| dream36 a întrebat:

Nu inteleg ceva... Sexul, din punct de vedere religios este un pacat. Sexul se face dupa casatorie, nu? Atunci daca sexul este un pacat, de ce multi il practica dinainte de varsta de 18 ani sau inainte de casatorie? Daca este un pacat, atunci toata lumea s-ar duce in Iad pentru ca-s pacatosi?! Nu inteleg... multa lume se documenteaza despre sex chiar incepand cu varsta de 10 ani. De exemplu, eu am inceput sa citesc despre sex chiar de la varsta de 13 ani. Nu inteleg de ce multa lume face sex de la varste fragede. Intrebarea este: De ce atata nesimtire pe unii din noi, adica de ce asa de multe violuri sau perversiuni din partea baietilor, sau baietii( majoritatea) fac sex din curiozitate? FUNDA + vot

Răspuns Câştigător
| aumih16 a răspuns:

Nu este un pacat sa faci sex. In Biblie scrie ca nu este un pacat sa faci sex decat daca faci cu sotul tau. Deci daca una se marita la 15 ani si face sex, nu e niciun pacat doar pentru ca e varsta frageda. Societatea acum insa are alte valori. Multi fac din curiozitate pentru ca vor sa vada cum e, poate pentru ca sunt influentati de anturaj, poate ca simt ca partenerul pe care il au in acel moment este alesul si vor sa faca dragoste pentru ca acest lucru ii uneste si mai mult. De exemplu, am 16 si am o relatie de 1 an si jumatate. Pot spune ca este ceva serios pentru ca parintii se cunosc si este si logic ca atunci cand avem dragoste din partea parintilor si sustinere si mai mult noi ne iubim, sa ne dorim sa ramanem impreuna pana la sfarsit. Si asa cum trebuie, ma voi casatori dupa facultate adica in jur de 23-24-25. Asta inseamna ca voi avea 11 ani de relatie si ca nu voi face sex cu iubitul doar pentru ca nu suntem casatoriti? Cum am spus...societatea este in plina dezvoltare. Este frumos sa ai o legatura cu Dumnezeu, sa stii ca se afla acolo ca are grija de tine iar tu sa te lasi in grija lui si sa ii multumesti. Insa cand iti planuiesti viata astfel incat sa fii sigur ca Cel de sus nu se supara..nu cred ca vei fi fericit. Stii, lumea are conceptii atat de proaste. De exemplu preotii. Ei sunt intermediari intre tine si Dumnezeu. Ceea ce mi se pare o prostie absoluta. Si mai mare prostie cand te duci la Liturghie cu leul in mana ca sa se roage pentru tine. Noi insine ar trebui sa formam o legatura cu Dumnezeu. Mai credincioasa sunt eu ca ma rog, ca mi.am format o legatura cu Dumnezeu, decat unul care e mereu duminica la Biserica pentru ca asa este invatat nu pentru ca asa ar simti. Asa si asta cu sexul. Bun respecti regula cu sexul, si celelalte reguli pentru Mantuire. Dar cati chiar si simt asta? Nu multi. Vor mantuire ca sa nu ajunga in iad pentru ca le e frica de iad nu pentru ca ei chiar il iubesc pe dumnezeu si vor mantuire. Ca nu fac sex inainte de casatorie sau ca nu fac de la varste fragede ca sa nu il supere pe Dumnezeu, degeaba. Ca societatea tot strica omul de azi daca nu se tine bine si tot face fiinta umana alte pacate. Asa ca eu zic sa lasam viata sa decurga normal. Sa facem ceea ce ne dorim ceea ce simtim fara sa ranim in jur, si sa ne gandim ca acolo sus este cineva care apreciaza mai mult un om care este bun si mai are si pacate decat unul care se abtine, dar tot isi doreste..cu gandul. Si se abtine ca sa nu ajunga in iad dar tot ajunge pentru ca nu are sufletul pur.

| TeckTonik997 a răspuns (pentru aumih16):

Sexul e un pacat daca are alt scop decat nasterea unui copil.

| dream36 explică (pentru TeckTonik997):

Ai dreptate, mah baiatule. sexul e paca numai daca abuzezi o persoana, viol adica.

| doctorandus a răspuns (pentru aumih16):

Daca-mi dai si versetul din Biblie in care scrie "sexul dinaintea casatoriei e interzis/pacat" te cred. Daca nu, nu.

23 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Dumnezeu a creat sexul, a fost ideea Lui, nu a ta şi nici a mea! DAR DUMNEZEU A CREAT SEXUL CU LIMITE. Şi când sexul se petrece în aceste limite, este bine. Când se petrece dincolo de aceste limite, este GROAZNIC, GROAZNC DE DISTRUGĂTOR!

| DarkAndDreary a răspuns (pentru milan9):

"Dumnezeu a creat sexul, a fost ideea Lui"
-Care Dumnezeu?

| milan9 a răspuns:

Care este limita, sau contextul pentru care există relatiile intime? Pentru cei care accepta existenţa unui Creator (pentru minunea vietii pe care o traim) această limită este familia, căsătoria.

| milan9 a răspuns:

" Sexualitatea" a fost creata pentru un context anume. Unul singur, permanent, un angajament pe viaţă... Căsătoria. Nu,, iubirea"...

