| anonim_4396 a întrebat:

Nu vi se pare ca, acesti multi "atei", care activeaza pe TPU, se ocupa mai mult decat "crestinii" de aici cu studiul religiei si a lui Dumnezeu? De ce cercetati si intrati in conflict pe tema a ceva ce sunteti "convinsi" ca nu exista? Este o neliniste meta-fizica avand ca efect mai mult apropierea de Dumnezeu decat detasarea?

77 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Faptul ca un ateu studiaza religia nu este ceva incredibil, intrucat un studiu nu implica anumite credinte si prejudecati despre subiect.
Cand studiezi filosofia lui Schopenhauer nu trebuie sa crezi in filosofia lui Schopenhauer.

In definitiv vorbim de atei care studiaza religia crestina, nu de atei care fac apologia crestinismului, e o diferenta.

NOname
| NOname a răspuns:

Cât timp ideea despre acel ceva imaginar, plus dogmele religioase (unele de-a dreptul idioate), practicile majorităţii religioase...influenţează negativ societatea, din care fac parte şi eu, am tot dreptul să-mi apăr drepturile şi să-mi exprim nemulţumirile.

http://www.tpu.ro/......ercand-sa/

Basmele în sine puţin mă interesează (fie ele creştine, musulmane, hinduse...). Îmi repugnă însă efectele lor.

http://www.tpu.ro/......de-8-june/

| doctorandus a răspuns:

Exista discipline ca istoria crestinismului si biblistica, in care unui profesor universitar nu i se cere sa fie crestin pentru a preda Noul Testament la universitate. La fel cum exista profesori universitari de budism care nu sunt budisti, profesori universitari de iudaism care nu sunt evrei, profesori universitari de marxism care nu sunt marxisti, etc. Doar creierele primitive isi inchipuie ca un specialist in Biblie ar trebui sa creada in Biblie si zeii din ea. Vezi http://relegere.org/relegere/article/download/392/615

| M?d?0611 a răspuns:

Religia face rau intregii planete, planeta pe care traiesc si eu, daca teistii s-ar indoctrina si omori intre ei, ar fi minunat, nu m-ar interesa deloc, ar fi doar natural selection at work.hee hee

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru M?d?0611):

Aceasi gandire agresiva.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

Pot să te întreb de ce creștinii pe orice forum major creștin blocheaza, cenzurează, atacă oricine e non-ateu sau chiar e creștin dar e din altă confesiune? Încearcă de exemplu să scrii pe cel mai popular forum creștin ortodox ( www.crestinortodox.ro/forum ) și îți dau cel mult 48 de ore în care să fii blocat pe timp nedeterminat!

Mai mult, nu ți se pare agresiv ca cineva să caute ca să existe să forțeze botezarea copiilor și îndoctrinarea lor în școli, construind biserici peste tot, a te amenința cu iadul, și toate „darurile" duhului? Foarte des îmi amintesc de atacuri la persoană pe TPU și eu insistam: te rog răspunde la întrebare.

Te întreb, out-of-curiosity, tu accepți știința secolului XX, în special evoluția? Te consideri că faci parte dintre primate?

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru KhludCiprian):

Da ai dreptate cu prima parte, doar ca aia nu sunt crestini, crestinismul e mai complex, daca e vorba doar de Romania este prostimea influentata de BOR, nu e ca si cum ei ar putea sa te contrazica, pentru ca ei nu stiu ce fac, ei doar imita mecanic. Botezul, acelasi lucru, totul mecanic, nimeni nu poate explica procesul natoral cu "darurile". Nu sunt de acord cu asta.

Cat despre stiinta, nu sunt de acord cu teoriile evolutiei.Sunt de acord cu crearea omului dupa chipul lui Dumnezeu, adica dupa o trinitate, omul este creat la intalnirea a 3 forte. Pe pamant fortele care fac omul, anume, corpurile omului sunt provenite din influentele Pamantului ( Corpul Fizic "tarana esti in tarana te intorci" ), Influentele atmosferei terestre ( se mai gaseste si cu numele de Corp Astral ) si Influentele Planetelor ( Corp Mental), cred ca in ortodoxism ii zice suflet. Oricum este doar ce cred eu, nu se poate demonstra practic, in natura...cu alte cuvinte omul este rezumatul creatiei: astea 3 forte "infinitul mic" sunt gasite in "infinitul mare" sub denumirea de Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Sfantul-Duh, omul este rezumatul creatiei, la randul nostru in noi avem corespondentele galaxiilor, stelelor, planetelor, avem atomi, celule, celule care lucreaza pentru un singur organ( ex. neuron), toate lucreaza pentru ceva mai mare, mai mare pana ajungi la om, adica la Dumnezeu, toate fac parte dintr-o unitate, cum si tot ce apartine Creatiei face parte din Absolut, din Dumnezeu.
Este singura teorie, care ma convins.De fapt este mult mai complexa treaba, asta este o explicatie insuficienta facuta "cu mintea".Ca sa intelegi creatie e nevoie de un nivel mai inalt de constiinta.

| M?d?0611 a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

Citeste-ti intai biblia, fara a fi ipocrit, adica ce iti place e la propriu, ce nu, la figurat, metafora, si vorbim apoi de agresivitate.

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru M?d?0611):

Nu inteleg ce vrei sa zici.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

"Este singura teorie, care ma convins."
De ce nu publici o hartie stiintifica? Sa o confirme?

