| Babacunene a întrebat:

Oamenii de stiinta falsa care fac propaganda la teoria evolutionista sunt satanisti?

33 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Nu o sa-ti vina sa crezi, dar cand nu se uita nimeni, le cresc coarne din cap si incep sa vorbeasca intr-o limba satanista care era considerata disparuta.

| halogen001 a răspuns:

Oamenii de stiinta nu se ocupa cu povestile religioase primitive, puerile, fanteziste si absurde scrise pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori.

| Babacunene explică (pentru halogen001):

Vezi ca Satana a mirosit teoria evolutionista de mult si a speculat potentialul. A inmormantat saracele maimute pe care le-a ucis, le-a imbracat cu niste haine, a desenat niste scheme intr-o pestera si gata sa fie descoperita dupa milioane de ani de oamenii de stiinta contemporani.

| halogen001 a răspuns (pentru Babacunene):

Satan e un personaj imaginar din povestile primitive, puerile, fanteziste si absurde scrise special pentru inselarea si prostirea naivilor creduli si nestiutori, la fel cum e si Dumnezeu, deci a spune ca personajele din poveste au facut ceva e doar fantezie.

| Babacunene explică (pentru halogen001):

Nu a aparut niciun ARN fara vreo inteligenta. Asa ca teoria evolutionista e nedovedita. Evolutionistii apoeleaza la o smecherie cand separa evolutia de abiogeneza inchipuita si nedovedita.

| halogen001 a răspuns (pentru Babacunene):

Dumnezeul din biblie nu exista. E doar un personaj imaginar folosit pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori.

"Toţi oamenii care gândesc sunt atei." - Ernest Hemingway
"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." – Voltaire
"Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva." - Stendhal
"Una din marile tragedii ale omenirii este că moralitatea a fost răpită de către religie." - Arthur C. Clarke
"Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească." - Arthur Schopenhauer
"Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii." - Benjamin Franklin
"Puneţi la îndoială cu îndrăzneală până şi existenţa lui Dumnezeu pentru că, dacă ar fi unul, trebuie cu atât mai mult să fie de acord cu omagiul raţiunii decât al fricii oarbe." - Thomas Jefferson
"Proştii resping ceea ce văd dar nu ceea ce cred; înţelepţii resping ceea ce cred şi nu ceea ce văd." - Huangbo Xiyun
"E nevoie de religie pentru ca oameni buni să facă lucruri rele." - Steven Weinberg
"Cele mai groaznice şi cele mai crude crime pe care istoria le-a înregistrat au fost comise sub adăpostul religiei sau al altor motive la fel de nobile." - Mahatma Gandhi
"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi" - Christopher Hitchens
"Religia este considerată de oamenii obişnuiţi ca fiind adevărată, de către înţelepţi ca fiind falsă, de conducători ca fiind utilă" - Seneca cel Tânăr
"Oamenii nu comit vreodată crime cu atâta dedicare şi cu atâta bucurie ca atunci când o fac din motive religioase" - Blaise Pascal
"Toate religiile sunt inventate de catre oameni." - Napoleon Bonaparte
"Religia este unul din motivele pentru care cei saraci nu ii omoara pe cei bogati" - Napoleon Bonaparte
"Religia este excelenta pentru a controla oamenii obisnuiti." - Napoleon Bonaparte
"Cel care nu vrea să gândească e bigot, cel care nu poate să gândească e prost, cel care nu îndrăzneşte să gândească e sclav." - William Drummond
"Nu ai nevoie de Biblie pentru a justifica iubirea, dar nu a fost inventată o metodă mai bună pentru a justifica ura." - Richard A. Weatherwax
"Credinţa nu îţi dă răspunsuri, doar te opreşte din a pune întrebări." - Frater Ravus
"Zeii nu omoară oameni, oamenii cu zei omoară oameni." - David Viaene
"O minciună este o minciună chiar dacă toţi o cred. Adevărul este adevăr chiar dacă nimeni nu îl crede." - Douglas Adams
"Când un om delirează se numeşte nebunie. Când mulţi oameni delirează se numeşte religie." - Robert Pirsing
"Sunt împotriva religiei pentru că ne învaţă să fim satisfăcuţi cu neînţelegerea lumii." - Richard Dawkins
"Un om este primit intr-o religie pentru ce crede si este izgonit pentru ce stie." - Samuel Clemens

