| sullivan a întrebat:

Nu vi se pare curios ca un biet rabin ca si Isus, care nu a avut niciodata in viata lui puterea de a darui viata vesnica, va promite ca v-o ofera dupa ce a murit chiar el insusi?
Asta este cu atat mai curios cu cat nici Dumnezeul lui Moise nu promite celor care Il urmeaza nici un fel de viata vesnica, ci doar un loc numit Casa Mortilor in care vor sta ca niste umbre amorfe, adica fara viata!
Nu vi se pare interesant ca notiunea de "Viata vesnica" a aparut odata cu Noul Testament, adica exact odata cu aparitia Diavolului, pentru ca in Vechiul Testament nu exista notiunea de Diavol)
Nu vi se pare curios ca viata vesnica IN IAD v-o promite exact cel care dupa inviere se recunoaste singur ca fiind Stapanul Iadului, adica Christosul?

46 răspunsuri:
| ErrorFound a răspuns:

Ma, nu stiu cum vin toate astea, dar daca ai citit Biblia, ai sa sesizezi o gaura de 18 ani in viata lui Iisus. happy
Cica in astia 18 ani a calatorit prin Egipt si orient, adica la civilizatiile cele mai dezvoltate din acel timp. Tind sa cred ca Egiptenii cunosteau foarte multe informatii din domeniul stiintei spiritului, deci s-ar putea ca macar o parte a povestii sa fie adevarata.

| sullivan explică (pentru ErrorFound):

Si ce importanta are ca un rabin evreu a calatorit in Egipt?
L-a facut asta cumva nemuritor?
S-au de la asta i s-a tras faptul ca dupa moartea sa a fost avansat la gradul de Dumnezeu Post mortem?
Este adevarat ca rabinul Isus era un om inteligent, dar in ziua de azi sunt zeci de milioane de oameni mai inteligent decat a fost el, ba chiar unii au adus servici deosebite omenirii, si nici dracu nu le stie numele!

| ErrorFound a răspuns (pentru sullivan):

Da bine, dar gandeste-te ca http://templulsecretelor.blogspot.ro/......thoth.html chestiile astea 12 erau afisate si limba era inca cunoscuta, deci cine stie ce a aflat din ele si de pe la budistii din Est.

| Inferno a răspuns:

In caz ca nu stiai, Iisus a calatorit in Egipt.

| Maxim96 a răspuns:

Precum Tatal are viata de la Sine asa i-a dat si Fiului sa aiba viata de la Sine si sa daruiasca viata vesnica tuturor celo care cred in El, in Iisus Hristos pe Care Tatal L-a trimis din iubirea Lui cea nemasurata ca sa dea viata vesnica tuturor care vor crede in El.

| Maxim96 a răspuns:

Milostivirea Lui cea nemasurata a patruns pana la cei din iad daruindu-le viata.

| Ben00 a răspuns:

Ce inseamna rabin?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baaaiii du-te ma ca mai postasi prostiile astea.esti ala evreul care regreta ca l-a rastignit pe messia ori iii e frica? stai cumintel ca te-a iertat.e prea bun pentru un popor criminal, indaratnic, si neascultator, care si-a omorat ori alungat toti profetii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu.ti-ar place sa nu fie adevarat fiindca asa iti doresti tu.dar evreii facut-au din casa tatalui ceresc o pestera de talhari, de vanzatori si schimbatori de bani toti avari si necinstiti.si VOI acuzati preotii ortodocsi de iubire de arginti? farisei cu doua fete ca sa nu zic cu trei patru, veti da socoteala.VOM da socoteala pentru orice vorba nelalocul ei.

| justbelieve a răspuns:

Citeste mai bine Biblia si a-i sa vezi ca ai zis numai aberatii.bai,m-ai informati-va si voi inainte sa deschideti gura

| sullivan explică (pentru Inferno):

Si asta schimba cu ceva lucrurile?

| sullivan explică (pentru Maxim96):

Asa este! Ca doar nu pe degeaba se lauda ca este Seful Iadului.
Dar sa traiesti o viata vesnica in Iad, brrrrr...zau ca nu e ceva tentant!

| sullivan explică (pentru justbelieve):

Cum iti permiti tu sa/mi recomanzi Biblia care este o maculatura mincinoasa pe care nici Dumnezeu si nici Isus nu isi permit sa o recomande NICIODATA nimanui?
Nu crezi ca te crezi prea dashtept...degeaba?

| justbelieve a răspuns (pentru sullivan):

Ia uite cine vorbea. daca este o maculatura mincinoasa de ce vorbesti despre ea? si de unde stii tu ca nu Isi permit sa o recomande? Ti-au zis tie? nu mai vorbii fara sa stii despre ce, ca sa te afli in treaba, inteligentule.

| sullivan explică (pentru justbelieve):

Ma istetule, arata/mi mie un pasaj din Biblie in care este mentionat faptul ca Dumnezeu si Isus ne cere sa citim si sa urmam BIBLIA (si nu Tanacul = scriptura evreilor) si iti dau cuvantul meu ca mananc fiecare pagina din Biblie chiar daca o ungi cu fecale!