Evolutia ca si heliocentrismul, faptul ca gandim cu creierul nu cu inima (ca in Biblie), faptul ca bolile nu-s blesteme, toate lucrurile ce sunt scrise diferit ca in Biblie, cred ca le accepti. De ce nu si evolutia? Ai ceva impotriva stiintei? De ce iei pastile cand te imbolnavesti, si nu folosesti doar interpretarea biblica ca pacatele sunt doar o problema de binecuvantare?

| M?d?0611 a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

Bineinteles, ca n-ai citit biblia, de asta, sau daca ai citit-o, ai sarit fragmentele in care dumnezeu iti spune sa-i omori pe cei care nu cred in el, ca sunt nebuni, sau cred in alti zei, sau Iisus ca cine nu e cu el e impotriva lui, desi un ateu, default, n-are treaba cu religia, pana vin niste unii si au treaba cu el, apoi e clar ce urmeaza, iar cand se satura sa se apere, trece la atac, nu asa agresiv ca cel indreptat impotriva lui, aia sunt anti teisti. Cea mai buna defensiva e ofensiva.

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru M?d?0611):

Nu tot ce e in biblie trebuie luat ca adevar, si nu trebuie sa transformam orice adevar in credinta.

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru KhludCiprian):

Pai a fost un om care a dovedit-o matematic, si se poate dovedii matematic la scara mai mica.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

Care om, imi pot da link-ul la demonstrarea matematica a lui Dumnezeu sau a agentului ce a intervenit in aparitia sau dezvoltarea vietii?

| M?d?0611 a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

Si de unde stii ce trebuie luat ca adevar si ce nu?

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru M?d?0611):

Unde nu poti practica singur, unde nu poti verifica pe tine.

| M?d?0611 a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

Pai vindecarea orbilor n-o poti verifica, invierea mortilor la fel, mersul pe apa la fel, incestul, potopul, exodul, venirea antihristului, s.a.m.d., de fapt, nimic din biblie nu poti verifica pe tine, decat daca apelezi la autosugestie, "fara dumnezeu esti nimic", si asta se si intampla, ajungi nimic, un sclav inchis intr-o mina care tanjeste dupa o raza de lumina naturala, doar ca nu stie cum arata lumina naturala si se bucura daca vede o lampa.

| Holiday a răspuns:

Am zis-o si cu alte ocazii, m-ar durea in cot de toate prostiile astea religioase ale voastre daca nu ar influenta negativ societatea, nivelul de trai, viata altora in general. Uita-te si ai sa constati ca o tara cu cat are locuitorii mai religiosi cu atat nivelul de trai e mai mic, coruptia e mai mare, toate merg mai prost.

Ca sa te scutesc de contraexemple, singurele unde cat de cat nu e asa sunt unele tari arabe dar doar datorita petrolului pe care il detin, si nici acolo nu pentru majoritatea e bine, tot smecherii o duc bine, populatia nu o duce pe roze, mai ales din punct de vedere al libertatilor pe care le au.

Daca pentru tine si altii ca tine poate nivelul de indoctrinare religioasa este prea mare pentru a intelege ceva, sunt unii care pot intelege despre ce e vorba si sa ia deciziile corecte.

In concluzie nu ma ocup cu studiul povestilor voastre, despre aberatiile de acolo m-am lamurit demult.

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru Holiday):

De ce atata gandire agresiva? De ce te-ai gandit ca eu as fi un indoctrinat si ca vreau sa ma cert cu tine si sa iti aduc contra exemple?

| Holiday a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

"De ce cercetati si intrati in conflict pe tema a ceva ce sunteti "convinsi" ca nu exista? Este o neliniste meta-fizica avand ca efect mai mult apropierea de Dumnezeu decat detasarea?"

Nu e vorba de nici o agresivitate, pragmatism poate, dar atat, iar intrebarea ta mi-a parut tendentioasa, cu tenta de genul "voi dezbateti pe aici pentru ca nu sunteti lamuriti daca zeul exista sau nu", lucru, cel putin pentru mine clar, asa cum am zis, nu exista, dealtfel daca esti ateu stii ca nu exista, daca inca mai ai dubii esti agnostic, sau oricum altceva.

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru Holiday):

Nu am dubii, voiam doar sa stiu pozitia fiecaruia.Eu nu sunt nici ateu nici de vreo religie, asa ca nu am nimic cu gandurile voastre.Dar asa cum tie ti s-a parut tenta de genul asa mi s-a parut si mie o gandire agresiva happy dar totul s-a lamurit.

| Holiday a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

As fi de acord cu tine daca nu puneai atei intre ghilimele. In situatia cu ghilimele e ca si cand ai considera ca ateii de fapt nu sunt atei, daca intelegi ce vreau sa zic.

| sublime89 a răspuns:

E si normal ca ateii sa studieze mai mult religia, pentru ca altfel n-ar mai fi atei. E dovedit faptul ca ateii cunosc mult mai multe lucruri despre religiile lumii, decat cei care au o anumita credinta. Daca si-ar citi si crestinii biblia, si ar invata mai mult si despre alte religii, multi dintre ei ar deveni atei la randul lor. Iar dezbaterea care are loc intre atei si crestini e absolut normala intr-o societate care cauta adevarul, si care vrea sa scape de indoctrinarea masiva la care a fost supusa atatea secole.

| Darkmagic a răspuns:

Cei de pe TPU cred ca "activeaza" atat pentru ca probabil nu au altceva mai bun de facut. :D

Daca NU CRED in nicio religie...CE CAUTA la "Religie"?
Tu daca dispretuiesti "Benzi desenate", postezi da'mboulea pe acolo mii de intrebari? :))
In mod evident, NU.

Deasemenea nu as numi-o "neliniste metafizica" ci mai curand o munca de "misionariat", in sens invers celei de sorginte crestina.
Daca intorc pe calea "ateismului" & "Stiintei" un pusti de 15 ani, atunci sunt fericiti, fara sa realizeze ca "ateu" complet, ala "pro-stiinta", fara infuzii de supranatural, fantastic, fantezist etc, NU exista, e o utopie.

