| Bibliapentrusceptici a întrebat:

Oare care este motivul pentru care aproape toți oamenii au aceeași religie ca și părinții lor? Și mai ales cum de întodeauna se nimerește să fie religia adevărată? (fie ca sunt creștini, musulmani, budiști, evrei, etc.)

Răspuns Câştigător
| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Biblia se contrazice atat de mult, incat nu exista o religie a devarata. daca spre exemplu ordoxii ar fi fost cei adevarati, ar fi putut combate, orice polemica cu o alta religie crestina, dar nu pot, si de aici si numarul stupid de mare de religii

32 răspunsuri:
| William a răspuns:

Au mostenit religia ca si numele de familie.

| danay72 a răspuns:

In general,ii boteaza cand sunt mici in religia parintilor,astfel ca ei devin ca si ei.Dar, Biblia arata clar ca fiecare trebuie sa se boteze cand este capabil sa decida singur. Apoi, religia adevarata exista, dar poate fi aflata doar daca este studiata cu atentie Biblia, nu traditiile.

| Bibliapentrusceptici explică (pentru danay72):

Te referi la un astfel de studiu:
www.bibliapentrusceptici.ro
?

| danay72 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Noi ne contrazicem, dar Biblia nu.Religia adevarata exista si usor se poate afla. Situl jw.org te poate ajuta.

| danay72 a răspuns (pentru Bibliapentrusceptici):

Nu,pe situl jw.org vei gasi despre studiu pe subiecte.Este gratuit si oricine vrea poate sa il faca.

| Bibliapentrusceptici explică (pentru danay72):

Propaganda de la martori? Dar de pagina asta ai auzit?
https://www.facebook.com/exMLI?fref=ts

| milan9 a răspuns (pentru Bibliapentrusceptici):

Multe secte invită la studii biblice, DAR, "studiile biblice" oferite de diferite grupări nu fac altceva decât să "orienteze" persoana spre acea grupare, situaţie în care se preferă sensul "atrăgător" dar "viciat", şi nu cel din contextul istoric. Şi iată că "plăcute" au putut ajunge să fie mii şi mii de variante de interpretare a Bibliei.

Dificultatea înţelegerii textului sacru este data de predominanţa foarte mare a LIMBAJULUI METAFORIC, simbolic, a folosirii VALORILOR POLISEMANTICE ale cuvintelor!

Ştii ce este aceea literatură, ştii cât de uşor poate fi interpretat un text într-un fel sau altul! Scriptura insa nu poate fi folosită si denaturată la fel. Din această cauză doar există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| milan9 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Este un adevar faptul ca Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor.
Nu este vina acestei credinte daca unii au devenit dizidenti, paraswind calea conservatoare a ceea ce au lasat Mantuitorul si apostolii...
Argumente exista cu certitudine, dar ORGOLIUL si SFIDAREA intemeietorilor de secte au fost peste masuta de mari...

Acea credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat preotia creştină!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură:
-,, să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru danay72):

Atat de arogant poti fii? sunt sute de citate care se bat cap in cap, poate si mai multe nu am stat sa le numar, pentru ca ma lasa rece acest bullshit numit biblie. una care imi vine in minte acum, "si i-am vaut fata lui dumnezeu " " nimeni nu l-a vazut la fata pe dumnezeu ". mi-e lene sa caut altele sau sa iti zic exact de unde le-am luat sunt doar amintiri, pentru ca biblia mea... m-am sters la cur de mult cu ea

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Dar tu spre ce religie indrepti atentia?

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat preotia creştină!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Care este acea religie care respecta in totalitate ceea ce se spune in Noul Testament?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Singura Biserica pe care Fiul lui Dumnezeu a intemeiat-o, aceea respecta in totalitate ceea ce se spune in Noul Testament pe care ea l-a format...

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

E cea care respecta intreaga Biblie. 2Timotei3:16,17.Apoi Isus a vorbit clar cine sunt acei crestini care respecta.In Fapte1:8 Isus a aratat ca vor fi martori pana in cea mai indepartata parte a pamantului. Apoi Iacov a spus clar ca acestia sunt oameni numiti cu numele lui Dumnezeu. Fapte15:14,17.Doar Martorii lui Iehova poarta acest nume.Doar ei nu se implica in politica, razboaie, exact ca si crestinii din primul secol.Azi,religia din care faci parte indeamna oamenii sa mearga la vot, desi Isus nu s-a implicat in politica.Tot religia se afla in spatele conflictelor armate, spunand ca Dumnezeu ii aproba, cand Isus a zis clar sa ne iubim si dusmanii.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cu_ parere de rau vad ca ipocrizia iehovista intrece orice limita cunoscuta. "Nu se implica in razboaie" din lasitate, dar au preferat ca altii sa-si dea viata pentru a-i apara pe ei, pentru ca tara aceasta sa nu fie transformata de-a lungul timpului in stat islamic.
Ei afirma ca nu fac politica, dar, in scurta ei istorie s-a inglodat intr-o continua politica murdara de a reprezenta un "stat in stat", de a se opune sistematic institutiilor statului, considerandu-le pe acestea a fi "de origine demonica" (!). Intelegand probabil in limitele unei proaste gandiri ca ordinea si echilibrul unui stat trebuie desfiintate.

Secta "martorilor" nu este decat o grupare mincinoasa, care pentru profitul si donatiile stranse de la cei inselati de ei au incercat continuu sa-si adapteze teoriile stranii in functie de interesele materiale sau prozelitiste ale gruparii.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Adica_, putem vedea organizatia Martorilor lui Iehova învatând pozitia A, inlocuind-o apoi cu pozitia B. Cu toate acestea, mai târziu organizatia revine la vechile teorii (pozitia A), iar în unele cazuri trece din nou la pozitia B. Iata doar câteva exemple:

Învierea oamenilor Sodomei
1879 -- Vor fi înviati.
1952 -- Nu vor fi înviati.
1965 -- Vor fi înviati.
1988 -- Nu vor fi înviati. (!?)

