| Andreeasps a întrebat:

Oamenii care s-au nascut inainte de Hristos, unde s-au dus dupa ce au murit?

Răspuns Câştigător
| Bianca1001Bia a răspuns:

Din cate stiu/am auzit eu, sufletele celor care au parasit aceasta lume, inainte de anul 0 ( nasterea lui Hristos) s-au dus in Iad. Pentru ca atunci nu era Dumnezeu ci doar zei, care zei nu exista, gen zeul Ra ( zeul soare ). Acele suflete se presupune ca s-au dus in Iad deoarece Dumezeu inca nu isi daduse unicul fiu, pe Iisus, drept rascumparare a sansei noastre de mantuire. Se spune ca Lucifer ( Satana ) impreuna cu ingerii decazuti ( dracii ) incearca sa faca sufletele oamenilor sa pacatuiasca, pentru ca ei stiu cel mai bine ca exista El si exista vesnicia si Raiul, iar ei fiind decazuti nu mai au sansa, pe care omenirea o are, e a se mantui si de a ajunge in Rai alaturi de Dumnezeu.

| kyliejenner a răspuns (pentru Bianca1001Bia):

Ce prostie laughing

| Inferno a răspuns (pentru Bianca1001Bia):

Ce gandire sadica... si de la o varsta atat de frageda.
Trist...

| Dandanache a răspuns (pentru Bianca1001Bia):

Nu exista anul 0, draguta Exista anul 1.

| Bianca1001Bia a răspuns (pentru kyliejenner):

Prostie neprostie nu cred ca esti in masura sa ma judeci, Intreaba chiar si un profesor de religie. Dupa nasterea lui Isus, Acesta a coborat in iad si a inaltat spre rai toate sufletele bune. Este stric problema ta ca nu crezi, dar nu judeca un om care crede!

| Bianca1001Bia a răspuns (pentru Inferno):

Dece ti se pare sadic? si mai ales trist? Mie nu mi se pare nicidecum. Totusi sunt "povestile " pe care eu aleg sa le cred. LA 18 ani sunt putini care il simt pe Dumnezeu

| kyliejenner a răspuns (pentru Bianca1001Bia):

Nu te-am judecat, doar ti-am spus ca notiunile din raspunsul tau mi s-au parut prostiiwinking Invata sa faci diferenta. Daca ma iei cu d'astea, Intreaba chiar tu si un profesor de stiinte.

| uhegartfea234 a răspuns (pentru Bianca1001Bia):

Pai daca existau zei si doar zei, cum sa se duce in IAD? pentru ca, cu totii stim ca satana este a fost o data un inger.

16 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

In pamant, asteptand sa fie inviati dupa ce va instala Dumnezeu paradisul pamantesc.Ioan5:28,29,Iov14:15

| milan9 a răspuns:

Denumirea in Vechiul Testament era aceea de "Sheol".
"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii.

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii dupa ce murea inainte de Hristos, toti chiar si dreptii Vechiului Testament mergeau in Sheol, numele ebraic pentru iad. Traditia crestina ne spune ca: Iisus cand a murit pe cruce, sa coborat, in iad, si a vestit celor din iad tot ce se intamplase pe pamant, iar ceia care l-au crezut, au fost dusi in rai. Acum cine, cand si cum a fost dus numai Dumnezeu stie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-au dus unde se duc toate sufletele indiferent de religia de care apartin.
Se face o analiza rapida a ultimei reincarnari si se decide de comun acord scenariul urmatoarei.
Ca sa evoluam cat de cat avem nevoie de mii de vieti.
Este suficient sa arunci o privire in jurul tau ca sa-ti dai seama de asta.
Hristos a venit sa ne aduca aminte calea pe care am uitat-o.
Din pacate cineva a "omis" sa o descrie in NT.

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana la Hristos, sufletele celor adormiti mergeu in Iad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In iad.Fiindca dupa ce a murit iisus in cele trei zile pana la inviere a fost la iad de unde a slobozit toti dreptii adormiti, pe adam, avraam isaac, iacov David etc.

| kyliejenner a răspuns:

Oamenii nu se "duc" nicaieri dupa ce mor.

| Andreeasps explică (pentru kyliejenner):

Atunci ce s-a intamplat cu sufletele lor?

| godless1859 a răspuns:

Nu mergeau nicaieri fiindca iadul si raiul nu exista.