M-am contrazis putin cu unul dintre cei mai fanatici "atei" aici:
http://www.tpu.ro/go-to-answer/12920699/
...si nu a mai continuat, vaduvindu-ma de inca vreo doua zile de ras...
Pana la urma, totul se rezuma la unii care cred, si unii care nu cred...cu rezerva notabila ca ar fi trebuit si o rubrica "Ateism", si am fi fost cu totii mult mai fericiti. :D

P.S.
Stiu, am fost agresiv.
Nu am nimic cu non-religiosii de tipul unuia ca Ion Iliescu. (e primul nume care mi-a venit in minte) :D
Omul si-a educat "non-religia", ajutat ce-i drept si de comunism...insa AM multe cu "ateii" de fatada sau cu "ateii" de 20 de ani, "atei" din teribilism.

| M?d?0611 a răspuns (pentru Darkmagic):

Un fel de "daca nefumatorilor nu le place fumul de tigara, de ce dracu vor sa ca in locuri publice sa nu se fumeze si vorbesc despre efectele nocive ale tigarilor?" rolling on the floor
Atei or fi de multe feluri, dar crestini sunt de unul singur: ipocriti, credinta lor e din teama si necunoastere, iar categoria "ateism" e "stiinta si filosofie", unde vad teisti, dar ateii sunt de treaba, nu fac spume, iar cat timp religiile ataca ateii, e dreptul lor sa se apere, acum ca n-ai citit biblia, e alta mancare de peste, pentru un crestin e lectura obligatorie, ateii n-au asa ceva, deci nu cauta "argumente" penibile.

| Darkmagic a răspuns (pentru M?d?0611):

Ce-i aia: "in publice sa nu se fumeze"? big grin
Te-au deranjat puternic argumentele cu care am sters pe jos cu Gaia?
Pai...foloseste o superstitie atee:
Ureaza-i "Noroc". laughing

STII foarte bine ca nu am nimic cu crestinii, non-religiosii ori hindusii, CI DOAR cu utopiile alea de "atei pro-stiinta" & ratiune, cu... rolling on the floor "adversarii" aia ai supranaturalului si fantasticului.
____________________________
"Majoritatea care sunt atei sunt mai deschisi la minte decat ce-i care se roaga pentru o zi cu soare"

Cam asta mi-a scris acolo unu' Ghost01, si asta "pro Stiinta si Filosofie", de nu mai poate. laughing
Doar ca saracu'...nu stie sa scrie.
Poate intelegi si tu de ce ma amuz si nu am mai dat raspunsuri serioase la "Religie" de anul trecut.

Sunteti minunati! laughing
Fara voi pe aici, cred ca m-as uita la "Stan si Bran" ca sa obtin acelasi efect...

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Darkmagic):

" ala "pro-stiinta", fara infuzii de supranatural, fantastic, fantezist etc, NU exista, e o utopie."

Da, eu sunt ăla.

| Alphawolf a răspuns (pentru Darkmagic):

"Daca NU CRED in nicio religie...CE CAUTA la "Religie"?"

Pai tu te dai interesant pe aici(ti-am vazut mai multe raspunsuri in care prezentai doar ironii... nimic altceva), vrei sa discuti probleme serioase si nici macar atat nu poti procesa!?! Hai ca incerc sa dau o explicatie fara perdea si pe intelesul copiilor, desi sansele ca ei sa priceapa sunt prea mici, fiind prea subiectivi, egoisti si orgoliosi.

Religia e deranjul si gunoiul facut de "copii". Deranjul si gunoiul supara, le ingreuneaza viata la atei(si la religiosi doar ca ei nu pot constientiza), asfel ei fac ordine, matura, piaptana, grebleaza, dezinfecteaza, aduna si arunca gunoiul, fac curat dupa("copiii") inconstienti si iresponsabili. "Copiii" astia sunt mai speciali(da, sunt fenomenali!), iubitori de mizerie, prea "mici" pentru a intelege si a fi responsabili, dar in schimb, sunt super activi, fac mizerie si vor sa distruga tot ce este de pret, adica ei sunt producatori si sustinatori de anormalitate si haos, plus ca nu le ajunge doar camera lor, ei vor(si fac) mizeria in toata casa.

Iar benzile desenate nu sunt gunoi, sunt fara pretentia de adevar, ele au rostul lor, si "toti" suntem de acord cu asta. Adica lipsesc motivele reale de a le dispretui.

| M?d?0611 a răspuns (pentru Darkmagic):

Locuri publice, ma grabeam, corectez imediat, ca tare greu de inteles era, dar de asta incepe sa imi placa sa vorbesc cu tine, cauti tot felul de chestiute penibile. :x
N-am citit argumentele despre care vorbesti, ma grabeam, dar tu esti mai minunat, si iar, ma refer la gandire, nu la imagine, pe care inca n-am privit-o de aproape, adica intrat pe profilul tau.

Ma uitam acum ce ai zis. :)) Sigur ai citit "dumnezeu nu crede in atei", e clar, de acolo "argumentele" si si necredinta ta in existenta lor, uite, eu scriu, ma grabesc iar ca am treaba, am treaba pentru ca exist, si la sfarsitul zilei e facuta, tot pentru ca exist, deci, exist, ca nu cred in Yhwh nu inseamna ca nu exist, nici tu nu crezi in ceilalti enjpe mii de zei, deci esti ateu fata de ei, si existi. Si ce au filmele alea cu ateismul? Iti place sa ai un brad impodobit de craciun, mananci preparate din carne de porc, oua si miel de paste? Da, "crestinule". Pe bune, cum de nu te-am zarit pana acum ca esti foarte tare, nene? ("foarte tare, nene" e expresie, sa nu ma trezesc ca interpretezi si asta). Faptul ca ne place supranaturalul nu ne face mai putin atei, pe mine ma intereseaza credintele stramosilor pentru a le intelege modul de gandire, asa cum ma intereseaza religia in prezent. 8-> Gata, mai jos nu mai citesc ca e prea penibila discutia. Pe tine te atrage stiinta, daca nu, o folosesti, ca ai incredere in ea, asta te face ateu? Sau stai, nu e intrebare, e afirmatie, "asta te face ateu", in concluzie, toti ateii sunt crestini, si toti teistii sunt atei, mda, e plina lumea de atei prosti, nesimtiti, ignoranti, ipocriti, s.a.m.d.

