| AvalohAlyn a întrebat:

Nu exista dragoste mai mare ca cea aratata la Golgota.Cum comentati?

Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică. (Ioan 3: 16)

Răspuns Câştigător
| eternitate15 a răspuns:

Nu exista dragoste mai mare ca cea aratata pe Golgota. Dumnezeu ne.a iubit atat de mult incat, desi oamenii au pacatuit, El l.a trimis in lume pe Fiul Sau ca sa ne rascumpere si sa ia asupra Lui toate pacatele noastre:"Dispretuit si parasit de oameni, om al durerii si obisnuit cu suferinta, era asa de dispretuit si noi nu l.am bagat in seama.Totus El suferintele noastre le.a purtat si durerile noastre le.a luat asupra Lui, si noi am crezut ca este pedepsit, lovit de Dumnezeu si smerit.Dar El era strapuns pentru pacatele noastre, zdrobit pentru faradelegile noastre.Pedeapsa care ne da pacea a cazut pests El si prin ranile Lui suntem tamaduiti"Isaia53:3-5

| Moisie a răspuns (pentru eternitate15):

Despre ce dracul de dragoste vorbesti ca Dumnezeu uite ...nu vorbeste de nicio dragoste ci despre o amenintare:
Apoc. 12. 12
Vai de voi, pămînt şi mare! Căci diavolul s-a pogorît la voi, cuprins de o mînie mare, fiindcă ştie că are puţină vreme.

10 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu stiue ce sa spun... Ce dimensiune spuneai ca avea dragostea aia, ca mare e un termen relativ.

| Mădă0611 a răspuns:

Daca exista dragoste, nu era nevoie de pedepse atat de aspre sau de un sacrificiu atat de sadic, mie ideea cu rastignirea, sacrificiul suprem, imi suna a santaj.

| sublime89 a răspuns:

Isus nu a murit pentru nimeni, ci doar pentru el si ideile lui deplasate. Ne-a rascumparat de "pacatul stramosesc", care nici nu a existat vreodata. Ce sa zic, ii multumesc tare mult.

| Moisie a răspuns:

Ce dragoste exista pe Golgota?
Era cumva dragostea produsa de orgasmul atins prin cararea propriei cruci?
Dumnezeu a iubit atat de mult lumea incat incat l-a aruncat pe fiul sau pe pamant numindu-l Diavol vezi Apoc 12:12

| RexCuParuCret a răspuns (pentru Moisie):

Tu macar ai citit si restul apocalipsei sau ti-o dat careva versetul si l-ai bagat la capsor? Si acuma il repeti peste tot?!
Ma intreb de ce atei sunt cei mai mandri oameni si uite ca mi-am dat seama cu ajutorul tau.Ei se cred superiori prin faptul ca cred in stiinta si nu cred intr-un Creator, o fiinta mult mai superiora decat omul.Hai so luam logic ca pana si stiintific e imposibil sa se produca o explozie din nimic sau ca fiecare atom din orice luccru sa fie pus acolo aleator. Daca voi chiar credeti ca fiecare lucru din jurul nostru nu a avut un design si a aparut aleator atunci stiinta de azi e nebunie.Inainte oamenii de stiinta nu abandonau o clipa posibilitatea ca Dumnezeu sa existe.In schimb acum de cand cu iluminismul si revolutia franceza sau aratat acesti oameni cum le spun unii Marii Ganditori ai acestui secol care vin cu premize ca Omul este Dumnezeu si aici eu intreb cum sa fi-e omul Dumnezeu cand Dumnezeu nu are inceput si nu are sfarsit pe cand omul le are pe amondoua.
Poate nu ai observat dar de cand cu aceste evenimente nu mai exista valori morale nicaieri.
Blaise Pascal(Ganduri)-Dacă mă încred în Dumnezeu şi El există, câştig infinit. Dacă mă încred în Dumnezeu şi El nu există, nu pierd nimic. Dacă nu am încredere în Dumnezeu şi El există, pierd infinit. Dacă nu am încredere în Dumnezeu şi El nu există, iarăşi nicio pierdere.

| Moisie a răspuns (pentru RexCuParuCret):

N-ai inteles nimic. Ateii se simt superiori pentru ca ei STIU, si stiinta face diferenta intre cei destepti sau prosti, iar voi cei care nu stiti nimic ci doar CREDETI sunteti si veti fi intotdeauna SUB cei care STIU pentru ca "Scientia potentia est" badica Stiinta = Putere, iar credinta=Impotenta
Culmea prostiei este ca nici macar despre Dumnezeul vostru nu stiti ansolut nimic ci si despre El doar credeti!
Iar in ziua de astazi oamenii sunt apreciati pesdte tot, dupa ce si cat STIU si nu dupa ce si cat CRED!
Pricepi, sau asta e prea greu de priceput pentru un habarnist care nu STIE nimic dar CREDE multe (prostii)?
Decat sa vorbesti asa a proasta, adica pe baza de credinta, despre explozia primordiala, despre care doar crezi fara sa stii nimic, mai bine spune-ne cum a aparut tot din nimic Dumnezeul tau, adica Zeul Intunericului care la Creatia nici macar nu stia ca lumina este buna.
Blaise Pascal era valabil pe vremurile cand Stiinta inca in Pampersi se tara pe branci prin WC-ul religiei, in ziua de astazi se raporteaza la Blaise Pascal doar inapoiatii mintali care nu realizaeaza ca traiesc in era informaticii si nu stiu ca au la indemana Lumina Stiintei si nu stropul de luminita de la un muc de lumanare.
Da Dumnezeu exista, tot asa cum exista si nimicul! Nicio diferenta intre cele doua entitati.

| RexCuParuCret a răspuns (pentru Moisie):

Intr-adevar un raspuns demn de userul Moisie omul stiintei care crede ca toate sau creat din nimic si se metin din nimic si in ciuda asta nu e haos in univers ci echilibru.

| Moisie a răspuns (pentru RexCuParuCret):

Ewsti destul de ager la minte pentru unu care nu stie nimic dar crede totul a proasta!
Dar ti-ai raspuns cumv la intrebarea daca tot ce exista are o caquza, atunci care este cauza pentru care exista Dumnezeu?
Totul se mentine datorita unor Legi Fizice, adica altele decat Legea cea Noua numita si Noul Testament, scrisa de niste cioflingari fara nicio autoritate!
sau nu?

| petriinna a răspuns:

Eu daca as fi Dumnezeu as crea mai multi Fii