pe Becali sa isi ispaseasca pedeapsa.

| Dorugar a răspuns (pentru Dandanache):

Cum sa nu incalce legile Domnului daca Gigi este bogat si Domnul impune celor care doresc sa-L urmeze saracia deplina. Il vezi tu pe Gigi sa imparta toata averea sa saracilor asa cum cere Domnul nostru Isus in Matei 19 : 21

| sabin89 a răspuns:

Eu l-as propune pe Vadim happy

| T0T a răspuns:

Nu spun ca Gigi Becali nu este un om bun, dar daca ar deveni sfant, cred ca biserica ortodoxa si-ar mai pierde inca cateva zeci de mii de adepti.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

De ce? Nu e modelul bunlui crestin? Ajuta, se roaga, salveaza vieti, bine mai are 2-3 dosare da nu incalca legile domnului nu? si chiar de ar faceo, face o gramada de fapte bune.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este. Multi sfinti sunt alesi prost ca sfinti de catre biserica si poate te raportezi la asta, dar Gigi e foarte departe de a fii un sfant, te asigur.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Cuvantul pe care-l cauti e sanctificare.

In al doilea rand e imposibil sa nu rad auzind o asemenea bazaconie. Cum sa sanctifici un golan smenar si hot? megaLOL.

| Dorugar a răspuns:

Eu m-as bucura ca Gigi berbecali sa fie sfintit sub denumirea de Gheorghe Dracu!
Ptr ca personajul este cu adevarat diabolic si nu vrea nici cum sa asculte de Legea Domnului nostru Isus Christos care cere celor care -l urmeaza sa fie SARACI ...ca zice Isus: Mai degraba trece o camila prin urechile acului ca un bogat sa ajunga in Imparatia Cerului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar daca este un om bun mai are multa strada de facut, probe de depasit, defecte de eliminat.
Altii nu fac intr-o viata cat face Jiji intr-un an.Si bune si rele.
Dar face.
Altii doar stau pe scaun si critica ce fac altii fara sa fie in stare sa faca 1%.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De care joc? Ti se pare ca trage cineva vreo sarba pe la raspunsuri?
Sanctificarea implica si ea niste conditii, iar una din ele ar fi "-puterea de a savarsi minuni in viata sau dupa moarte" Avand in vedere ca ridicarea la rangul de sfant nu se face post-mortem, ramane sa dovedeasca sau sa faca cunoscuta vreo minune savarsita in timpul vietii.
Daca tu stii vreo minune sper ca o sa mi-o spui si mie.Stiu ca spartul semintelor din loja e o activitate al dracului de migaloasa, dar vad c-o fac si derbedeii de pe margine, asa ca nu se pune.

| Buresbista123 a răspuns:

Misterioase caile domnului...

| Diurpaneus a răspuns:

Daca dai o definitie a cuvantului sfintificare atunci cred ca vei primi si raspunsuri. Deci nu inteleg ce inseamna sfintificare si nici in Dex nu este.

| anonim_4396 explică (pentru Diurpaneus):

Ce? unde am scris stintificare?