Brb. Sper sa gasesc un raspuns la fel de interesant, sa imi iau doza de endorfine si la noapte. :)) https://www.facebook.com/......197159402/

| Darkmagic a răspuns (pentru Alphawolf):

Mi-ai raspuns doar ca sa te aflii "in treaba" si acum tu si cei asemeni tie va erijati in "femeile de serviciu" ale umanitatii? =))

Daca tot te lauzi ca mi-ai mai citit postari, MAI CITESTE O DATA AICI:
http://www.tpu.ro/go-to-answer/12926067/

Si apoi poate-mi spui si mie de care ateu te pretinzi...

- Esti doar reticent in ceea ce priveste credinta in vreo divinitate?
(Corect)

- Esti ateu de tipul:
Nu crede in nicio divinitate, in minuni, nu concepe supranaturalul, fantasticul, misticul, etc...

Atunci esti varza, si DEGEABA pe aici.

Doar faceti pe curajosii, negand practic natura umana, inclinata spre aceleasi suparatoare: "supranatural", "fantastic", "mistic", "magic".

E nevoie sa te invit si pe tine la 2 dimineata prin Bellu ca sa cauti UNDE e "curajul" ala inspirat din "Stiinta"? =))

"Istetilor"! :D

| Alphawolf a răspuns (pentru Darkmagic):

Pai tu vrei sa-mi argumentezi cu speculatii de genul: "Doar faceti pe curajosii, negand practic natura umana, inclinata spre aceleasi suparatoare: "supranatural", "fantastic", "mistic", "magic".

E nevoie sa te invit si pe tine la 2 dimineata prin Bellu ca sa cauti UNDE e "curajul" ala inspirat din "Stiinta"? rolling on the floor

Nu cumva sustii evolutia facand apel la latura umana(frica)? Oare nu curiozitatea si frica de necunoscut creeaza inclinatia despre care vorbesti? Oare omul nu gandeste in functie de informatia inregistrata(experimentata si promovata)? De indoctrinarea cu imaginatii nici ateii nu au scapat, tot ce s-a promovat este inmagazinat si la atei in cap, doar ca ateii au reusit sa realizeze ca slabiciunile avute pentru imaginatii sunt nejustificate, asfel ei incearca sa le faca fata sau chiar sa le anuleze. E clar pentru toata lumea ca frica poate produce rationamente gresite. Necunoscutul e problema. Omul s-a intalnit cu pericole de toate culorile si tine la viata lui. Noaptea omul e "neputincios", nu vede cat trebuie(cat are nevoie), asfel, dorinta de viata, ii provoaca in imaginatie tot felul de pericole.

Acea inclinatie de care vorbesti sunt doar slabiciuni, care au o explicatie realista si rationala(fara nimic fantastic).

| Darkmagic a răspuns (pentru M?d?0611):

Mada wrote:
"Faptul ca ne place supranaturalul nu ne face mai putin atei"

Pai asa spune fato! rolling on the floor
"NU cred in divinitate!"
Punct!

Intr-un final, ai ajuns si tu la concluzia ca "super-ateul" ala care e "pro-stiinta" si detesta supranaturalul e o gogorita...chiar daca ar trebui sa-ti modifici vreo sapte milioane de raspunsuri postate in trecut in acest registru.

Pui Stiinta in gura TUTUROR ateilor, si internetul PUTE de "atei" care nu stiu sa scrie, cred ca germofob e...frica de germani, sau ca Razboiul rece...a avut loc iarna! big grin

..."Brb"?
Scrie la mine cumva ca am 12.000 de raspunsuri in trei ani...adica dorm pe internet pana "Brb" tu? laughing
Spune-mi ca ti-e dor de mine, si-ti dau numarul de telefon. big grin
Auzi..."Brb"... laughing
Succes cu endorfina aia, nu mai am altceva de adaugat. happy

| M?d?0611 a răspuns (pentru Darkmagic):

laughing nene, esti tot mai amuzant.
1. Ce ateu a zis ca detesta supranaturalul? Eu mereu am zis ca ma intereseaza cum gandesc teistii, si nu sunt singura, si in caz ca nu te prinzi, in religii/superstitii, traditii vezi asta cel mai bine.
2. Brb era la misto, dar logic ca nu ai inteles.
3. Dezamagitor raspuns. Nimic gen "ateii se bucura de caldura si cer senin, vara, ca se roaga crestinii sa fie asa, vara", dar chiar si asta m-a amuzat.
Brb.batting eyelashes

| Darkmagic a răspuns (pentru M?d?0611):

Esti de o incapatanare si o prostie crunta... rolling on the floor
Bai fato!

1. Am afirmat in majoritatea covarsitoare a raspunsurilor mele ca nu exista "atei pro-stiinta"!
(sa le spunem progresisti, e un termen mai potrivit)
Am spus ca exista:
Religiosi, si Non-religiosi!
Ateii aia care nu cred in divinitate, SI ATAT!
Inteligenti, progresisti, supeerstitiosi si prosti exista cu duiumul, in ambele categorii!
_______________________

2. Tu pe de alta parte ai ZECI de raspunsuri in care urlii ca ateii nu cred in vreo divinitate,
DAR ca ateii sunt si "deschisi la minte", "pro-stiinta", "privesc si analizeaza totul prin prisma Stiintei", si deci, sunt refractari la tot ceea ce tine de supranatural, fantastic, magic, etc!
"REFRACTARI" ba! big grin

Acum ai sucit-o cu "supranaturalul"? rolling on the floor

Ori e "SUPRAnatural", ori nu e? big grin

Unde naiba vezi tu atata "pro-stiinta" in sutele de atei din teribilism, "atei" care nici la 25-30 de ani, NU STIU SA SCRIE macar corect, in conditiile in care un om normal, invata sa scrie pana pe la varsta de 10-12 ani!
CAND NAIBA ajung astia "sa VADA lumea prin prisma stiintei"? big grin
La varsta de 2000 de ani? rolling on the floor

Mergi si trateaza-te ca esti bolnava tare iar "Ateismul" tau e EXTREM de asemanator cu o religie in sine.

