| aabaaab3278 a întrebat:

O lista de intrebari pentru crestini:
Daca Domnul a fost ucis prin fapta unor oameni, ce fel de Dumnezeu este acesta? Oare I-a placut ceea ce i-au facut rastignindu-L pe cruce? Daca da, inceamna ca L-au multumit si au fost binecuvantati...insa daca nu I-a placut, inseamna ca puterea lor L-a infrant pe El si lumea a fost lasata fara Stapan, cine a mai raspuns rugilor?
Cerurile au ramas parasite cat El era in mormant, pe Pamant? Tot Universul a fost lasat fara un carmuitor, in timp ce El era pe Pamant si mainile Sale erau batute in cuie? Cum a putut lemnul sa-L poarte pe adevaratul Stapan in timp ce El era legat de acel lemn? Cum a putut fierul sa-L atinga si cuiele sa-I strapunga trupul? Cum au putut ajunge mainile dusmanilor sa-I biciuiasca spatele? Si S-a inviat Mesia pe El insusi din morti sau L-a inviat Dumnezeu?
Ia uitati ce priveliste: Un mormant in care este inchis Insusi Dumnezeu, si mai ciudat este faptul ca Dumnezeu a stat in pantecul unei femei timp de 9 luni, inconjurat de intuneric si sange si a iesit din el un prunc mic si slab care a trebuit alaptat. Acesta este Dumnezeu? Din ce motiv este sfanta crucea, si cel care o respinge este hulit? Nu este mai bine sa fie distrusa si ea si cel care a infiintat-o atata timp cat Domnul a fost chinuit pe ea? Domnul a murit pe ea si voi o adorati, inseamna ca sunteti dusmanii Lui. daca voi o slaviti pentru ca ea L-a purtat pe Stapan, de ce nu va prosternati inaintea mormintelor si nu va rugati lor, de vreme ce "Dumnezeu" a stat in mormant?

16 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Problema la tine nu este varsta ci faptul ca nu ai inteles nimic din ceea ce s-a intamplat acum 2000 de ani la CRUCE. Nu ai inteles nici cum si cine este Dumnezeu, din cine este alcatuit si de ce a venit pe pamant. Pentru a-ti explica asta ar fi necesar un curs Biblic si nu este locul potrivit. In principiu pentru ati raspunde trebuie sa ti se faca o initiere in istoria salvarii omului din pacat. Iti recomand un studiu Biblic, exista si pe net asemenea cursuri.

| danay72 a răspuns:

Isus este fiul lui Dumnezeu, nu Dumnezeul Atotputernic. Dumnezeu a permis ca fiul sau sa moara pentru iertarea pacatelor noastre.Ioan3:16.Apoi,legat de tortura lui Isus, nici unde nu scrie ca Dumnezeu vrea ca oamenii sa venereze modul in care a fost torturat fiul sau.Si e normal, pentru ca azi nici un om nu are vrea ca cineva sa ii aminteasca incontinu de modul in care a suferit cineva drag, e prea dureros.

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu Tatăl şi Dumnezeu Fiul sunt "Una" în esenţa divină, in "Natura divină", dar Mântuitorul Hristos a mai avut şi ceva în plus. A mai avut în plus şi natura umană asumată pentru apropierea de omenire, pentru Jertfei făcută în locul oamenilor, pentru posibilitatea iertării acestora etc…

,, Care, Dumnezeu fiind în chip, n-a socotit o ştirbire a fi El întocmai cu Dumnezeu,"
,, CI S-A DEŞERTAT PE SINE CHIP DE ROB LUÂND, FĂCÂNDU-SE ASEMENEA OAMENILOR, ŞI LA ÎNFĂŢIŞARE AFLÂNDU-SE CA UN OM."
,, S-A SMERIT PE SINE, ascultător făcându-Se până la moarte, şi încă moarte pe cruce." (Filipeni 2, 6-8) postat la 15 August 2015 16:15

| milan9 a răspuns:

Referitor la "CRUCE", nu este deloc intelept sa o desconsideri cu ceva. In Noul Testament este prezentata ca SEMN DISTINCT, de CINSTE, numit şi "SEMNUL FIULUI OMULUI":

1). "Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu."- I Corinteni 1, 18;
2). -Matei 24, 30:,, Atunci se va arăta pe cer SEMNUL FIULUI OMULUI şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă."
3). -Galateni 6, 14:,, Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decat numai în CRUCEA Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, şi eu pentru lume! (MOTIV DE LAUDĂ)"
4). -Filipeni 3.18:,,Căci mulţi despre care v-am vorbit adeseori, iar acum vă spun şi plângând, se
poartă ca duşmani ai CRUCII LUI HRISTOS."
5). -I Corinteni 1, 17:,, Căci Hristos... m-a trimis să binevestesc, dar nu cu inţelepciunea cuvântului, ca să nu rămână zadarnică CRUCEA LUI HRISTOS."