| sullivan explică (pentru justbelieve):

NU! Mie mi-au zis in Deuteronom pct 13:1, adica in Lege, ca cei care il asculta pe Dumnezeu sa-l ucida pe cei care fac minuni asa cum a facut Isus, si pe toti cei care i se inchina acestor sarlatani care doresc sa fie crezuti ca Dumnezeu, adica e vorba de toti crestinii!
Si daca tu crezi in Dumnezeu, si mai vezi ca Dumnezeu cere sa fie ucisi cei ca tine, apoi mi-ar tremura chilotei de frica lui Dumnezeu si a pretentiilor Sale, daca as fi in pielea ta!

| justbelieve a răspuns (pentru sullivan):

Scrie sa Il urmam pe El.si cum faci asta daca nu respecti si citesti cartea Lui? explica-te draga complexatule care te ascunzi in spatele mastii asteia "eu nu cred si nu exista" de ce ca nu vrei tu? mai informeaza-te si apoi discuta si contrazice-te cu altii.

| sullivan explică (pentru justbelieve):

Evident ca scrie asta, dar nu scrie nimic despre faptul sa urmezi Biblia, ca doar despre asta discutam... si despre faptul ca Biblia este o maculatura fara valoare ...nu?
Apropo, de ce nu il urmezi pe Isus?
Sau tu nu stii ca el a fost de religie mozaica si nu s-a dezis niciodata de religia in care s-a nascut, asa ca Calea lui este calea religiei mozaice si nu a minciunii crestine care i s-a pus in carca?
de ce nu te faci mozaic ca el?
Intelegi tu oare ca ADEVARUL lui era adevarul Legii lui Dumnezeu, lege numita Torah?
Si VIATA sa era una plina de suferinte, motiv pentru care ii indeamna pe cei care vor sa-l urmeze sa isi ia crucea in spate si sa/l urmeze!
Asa ca daca vrei sa-i urmezi calea adevarul si viata...pai atunci chiar urmeaza-le! Ca doar nu te impiedica nimeni!
Sau daca NU vrei sa urmezi Calea Adevarul si Viata lui, atunci las/o mai moale si nu te mai stropi singur pe pantofi, ca devii de rasul lumii care are ceva materie cenusie in cap si va stii sa te judece!

| justbelieve a răspuns (pentru sullivan):

Tot raman cu impresia ca nu stii sa citesti. exista o diferenta intre ce ai zis tu, adica crestinii si cum se zic astazi asa-zisele vrajitoare."Dacă se va ridica în mijlocul tău un proroc sau un visător de vise care-ţi va vesti un semn sau o minune" asta se refere la vrajitorie.ori nu stii sa citesti, ori interpretezi cum vrei tu.asa ca invata sa citesti si nu schimba tu ce scrie dupa cum vrei sa te dai destept si interesant.si daca ai chef de discutii in contradictoriu ca nu ai ce face, nu ti-ai gasit persoana, nu e cam tarziu ora asta pentru tine? mai informeaza-te si dupa aia vorbim.da nu pe aberatii care le schimbi tu sensul.ok?winking

| sullivan explică (pentru justbelieve):

Ma vad ca tie iti place sa culegi si sa alegi doar ca...tul, dar nici pe acela nu/l culegi si nu/l intelegi prea bine, spun asta pentru ca te abati de la subiectul principal al discutiei, dupa schema parsiva a pocaitilor care fug sau schimba tema cand sunt prinsi cu chilotii in vine!
Tema era alta si vad ca nu vrei sa o dezbati ci o intorci ca la Ploiesti!
Cat despre "vrejitorii" pai si Isus era unul care a transformat apa in vin si asta se incadreaza la capitolul "semn sau minune" ceea ce arunca in derizoriu incercarea ta fada si slaba de a intoarce adevarul ca la Ploie...pardon Galati!
Pentru mine nu e tarziu pentru ca eu sunt pe un alt meridian decat esti tu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alt ateu.

| sullivan explică (pentru anonim_4396):

Eu nu sunt nicidecum ateu!
Eu cred in Dumnezeul care sunt chiar eu,... si propbabil si tu si altii!
Si asta o spune chiar tamplarul Isus in Biblie la 1 Corinteni 3.12.

Am spus tamplarul si nu Dumnezeul Isus pentru ca tot asa nici Fiul lui Dumnezeu nu a putut fi, pentru simplul fapt ca Dumnezeul lui Moise, adica Dumnezeul lui Isus si al religiei mozaice, nu are nici macar pina astazi vreun fiu! Daca nu crezi suna la Sinagoga si informraza-te!
Iar Dumnezeu nu a fost, pentru ca a fost un tamplar (dar si ala cam puturos)pentru ca nu-i placea munca si prefera sa umble inconjurati de alti vagabonzi din gasca sa.
Si cum spuneam daca nu a fost Dumnezeu in viata, ...pentru simplul motiv ca in viata lui nu era Dumnezeu... ci tamplar, deci nu putea sa fie nici dupa moarte, pentru ca Dumnezeu este doar unul pentru oamenii vii si nu pentru mortii pentru care a pregatit o casa a mortilor(numita Sheol(

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sullivan):

