| reihiuke a întrebat:

[.] Nu există şi nu pot exista teorii ştiinţifice ale existenţei vieţii după moarte, pentru că nu există fapte care să demonstreze realitatea unei astfel de existenţe, iar ştiinţa doreşte să se ocupe numai de fapte. Pentru ştiinţă cel mai important punct legat de moarte este o anumită schimbare de stare a organismului, caracterizată de oprirea funcţiilor vitale şi descompunerea corpului care urmează după aceea. Ştiinţa nu vede în om viaţa psihică, independent de funcţiile vitale, şi toate teoriile despre viaţa de după moarte văzute din punct de vedere ştiinţific sunt pure ficţiuni.
Încercările moderne de investigare „ştiinţifică" a fenomenelor spirituale şi a lucrurilor similare cu acestea nu duc nicăieri şi nu pot duce nicăieri, pentru că aceasta greşeşte în stabilirea problemei.
În ciuda diferenţelor dintre diferitele teorii despre viaţa viitoare, ele au o trăsătură comună. Ele fie imaginează viaţa de dincolo de mormânt ca fiind similară cu cea pământească, fie o neagă cu totul. Ele nu pot concepe viaţa în forme noi sau în categorii noi. Şi acest lucru este exact ceea ce face ca toate teoriile despre viaţa după moarte să fie nesatisfăcătoare. Gândirea filozofică şi cea ştiinţifică, ne arată necesitatea reconsiderării problemei dintr-un punct de vedere cu totul nou [...]". (extras din capitolul "A Patra Dimensiune" al lucrării "Un nou model al universului" de P.D. Ouspensky)

Pareri?

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia,în limbaj foarte simplu, zice clar că omul când moare nu mai știe nimic si merge în țărână. Eclesiastul 9:5, 6,10, Geneza3:19.

| reihiuke explică (pentru danay72):

Nu ma intereseaza ce zice Biblia, daca nu am cum sa verific

| danay72 a răspuns (pentru reihiuke):

Au fost persoane care au murit si au fost inviate.Lazar a fost mort 4 zile si nu a zis nimic despre o alta viata.Cu siguranta ar fi povestit daca era.Au existat martori la invierea sa si a fost o persoana reală, nu o poveste.Deci,se poate verifica.

| milan9 a răspuns:

"omul nu mai stie nimic"? Este doar o manipulare a iehovistilor privind un verset confuz din VECHIUL Testament.

Ecclesiastul 9, 5 prezintă doar UN CONTRAST ÎNTRE DOUĂ PUNCTE DE VEDERE DIFERITE: cel uman, (greşit) ŞI CEL SACRU, spiritual! Acest contrast este prezentat sub forma unei DEZBATERI ce are loc în mintea autorului.

Este clar că acest pasaj, Ecc. 9, 5 exprimă o concepţie greşită, străină de Dumnezeu!

O dovadă în acest sens - un alt verset contradictoriu (punct de vedere uman gresit):
(Eclesiastul 9, 2) "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău"
Cine poate crede că vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare? Dar este doar un punct de vedere gresit, subiectiv, aflat IN DIALOG cu Divinul.

In Ecclesiast, primele 10 versete din capitolul 9 redau punctul de vedere uman greşit, aflat în DIALOG şi controversă cu cel al lui DUMNEZEU.
Ca dovada, iata: „Morţii niciodată (se referă la toţi) nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare". Cine poate crede că morţii au dispărut toti pentru totdeauna? Este doar varianta greşită aflată în opoziţie cu mesajul lui Dumnezeu (procedeu stilistic).

În finalul cărţii, perspectiva sacră triumfă:
,, Si ca pulberea sa s eintoarca in pamant cum a fost, iar sufletul sa se intoarca la Dumnezeu care l-a dat" Ecclesiast 12, 7.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Cu siguranta ar fi povestit daca era" Serios? Dar l-a intrebat cineva si nu a stiut sa raspunda? Sau de unde provine acest tampit sistem de gandire? thinking Martorii l-au imprumutat de undeva, sau este creatie proprie?

Dar pe celalalt Lazar care a ajuns in "sanul lui Avraam" (in timp ce bogatul a ajuns in Iad) oare DE CE MARTORII MINCIUNII NU IL IAU IN CONSIDERARE? thinking

| TrăieşteClipa a răspuns:

Fals.
Daca eu pot cu ajutorul mintii sa transform 10 kg de nisip in aur de 9 ori si a 10-a oara nu mai reusesc, din punct de vedere stiintific nu am facut nimic.
Experimentul trebuie sa poata fi executat in orice conditii oricand si de cate ori este nevoie.
Mi se par cereri destul de obtuze.
Multe persoane cu proprietati asa zise paranormale au refuzat sa se supuna testelor cerute de asa zisii oameni de stiinta.Imi aduc aminte ca cineva nu a reusit sa reproduca un experiment la -20 de grade ca ii era foarte frig si experimentul a fost declarat ca invalid.
Pana la urma suntem oameni nu roboti.

| drutzix a răspuns:

Vrei sa vezi cum e viata dupa moarte? Gandeste-te cum erai inainte sa te nasti.

Omul asta vorbeste despre stiinta de parca ar fi un grup exclusivist.
Daca te pasioneaza ceva (viata dupa moarte in cazul lui) nu te opreste nimeni sa incerci sa descoperi acel ceva.
Dar majoritate 'intelectualilor' se multumesc sa mustre "stiinta" ca nu accepta posibilitatea vietii dupa moarte.
Daca vrei sa dovesdesti ceva trebuie sa pui mana pe treaba.

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Ca vrei tu? exista si tu alegi sa le ignori pe toatewinking

in Biblie e mentionat cum a creat Dumnezeu lumea

| Staif a răspuns:

Citeste asta: http://www.avocatnet.ro/......ioase.html e foarte interesant.

| reihiuke explică (pentru Staif):

Astfel de articole nu denota decat o gandire ingusta

| ChocolateNeko a răspuns:

Insfarsit cineva care ma intelege. :/