Daca mai faci ca pocnitoarea mult pe aici, ma apuc sa-ti vanez raspunsurile alea "inteligente" cu "ateii" care n-au nicio treaba cu supranaturalul, ca voi vedeti totul prin lupa "Stiintei". laughing

Tu ori esti bolnava, ori redusa la un absurd periculos...

| M?d?0611 a răspuns (pentru Darkmagic):

Nene, inteleg ca toate cuvintele alea sunt adresate tie, de fapt, e grav ca iti vorbesti pe net. laughing
1. O tot intorci si o sucesti, ce crezi ca dovedesti cu asta? Ca esti foarte penibil doar. Ai zis ca nu exista atei, nu doar "atei pro stiinta", ca stau acasa de rusalii si ca inainte de moarte, vezi doamne, ar linge oase. oh go on Nu stau sa caut raspunsurile, sper sa ai bun simt sa recunosti.

2. Tu ai zis de supranatural, un argument foarte penibil. Daca ma uit la LOTR nu inseamna ca si cred in elfi, asa cum daca ma intereseaza credintele egiptenilor nu inseamna ca o sa cer sa mi se construiasca o piramida, dar ti-am zis, daca tu iei medicamente inseamna ca crezi in evolutie, in stiinta, in biologie, la fel pentru folosirea tehnologiei, iar cum stiinta si zeii nu se pupa... Da, totul trece prin lupa stiintei, nu e stiinta pe care o cunosti tu, definitii doar, si nu e nevoie sa stim totul ca sa punem spune ca prietenul tau imaginar e doar atat, un personaj imaginar.

Vaneaza-mi raspunsurile, domnul sanatos psihic, dar cu prieteni si dusman imaginar, si extrem de inteligent, care citeste "dumnezeu nu crede in atei" si hop, e gata sa demonstreze lumii ca ateii "e" prosti.
Vezi ca astept raspunsurile alea, ca oricate tampenii ai debita, nu ma supar, esti prea penibil, atat de penibil ca ar trebui sa pun cuvantul in fiecare propozitie. Deci? smug

| Holiday a răspuns (pentru Darkmagic):

"E nevoie sa te invit si pe tine la 2 dimineata prin Bellu ca sa cauti UNDE e "curajul" ala inspirat din "Stiinta"? =))"

Tu esti sanatos? Cine naiba a patit ceva noaptea in cimitir, eventual in afara sa se impiedice de ceva si sa-si juleasca genunchii, palmele sau nasul, dar asta se poate intampla oriunde mai ales pe intuneric.
Unii chiar traiesc in cimitire si n-au nici un fel de stres sau probleme.

http://www.9am.ro/......ipine.html

http://vasile-antipa.blogspot.ro/......asele.html

http://www.bzb.ro/stire/orasul-in-care-oamenii-traiesc-printre-morti-a72123

Doar cateva exemple, mai sunt si alte locuri.
Un mort e mort si gata, nici fantoma nici zombi, nici duh, nici alta tampenie.
Iar faptul ca tu faci pe tine noaptea prin cimitir nu inseamna ca toti sunt speriati de fanteziile tale.

Ca sa incheiem discutia, am trecut noaptea si prin si pe langa cimitire, nu ca mi-am propus asta ca sa testez ceva, pur si simplu pe acolo era drumul mai scurt, si singur, si insotit si in nopti cu luna si in nopti innorate, si vara si iarna. si ghici, nici vorba de fenomene misterioase.
Problema e doar in capul celor ca tine.

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

"cu care am sters pe jos cu Gaia?"... acum m-ai facut curios supremule... cu ce argumente ai sters tu pe jos cu mine?

Nici macar n-am stiu de aceasta tentativa penibila de a ta de a te da miezul din fanta. E bine ca am dat de postarea asta din greseala.

Zi-mi si mie supremule, cu ce argumente ai sters pe jos cu mine.

Prezinta link-ul discutiei noastre.

| M?d?0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Astept si eu raspunsurile alea "incriminatorii" rolling on the floor, inexistente, desigur, ca oi fi eu nu stiu cum, dar alcool nu consum deloc... whistling

| Deaad a răspuns:

De dementi laughing
Si eu eram asa la inceput dar dupa cum observa oamenii(sau poate nu) numai activez pe categoria Religie.
Am inceput sa nu-mi pese.Ma doare fix la basca si ei se consuma ca fraierii sa dezbata subiecte religioase si sa convinga crestinii ca nu exista Dumnezeu sau crestinii sa-i convinga pe atei ca exista Dumnezeu.Nu o sa reusiti, ipocriti grasi ce sunteti!
Eu nu ma mai declar ateu dar nu ma mai declar nici religios.Nu-mi mai plac cuvintele astea.De ce nu mai bine ma numesc indiferent si termin cu cacaturile.
P.S:Astept injuraturi.Multumesc.

| Alphawolf a răspuns (pentru Deaad):

"Astept injuraturi." - Le cam meriti! Si stii de ce? Ai facut afirmatii deplasate fara sa le sustii cu nimic. - Poti constientiza ce inseamna asta(daca tot te crezi normal si destept)? Nu cred, ai ghicit de ce!?

| KhludCiprian a răspuns:

Iți răspund în numele meu, personal sunt ambivalent cu existenta oricărei zeități. Adică eu tind să cred că nu există, dar chiar dacă ar exista, acel zeu, sau acea zeiță e în mod clar o mare ticăloasă. Nu zic că e bună sau rea acea domnișoară, dar în mod cert dacă ea a interacționat de exemplu cu omenirea, modul sub care a tratat ființele umane de-a lungul istoriei (și nu numai) îmi spune că nu merită prea mult respect.

