| Nayuky a întrebat:

O.o..Aici ori sunt atei ori iubitori inraiti de religie..Parerea mea e ca toti exagerati..degeaba mergeti voi sla biserica si tineti posturi..etc..e degeaba daca va luati de atei si va credeti destepti..fiecare are credint lui..Asa ca GURA! si in plus de ce va pasa voaua daca are parerea asta. aveti voi de suferit din asta?
NU! si atunci de ce comentati atat.a pus o simpla intrebare..Eu sunt crestina si totusi si eu sunt de acord cu el/ea..multe lucruri nu sunt corecte..si eu consider ca nu-i corect ca unii cersc in puf si altii mor de foame..sunteti cam in ceata ca sa vedeti realitatea..si lasati-ma cu chestia aia crede si nu cerceta..ca multe lucruri nu sunt corecte. daca ne iubeste asa de mult de ce ii lasa pe unii so moara de foame de frig..De ce? ..nu contest ca nu ne iubeste..insa,nu inteleg cum poate sa se uite la suferinta copiilor lui stind ca ar putea sa faca ceva sa ii ajute..si nu face.Voi chiar nu vedeti in jurul vostru? Chiar daca unui om ii e dat sa moara de ce trebuie sa se chinuie? de ce nu poate sa faca pur si simplu stop cardiac? de ce sunt atatia oameni care sufera de boli groaznice si au niste dureri de si-ar dorii sa moara? cum iti poti privi copii suferind in halul asta? Chiar daca e greseala noastra..de ce sa nu primim ajutor? Ca si atunci cand gresesti tu. familia si prietenii te ajuta, te sustin.Voi uitai un lucru important. Dumnezeu nu stie cum e sa suferi pe pamant..fiul lui a aflat ce e durerea.e adevarat..insa ce inseamna sa suferi frig, foame, tristete..si chiar iubire.El are un cu totul si cu totul alt fel de a iubi. Voichiar nu realizati? Nu stie cum e sa fi omnormal..sa nu ai nici o abilitate supranaturala, nu stie cum e sa fi un om normal..nu ne poate intelege. oricat de mult ar vedea in sufletul nostru..nu a trait multe sentimente pe care noi le traim.Eu cu toate astea tot il iubesc Dumnezeu, doar e tatal meu..cand iubesti pe cineva, nu te mai intereseaza calitatile si defectele lui.
Deci ce credeti?

36 răspunsuri:
| Allrc24 a răspuns:

Esti crestina? ...mai gandeste-te. cand ai fost ultima oara la biserica? cand te-ai botezat cumva?

| Nayuky explică (pentru Allrc24):

Nu mai stiu..anul trcut parca.dar nu terbuie sa mergi zilnic la ciserica ca sa fi crestin..sunteti tare incuiatirolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nayuky):

Tu cand iubesti pe cineva te intalneti cu el o data la un an nu cred. Si nu mai zi ca suntem noi incuiati, fiindca nu ai dreptate. Am zis eu tu esti un pseudo crestin. Daca nu mergi in fiecare duminica bine, dar macar o data la 2 saptamani, asa te-ai mai putea numi crestin.

| Nayuky explică (pentru anonim_4396):

Tu care te crezi cerstin. spui niste perle de nu-i adevarat... dupa tine Dumnezeu sta numai inbiserica? Epeste tot..crestinule

| Nayuky explică (pentru anonim_4396):

Vai de mine da ce destepti va credeti..mergeti la biserica degeaba. daca sunteti niste increzutilaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nayuky):

Vezi ai evitat subiectul si ce daca e peste tot. Cu El te intalnesti fata in fata doar in Casa lui.

| Nayuky explică (pentru anonim_4396):

Unde am deviat de la subiect? uite cee te duci degeaba la biserica daca dupa ce ai iesit de acolo te comporti ca ultimu om...asa ca vorbesti fara sa sti.Nu ma cunosti nu ai de unde sa stii cum sunt si de ce gandesc asa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nayuky):

Nu ma comport ca ultimul om deloc. Nici macar nu te-am jignit, dar vad c esti foarte pornita impotriva mea. Am avut intentii onorabile, dar nu am cu cine sa vorbesc din pacate.

| Nayuky explică (pentru anonim_4396):

Exista ceva numit modestie..sa sti..si sunt pornita pentru ca nu imi plac oamenii care se cred destepti si crestini..doar pentr ca merg la biserica

| Inferno a răspuns:

In ultima parte spui ca Dumnezeu nu stie cum e sa fi om normal. Pai Dumnezeu este omniscient/atotstiutor deci este imposibil sa nu stie ceva, pentru ca daca nuar stii ceva nu ar mai fi omniscient.