Nu manifestarea "afectivă" avea nevoie de sexualitate. Ci doar necesitatea biologica-organica a reproducerii, şi poate, natura noastră carnală (şi nu cea spirituală).

In cazul respectului deplin asumat, in casatorie, sexul poate fi uneori compatibil şi cu afectivitatea, dar este în esenţă CU TOTUL ALTCEVA decât "afectivitatea"... sad

| Holiday a răspuns:

1.Sexul nu e pacat, e doar o (alta) manipulare religioasa.
2. Varsta legala de 18 ani nu este stabilita de religie, pe vremea cand s-au scris povestile, casatoriile se incheiau cu mult inaintea varstei de 18 ani. Motivele pentru care s-a ales aceasta varsta ca "majorat" nu au nici cea mai mica legatura cu religia.
3.Prostituate existau si atunci, si nu pateau nimic, mai mult de atat, evident ca daca existau aveau si clienti. Indemnul la ucidere pentru femeile care comit adulter este dat de faptul ca misoginismul era in floare atunci, ai auzit de vreun barbat condamnat pentru acelasi lucru in Biblie? Ba dimpotriva, unii aveau mai multe neveste sau/si amante si chiar au ajuns prieteni si preferati ai barbosului. Si, mai mult decat atat, adica iti moare sotul, conform Bibliei, esti obligata sa intretii relatii sexuale cu fratele lui.
4.Violurile de care spui.
a) nu sunt nici pe departe mai multe decat acum 200, 2000, sau 4000 de ani, raportat la numarul populatiei, doar ca acum existand mijloacele moderne de informare auzi mai usor despre astfel de lucruri.
b)actele antisociale, deci si violurile, sunt pedepsite de legi, nu de vreo divinitate, iar asta e foarte clar din statistici. Unde legea este aparata si respectata si ele sunt mai putine, unde religia face legea, nerespectarea legilor, coruptia, discriminarea, cu tot ce implica ele, sunt in floare.
5.Perversiunile sexuale - defineste intai ce intelegi prin asta.
Daca sexul in afara de cel vaginal si, eventual, cum sustin unii crestini, doar in pozitia misionarului si doar cu scop de procreere reprezinta "perversiune" pentru tine, atunci nici n-are rost discutia.
Daca e vorba de manifestari sexuale intr-adevar mai "ciudate", atunci putem avea o discutie pe tema asta.

| sublime89 a răspuns:

Sa-ti explic. Sexul nu este un pacat, pentru ca nu exista pacate. Vezi ce complicat e?

| aumih16 a răspuns:

Da sexul se face dupa casatorie evident dar sunt persoane care nu se casatoresc deloc ceea ce inseamna ca pot face sex si fara sa se casatoreasca!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Salut! Consider dupa argumentele enumerate de tine, ca nu-ti sunt in clar multe notiuni, de ex: iad, sex sau relatii sexuale? Nu este tot una. In actul de identitate se specifica sex feminin sau masculin, nu facem noi sexele. Dar relatiile intre sexe este ceva. Nu? Ei bine. din puctul de vedere biblic relatiile sexuale inainte de casatorie(fornicatia ) este un pacat in linie cu betia, hotia, crima, homosexualitatea, s.a. (citeste 1 Corinteni 6:9, 10 )Deci DumneZeu nu aproba relatiile sexuale inaintea si in afara casatoriei. Doar pentru cei interesati de ce spune Dumnezeu prin Cuvantul Sau scris. Gandeste-te, ca Dumnezeu stie mai bine ce ne este de folos pentru a avea o viata plina de sens. Desigur dusmanul lui Dumnezeu care este Satan, si care-l pune intr-o oglinda negativa pe Dumnezeu in fata omului, si nu vrea ca omul sa se apropie de Dumnezeu si sa se lase invatat de El. Asa dar dupa cum amn spus, cel ce ne-a creat stie de ceea ce am avea nevoie si de ce nu avem nevoie, de ce sa ne protejam. Relatiile sexuale inaintea casatoriei aduc de obicei, doar lucruri nedorite, cum ar fi : o sarcina sau mai multe, pe care probabil ii faci marinari, iata deja ai facut si crima, si minciuna, sau cei doi dupa un timp se plictisesc unul de altul, arunca cu flirtul in alta parte, celalalt va ramane dezamagit, atunci unde mai este iubirea, (a fost desenata doar ); Sau se poti ivi diferite boli venerice, chiar lipsa fidelitatii poate fi un punct. Putini sunt cei care ajung la casatorie, dar atunci, ce pot sa-si mai ofere nou unul altuia? Rata divorturilor este mare, care crezi ca este motivul? Dar cine vrea sa aiba o relatie de familie fericita si -si bazeaza credinta pe Dumnezeu, nu pe gandirea sa sau a prieteniilor false, se va duce dupa lucrurile lui Dumnezeu cu prioritate si este cat se poate de sigur ca ve-i avea cele necesare, bazandu-te pe cel care a intemeiat casatoria, a creat omul, nu ca pe un animal, ci cu ratiune si discernamant, cu sentimente, cu stapanire de sine, si daca ve-i cauta o educatie morala si spirituala potrivita, te ve-i bucura si de relatia cu sotul tau, asa cum ne-a creat Dumnezeu. Copii sunt un dar de la Dumnezeu, ne-a creat cu capacitatea de-a reproduce. Daca tu ai fost bucurie pentru parintii tai la nastere, la fel va fi copilul tau pentru tine. Oamenii lipsiti de pietate, practica imoralitatea, incestul, viol pornografia, si tot ceea ce Satan promoveaza pentru distrugerea omului. Mai intai prin siretlicuri il atrage, apoi il ataca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti face la fel care e problema? loc este in iad cat cuprinde iar in rai mai mult este.insa cei mai multi doresc sa si-o traga in toate gaurile infiderent de consecinte.deci e o lume libera.cat santem in viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punctul meu de vedere sexul intre doua persoane indragostite nu este pacat.
Este pacat grav daca nu sunt indragostite, chiar daca sunt sot si sotie.