Am studiat 2 ani cursuri de teologie, nu are rost sa-ti bati capul cu mine happy
M-am informat din mai multe surse, nu doar religioase si am ajuns la cunostinta faptuli ca Isus este Fiul lui Dumnezeu.
Dar fiecare are dreptul la propria lui opinie, asa ca nu condamn pe nimeni care nu e de acord.
Viata si moartea vor dovedi cine a avut dreptate happy

| sullivan explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate!
Asta insemna ca ma astep sa fi foarte slab la capitolul ratiune!
2 Al carui Dumnezeu este fiul Isus?
A lui Alah?
Sau nu cumva pe cruce chiar el Isus era acela care se ruga Tatalui sau cu numele de Eli Eli (lama sabachtani)?
Propozitie in care cuvantul Eli este pluralul (probabil de politete) a lui Eloah, adica Dumnezeul limbii aramaice, limba lui Isus, Dumnezeu denumit la popoarele de semiti si Alah?
Nu ti se pare ca cam seamana Eloah cu Alah?
Poi atunci care este Dumnezeul crestinilor plecand de la faptul ca Crestinismul nu a pornit de la niciun Dumnezeu asa cum a pornit religia mozaica de la intalnirea intre Yahwe si Abraham, ci religia crestina a pornit de la ucigasul sfantului Stefan (Paul din Tarsus) si de la o banda de sarlatani din subordinea sa?
Care este Dumnezeu la care va inchinati voi crestinii, din moment ce Dumnezeul lui Moise si al lui Abraham NU are fii nici pina in ziua de azi? daca nu crezi suna la Sinagoga si informeaza-te!
Nu cumva o fi Dumnezeul veacului acesta...adica Diavolul?
Sau este o coincidenta faptul ca Diavolul apare pe scena crestina odata cu nasterea lui Isus, adica in NT?
Ia citeste tu istoria crestinismului si te vei convinge ca nicio religie nu a fost mai diabolica decat religia crestina!
Sau asta pentru cei care au studiat teologia si sunt probabil lobotomizati cu forta... nu este ceva destul de relevant?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sullivan):

Dude, ai ucide ca sa ai un IQ ca al meu tongue
Cum am mai spus, nu are rost sa fac polemica. daca ai citi Biblia ai vedea ca se anunta venirea lui Isus inca din Geneza. Ca Isus este Fiul lui Dumnezeu demonstreaza Ev. dupa Ioan si Epistola catre Evrei, unde scrie clar ceea ce sustin.
Dar mi-ar placea sa stau de vorba cu tine face to face...ar fi interesant happy
Ahh si inca o chestie. daca cineva nu e de acord cu tine nu trebuie sa incepi sa arunci cu pietre. De ce nu puteti sa purtati o discutie fara sa incepeti cu jigniri?

| Maxim96 a răspuns (pentru sullivan):

Iisus Hristos este Dumnezeu adevarat, da viata vesnica tuturor celor care cred in El.Cine crede in El, crede in Cel Care L-a trimis.

| sullivan explică (pentru anonim_4396):

Imi dau seama de ce IQ ai tu dupa faptul ca nu inyelegi nici macar ceea ce citesti!
Niciunde in Biblie nu este profetita venirea unui alt Dumnezeu ci venirea unui Messiah, adica a unui OM UNS intr-o functie inalta. Si rabinul Isus a fost un tamplar care nu a fost uns in nicio functie, deci nu era niciu fel de mesie!
Evangheliile dupa parpanghel sau purandel sunt la fel de valoroase ca si evanghelia dupa Ioan, adica sunt niste vesti bune date de unii oameni altor oameni, asa ca ce sustii tu este egal cu zero!
Mai bine ai intelege sa faci diferenta intre ceea ce spune Dumnezeu si Isus (in cadrul religiei lor, adica mozaice) intre si ce spun niste cioflingari si criminali care au furat Biblia religiei mozaice si au impresia ca l-au furat si pe Dumnezeul din ceruri al religiei mozaice/
Majoritatea credinciosilor se simt jigniti atunci cand li se spune ADEVARUL bazat pe dovezi din realitate, pentru ca ei iubesc minciuna, si adevarul si minciuna sunt intotdeauna incompatibile.

| sullivan explică (pentru Maxim96):

Si ma rog de unde a aparut acest Isus Christos care este Dumnezeu?
Din spuma marii ca Afrodita?
Nu de alta dar Isus din Nazareth a fost un amarat de tamplar, care nu a fost UNS in functia de tamplar ca sa fie denumit Christosul adica UNSUL!
Crezi ca daca s-a uns la fund ca avea hemoroizi, a fost suficeint de uns ca sa devina un Christos adica Unsul?
Si chiar daca ar fi umbla uns la gura cu saul de oaie de la supa, asta tot nu inseamna ca era un Dumnezeu, ci poate doar zeul tamplarilor vagabonzi si fara chef de munca!

| Maxim96 a răspuns (pentru sullivan):

El e Fiul Lui Dumnezeu!

| Inferno a răspuns (pentru sullivan):

Nu e exclus ca Ra sa-i fi oferit puterile de care vorbesti.