| Nayuky explică (pentru Inferno):

Imi pare rau sa te anunt dar asta chiar nu stie.

| Inferno a răspuns (pentru Nayuky):

Este irelevant sa atribui calitati umane unei entitati supreme.

| Nayuky explică (pentru Inferno):

De ce?

| Inferno a răspuns (pentru Nayuky):

Pentru ca notiunile pe care noi le-am dezvoltat in timp (bine, rau, bun, urat, frumos, etc) sunt unele primitiva si nu se aplica si in cazul unei entitati supreme.
Noi il judecam pe Dumnezeu dupa modul nostru primitiv de a intelege lucrurile. Adica vedem un copil sau mai multi copii care sufera si mor si spunem ca este rau, dar daca privim in ansamblu la o scara mult mai mare observa ca de fapt acel lucru este bun, pentru ca in felul asta avem loc toti. Daca nu ar murii unii oameni, planeta s-ar suprapopula si ar fi mult mai rau decat este asa. Una e sa sufere 100 de oameni si alta e sa sufere tot globul.

| Nayuky explică (pentru Inferno):

Auzi.daca noi ne facem primitivi ce asteptari aveti de la altii? de ec va injositi?

| Inferno a răspuns (pentru Nayuky):

Modul nostru de a percepe universul este unul primitiv si avem ca exemplu milioanele de goluri din fizica, chimie, matematica, etc.
Nu am inteles notiunea de timp in totalitate, nu stim ce factori au contribuit la aparitia vietii, nu stim ce anume a declansat Big Bang-ul, nu stim de ce apar turbulentele atmosferice, etc, etc, etc. In timp ce poate alte civilizatii extraterestre dejaa au inteles aceste notiuni.

| Kosuchin a răspuns:

Gurrrl, you da' best!

| doctorandus a răspuns:

Eu nu sunt nici ateu, nici religios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand eu vad ca esti mai mult atee decat crestina. In al doilea rand daca esti crestina si ai citit Biblia ai vazut ce spune Mantuitorul:" cauta si vei afla". Deci chestia cu crede si nu cerceta este exclusa, ea a fost folosita de catolici in Evul Mediu. Aflati si voi un lucru si numai pe ala il spuneti. In al treilea rand fiecare om patimeste cu un scop. Unii patimesc, dar vor ajunge in rai, altii patimesc pentru pacatele parintilor lor. Dumnezeu stie ce face si nu trebuie sa Ii ceara un nimeni catine socoteala Lui.

| Nayuky explică (pentru anonim_4396):

Si de ce sa plateasca copii pentru pacatele parintilor? sunt crestina dar sunt intr-o pasa proastalaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nayuky):

Din afara se vede ca nu prea crezi. Fara suparare. Pentru ca parintii nu au spovedit pacatele iar daca tu te chinui siibduri suferintele probabil ca parinti vor fi iertati de unele pacate, iar copii tai nu le vor mai mosteni.

| Nayuky explică (pentru anonim_4396):

Dar nu e o chestie corecta..se vede de la o posta

| Leutzbv a răspuns:

Ce ziceai, ca esti crestina? Pff...

| Nayuky explică:

Eu neg existenta a 2700 de zei? tu ai priceput macar ce am zis eu? ..am zi ca fiecare poate sa creada in ce vrea.da imi place ca pricepi tot binerolling on the floor

| Ryuuzuka a răspuns:

Dumnezeu nu are defecte, nu are pacate.Noi avem defecte, n-avem dreptul de a-l compara de Dumnezeu cu noi pacatosii.El a cunoscut ce inseamna durerea prin voia lui, doar ca sa ne mantuiasca pe noi nevrednicii, iar prin aceasta ne-a deschis calea spre cer, fiindca inainte de venirea lui Iisus toti oamenii mergeau in iad.Prin asta ne-a demonstrat cat de mult ne iubeste El si daca n-ar fi fost rastignit toate ar fi fost in zadar, venirea Lui s.a.Noi pe pamant suferim pentru El.Domnul a spus ca mai lesne intra un om sarac in Rai, decat unul bogat.Da si este adevarata chestia aia "crede si nu cerceta", fiindca chiar Dumnezeu a spus ca fericiti sunt cei ce nu vad, dar au crezut, atunci cand Toma nu vroia sa creada.Si eu fiind crestina nu ma iau de atei, ei se iau de mine, fiindca incearca sa-mi afirme cum ca Dumnezeu NU exista, dar mie nu-mi impune nimeni sa cred asta.Cred numai ce vreau EU.

