| dragos38 a întrebat:

O cheste care am observat-o, de ce infractorii cei din politica nu gainarii, cand se vad luati pe sus de d.n.a. fac apel la iertarea crestina,port cruciulite la gat,se dau cu mir,adica divinitatea oare este de acord cu iertarea infractorilor,sa fie lasati in pace sa-si faca mendrele,adica cum este dumnezeu acesta, orice borfas care face apel la divinitate, se da cu mir sau citeste acatiste trebuie sa fe lasat in pace caci altfel cei care vor indrazni sa-i aresteze vor avea de aface cu furia lui yhweh?

26 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Se comporta aidoma tuturor "credinciosilor" de OCAZIE, care merg la biserica DOAR la botez, nunta, paste si inmormantare.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu e de acord cu ce fac oamenii in politica.Biblia spune ca suportam consecintele actiunilor noastre.Galateni6:7,8

| dragos38 explică (pentru danay72):

Toti infractorii din politica sunt cu biblia in mana,si se dau cu mir doar sa-i prosteasca pe prosti, nu prea vad ca suporta consecintele actiunilor lor, tot fraieri pica, dupa mine toti borfasii astia ar trebui sa faca zeci de ani de puscarie, dar nu fac pt.ca in U.E. nu mai exista puscarie pe viata si nici pedeapsa capitala, chestea aceasta sigur tot din biblie au luat-o U.E. ''dumnezeu nu doreste moartea pacatosilor(borfasilor)ci indreptarea lor, cum, pai, e cu putina inchisoare, si acolo ca la hotel o duc, si bine inteles ca dupa 2-3 ani vor iesi banii din conturi i asteapta si i-si vor relua ceea ce stiu ei cel mai bine sa faca adica sa fure, si tot plebea suporta consecintele actiunilor lor.Pe eii i doare in cot,tin minte ce spus un popa de la mutele Atos ''am sa ma rog la dumnezeu pentru fratele nostru Gigi Becali(jiji becali)sa scape de puscarie,hm auzi acolo becali un borfas care nu stie nimic decat sa injure, sa fure, marele credincios intr-u Hristos care a dus bani la barbosii aia de pe muntle atos,a facut exact pe inversul poruncilor din biblie ''sa nu injuri -el injura de ma-ma focului, sa nu furi-el fura de ma-ma focului, deci calcand poruncile din biblie iata ca popii il considera fratele lor, pentru ca le-a dat bani, astia il slujesc pe aghiuta nu pe dumnezeu, niste farisei toti cei care slujesc in biserica cat si cei care merg la biserica. Exemplele astea din biblie nu mai tine de cald.Nimeni nu da doi bani pe ea, a bine inteles in afara de prostime.

| danay72 a răspuns (pentru dragos38):

E bine ca oamenii vad. Dumnezeu uraste atitudinea lor si nu e de acord cu ceea ce fac.Chiar daca aparent, nu suporta consecintele, Dumnezeu nu va trece cu vederea.

| dragos38 explică (pentru danay72):

Daca am fi asteptat pe dumnezeu sa faca dreptate am fi ramas toti in chiloti, si saraci lipiti pamantului, iar credinciosi(fariseii)ar fi furat in continuare mult si bine si ne-ar fi ranjit in fata in continuare, cum facea Becali, care vb tot timpul de dumnezeu, noroc nostru a fost cu d.n.a. si s.r.i. care a luat avant si nu a mai stat dup dreptatea lui Dumnezeu.Culmea este ca B.O.R.-ul(cica) biserica lui Dumnezeumai, mai degraba a diavolului, il sprijina pe Vanghelie alt ''bun crestin''care a ajutat la renovarea a 25 de biserci, dupa cum a declarat Patriarhul Daniel laughing)) poate ca yhweh nu va trece cu vederea nici acest amanunt asa-i?

| danay72 a răspuns (pentru dragos38):

Ai dreptate, ei nu au legatura Dumnezeu si Biblia; si Dumnezeu, la momentul stabilit de el va face dreptate.

| dragos38 explică (pentru danay72):