Totuși motivul sub care îmi „bag coada" (referință din tradiție ce pentru creștinii ce n-au citit Biblia, Satan nu are coadă) e că argumentele teiste în general sunt o ploaie de greșeli de logică, amenințări, îndoctrinarea copiilor cât să îi indepărteze de la educație (de exemplu în a nega evoluția), discriminarea femeilor și a minorităților sexuale, discriminarea oricărei persoane din alte confesiuni și religii, furtul (dpmdv) din Bugetul de stat, și multe altele.

Dacă ai avea perspectiva mea, ce ai face când ai vedea astfel de oameni ce ei se definesc morali dar se poartă atât de groaznic cu aproapele?

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru KhludCiprian):

Ai dreptate in legatura cu moralitatea, dar de ce crezi ca acesti zei, in forma prezentata in scrieri sunt niste personaje?

In legatura cu Biblia, ca au citit-o, ca nu au citit-o oricum ar fi luat totul la nivel denotativ, Biblia e o carte greu de citit avand in vedere numarul mare de metafore. Oricum dupa parerea mea, unele capitole din Biblie scriu pe linia adevarului, dar sunt mai greu de inteles.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

„Ai dreptate in legatura cu moralitatea, dar de ce crezi ca acesti zei, in forma prezentata in scrieri sunt niste personaje?"
Deoarece niște oameni au scris despre acei zei. De aceea de obicei ei tind să fie de obicei fie antropomorfi, fie animale din mediul de viață al autorilor. N-am văzut să scrie nici un evreu despre o zeitate-elefant (sotia zeului El/Iehova în religia canaaneancă era o femeie, dar Baal era prezentat ca un taur) sau o mainuță așa cum prezintă hindușii.

Dacă există un zeu, dat fiind câte religii zic că îl „înțeleg" și când întrebi oricare doi creștini, sau orice alți doi teiști de orice altă natură, când ajungi la definiții ce se contrazic, îmi dă de înțeles cel puțin că dacă o zeitate există, nu se arată oamenilor (sau o face foarte rar, poate s-a arătat la 40 de oameni - referință la Biblie în toată istoria omenirii) și când o face, tot felul de oameni interpretează ce au văzut. Este Isus un zeu? Dacă întrebi pe unitarieni sau martori, sau evrei (ce ei chiar l-au văzut la chip) sau musulmani, nimeni nu l-a văzut așa! Nu zic că e sau că nu e (în acest răspuns), dar nehotărârea pe de o parte a ceea ce putem ști de o zeitate combinat cu ideea că acea zeitate dă legi ce să discrimineze, mă face nu să lupt împotriva zeității dar doar împotriva discriminării.

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru KhludCiprian):

Poate e o forta supracosmica, sau o lege, sau o dimensiune.

| DarkAndDreary a răspuns:

Trebuie sa-ti cunosti dusmanul.
Si nu toti ateii sunt convinsi ca nu exista un dumnezeu.

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru DarkAndDreary):

De ce la ce porneste gandirea asta atat de agresiva? ("dusmanul" )

| Ben00 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Care dusman fata? Baba de la biserica cu coliva?

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

Agresiva? Era doar o expresie.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Ben00):

Nu, fata. Era doar o expresie.

| HowdidIgethere a răspuns:

Spatiile publice sunt in multe cazuri murdare.

| HowdidIgethere a răspuns:

Neliniste metafizica? multi te-ar musca de gamba ca nu zici ca ei.

| MaNuela_RoMina_1999 a răspuns:

Ateii au religia lor si noi daca suntem crestini asa cum pretindem, nu trebuie sa-i judecam. Ei nu cred in Dumnezeu, dar nici nu spun ca nu exista un Dumnezeu. Asta e religia lor. Fiecare dintre noi e liber sa creada in ce vrea.

| casian_6565 a răspuns:

Satana isi baga coada si acum vin cu argumente si da ti mi dreptate:
Nu ar fi mai usor sa nu invatatm despre Dumnezeu si sa nu mergem la biserica?
de ce sa ti iubesti aproapele cand poti sa i dai in cap?
de ce faci fapte bune cand poti sa pastrezi acele lucruri pentru tine?
Toate lucrurile vin de la astea. dar e foarte usor sa te apropii de Dumnezeu si nu sa te departezi. Ai nevoie de vointa ca daca ai avea credinta cat un bob de mustar i ai spune muntelui acestuia sa se mute si s ar muta. Omul din ziua de astazi nu face voia lui Dumnezeu si primeste pedeapsa sub diferite forme. Sf Ap Petru cand a mers sa imparta bogatii pe pamant cand a ajuns pe teritoriul tarii noastre a scapat sacul si au curs toate si a zis vai Doamne ce am facut si Dumnezeu zice lasa ca le dau conducator rau (prost) ca sa nu aiba parte de ele. Sper ca vau pus pe cand aceste cuvinte pe mine m a fascinat din prima distribuiti sa afle si ceilalti.

| Holiday a răspuns (pentru casian_6565):

Asta va invata la scoala la ora de religie? La ce clasa e asta cu sacul lui Petru? La clasa intai? Ce aberatii...

| M?d?0611 a răspuns (pentru Holiday):

Dupa gandirea lui, toate bancurile cu Petru la poarta raiului sunt de fapt fapte reale, si cred ca multi gandesc asa. laughing) Da, e mai usor sa nu crezi in dumnezeu.

| casian_6565 a răspuns (pentru Holiday):

Ai nevoie de pshiolog frate. Tu crezi ca tot ce stiu am invatat la ora de religie ca tine? daca tot va mananca in c*r de religie si de ce sa se faca la scoala sa nu se faca nici mate na cum ar fi inteligentule.Te crezi destept

| casian_6565 a răspuns (pentru M?d?0611):

Ce gandirea lui ma? DAca tu nu crezi in Dumnezeu e traba ta. Dar asta inseamna sa ti irosesti viata ca un fraier.

| M?d?0611 a răspuns (pentru casian_6565):

Iar tu n-o irosesti deloc, nu, ma? Cei care cred in zei si viata de apoi, nu traiesc viata asta deloc, decat daca sunt cei mai super hyper ipocriti.

