| anonim_4396 a întrebat:

O Întrebare pentru Creștini.De ce Credeți în Dumnezeu, sau mai bine zis de ce Credeți că " El " are formă umană sau că suntem singura formă de viață inteligentă din Univers. Sfidează toată Logica, dar aștept răspunsuri perfect " Raționale " de la voi.

14 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ratiunea Bibliei nu este asemanatoare cu ratiunea omului. (Doar credinta este singurul mijloc de perceptie a Dumnezeirii).
Exista si alte planete populate; si Biblia ne spune lucrul acesta. Ca noi nu am ajuns la ele este pentru ca nu ne este ingaduit de Dumnezeu; caci odata cu noi ar ajunge si ispititorul. Acele planete n-au cedat ispitelor vrajmasului asa cum au cedat Adam si Eva. Noi suntem singura 'oaie neagra' din univers; dar Dumnezeu ne iubeste si vrea ca in univers sa nu mai existe pacat. Si intr-o zi pacatul nu va mai exista.
Suntem chipul si asemanarea Sa -caci asa spune Biblia.

Oamenii percep lucrurile gresit. Chiar daca oamenii L-au vazut pe Dumnezeu fata in fata -si L-au vazut-, ei nu doresc decat sa Il rastigneasca iarasi, pentru ca viata Lui curata ar fi o mustrare continua pentru ei. Dar cu toate acestea, oricat de neplacuta la gust -si in stomac- ar fi o pastila, ea este necesara -chiar vitala.
Repet: si Dumnezeu are o logica; dar ea este cu totul diferita de a oamenilor. Numai prin credinta putem sa-L vedem... pe Cel nevazut. Este vital lucrul acesta -sa-L cunoastem pe Dumnezeu. Numai in felul acesta putem sa asezam lucrurile cap la cap si sa le intelegem. Omul are multe intrebari la care nu gaseste raspuns. El le gaseste numai daca le cauta cu sinceritate. Omul chiar daca nu are deloc carte, Dumnezeu are o mie de cai sa il conduca la mantuire; conditia pentru toti, este ca sa fim sinceri in cautarea adevarului -adica fara batjocura si fara sa cautam nod in papura(nu ma refer la tine, ci in general).

| lpavel a răspuns:

Biblia spune ca Ne-a creat dupa chipul si asemanarea Lui!
Credem in El pentru ca in biblie dovedeste de 1000 de ori existenta Lui, ba chiar le-a vorbit oamenilor, apoi tot ce este creat pe pamant fara El n-ar fi existat! Ex.: celelalte planete...
Daca suntem sau nu singura forma inteligenta in univers asta nu a zis nimeni...
Asta a fost parerea mea!

| ShockWaver a răspuns (pentru lpavel):

Biblia este doar o Carte.Am nevoie de Dovezi Reale, Fizice, nu doar o Carte plină de Discriminări, Torturi și Aberații.

| lpavel a răspuns (pentru ShockWaver):

80 la suta din populatia pamantului cred in biblie! Crezi ca toata lumea greseste?
Bine sa zicem ca biblia nu se pune dar ai vazut vreodata ceva care sa se faca/ceeze singur fara sa-l faca cineva?
Cum am mai zis : De ce alte planete nu sunt ca pamantul? Coincidenta ca marele big bang a fost numai pe terra? De ce? Poate ca a fost si marele big bang dar si acela a trebuit sa porneasca de undeva, de unde putem noi sti cum a creat D-zeu totul?
Daca incerci sa crezi in El cat de putin vei crede daca nu, nu!

| mODIN a răspuns (pentru lpavel):

1.Prima propozitie nu e corect scrisa, si pe deasupra e si falsa.Te anunt ca doar 30% din populatia pamantului este crestina, deci nici pe aproape de 80%. Daca nu ma crezi citeste aici: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_religious_populations
2.Big Bang-ul a creat universul, nu planeta noastra!
3. Daca totul are nevoie de creator, cine l-a creat pe Dumnezeu?

| Mădă0611 a răspuns (pentru lpavel):

Aolo! Tu stii ce e "marele big-bang"? "Coincidenta ca marele big bang a fost numai pe terra?" wtf did I just read? laughing Si de unde stii ca alte planete nu sunt ca Pamantul? cu p mare, ca ala cu p mic e ala din gradina.

| Mădă0611 a răspuns (pentru lpavel):

Apropo, sigur astia cred in biblie: https://www.youtube.com/watch?v=eJ1l7CN6tdw&feature=youtu.be

| ShockWaver a răspuns (pentru lpavel):