Intre biblie si ideea de Dumnezeu nu exista nici o legatura, in biblie este vorba despre zeii salbatici Elohim(Savaot, Adonai, Iahve)iata un ordin de-al lui Savaot(inlocuit cu dumnezeu, de catre secte)Mergi acum si bate pe Amalec si pe Ierim si nimiceste pe toate ale lui...de la barbat pana la femeie de la tanar pana la pruncul de san, deci divinitatea indeamna la pruncucidere. Divinitatea instiga la crima ''Omorati un oras intreg daca ati auzit ca exista necredinciosi in el.Deuteronomul ''Iata ce zice Savaot un zeu handicapat inlocuit cu dumnezeu''Domnul ostilor (Savaot) voi starpi din tara numele idolilor, ca nimeni sa nu-si mai aduca aminte de ei(Deuteronom)Omorati pe cei care sunt de alte religii(Deuteronomul)vezi amerindienii.Omorati femeile care nu sunt virgine in ziua nuntii(Deuteronom)22:20-21
Omorati pe cei care se ocupa cu ghicitul e.t.c.
Deci sectele iudaice care se inchina la Elohim, adica Adonai,Savaot,Yahve-zeii i-au inlocuit cu dumnezeu punandu-i in spate toate porcariile, Si tu zici ca, la momentul potrivit Dumnezeu-Yahve, Adonai, Savaot.va face dreptate.ce gandire primitiva, auzi acolo Dumnezeu uraste atitudinea lor.credeam ca numai omul este capabil de un asemenea sentiment negativ, dar iata ca si dumnezeu are o semenea insusire, ptiu, ptiu, sa vezi si sa nu crezi pana la urma dumnezeu ne-a creat dupa chipul si asemanarea s-a.Sau omul si-l imagineaza pe dumnezeu dupa cihpul si asemanarea lui.Eu cred ca omul si l-a creat pe dumnezeu(zeii)dupa chipul si asemanaea lui.La cat de violentii sunt oamenii normal ca i-a atribuit si lui dumnezeu aceleasi calitati.

| danay72 a răspuns (pentru dragos38):

Este doar un singur Dumnezeu, Iehova sau Iahve.Savaot,ce zici tu se refera la ostire sau armata. Dumnezeul anticului Israel a ajuns să fie cunoscut şi invocat sub numele de Iehova tseva’ohth‛, sau Iehova al armatelor.Nu sunt doi dumnezei diferiti. Apoi, Adonai si Elohim inseamna Domnul Dumnezeu.„Numele Yahweh [tetragrama cu vocale adăugate] a început să fie privit cu deosebită veneraţie şi, astfel, s-a născut obiceiul de a-l înlocui cu termenul ADONAI [Domnul] sau ELOHIM [Dumnezeu]. Cu timpul, din cauza acestui obicei s-a uitat pronunţia exactă a numelui Yahweh". Aşadar, oamenii nu au mai folosit numele lui Dumnezeu, iar, în cele din urmă, nimeni nu a mai ştiut pronunţia corectă din vechime. Astfel, numele divin a devenit pentru ei inefabil.

| dragos38 explică (pentru danay72):

Gresit,1.Substantiv propriu la singular inseamna dumnezeu
2.Substantiv comun la singular inseamna zeu
3.Substantiv comun la plural inseamna zei (Sa nu ai alti Elohim in afara de mine(gelozie?)In ebraica (im)este terminatie de plural (Elohim)reprezentand pluralul substantivului ''Eloah''Aparatorii monoteismului evita cat pot de mult forma de plural a lui Elohim spunandu-ne ca acest cuvant este de provenienta necunoscuta(fac/faceti pe prostii)fiind totusi un derivat al substantivului semitic il'el ''zeu''In realitate nu este deloc necunoscuta, in istoria oficiala a evreilor israelitii au trait alaturi de canaanieni.Pentru a se putea integra ei au preluat obiceiuri, stiluri de viata si religia gazdelor lor.V.T.este plin de profetii care blesteama poporul israelit pentru ca si-a parasit dumnezeul pentru zeii canaanieni.El, Elyon si Ball sunt in realitate nume a trei zeitati din Canaan, tot aici se intalneste si cuvantul Elohim canaanienii numindisi astfel zeitatiile.Intr-o tablita descoperita la Ebla de prin 2300 i.e.n. Dagon era in fruntea unui panteon format din 2000 de Elohim.Asadar pentru canaanieni, o civilizatie mult mai vechedecat ceea israelita, de la care evreii au preluat multe, Elohim erau zeii.Crestinismul a incercat sa rezolve problema prin C-tin cel mare, considerand ca Elohim reprezinta sfanta treime insa in vechiul testament treimea era inexistenta.
deci sectant-ule(o) in biblie este vorba de zeii, ce aberezi tu pe aici este apa de ploaie, mai informeaza-te.

| danay72 a răspuns (pentru dragos38):

Da,exista mai multi dumnezei, dar eu m-am referit cum e tradus in limba romana cuvantul Elohim si Adonai.Biblia chiar spune ca sunt mai multi dumnezei, dar doar unul adevarat, Iehova Dumnezeul. 1Corinteni8:5,6.

| dragos38 explică (pentru danay72):