| Hαppiηеss a răspuns:

Sexul este un pacat daca il faci inainte de a te casatorii.
Se numeste preacurvie si este incalcarea celei de a 7 a porunci.
Dar totusi sa nu fim ipocriti, foarte putini mai tin cont de asta!

| marin81 a răspuns:

Asta este un subiect mult prea vast pentru a fi discutat aici/ Omul prin nastere este un animal/ Ca orice animal, ajuns la varsta maturitatii sexuale, va avea dorinta de imperechere( datorita instinctului) Mai intervine si societatea cu educatia ei/ Acuma si prin media sexul este oarecum pus in fata/ Acuma exista internetul unde tentatia este mare/ Dupa cum ti-am mai zis este un subiect mult prea vast si se poate discuta din mai multe puncte de vedere/

Răspuns utilizator avertizat
| caus3lov3ya a răspuns:

Nea' doctorandus, Dumnezeu permite ca relatie sexuala doar pe cea dintre un barbat si sotia sa. (Evrei 13:4). Spor la cautat.

| caus3lov3ya a răspuns:

Acea carte aparuta in 2010 care mai mult abureste si din cate am citit este bazata pe lucruri nefondate, nu are nicio relevanta. In primul rand, mi.ai cerut verset pentru un anumit lucru, ti.am dat. In al doilea rand, este adevarat ce scrie acolo cu destule exceptii si rastalmaciri. Nu are rost sa intru in subiect acum. Poti citi despre reforma religioasa luteranismul, anglicanismul, zwinglinismul, calvinismul. O sa vezi acolo ce insemna dumnezeu, biserica, mantuirea. Nimic! Un nimic pe care vroiau toti sa il aiba si de care profitau care cum apucau. De la reforma incoace a innebunit lumea cu dumnezeu. Nu zic ca nu exista. Zic ca sunt fraieri cei de azi si ca considera vitala certitudinea ca vor fi mantuiti si nu inteleg adevarata legatura cu dumnezeu. Multe carti, multe aberatii care fiind scrise bine, adera la tartacuta cititorului si il fac sa se gandeasca cat adevar graieste autorul cand simplul adevar il gasesti in suflet in propria legatura formata cu dumnezeu fara intermediari in simpla dorinta de a trai cum vrei tu dar decent. Dumnezeu nu se supara daca esti sincer. Sau daca gresesti din iubire. Cred ca e pacat cand esti constient ca faci o greseala. Atat nimic mai mult. Restul...aiureli care nu se afla in concordanta cu societatea de azi. Daca respecti toate regulile din biblie si vrei si sa respecti valorile ai cerintele familiei tale si mai ai si tu pretentii.
Nu esti fericit. Cel putin nu in societatea asta.Si zic unii ca le respecta ca sa ajunga in rai. Nici macar nu stiti daca exista raiul. Nu e nimic palpabil. Nu aveti nicio dovada ca exista si nicio certitudine ca ceea ce vi se predica si in ceea ce credeti exista. Nici eu nu am. Si totusi cred in dumnezeu. Biblia nu a fost scrisa de dumnezeu sau de iisus. De aceea incerc sa imi creez legatura cu el, sa nu fiu ca ceilalti, sa stiu ca e acolo, ca ma iubeste, ca ne iubeste, si ca vede tot. Atatea carti scrise god and the sex by the way nici nu am citit tot articolul de pe wiki. Atate scrise...care poate nici nu au iesit vreodata din gura Celui de sus. Traiti normal.

| caus3lov3ya a răspuns:

Prima fraza era ambigua. Ideea era ca nu e pacat doar atunci cand faci cu sotul tau

| dream36 explică:

Va multumesc pentru raspunssuri