80? Din Populația totală, 58% au văzut o Biblie.Scade Băștinașii, Ne-Credincioșii, Ateii, Persoanele care nu vor să admită că sunt Atei de frică. Sunt Aproximativ un Miliard de oameni care Nu cred în Dumnezeu/Hristos, 1 Miliard care Nu trăiesc într-un mediu Modern, mai sunt și cărora nu le pasă de acest Subiect, undeva pe la 4 Miliarde de Credincioși.Adică Aproximativ 57% din populație.

| mODIN a răspuns (pentru ShockWaver):

Http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_religious_populations
Sunt doar 2 miliarde de cre(s)tini

| lpavel a răspuns:

July666 ti-a postat un link, urmareste-l cu atentie daca nu te face sa crezi, nu mai sunt sanse pentru tine...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scriptura invata pe oameni ca Dumnezeu este o fiinta spirituala si el nu are caracteristici fizice insa asta nu inseamna ca-l limiteaza sa se reveleze ca om daca el vrea. Biblia contine toate revelatiile pe care Dumnezeu le-a facut despre el insusi. Spre ex din Geneza 1:26-27 aflam ca atat barbatul cat si femeia au fost creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, ei fiind superiori tuturor creaturilor si ca asemeni lui Dumnezeu, ei gandesc, au vointa, inteligenta, sentimente si capacitate morala. Referitor la faptul ca am fi singura forma de viata inteligenta din Univers, acesta este o afirmatie mai mult a oamenilor de stiinta. Din punct de vedere biblic, in Coloseni 1, 16-17 Sf Pavel spune "pentru ca-ntru el au fost zidite toate cele de pe pamant si din ceruri, cele vazute si cele nevazute, fie tronuri, fie domnii, fie incepatorii, fie stapanii". Prin urmare, nu exista lumi, fara o trimitere la Dumnezeu, cu alte cuvinte in biblie nu este negata in mod direct existenta altor lumi sau fiinte asemenatoare noua. Ba mai mult, in favoarea posibilitatii existentei altor lumi locuite in Univers, avem declaratii facute de teologi si slujitori ai lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine a zis ca are forma umana? cuvantul lui intrupat are forma umana, dar noi in cuvantul intrupat trebuie sa vedem nu numai trupul fizic ci intreaga treime cea de o fiinta si nedespartita.cand Dumnezeu a zis; sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra; adica, tatal care este duh, fiul care a fost trimes de tatal, si sfantul duh de viata facatorul, care de la tatal purcede.de ce cred ca santem singura forma de viata? imi place sa cred ca nu santem singuri in univers.chiar as vrea sa nu fim singuri.dar pana ne-om intalni cu alti creati de divinitate, nu-mi pot vedea de treaba? chiar trebuie sa stau toata ziua sa ma uit la stele si sa astept? ce? ca nu prea am timp, doar vreo 70-80 de ani, si am atatea de facut?

| CatelusaCuParulCret a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=496nu1sDdWw&list=UUX-E6tCvVUPtO5IH9xsCRgQ daca vrei doar raspunsul la intrebare incepe de la 8:00 dar mai bine urmareste-l in intregime

| EmilTraian95 a răspuns:

Uite o sa fiu putin mai simplist cred in Dumnezei din mai multe motive dar o sa incerc sa fiu cat mai rational, daca Dumnezeu ar fi fost creat de om de ce omul si-ar fi oprit proprile placeri prin el? De exemplu ritualurile de adorare a zeilo erau practicate prin sex si alcool si ca sa fim sincer astea ar fi adus mai multe fonduri unori culte de cat se lauda unii ca ia biserica acum. Sunt oameni destepti acolo sus care stiu ca Dumnezeu este singurul locru ce sta impotriva planului lor de control asupra lumii asa ca vor sa extermine credinta vor fi tot mai multi si din randul biserici care vor face nelegiuri ca sa scufunde numele bisericii in noroi si oameni sa nu mai creada dar aceaste lucruri sunt prezise de mult. Constiinta este si ea o dovada, este numita vocea lui Dumnezeu din om oare de ce un copil mic cand face ceva rau stie ca a gresit fara sa ii fi spus nimeni asta? Minuni sunt destule putin care le cred si multi care le constesta desi nu au avut experiente de genu, Dumnezeu nu e ceva ce poti explica obiectiv, Il simti. As putea vorbii ore intregi dar nu mai pot acum daca vezi raspunsul intreaba-ma si voi continua cu exemple concrete.