"Religia - o fraza de dânsii inventata
Ca cu a ei putere sa va aplece-n jug,
Caci de-ar lipsi din inimi speranta de rasplata,
Dupa ce-amar muncirati mizeri viata toata,
Ati mai purta osânda ca vita de la plug?

Cu umbre, care nu sunt, v-a-ntunecat vederea
Si v-a facut sa credeti ca veti fi rasplatiti...
Nu! moartea cu viata a stins toata placerea -
Cel ce în asta lume a dus numai durerea
Nimic n-are dincolo, caci morti sunt cei muriti." - M. Eminescu- Împarat si proletar

| CIaudiu a răspuns (pentru halogen001):

Iti bati capul degeaba cu Memu laughing laughing

| halogen001 a răspuns (pentru CIaudiu):

Stiu laughing

| CIaudiu a răspuns:

Dar aia din secta martorilor lui Iehova care cer bani periodic de la enoriasi pentru a se imbogatii baietii de la NewYork nu sunt sclavi?

| Babacunene explică (pentru CIaudiu):

Nu esti obligat la martori sa dai bani.

| CIaudiu a răspuns (pentru Babacunene):

Tu dai, asa-i? Ca doar asa ii faci voia lui Iehova, nu? laughing

| Babacunene explică (pentru CIaudiu):

Nu dau ban ca Iehova e atotputernic. Dau simbolic scriind pe TPU. happy

| Babacunene explică (pentru CIaudiu):

Cand m-am botezat la martori nu au zis ca daca nu dau bani nu ma boteaza. Transfuziile se dau cand omul a praf.

| Babacunene explică (pentru CIaudiu):

Cand omul e terminat se dau transfuzii. Daca e eligibil si recuperabil sunt operatii grele si fara transfuzii. Daca are leucemie e cam terminat.

| Babacunene explică (pentru CIaudiu):

La leucemie merge cu ceai de urzica, cu leacuri babesti. Daca are zile o mai duce. Daca nu are zile tot moare cu transfuzii cu tot.

| Babacunene explică (pentru CIaudiu):

Tatal meu are mielom multiplu si bea ceai de urzici. Are deja 3 ani de boala. Daca facea tratamente din alea ( chimioterapie, transfuzii ) era mort pana acum.

| Babacunene explică (pentru CIaudiu):

Eu am avut limfom adica cancer de sange, cancer limfatic. Nu a trebuit transfuzii. Am facut chimioterapie si radioterapie. Nu a trebuit sa fac transfuzii. Credinta in Iehova m-a intarit sa nu intru in depresie. Daca trebuia sa fac transplant de maduva o dadeam cu ceai de urzica pana muream si gata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, practic doar religiile inapoiate inca neaga aceasta teorie. Teoria evolutiei big-bangul a fost creata in colaborare cu biserica catolica https://www.amnh.org/......e-big-bang
Sectele nu sunt religii

| Babacunene explică (pentru anonim_4396):

Vezi ca termenul "zi" din Genaza biblica nu e o zi de 24 de ore si se poate referi la miliardele de ani din teoria evolutiei.

| Babacunene explică (pentru anonim_4396):

Crestinismul din primul secol era numit secta de catre farisei. Scrie in Biblie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Babacunene):

Sa nu ne ratacim in termene. Crestinismul din primul secol ulterior a primit numele de Catolicism care era singura religie crestina pana la marea schisma cand Ortodoxismul s-a desprins dar diferenta dintre cele 2 religii este mai degraba una de formalitati. Asta pana cand a venit Luther Martin predicand nevoia de schimbare pentru ameliorarea religiei luand nastere Protestantii dar ulterior lucrurile au scapat de sub control

| Babacunene explică (pentru anonim_4396):