| Nayuky explică (pentru Ryuuzuka):

laughing mor cand aud din astea.voi nu pricepeti un lucru..Sa luam un exemplu..fictiv..sa zicem ca ar exisa oameni care pot folosi magia..si ei sa fie numiti nobili.iar cei care nu, sa fie numiti tarani.iar taranii sa fie inferiori legal nobililor..si sa le mai fie si servitori. exemplul e din Zero no tsukaima) ti se pare corect..vezi si tu realitatea. vorbesti de parca noi oamenii am fi niste gunoaie. uite ce e..eu nu suport multe lucriri din lumea asta. unul din ele e faptul ca e plictisitoare..nu conteaza cati bani ai si ce poti sa faci.e plictisitoate..si daca nu mi-o pot schimba..as prefera sa mor..imi vine sa plang numai cand ma gandesc ca ar trebui sa traiesc toata viata aratand ca un om si traind ca unom obisnuit..nu suport gandul..mai aveam putin si era sa intru in depresie din cauza asta..cu ce ma ajuta pe mine toata chestia asta.ce imi pasa mie de legile acestei lumi daca nu imi place lumea asta..plang numia gandindu-ma ca o sa traiesc in ea tot restul vietii! La ce ma ajuta ce a facut? La ce bun? ..chiar as vrea sa stiu.

si nu nu am motive sa gandesc asa..doar ca asta e..alfel nu pot gandi si nici nu vreau..nu imi place lumea asta si gata.Si sa stii ca fiecare are credinta lui in legatura cu ateii, pur si simplu spune-le ca fiecare crede in ce vrea

| Ryuuzuka a răspuns (pentru Nayuky):

Pai si eu postasem o intrebare ...adica lumea se schimba, nu le pasa decat de e i, devin rai, nu stiu...Asta ar fi parerea mea,iar eu cred in Dumnezeu,fiindca stiu ca ma iubeste cu adevarat, daca se supara pe mine o face din bunatate, nu e la fel ca ceilalti oameni, pentru El toti suntem frumosi, speciali, chiar si cel pacatos.M-am plictisit de lumea asta. Care este scopul ei? Adica noi cand suntem mici ..scoala teme somn, cand suntem mari probleme cu banii servici, treaba, copii.Care este scopul ei? Doar Dumnezeu,gandindu-ma la El, imi vine cheful de viata ( nu in sens negativ),Stiu ca in rai nu exista rautate,discriminare, BANI, bogati sau saraci, astea depind doar de cum ne purtam pe pamant. Acuma inteleg si de ce oamenii se fac calugari/maicute, fiindca s-au saturat de lumea asta rea.Nu stiu, asa gandesc eu straight face.

| Nayuky explică (pentru Ryuuzuka):

Nu ma refer la asta.e plictisitoare..nu e nimic interesant de facut..eu suntpasionata de animeuri, si as vrea sa fie ca si acolo cu chestii supranaturale ..si toti sa arate asa ca animeurile... daca nu atunci viata mea o sa fie groaznica.

| Ryuuzuka a răspuns (pentru Nayuky):

Pai plictiseste-te in continuare.A fost un moment cand si eu am fost pasionata de animeuri, dar iti trece.Si imi pare rau sa-ti spun ca viata ta va fi groaznica, fiindca ce spui tu sunt numai vise.

| Nayuky explică (pentru Ryuuzuka):

Aici gresesti., daca as fi avut de gan sa renunt..probavil m-as fisinucis de mult..pentru ca nu vad rostul acestei vieti..plus ac vreau asta din mai multe motive.1 e ca animeurilesunt mult mai bune la suflet..si au un caracter pe are il apreciez..si e modelul meu.

| Ryuuzuka a răspuns (pentru Nayuky):

Bune la suflet zici laughing. De exemplu Bleach sa spunem vezi tu acolo ceva bun la suflet, aha ...deci NU! Si ce e cu ideea asta sa te sinucizi? Adica la ce sa renunti copile? La ideea cum ca ai putea fi anime laughing?

| Nayuky explică (pentru Ryuuzuka):

Ma refer la personajele pozitive..doar e desen cineva trebuie sa fie si rau...da si da

| Ađřıαηηα a răspuns (pentru Ryuuzuka):

Hei hei hei laughing)
Tin sa te anunt ca in bleach se intampla multe lucruri bune happy ..Mai ales din partea lui Orihime happy

| Ryuuzuka a răspuns:

Vreau sa precizez ca unii sunt crestini doar cu numele.

| MauiNight a răspuns:

Eu cred ca esti foarte plictisita happy amin. Nu mai lua orice mamaliga care zboara in serios.

| Nayuky explică (pentru MauiNight):

Insfarsit cineva care intelegelaughing mersihappy