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru M?d?0611):

Ii cunosti pe toti personal?

| M?d?0611 a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

Nu trebuie sa cunosc oamenii, ci crestinismul, teismul in general, dar sa luam crestinismul, ce invata? Viata asta nu conteaza ci cealalta, viata dupa moarte. Ia zi-mi, un pustnic isi traieste viata sau o iroseste? Prin "trait viata" nu ma refer la bautura, petreceri, gagicareala, s.a.m.d., sau un crestin adevarat, daca ar exista, ca eu nu stiu sa existe.

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru M?d?0611):

Exista oameni si oameni, poate ca traiesc mai bine decat tine izolati, eu nu am o religie si totusi nu inteleg prin trait viata bautura, petreceri, gagicareala etc. pentru ca nu ma simt bine acolo. Crestinismul in sine are alte valori decat cele prezentate de BOR, nu mai confundati sistemul cu religia.In crestinism viata asta conteaza foarte mult pentru ca o pregateste pe cealalta, posturile si rugaciunile nu sunt o pierdere de timp sunt o testare a vointei de exemplu, si mie mi se par o tampenie rugaciunile, probabil e pentru ca eu nu am vointa sa stau o noapte intreaga sa ma rog, o gasesc o actvitate "plictisitoare si inutila". Crestin a fost doar unul Iisus Hristos ca fapt istoric, si a punctat timpul cu absolutul lui divin.Dar nici un crestin de azi nu e crestin, de fapt, in afara de cativa unii nici macar nu incearca sa fie crestini.Crestinismul nu include "Detasarea" de lume, adica nu e obligatoriu sa te duci in mutni si fara bautura fara petreceri fara femei, ideea e sa nu abuzezi de asta, ca sufletul nu se risipeste de la o prostie de asta, un crestin nici nu ar lua astea 3 enumerate de tine ca pacate, de fapt nici nu exista un pericol pentru el in astea, pentru ca le poate controla, pentru ca are vointa.Pacatul incepe unde alea trei enumerate sunt sub semnul "inca putin".

| M?d?0611 a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

Pentru mine o viata risipita e sa nu iti pui intrebari, sa crezi ca totul a fost creat de dumnezeu pentru oameni si ca lumea e cum cred cei care interpreteaza biblia. Traiesti si mori fara sa intelegi ce e in jur, iar daca nu intelegi, nu vezi deloc din adevarul obiectiv, macar la partea cu crestinii suntem de acord, in afara de partea cu Iisus.

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru M?d?0611):

Cu ce nu esti de acord la partea cu Iisus?

| M?d?0611 a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

Ca a existat si ca a fost cum se crede.

| casian_6565 a răspuns (pentru M?d?0611):

Dumnezeu nu ti a interzis sa nu bei si sa nu mergi la petreceri. Dar daca te imbeti ca un porc ...pai da o in colo de treaba. Stai 2 ore la biserica si gata e de ajuns. Fiecare cu parerea lui

| M?d?0611 a răspuns (pentru casian_6565):

Ziceam ca nu asta inseamna sa nu iti irosesti viata, asa cum cred unii, eu sunt atee, nu consum alcool, nu fumez, nu ma droghez, n-am mancat shaorma niciodata, nu ma buricesc pe manele, nu merg in discoteci/cluburi, nici nunti, botezuri, dar imi place sa incerc sa inteleg lumea, pentru un teist e simplu: omul e superior tuturor formelor de viata, lumea e a lui, animalele sunt slugi, n-au sentimente, nu gandesc, e jignitor sa fie comparat cu ele, cineva e rau ca e posedat, o gandire asa inseamna o viata 100% irosita.

| casian_6565 a răspuns (pentru M?d?0611):

Omul e coroana creatiei STAPAN aici pe pamant. e bine ca nu faci asa ceva dar exista cineva care e mai presus de noi. Omul de cand a existat si a dat seama ca exista cineva mai presus acuma fiecare dupa invatatura lui. Totusi as vrea sa ti pu o intrebare. ce ai face in cazul in care ai ajunge sa te ia ingerul si sa te plimbe prin rai si iad? ( ca atunci cand mori asa se intampla si dupa e judecata )

| M?d?0611 a răspuns (pentru casian_6565):

Omul e egal cu celelalte animale, sau responsabil de grija lor, pentru ca are ratiune, nu stapan pe Pamant. Si de unde stii ca un animal nu crede ca exista cineva mai presus de el? Observ ca unele se sperie de fulgere.

In vis probabil m-as speria, dar odata trezita, as sti ca e produsul subconstientului incarcat cu porcarii crestine. Daca tu crezi ca iadul e cu cazane cu smoala, asa o sa-l vezi, mie mi-e scarba de betivi si de obsedati sexuali (bolnavi psihic), bineinteles ca avand multi scarbosi din astia in preajma m-as speria, raiul nu conteaza cum mi-ar aparea, ar fi de bine.