Nu ai inteles nimic, esti bata, Elohim sunt sunt mai multi zeii cam vreo 2000 la care se inchinau canaanieni iar israelitii i-au preluat si ei pretinzand ca Yahve este adevarat si ceilalti sunt falsi pentru a putea trece de la politeism la monoteism laughing) printre cei 2000 de zeii mai figurau (Adonai, Sabaot, Yahve)care sunt niste salbatici, inclusiv al vostru Yahve. Iata o blasfemie introdusa de secte.In iesirea capitolul 32.Vitelul de aur, Moise protejat de zeul tribal Yahve tradus Dumnezeu indeamna membrii tribului lui Levi sa ucida in masa, fiecare pe fratele sau, pe vecinul sau si pe aproapele sau.Pentru vina de a fi cazut in idolatrie, din ordinul lui Moise trei mii de evrei au fost executati din alte triburi, si iahve s-a aratat incantat de acest genocid si a promis sa stearga ucisii din cartea s-a.Tot in iesirea cap 2-3 zeul Yehova (tradus de ticalosi Dumnezeu)il contacteaza pe Moise luand forma unui tufis laughing))) in art.22 cap3 Yehova al vostru i ordona lui Moise (care a ucis un bastinas)sa-i instruiasca pe israeliti sa jefuiasca pe vecinii lor egipteni ''si veti lua vase de argint si de aur si imbracaminte si veti prada pe egipteni.In toiul noptii pascale Yahve trece prin tot Egiptul si ucide fiecare nou nascut de la fiul faraonului pana la cel al ultimei slujnice(genocid)Iahve da har israelitilor sa pacaleasca si sa jefuiasca egiptenii, inseamna ca tiganii care se ocupa cu furtul au acest har tot de la dumnezeu, asa-i pt.ca din biblie cam asa reiese ca Yahve i inzestreaza pe unii cu harul de a jefuii laughing)) asta este dumnezeul la care va inchinati voi Martori lui Yehova tradus dumnezeu/un criminal in serie care face targ cu toti criminali Moise e.t.c. yahve asta al vostru se face vinovat de pruncucidere, fratricid, genocid, instigare la jaf si la inselaciune happy oare cat ingust la minte sa fii incat sa mai crezi ca biblia este inspirata divin, e uite ca mai exista indobitociti care nu-si folosesc neuronii cu care i-a dotat natura.Asta cu ''doar unul e adevarat nu mi-o zi mie caci ma lasa rece, du-te la un islamist si spune-i ca Yahve este cel adevarat si nu Allah sa vedem te va apara Yahve al tau de furia islamistilor laughing bine inteles ca nu ai curaj pentru ca stii ca in secunda urmatoare vei ramane fara cap/

| danay72 a răspuns (pentru dragos38):

Cand vei fii mai bine informat despre Iehova, imi va face placere sa discutam.

| dragos38 explică (pentru danay72):

laughing)te deranjeaza adevarul, ti-am adus si dovezi textele biblice, ce vrei mai mult ti-am aratat ca in bibie nu este vorba despre nici o divinitate ci despre zeii inventati de niste salbatici si voi martorii lui iehova va inchinati la un zeu criminal care indeamna la jaf pruncucidere, e.t.c. cat de primitiv sa fi oare laughing) informatile sunt din biblie dar ''multi citesc puin pricep'' vise placute in continuare, si eu zic sa te inchini la Allah caci ala a promis vreo 72 de fecioare. Iehova ce va promis iadul laughing)))))))

| danay72 a răspuns (pentru dragos38):

Repet,dupa ce esti bine informat, mai discutam.Pana atunci, studiaza atent Biblia.Sa ai o zi buna.

| dragos38 explică (pentru danay72):

Cartea a 3 a imparatilor cap.17-19 N.T. Ilie savarseste mai multe minuni(cica)inmulteste faina, uleiul bla, bla, bla Ilie ales al domnului(nu stiu cum de Yehova i-si alege numai criminali)a ucis cei 400 de prooroci ai lui Baal, probabil i facea concurenta, ulterior Ilie a ratacit prin desert 40 de zile hranit cu turte de orz si apa de un inger al domnului iehova, cam zgarcit ingerul asta, daca la tinut pe ilie doar cu turte de orz.
Cap.21 din aceeasi carte ne prezinta un dumnezeu care este cam slobod la gura, doar vagabonzii mai folosesc asemenea cuvinte, iehova l-a trimis pe Ilie la Ahav sa-i spuna ''In locul in care au lins porcii si cainii sangele lui Navute, acolo vor linge cainii sangele tau si c...e se vor spala cu sangele tau.Ma informez bine mai vrei iata daca dschizi biblia la leviticul cap.27 Iehova i precizeaza lui Moise preturile pentru fiecare suflet datorate zeului(domnului/nu stiam ca iehova asta al vostru se ocupa si de afaceri cu sufletele oamenilor, oauuuuu, 50 de drahme de argint, 30 de drahme pentru o femeie, e.t.c. deci atentie credinciosilor ca nici pe lumea cealalta nu o sa scapati de biruri pe suflete de data aceata, daca vreti sa stati intr-un loc din rai sa zicem cu verdeata si smaralde si alte bogatii care -i plac lui Yahve trebuie sa platati biruri laughing)) credeati ca ati scapat nu, nu, aici pe pamant platiti biruri catre biserica si dincolo catre Yehova cititi la Numerii cap 3, iehova tradus dumnezeu, porunceste ca preotii leviti sa fie deasupra celorlati israeliti in argint.Acum inteleg de ce d.n.a-ul nu se poate atinge de popi nostri pentru ca sunt deasupra noastra chiar si a procurorilor si chiar si a legii. daca trube, trube, imaginati-v-il pe iehova ca un fel de dictator care impune taxe si in lumea de dincolo daca nu platesti, hm, mai ceva ca Hitler sau Stalin

