| PorumbRodica1965 a întrebat:

Oamenii cu o inima sincera cauta adevarul despre Dumnezeu. Unde credeti ca putem gasi cel mai bun raspuns?!- TPU cam face fite. am selectat odata categoria religie, apoi o sterge de pe scara. Cam asa. multam mandru.

9 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Undeva.
Adanc, in sufletul nostru.

| sublime89 a răspuns:

Daca inca cauti adevarul, de unde stii ca exista d-zeu? Parca el e adevarul suprem. Oamenii cu o inima sincera cauta adevarul oricare ar fi acesta, si nu se prefac ca stiu deja raspunsul inainte sa puna intrebarea. Cand pornesti intr-o misiune de explorare, e bine sa nu o faci cu idei preconcepute, pentru ca atunci poti foarte bine sa stai acasa si sa te pacalesti in continuare ca adevarul deja se stie.

| PorumbRodica1965 explică (pentru sublime89):

Tu nu intelegi ce inseamna o conversatie pe teme biblice? Si oameni cu inima sincera, interesati de Ddumnezeu, caci pot fi sinceri in actiunile lor dar sa nu-l caute pe Dumnezeu. Si adevarul nu poate fi oricare, ci unul singur Cuvantul lui Dumnezeu este adevarul. Ioan 8:32: Ioan 17:17!

| sublime89 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Ba da, inteleg ca o conversatie pe teme biblice e una in care orice conteaza, doar ratiunea nu.

| MskDesign a răspuns:

Oamenii terorizati de Biblie cauta "adevarul" despre un zeu inexistent.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Oamenii cu o inima sincera si buna cauta adevarul despre Dumnezeu sau presupunand ca l-au gasit o fac in spiritul acestei sinceritati si bunatati nu se apuca sa-i injure si sa-i ia pe altii la retevei pe TPU fiindca nu sunt de acord cu credinta lor. Aia fac oamenii buni si credinciosi. Cum de altfel fac si ateii cu bun simt, nu se apuca sa-i insulte pe credinciosi. Insa pe TPU se vede mai bine ce fel se comporta fiecare.

Daaa TPU e contra ta, iti dispar categoriile, ce vorbesti...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parca ideea era ''crede si nu cerceta''.

| Pinocchio a răspuns:

In biserica.

| DanielCibu a răspuns:

Cel mai bun raspuns il gasesti chiar la Dumnezeu, in Biblie, in rugaciune.dar acolo il gasesc doar cei care asa cum ai spus il cauta cu sinceritate!