| mihaelaerica89 a întrebat:

Numai mie mi se pare, ca nu- corect ceea ce face mama mea? Ca introducere noi traim intr-o zona, unde traiesc multi unguri, si in situatia asta normal, ca si pe mine m-au dat intr-o scoala ungureasca (ceea ce mi se pare nedrept, deoarece ei au avut ocazia sa invete in romana). Cealalta problema ar fi, ca mama e de religia reformata, si tata e catolic. Ca urmare obligatoriu a trebuit sa fiu catolica, ca altfel ce spune lumea, si prostii de astea. Cand mi-am facut nunta cu sotul (cine-i ortodox), a trebuit sa facem nunta in biserica catolica, deoarece altfel iesea scandal, si ai mei se suparau pe mine (dar mie si azi imi doare inima cand ma gandesc ca a tebuit sa fac nunta la catolici). Dupa asta am zis "gata", de la mine sa nu mai aiba pretentii, deoarece cred ca mi-am facut datoria cu faptul ca am ramas catolica, plus am facut si nunta acolo; daca o sa am copii nici gand sa-i botez catolici. Si acuma tema asta e actuala, deoarece am pe fetita mea. Si eu cu sotul am vorbit cu ambii preoti si am stabilict deja cu ei, ca fetita va fi ortodoxa. Dar mama mea ( impreuna cu tata, care a zis ca nici gand sa vina in biserica, daca fata nu-i botezata catolica), parca nici n-a auzit asta la toata lumea spune, ca fetita va fi catolica. Si ca sa ma convinga de adevarul ei tot imi baga motive cum ar fi ca: ce o sa spuna lumea, sau, c-o vor marginaliza colegii de clasa pe fata mea, daca nu se duce la aceeasi ore de religie ca si ei (dar eu nu-mi dau fata in sectie maghiara, ceea ce iarasi nu accepta, plus nu toti copii sunt catolici), sau daca-mi fac copila ortodoxa, si o dau in scoala romana ii distrug viitorul? Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| MgdDroopy a răspuns:

Știam că femeia ia religia soțului. Asta pe vremuri.
Mai stiam ca dacă esti în stare să ai grija de o familie, de un copil, să își lase toți grijile in seama ta, esti in stare să iei tu decizii, nu mama ta.
Tu stai cu soțul tau, nu ea. Este copilul vostru, nu al ei.
Are si sotul tău drepturi, nu doar mama ta.
Dacă o asculți doar pe ea o sa ajungi să ramai cu ea, pentru că o să se sature. Esti conștientă de adta, nu?
Dacă nu vrea sa intre in biserica ortodoxă, asta e. Presupun că părinții lui au fost la nuntă si nu au murit daca au intrat la catolici.
Acum e randul să se sacrifice si ai tăi, nu doar ai lui.
Au grijă de familia ta, chiar dacă îți iubești părinții.

9 răspunsuri:
| William a răspuns:

Daca nu ti-ar pasa ce cred parintii tai nu ai avea problema asta. Atata timp cat pentru tine este mai important sa faci ce spun ei decat ce vrei tu o sa fii dezamagita.

| mgtow a răspuns:

Laso in religia care e si o bagi la scoala de romani daca crezi ca e mai bine asa

| Dorugar a răspuns:

Dupa parerea mea parintii tai procedeaza corect pentru ca te integreaza in societatea din jurul tau astfel ca sa nu devi un fel de "corp strain" in acea societate in care traiesti. In plus de asta vad ca stii destul de bine limba romana ca sa te descurci si pe plan mai larg, dar parerea ta ca ei iti distrug astfel viitorul este gresita pentru ca un viitor in Romania nu poate fi prea promitator pentru nimeni, asa ca mai bine asculta de parintii tai si pregateste-te sa devii un cetatean al UE care stie perfect o limba dintr-o tara dezvoltata a UE, de ex. limba germana ca este mai aproape de Romania, pentru ca numai cunoscand perfect limba iti poti face un viitor in Europa in care limba romana este si va ramane limba unei minoritati considerata in toata Europa ca fiind retrograda si inapoiata din cauza nivelului slab al scolii care formeaza in majoritate doar ratati smecheri sau ratati inadaptabili.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Cu siguranta parintii binevoitori, ti-ar da sfaturi dupa gandirea lor. Dar tu ai ajuns la maturitate, spui ca te-ai casatorit, ba ai si un copil. Cand te-ai casatorit cine a luat decizia? Tu? sau mama? Cand ai conceput copilul cine a luat decizia? Tu, sotul tau? Sau mama si tatal tau? Dar tu spui ca acesti oameni apartin unor religii diferite, da unor religii, dar nu lui Dumnezeu. Pentru ca cine apartine de Dumnezeu, cunoaste ca El este iubire si vrea ca si supusii lui sa traiasca in iubire. Iubirea poate fi in multe feluri exprimata : ex: fata de semeni (aici nu sunt nationalitati, ca unguri, romani, tigani, traci, sciti, si alte boabe ) sunt oameni credinciosi ("credinta exprimata prin fapte )dupa aceea poate sa fie iubirea intre soti, intre copii si parinti, intre frati, intre om si om de orce culoare sau apartenenta sociala. Dar revin la subiect, crestinii adevarati se bazeaza pe Dumnezeu in toate aspectele vietii lor, astfel Dumnezeu ne invata ce ne este de folos. citim in Biblie in Geneza 2: 24, 25:,, Iata de ce va lasa barbatul pe mama sa si pe tatal sau si se va alipi de sotia sa, si vor deveni o singura carne."Daca asa a spus Dumnezeu, El a fondat prima familie umana. El stie ceea ce este mai bine pentru soti Nu? Dar pentru ca parintii tai nu cunosc adevarul despre Dumnezeu si scopul sau, nu te-au invatat nici pe tine, si tu suporti consecintele neascultarii lor de Dumnezeu. Insa tu ai ales sa fii cu familia ta (sotul si copilul), atunci voi luati decizii cum sa va fie voua potrivit de bine. Sfatul meu : sa studiati amandoi Biblia, iar copilul vostru sa creasca in invatatura lui Dumnezeu unde nu se face discriminare,. Tu trebuie sa stii ca sotul tau este capul familiei sitrebuie sa-l respecti. Deci sotul in calitate de cap al familiei trebuie sa cunoasca invatatura lui Dumnezeu, si s-o aplice in viata de familie, sa-i fie supus lui Cristos care este supus lui Dumnezeu. Iar sotul trebuie sa-si iubeasca sotia si s-o ocroteasca, si amandoi sa ia decizii intelepte in familia lor. Nimeni nu va lua decizii in locul lor. Nici parintii, nici fratii, nici lumea. Doar ei doi sub ascultare de Dumnezeu caruia ii datoreaza viata si numele orce familie de pe pamant.

| crytical a răspuns:

Da

| alserban25 a răspuns:

Parintii, prin definitie, pe langa simtul protector, vor neaparat sa ii depasesti ca nivel, urmarind o traiectorie asemanatoare cu cea parcursa. Cei din alte relegii precum reformatii, doresc ca si copii lor sa aiba parte de educatie in spiritul unei scoli de practica lunga in spiritul respectiv. E urat ca mama ta nu a dorit sa vina la nunta. Eu deduc din ceea ce ai relatat ca este o persoana care se preocupa de copilul ei, dar poate intr-un mod eronat. Mai grav este ca parintele tau este incapatanat, adica nici in al 12-lea ceas nu vrea sa auda de altceva. Cred ca e putin prea fixista, dar nu e o problema asta atat timp cat te iubeste. Gandeste-te ca poate alti copii nu au avut parte niciodata de dragoste parinteasca. Ar trebui sa-i multumesti mamei tale ca se preocupa de tine, chiar daca e in mod gresit. Pana la urma, tot te iubeste.

| mihaelaerica89 explică (pentru alserban25):

E adevarat ca mama ma iubeste, dar totusi cred, ca n-ar trebui sa ia ea deciziile in casatoria mea. Eu sincer n-as vrea ca si fetita sa treaca prin toate umilintele trecute de mine in scoala, deoarece nu puteam vorbi asa de fluent in maghiara. De exemplu daca dau scoala maghiara cum o sa-i explic eventualele neintelegeri legate de invatatura (ca ai mei sigur n-o sa-i explice, dandu-i aceeasi replica, ca si mie "ai acolo cartea, invata din ea").

| mihaelaerica89 explică:

Pai da, parintii mei cred, ca trebuie sa ascult tot timpul de ei, ca sa nu fie scandal si certuri in familie. Dar daca fac asa, sotul meu e exclus din familie.

| mihaelaerica89 explică:

Da, din fericire, bunicul m-a invatat in romana, ca daca depindea de ai mei, si eu faceam parte din aia 95% care nu stiu deloc.