6). -Efeseni 2, 16:,, Şi să-i împace cu Dumnezeu pe amândoi, uniţi într-un trup, prin cruce, omorând prin ea vrăjmăşia. (ARMĂ ASUPRA RAULUI)"
7). -Galateni 6, 12:,, Câţi vor să placă în trup aceia vă silesc să vă tăiaţi împrejur, numai ca să nu fie prigoniţi pentru CRUCEA LUI HRISTOS."
8). "Şi cel ce nu-şi poartă CRUCEA sa şi nu vine după Mine nu poate să fie ucenicul Meu." Luca 14, 27;
9). -Coloseni 1.20:,,Şi printr-Însul toate cu Sine să le împace, fie cele de pe pământ, fie cele din ceruri, făcând pace prin El, prin sângele crucii Sale.",
10). -Coloseni 2, 15:,, Dezbrăcând (de putere) începătoriile şi stăpâniile, le-a dat de ocară în văzul tuturor, biruind asupra lor prin cruce."
11). -Marcu 8, 34:,, Si chemând la Sine multimea, impreuna cu ucenicii Sai le-a zis: Oricine voieste sa vina dupa Mine sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si să-Mi urmeze Mie."(Sf. Cruce)
12). -Apocalipsa 9, 4:,, Şi li s-a poruncit să nu vatăme iarba pământului şi nici o verdeaţă şi nici un copac, fără numai pe oamenii care nu au pecetea lui Dumnezeu pe frunţile lor." (,, tau" - semnul Sf. Cruce- acelaşi întâlnit şi în Vechiul Testament); ETC…
13). "Şi zicea către toţi: Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea în fiecare zi şi să-Mi urmeze Mie"- Luca 9, 23;

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca asa vezi tu lucrurile inseamna ca nu esti crestin ortodox.oi fi altfel de crestin. daca ai multe intrebari cauta raspunsurile dar daca nu le gasesti, schimba intrebarile, inseamna ca nu sant cele care trebuie.ori esti pe un drum gresit.mai incearca.

| justadream94 a răspuns:

Ma..sincer sa fiu vorbesti multe prostii.din intrebari se vede ca esti superficial si ca nu esti nici informat

Isus a venit sa rascumpere lumea de pacat.S- rastignit pentru noi a murit sa rascumpere lumea de pacate si nu a ramas lumea fara un ''conducator''
In Dumnezeu sunt 3 persoane. deci daca stiai maca atat jumate din intrebri dispareau

si iar daca erai informat ai fi stiut ca era penibil ca un Dumnezeu sa vina si sa cotropeasca lumea..cum ar fi fi legile Lui Dumnezeu daca el ar veni si r arde tot inainte Lui?

Dumnezeu nu vre pierdearea credinciosilor ci intoarcerea lor..si..IN MOMENTUL CAND A FOST RASTIGNIT A FOST CUTREMUR doar asa ca sa vada toti ce greseal au facut

plus ca pana si istoria spune ca a existat un om cu numele de Isus exact in perioada cand a trait el

| aabaaab3278 explică (pentru justadream94):

Bai "asta", stii macar despre fiecare religie in parte macar 10%? Religia nu inseamna crestinism. Aberezi o gramada, nu am spus ca Iisus nu a existat.

| justadream94 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Tu aberezi..si nu cred ca e om sa stii 10% din fiecare religie...

tu spuneai ca lumea a ramas singura dupa ce a fost rastignit si a murit,, ti-am raspuns

si unde aberez eu?

| aabaaab3278 explică (pentru justadream94):

Si daca lumea a ramas singura asta inseamna ca Iisus nu a existat?

| justadream94 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Am zis eu ca ai afirmat tu asta? ca mie nu mi se pare..bati campii

| immortalfaith a răspuns:

Nu trebuie sa fii crestin sa raspunzi unei asemenea intrebari
Iti spun asa: daca Iisus venea ca un imparat, ii omora pe toti care i se impotriveau si domnea peste Pamant, tu asa il vedeai ca pe un Dumnezeu?
Fapta lui, sa se jertfeasca pentru noi, in chinurile alea, este dovada unui adevarat imparat (asta m a emotionat si m a facut sa cred, daca domnea peste noi si ii omora pe toti era un tiran nu?)
A spus clar, imparatia este in "ceruri", nu pe pamant
Unele lucruri nu le poti intelege, tu fiind un muritor, asa cum tu intelegi ca un lucru care moare trebuie neaparat sa se nasca, ca timpul exista
Daca vrei sa contrazici, poti sa te contrazici, unui ateu nu i poti explica nimic pentru ca are propriile convingeri si crede doar in ce vrea el
Asa ca, lasa i pe cei care cred sa creada si nu le mai baga prostii in cap (cand mai cresti o sa intelegi de ce)

| aabaaab3278 explică (pentru immortalfaith):

In primul rand, nu ai raspuns concret la toate intrebarile alea de mai sus, si in al doilea rand nu cred ca m-ai vazut vreodata sau ai discutat vreodata cu mine sa vezi ce varsta am respectiv nivelul de gandire. Asa ca te rog nu te mai grabi sa faci afirmatii de care nu esti sigura

| immortalfaith a răspuns (pentru aabaaab3278):

In primul rand, daca ai citi cu capul ai vedea ca te am lamurit la tot, nu trebuie sa te vad ca sa vad ca esti imatur, respectiv nivelul de gandire.
Ti am dat un raspuns, cum scriam mai sus, nimeni nu te poate contrazice sau da vreun sfat
Asa ca, de ce mai pui intrebari?

| aabaaab3278 explică (pentru immortalfaith):

Ma faci imatur pentru ca te deranjeaza intrebarile? Cate intrebari sunt acolo si cate raspunsuri ai dat tu?

| immortalfaith a răspuns (pentru aabaaab3278):

Te fac imatur pentru ca:
tu crezi ca maturitatea consta in varsta
nu intelegi care e rostul credintei
vezi lucrurile dupa aparenta si nu dupa ceea ce sunt

| DarkRevenge a răspuns:

Prin fapta lui a dovedit ca este insusi Dumnezeu.Si cum adica lista de intrebari pentru crestini? Tu ce Doamne ma iarta esti? ateu? nu prea cred. Unele lucruri nu poti sa le intelegi trebuie doar sa le crezi.