| EmaS a întrebat:

Nu te lasa biruit de rau, ci biruieste raul prin bine. Ce intelegeti prin aceste cuvinte?

Răspuns Câştigător
| Catheryne a răspuns:

"Aveti aceleasi simtaminte unii fata de altii. Nu umblati dupa lucrurile inalte, ci ramaneti la cele smerite. Sa nu va socotiti singuri intelepti… Nu te lasa biruit de rau, ci biruieste raul prin bine." Romani 12-16…21. Nu umbla dupa lucrurile inalte de ce sa te pierzi singur! Cauta mai degraba sa fii credincios Domnului in toate lucrurile urmand Cuvantul Lui si la vremea potrivita El te va inalta in locul potrivit de unde nu vei cadea decat departandu-te de Dumnezeu. Binecuvinteaza si nu blestema caci ai fost chemat sa mostenesti binecuvantarea. Altfel cum crezi ca vei implini ascultarea fata de Cuvantul lui Dumnezeu implinind unele porunci iar altele nu? Biruieste raul prin bine, daca Isus a facut astfel si noi trebuie sa facem la fel, ucenicul nu este mai mare decat Invatatorul sau! Fii desavarsit!

18 răspunsuri:
| EmaS explică:

Adica ce intelegi tu prin aceste cuvinte din Biblie, ce crezi ca vrea sa ne invete?

| EmaS explică:

Hummer
Fiindca ei au avut de ales si au ales cui vor sa ii slujeasca.La fel cum si noi oamenii avem de ales cui vrem sa slujim, dar dupa moarte va fi prea tarziu.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Nu te lasa biruit de ora de mate, fugi de ora de mate.
Asta inteleg.

| MMihai a răspuns:

În realitate, nu există Satana / Diavol.
Satana / Diavolul este o minciună a popilor!
Dar dacă chiar ar exista Diavol, omul ca epsilon Dumnezeu // ca ființă divinică, trebuie să biruie influențele venind din partea „ obiectelor", din panteonul malefic!

| Bogdanux a răspuns:

Fapte bune.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

@alexsmenaru e nasol sa fi idiot asa-i? laughing Copile da-ti doua palme si mai treci pe la Biserica, domnule idiot. happy

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

@alexsmenaru,daca ti-as da dreptate acesta ar fi pacatul suprem. Ma refer la al 2-lea raspuns al tau.

| GodBlessYou a răspuns:

Trebuie sa ne aliam cu Domnul Satan cat mai repede cu putinta, fie ca Domnul Satan sa fie cu noi b-)

| GodBlessYou a răspuns:

@PaladeOvidiu

Tu sti del mai bine, cred ca deja te doare idiotenia ta happy

| MenInShadow a răspuns:

Ce raspunsuri... unii nu inteleg intrebarea, sau care e scopul ei, asa ca prefera sa critice.
Nu pot sa ma gandesc la alt sens al cuvintelor tale, decat la cel care se vede.
Daca ar fi sa dau exemple, la carti sf am citit si la cate filme am vazut, as putea sa dau exemple destule. Chestia cu binele biruieste raul e adevarata, in povesti si filme, intotdeauna raul este invins de bine, si asta se intampla si in viata reala desii nu de multe ori, cateodata cam prea rar.
Sa iau alt exemplu, cel bisericesc. Diavolul nu poate fi invins de un om simplu. Dumnezeu este binele. Deci, credinta in Dumnezeu, si gandul ca el iti este aproape, te protejeaza de diavol.
Asta e un exemplu pentru un om "normal". Insa unii au un alt sens de "bine" pe care noi il consideram rau. Astfel, noi pe el il vedem rau, insa si el pe noi ne vede la fel, rai.
Asa ca fiecare poate raspunde in multe feluri la aceasta intrebare, fiecare avand opinia s-a despre rau si bine.
Cam incalcit raspunsul meu si nu prea se intelege nimic, dar mai bine decat sa critictongue

| MasterOfDisaster a răspuns:

@crisbebe intrebarea propriu-zisa e:„Ce intelegeti prin aceste cuvinte?"

@Ema inteleg ca trebuie sa lupti intotdeauna, sa nu te dai batut indiferent de ce (ti) se intampla.

| hummer24 a răspuns:

Adica trebuie sa ne gandim si la drecii din iad, adica ei de ce nu pot fi adusi pe calea cea dreapta, daca noi putem fi sa lvati ei de ce nu pot?

| Fineness a răspuns:

Pai.ce ai spui acolo mai sus are logica...big grin
Acest proverb sau ce o fii el vrea sa spuna ca indiferent daca viata iti joaca feste sau cineva ti-a facut vreun rau, trebuie sa mergi mai departe, sa zambesti sau chiar sa faci bine celui care ti-a facut acel rau!
Poate ca intr-o zi raul se va intoarte ca un bumerang impotriva lui, iar tu vei fii mai fericit.
Asa inteleg eu, acum nu stiu cu o fii...happy

| florina200 a răspuns:

Adica sa nu faci niciodata rau

| crisbebe a răspuns:

Si care-i faza? care-i intrebarea propriu-zisa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Slujeste-l pe Dumnezeu, facind bine altora.Numai bine.

| Cloudless a răspuns:

O chestie simpla. Atunci cand cineva iti face raw cea mai rapida cale de a rezolva care iti vine in minte de obicei e sa te razbuni facand tot raw. Biruirea prin bine se refera la a face contrariul, "faceti altora tot ce vreti sa vi se faca voua", ceva in genu asta.

| Cîrnat_8405 a răspuns:

Nimic.