| CinevaNou a întrebat:

O fi adevarat? Pe o scara de la 1 la 10, cat de plauzibil va suna asta?
http://www.realitatea.net/......76961.html

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Se pare că mai şi vinde gogoşi.hee hee

| danay72 a răspuns:

Nu e deloc plauzibil, pentru ca omul e sufletul si cand moare, merge in pamant nu in alta lume.Geneza2:7,ezechiel18:4,eclesiastul9:5,6,10

| OnuOnulică a răspuns:

Am văzut asta şi la ştiri...e fake îţi zic sigurwinking oricine poate să mintă pentru a apărea la tv poza e făcută în photoshop.

| HueyFreeman a răspuns (pentru OnuOnulică):

Imi aminteste de stirea aia cu soimul care a luat un copil dintr-un parc, dar l-a scapat. Ce sa vezi, era o animatie 3D facuta de niste studenti.

| milan9 a răspuns:

Contrar afirmatilor lui @Danay (facute prin prisma doctrinei ei necrestine) Ecclesiastul 9, 5 prezintă doar UN CONTRAST ÎNTRE DOUĂ PUNCTE DE VEDERE DIFERITE: cel uman, (greşit) ŞI CEL SACRU, spiritual! Acest contrast este prezentat sub forma unei DEZBATERI ce are loc în mintea autorului.

Este clar că acest pasaj, Ecc. 9, 5 exprimă o concepţie greşită, străină de Dumnezeu!

O dovadă în acest sens - un alt verset contradictoriu (punct de vedere uman gresit):
(Eclesiastul 9, 2) "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău"
Cine poate crede că vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare? Dar este doar un punct de vedere gresit, subiectiv, aflat IN DIALOG cu Divinul.

In Ecclesiast, primele 10 versete din capitolul 9 redau punctul de vedere uman greşit, aflat în DIALOG şi controversă cu cel al lui DUMNEZEU.
Ca dovada, iata: „Morţii niciodată (se referă la toţi) nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare". Cine poate crede că morţii au dispărut toti pentru totdeauna? Este doar varianta greşită aflată în opoziţie cu mesajul lui Dumnezeu (procedeu stilistic).

În finalul cărţii, perspectiva sacră triumfă:
,, Si ca pulberea sa s eintoarca in pamant cum a fost, iar sufletul sa se intoarca la Dumnezeu care l-a dat" Ecclesiast 12, 7.

Versetul Iezechiel 18, 4 nu se referă la nici o moarte a sufletului! Exceptând propaganda eronată a sectei iehoviste, nici un verset al Scripturii nu se referă la vreo moarte a sufletului! Ceea ce ignoră cu desăvârşire această sectă este procentul copleşitor al exprimării METAFORICE, simbolice, polisemantice, întâlnite în Biblie!

Din CONTEXT reiese faptul că israeliţii se plângeau de faptul că pedeapsa pentru ceea ce a făcut tatăl, cade asupra urmaşilor săi! (citând un verset care zicea: "Părinţii au mâncat struguri acri şi copiilor li s-au strepezit dinţii" -vers. 2)

In acest CONTEXT (dificil de înţeles pentru o anumită grupare necreştină), versetul 4 vine ca un răspunsul al lui Dumnezeu la această problemă de mai sus: "Cel ce a păcătuit, acela va muri" (în sensul că DOAR acela va fi învinovăţit, pedepsit sau se va COMPROMITE din cauza păcatelor sale).

Exprimarea METAFORICĂ este foarte des întâlnită în Biblie. Dar lipsa de cultură lingvistică a dus la interpretări eronate ale ei, la apariţia a zeci de mii de feluri de interpretări si secte.

| milan9 a răspuns:

Sefie nu putea sa-i trimita happy dar sufletul isi continua "dincolo" existenta...

Omul nu e doar suflet! Sufletul NU ÎNCETEAZĂ niciodată să existe!

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| Holiday a răspuns:

0(zero).

| sublime89 a răspuns:

Oamenii astia nu sunt doar incredibil de prosti, dar n-au nici macar cea mai mica urma de rusine. Si ce e mai grav e ca site-uri asa de cunoscute ajung sa se faca de ras raspandind prostiile astea. Se pare ca si pe lumea cealalta exista tehnologie, si una perfect compatibila cu cea pe care o avem noi acum laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

OMG laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie-mi trimite si CD-uri cu ce mai e pe acolo.i-am zis ca daca poate sa-mi trimita o tableta si un leptot.da nu stie ce a ala leptot.de trimis mi-a trimis o bucata de lemn pe care scriau ei la scoala cu tibisir.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici macar nu intru sa citesc ca deja url.ul e penibil rolling on the floor vai de noi

Răspuns utilizator avertizat
| SabbyNightShadow a răspuns:

But first let me take a selfie laughing Sunt sigura ca biata femeie nici macar nu stie ce e aia un selfie. Tipa care a spus asta are nevoie de o vizita (sau mai multe) la psihiatrie :3 Macar e amuzant laughing deci iti multumesc ca m-ai facut sa rad aratand stirea asta ^.^ Hehe :3

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Nici aia de la times new roman nu scoteau infloritura ca asta. s-a cam dus la extrem curentul asta selfie...cu toate ca selfie a fost dintotdeauna, doar ca i-au dat un nume sa fie mai accesibil tuturor cretinilor.

| Lisiele a răspuns:

Nu stiam ca cei de pe lumea cealalta sunt atat de inaintati incat sa aiba cu ce sa faca selfie.O_O (cred ca sunt innapoiata)