| anonim_4396 a întrebat:

O intrebare pentru atei,daca Dumnezeu nu exista.
Voi spuneti ca universul s-a creat din nimic(bing bang)
Dar chiar asa din nimic s-a creat? Nu se poate stii ce a fost inainte de bing bang,si inainte inaintea bing bang-ului,deci de ce sunteti asa siguri,ca nu exista o divinitate.(sper sa nu ma criticati pentru intrebare,e doar intrebare, astept multe pareri tongue)

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

Daca te referi la Dumnezeu, cel care a facut omul dupa chipul si asemanarea lui nici nu trebuie sa-l amesteci in problema identitati universului, e o copilarie sa sustii ca o asemenea entitate infima asemanatoare omului sa poata crea o mega structura de 1000 000 000 000 000 000 000 ...de galaxii si 100 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000... de stele (sori), planetele nu le mai trecem ca nu cunoastem nici macar cifra sa o citim.

30 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Dupa ce vezi asta mediteaza daca Dumnezeul biblic poate crea asa ceva.Da click pe limba romana apoi pe incepe si asteapta putin.Pentru informatii dai click pe imagini.
http://htwins.net/scale2/lang.html

| Hombre a răspuns:

Si inca una ca se ne mai potolim cu creatia universului de catre Dumnezeu biblic care are infatisarea omului.
Cea mai mare stea cunoscuta VYCanis Majoris are diametrul de 3 000 000 000 km, pentru comparatie soarele nostru 1 400 000 Km iar pamantul 12 700Km. Puteti crede ca un personaj descris de o lume primitiva a creat asemenea enormitati?

| Hombre a răspuns:

Nu raspund întârziaţilor... mintali.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

"Pentru a intelege universul cat de cat trebuie sa stapanesti 7 lucruri: gramatica, retorica, logica, aritmetica, astronomia, muzica si geometria" happy Cineva inteligent a spus asta demult…candva.
Cartea "Mari Mistere ale Trecutului".

| Hombre a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

"Pentru a intelege universul cat de cat trebuie sa stapanesti 7 lucruri: gramatica, retorica, logica, aritmetica, astronomia, muzica si geometria" si cum behăie caprele.winking

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Hombre):

De capre nu mai spun, se subintelege laughing

| Hombre a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Corect, tocmai aceasta ultima cunostinta pune in valoare pe celelate, altfel erau frectie la picior de lemn. Si totusi sustinerea noastra e in pericol cand v-a aprea EmaS cu placa ei;
"El in sfintenia Lui trebuie sa pedepseasca pacatul.Plata pacatului este moartea." Suntem mancati.winking

| Nucreeed a răspuns:

"BING BANG"rolling on the floor))))))))))))) Meriti o diploma!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Nucreeed):

Si nu e singurul, am vazut asta si la oameni "inteligenti" care se zbat cu argumente cu "termodinamici" sa demonstreze ca teoria bing-bang e falsa, bineinteles ca e falsa, nici nu exista.

| RAY a răspuns:

Ce legatura are ateismul cu big bang?
cine spune ca din nimic a aparut universul?
de unde sti ca nu se poate sti ce a fost inainte de big bang?

dumnezeul tau complex care a creat miliarde de stele din absolut nimic desigur si el aparut din nimic
ce e mai probabil un univers aparut spontan care evolueaza din hidrogen adica de la ceva simplu
sau un dumnezeu super complex aparut din nimic?

sunt sigur ca nu exista nici un dumnezeu, diavol, creator etc
pentru ca din nimic nu apare creatori
de asta sunt convins 100 la suta

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Eu nu inteleg de ce te enervezi atat de tare, a fost o simpla intrebare thinking oh go on.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca urasc minciunile de aia, nu m-am enervat

| RAY a răspuns:

A minti este pacat in religia ta, data viitoare numai minti ca ateismul are vreo legatura cu stiinta, ateismul e lipsa teismului daca un minus inseamna un plus degeaba ai mers la scoala

| Mădă0611 a răspuns:

Big, mai, nu bing, ca nu e ping pong.
Big bang-ul e o teorie, inca, deci a aparut ca urmare a unor observatii, nici nu trebuie sa stim totul despre Univers ca sa fim siguri ca zeul biblic nu exista, pentru unii poate sa existe o forta creatoare, dar zeu evreilor, sau oricare alt zeu inventat de primitivi nu are cum sa existe.

| M25M a răspuns:

Ateismul nu prea are treaba cu Big Bangul insa hai sa ma conformez - Corect nu se stie ce a fost inainte de marea explozie insa aceasta nu inseamna in mod absolut ca avem de a face cu o divinitate.

Răspuns utilizator avertizat
| BlackSulphur a răspuns:

Numai eu consider ca divinitate = Aliens (Nu, nu sustin ca orice alta fiinta ar fi fost in stare sa faca universul)? Este mult mai probabila varianta asta...

| Antyss08 a răspuns:

Trebuie să mai evoluăm ca să gasim măcar 1% răspuns...

| MadaSweet18 a răspuns:

De ce ne intrebi asta pe noi? Dumnezeu nu-ti raspude? Daca te-ai uita la niste documentare ai descoperii raspunsul.

| Rainbowling a răspuns:

Odata ca universul nu s-a creat din Bing bang, pentru ca bing bangul este eventual la soneria de la usa apartamentului preotesei, si nu am cunostinta ca acolo in apartament s-a creat Universul!
Dupa stiinta mea Universul nu s-a creat din nimic ci din gaurile negre care au absorbit atata materie pina cand au explodat creind Big Bangul

| anonim_4396 explică (pentru Rainbowling):

Care gauri negre?thinking Hai sa ne limitam la ce stim exact deocamdata,noi ne cunoastem numai acest univers,si inca nu stiam daca e finit sau infinit, daca este infinit, atunci care e faza cu punctul zero, deoarece acesta limiteaza universul daca am inteles bine, dar din termodinamica reiese ca universul nu este sistem termodinamic de asta legiile termodinamici nu au efect asupra univesului, deci suntem intr-un paradox? Deci inca mai sunt multe de alflat.

| Rainbowling a răspuns (pentru anonim_4396):

Faptul ca tu nu STII nimic ci doar crezi multe, nici pe departe nu inseamna ca Stiinta nu a descoperit existenta gaurilor negre si chiar le studiaza proprietatile.
2 In Plurivers nu exista niciun punct zero, exista doar universuri care se nasc si universuri care mor.
Faptul ca mai sunt muuulte de aflat nu-l contesta nimeni, dar acest principiu ar trebui sa-l aplici chiar TU atunci cand CREZI in Dumnezeul religiei crestine despre care Nimeni Nu Stie Nimic! ...sau asta nu te mai deranjeaza, pentru ca tu nu esti cinstit nici macar cu tine insusti pentru ca tu cantaresti cu 2 unitati de masura in functie de interesul tau!

| anonim_4396 explică (pentru Rainbowling):

Am zis ca stiinta a descoperit gaurile negre, dar se poate vorbi de aceste inaitea de aparitia universului, iar iarta-ma ca-ti zic dar multiversul din cate stiu ramane doar la nivel de teorie, iar nu e vorbesc de punctul zero ci fizica (daca cred treaba mea, credinta e ceva personal, pe alta parte stiinta nu e)

Răspuns utilizator avertizat