"Crestinismul din primul secol ulterior a primit numele de Catolicism" - in noul testament Isus a spus ca dupa plecarea lui se vor strecura sectanti sau apostati in congregatia crestina. Apostolul Pavel a fost martor la apostazia care dupa moartea apostolilor a luat amploare. Asadar catolicismul e o religie apostata dezvoltata dupa moartea apostolilor, mai exact dupa anul 100 e.n.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Babacunene):

Biblia pe care tu o studiezi a fost scris de liderii acestei primei religii crestine care a existat pana in 1054 dupa care dupa schisma s-au facut 2.
Din Catolicism in secolul 16-17 au luat nastere -> Protestantii iar din Protestanti au luat nastere -> Neo-Protestantii (Pocaitii) majoritatea in secolul 20.
Deci sectist prin termenul de care vorbim noi se refera la neo-protestanti

| anonim_4396 a răspuns (pentru Babacunene):

Iar in perioada cand a fost alcatuita Biblia se folosea termenul de sectist pentru toti cei care nu respectau Biblia, fiind considerati mai rai decat paganii, ca in perioada aia erau putini crestini.

| Holiday a răspuns (pentru Babacunene):

"...nu e o zi de 24 de ore si se poate referi la miliardele de ani..."

Citeste Biblia. Studiaza dogmele sectei tale. Poate vei intelege de ce o "zi" nu pot fi miliarde de ani in povestea spiridusului tau.

| Babacunene explică (pentru Holiday):

"in ziua in care a creat cerul si pamantul ( inclusiv amenajarea acestuia pentru a sustine viata )" - Geneza 2:4 - de aici deducem ca "zi" nu se refera la o zi de 24 de ore ci la o perioada de creatie nedeterminata.

| Babacunene explică (pentru Holiday):

"In ziua in care a creat cerul si pamantul" - Geneza 2:4 - cand a creat cerul si pamantul ( Geneza 1:1 ) NU era vorba de nici o zi. Prima "zi" de creatie incepe de la Geneza 1:3-5:"3.Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină.4.Şi a văzut Dumnezeu că este bună lumina, şi a despărţit Dumnezeu lumina de întuneric.5.Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă, iar întunericul l-a numit noapte. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua întâi."

Si iata asa Geneza 1 iti da bataie de cap tie si tuturor celor din gasca ta care v-ati bucurat ca ati fi gasit ceva in Biblie care sa se contrazica cu stiinta si sa scoateti voi teoria evolutionista pe tava.

| Holiday a răspuns (pentru Babacunene):

De fapt n-ai inteles ce am zis eu. Eu n-am spus ca o zi de aia din poveste nu poate fi altceva fata de o zi normala, ci ca nu poate tine miliarde de ani, cum ai insinuat tu.

| Babacunene explică (pentru Holiday):

Poate tine oricat de mult adica o perioada nedeterminata. Cat vor debita oamenii de stiinta. Asa ca Biblia tine la atacurile stiintei omului.

| Holiday a răspuns (pentru Babacunene):

Nu poate tine bre oricat, pentru ca in ultima zi (a saptea) povestea spune ca spiridusul "s-a odihnit", adica a frecat menta, n-a facut nimic. Doar ca de nu se mai odihneste demult. Deci o zi spiriduseasca de asta de a voastra, poate tine MAXIM de cand a creat omul si i-a dat instructiuni, pana cand au mancat astia mere, cand a revenit iar spiridusul la serviciu.

| Babacunene explică (pentru Holiday):

Oricat ( nu infinit ) debiteaza savantii adica daca savantii ajung sa calculeze ca epoca precambriana a durat milioane de ani nu contrazice Biblia.

| Holiday a răspuns (pentru Babacunene):

"Savantii" nici nu-si propun sa contrazica Biblia. Dar oricum, ce ai zis mai sus, nu are legatura cu ce am spus eu inainte.

| NuImiSuspendaContulPls a răspuns:

Ma-ta e satanista ca te o făcut.