| danay72 a răspuns (pentru dragos38):

Repet,fa cercetari amanuntite, despre cine e Iehova; pentru ca tradus nu inseamna Dumnezeu.

| dragos38 explică (pentru danay72):

Yehova alatri de adonai, savaot sunt pentru canaanieni erau zeii iar israelitii dupa ce au preluat religia cannanitilor au pretins ca zeii astia salbatici il reprezinta pe dumnezeu trebuie sa-ti explic ca la copii astia mici ca 1+1=2 Yehova zeul tribal a fost inlocuit cu dumnezeu,adica sa zicem ca zeus, zeul vechilor greci antici este prezentat ca fiind dumnezeu creatorul universului de fapt zeus exista doar in imaginatia grecilor, asa sta treaba si cu iehova asta un zeu imaginar pe care israelitii sectele iudaice pretind a fi divinitatea,dar ma rog cum am spus mai sus multi citesc putin pricep, mai ales cei indoctrinati, sau primitivi in gandire, de cercetari sau ocupat cercetatorii arheologii si datorita lor, acum stim ce reprezinta iehova=zeul tribal (salbatic)la care se inchinau triburile evreice. pretinzand in continuare a fi dumnezeu cata mitocanie dar numai sectele pot fi capabile de asa ceva, caci aia sunt cam dusi cu pluta

| danay72 a răspuns (pentru dragos38):

Studiaza atent Biblia, din punct de vedere istoric, gramatical, arheologic si vei intelege mai bine.

| dragos38 explică (pentru danay72):

A fost studiata din toate punctele de vedere stai linistit(a) si s-a ajuns la concluzia si s-a ajuns la concluzia ca in biblie nu este vorba despre divinitate ci desprre zeii canaanieni preluati de evrei Elohim adica zeii Adonai, Savaot, Iehova si altii vreo 2000 sau 3000 mii de Elohim(zeii) am scris mai sus, cum poti sa crezi tu ca divinitatea se ocupa cu pruncuciderea indeamna la inselaciune, minciuna, crime omorati pe toti care nu sunt de aceeasi religie (rasism)cum era si Hitler, auzi ori faci pe naiva(v-ul)ori chiar esti bata, adica cum zicea un pamfletar daca dai cu capul intr-o banca se zagarie banca nu capul.

| danay72 a răspuns (pentru dragos38):

Esti simpatic.

| dragos38 explică (pentru danay72):

happy

| sublime89 a răspuns:

Pai nu ne invata crestinismul ca orice pacat ai face, daca te caiesti chiar si-n ultima clipa a vietii tale, o sa ajungi in rai? Nu conteaza ca ai omorat oameni, ca ai violat copii sau ca ai jefuit o tara, important e sa-l iubesti pe Isus, un om care a trait acum 2000 de ani si pe care nici nu-l cunosti. In crestinism, e posibil ca un criminal sa ajunga in rai, si victima lui sa ajunga in iad. De ce? Pentru ca s-a nimerit ca victima lui sa fie de alta religie, dar criminalul sa se caiasca in ultimile clipe ale vietii lui, si sa-l "accepte" pe Isus.

| MskDesign a răspuns:

Pentru ca si ei au inteles, precum preotii, ca daca se afiseaza prin fata micilor ecrane mai evlaviosi, par mai nevinovati. Ultimul caz, miruirea lui Sova.

| IcyBlu a răspuns:

Pentru ca la ce infractiuni au putut face, numai dumnezeu ii mai poate ierta;

ar fi culmea sa invoci iertarea divina pentru fiestecare gaina furata, nu? big grin

| aurelian087 a răspuns:

Da, cam acesta este rezumatul ortodoxiei.

| IisusHristos666 a răspuns:

Borfasul tot la borfas trage