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru casian_6565):

Nu te duce nimeni in nici un iad, iadul reprezinta, nu stiu cum sa ma exprim, cand nu ai posibilitatea sa te mantuiesti, oricine ajunge in iad ramane acolo, nu exista vizite. Ingerii nu pot ajunge nici macar la Pamant, doar omul poate ajunge de la Pamant la Dumnezeu si invers.

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru M?d?0611):

Iadul nu este generat de mintea omului, iadul reprezinta, conform bibliei " Tenebrele Exterioare" este capatul universului, pe raza noastra a creatiei ar fi Luna, nu ma bag. Dar in iad nu este posibila mantuirea, nu este nici cu foc nici cu fricile omului, este ultimul loc din univers, ultimul adica cel mai prost, cu cele mai multe legi la care te supui ( Pamantul de exemplu pe raza noastra a creatiei este penultimul, inca odata, ultimul fiind Luna ). Omul este fiinta superioara pentru ca se poate ridica la Dumnezeu, are posibilitatea asta, ingerii sunt ingeri, arhanghelii sunt arhangheli, cainele e caine iar mineralul e mineral, doar omul are posibilitatea sa se ridice de la Pamant la Dumnezeu si sa ajunga de la Dumnezeu la Pamant.

| M?d?0611 a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

"Conform bibliei", ai putea sa imi dai versetele respective? nu de alta, dar imi pare un articol de pe urania.ro sau pasul fortunei.ro, sau cum s-or numi site-urile acelea.

Cainele are constiinta si sentimente, de ce nu ar avea sansa sa se ridice la dumnezeu cand e mult mai sincer si nevinovat decat majoritatea oamenilor, sau decat toti oamenii chiar?

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru M?d?0611):

Psalmi.
Cap. 85

12. Că mare este mila Ta spre mine şi ai izbăvit sufletul meu din iadul cel mai de jos.
Cap. 113

25. Nu morţii Te vor lăuda pe Tine, Doamne, nici toţi cei ce se coboară în iad.

Peste tot iadul este prezentat fiind "cel mai de jos", mai jos de iad nu e nimic, e capatul, si nimeni nu iese de acolo, adica nu se mai pot mantuii.(parere personala, nu vreau sa o bag pe gat nimanui )

Lasand asta, Cainele are memorie si reactie, nu poate fii vorba despre constiinta, sau daca vrei poate fi vorba ca la oamenii care se lasa in voia sortii, la voia intamplarii, despre somn ( stare de veghe/somn, stari ale constiintei ), dar tind sa cred ca animalele nu au asa ceva, este ceva specific fiintei om, constiinta pe care omul o poate atinge, si nu mai omul, are nivele mult mai inalte precum constiinta obiectiva, constiinta cosmica, spun multi intelepti "Cunoasterea incepe cu studiul cosmosurilor". Si Dumnezeu la randul lui este un Cosmos, iar omul cosmos este creat cu aceeasi structura a lui Dumnezeu " Dupa chipul si infatiisarea lui...", aceasta idee cu cosmosurile, daca vrei o foloseste si parintele Arsenie Papacioc, om pe care il gasesc mai rasarit in gloata de popi, din pacate a murit.

Ideea e ca unele animale se pot ridica la nivelul omului dar nu il pot depasii, un nivel insuficient al omului, animale precum cainele, maimuta... unele specii de maimute/caini.Dar nu pot depasii asta, oamenii pot depasii si ingaerii si arhanghelii, se pot ridica la Dumnezeu, de asta e fiinta suprema.

*(Ti-am trimis si un mesaj cu acelasi raspuns dar nu cred ca a ajuns inca, m-am gandit ca asa se posteaza mai repede ) *
Daca vrei sa mai vorbim in plus despre asta, da-mi te rog add pe Messenger: unitas_tpu, nu vreau sa umplem intrebarea cu deviari de la subeict, si asa se tot fac de 2 pagini.

| casian_6565 a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

Frate studiaza. Omul cand moare este luat de inger si plimbat prin lume. II arata iadul si raiul este scris frate invata nu citi doar pe net. Dupa judecata nu mai poti sa pleci din locul in care ajungi. Ingerii pot ajunge pe pamant. Iadul nu e cu cazane de smoala eu nu am zis asta acolo e cin si singuratate insa poti sa vezi din rai in iad si invers cauta in pilda bogatului si a saracului Lazar daca nu inveti nu ai de unde sa stii, ....la Dumnezeu totul e cu putinta dar la oameni nu.

| casian_6565 a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

Daca vrei sa stii exista 9 cete ingeresti adica 9 feluri de ingeri al caror numar este imposibil de definit sunt sute de mii, miii de mii invata si nu de pe net. cauta si la facere ca Dumnezeu la pus pe om stapan peste toate ale pamantului daca tot vrei sa stii.

| M?d?0611 a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

Ma interesa partea cu raza de creatie.

- Evreii credeau ca Pamantul e plat, deasupra e raiul, dedesubt e iadul, de asta se tot vorbeste despre "jos", care te asigur ca nu e la figurat.
- Constiinta obiectiva nu e asa obiectiva, ma rog, zici apoi ce dea cosmica, ehe, daca oamenii n-ar fi inceput sa scrie lucruri folositoare supravietuirii, si apoi ganduri si alea alea, n-am fi avut constiintele despre care vorbesti.
- Daca dumnezeu e cosmosul, ideea cu raiul si iadul ar trebui sa dispara, deci si pacatul stramosesc, cele 10 porunci, Iisus, in fine, tot ce invata religiile create de om.
- Nu mai folosesc messul. :d Nu imi plac discutiile lungi, nu pun intrebari ca nu stiu raspunsul, ci ca sa va pun mintea la treaba, sa vedeti ca religiile sunt minciuni, si daca vreti sa credeti, e ok, dar poate din bun simt n-o sa va mai victimizati sau sa incercati sa corupeti mintile altora.