"Domnul" din Romani 10, 12-16
1903 -- "Domnul" se refera la Isus.
1940 -- "Domnul" se refera la Iehova.
1978 -- "Domnul" se refera la Isus.
1980 -- "Domnul" se refera la Iehova25.

"Stapânirile cele mai înalte" (sau, "dregatoriile"; n.tr.) din Romani 13, 1
1916 - "Stapânirile cele mai înalte" se refera la guvernele lumii.
1943 - "Stapânirile cele mai înalte" se refera la Iehova Dumnezeu si la Isus Hristos.
01964 - "Stapânirile cele mai înalte" se refera la guvernele lumii26.

Despartirea "oilor" de "capre" (Matei 25, 31-46)
1919 -- se va petrece dupa vremea necazului.
1923 -- se petrece acum, înainte de vremea necazului.
1995 -- se va petrece dupa vremea necazului

Iaca inca si o lista cu multe alte profetii false si invataturi gresite ale "martorilor" care s-au dovedit stupide de-a lungul timpului: http://www.bible.ca/Jw-Prophecy.htm.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

In orice caz, numele folosit de "martori" NU este o pronunţie SCRIPTURISTICĂ (deoarece EVREII N-AU PRONUNŢAT NICIODATĂ "Iehova".

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova".
Această pronunţie ("Iehova") este o variantă falsă de pronunţie în limba engleză (de vocalizare), inventată la voia întâmplării prin îmbinarea abuzivă dintre consoanele unui nume (Y-H-W-H, a căror pronunţie autentică a fost definitiv pierdută) şi vocalele altui nume (Adonai). O compoziţie deci, cel puţin ciudata... sad

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Religia bună promovează iubirea faţă de semeni
„CEL ce nu iubeşte n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire", spune Biblia (1 Ioan 4:8, Biblia Ortodoxă, 1988). Prin urmare, religia bună trebuie să promoveze iubirea faţă de semeni.
Este lăudabil că multe religii desfăşoară activităţi caritabile în folosul celor săraci, al celor bătrâni sau al celor bolnavi. Acestea îşi încurajează membrii să aplice sfatul apostolului Ioan, care a scris: „Cum putem spune că dragostea lui Dumnezeu rămâne în cineva care, deşi are bogăţiile acestei lumi, când îşi vede fratele în nevoie, nu-i arată milă? Copilaşilor, dragostea noastră nu ar trebui să se mărginească numai la vorbe, ci să fie o dragoste adevărată, dovedită prin fapte" (1 Ioan 3:17, 18, Noul Testament — Traducere în limba română modernă, 2000).
Ce se întâmplă însă când naţiunile intră în război? Oare porunca lui Dumnezeu „să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi" trebuie respectată doar pe timp de pace, putând fi ignorată când un politician sau un rege declară război altei naţiuni? (Matei 22:39, Biblia Galaction)
Isus a spus: „După aceasta vă vor cunoaşte toţi că sunteţi discipolii mei, dacă aveţi dragoste unii faţă de alţii" (Ioan 13:35, Noul Testament, Pascal, 1992). Pe măsură ce veţi analiza următoarele idei, întrebaţi-vă: Arată membrii acestei religii iubire faţă de toţi oamenii în orice situaţie, şi nu doar prin cuvinte, ci şi prin fapte?
SUBIECT: Război.
CE ÎNVAŢĂ BIBLIA: Isus le-a poruncit discipolilor săi: „Iubiţi pe vrăjmaşii voştri,. . . faceţi bine celor care vă urăsc" (Matei 5:44, Biblia — Traducere literală nouă, 2001).
Când soldaţii au vrut să-l aresteze pe Isus, apostolul Petru a luat o sabie ca să-l apere. Însă Isus i-a zis: „Pune-ţi sabia la locul ei, căci toţi cei care scot sabia, de sabie vor pieri" (Matei 26:52, Biblia Cornilescu, 1996).
Apostolul Ioan a scris: „Aşa putem deosebi copiii lui Dumnezeu de copiii Diavolului. Oricine nu practică dreptatea şi nu-şi iubeşte fratele, nu este al lui Dumnezeu. Acesta este cuvântul pe care l-aţi auzit de la început: să ne iubim unii pe alţii! Să nu fim cum a fost Cain. El era al Celui Rău şi şi-a omorât fratele" (1 Ioan 3:10–12, Noul Testament — Traducere în limba română modernă, 2000).
ÎNTREBARE: Îi îndeamnă această religie pe membrii ei să participe la războaie?
SUBIECT: Politică.
CE ÎNVAŢĂ BIBLIA: Când au văzut puterea lui Isus de a face miracole, unii au vrut ca el să se implice în viaţa politică. Ce a făcut însă Isus? „Atunci Isus, ştiind că au de gând să vină să-L ia cu forţa ca să-L facă rege, S-a retras din nou la munte, doar El singur." (Ioan 6:15, Biblia — Noua traducere în limba română, 2007)
Când a fost arestat şi acuzat pe nedrept că îi instigă pe oameni la revoltă împotriva guvernării, Isus a răspuns: „Împărăţia Mea nu este din lumea aceasta. Dacă împărăţia Mea ar fi din lumea aceasta, slujitorii Mei s-ar fi luptat ca să nu le fiu predat Iudeilor. Dar, acum, împărăţia Mea nu este de aici" (Ioan 18:36, Biblia Sinodală, 2001).
Când s-a rugat pentru discipoli, Isus a zis: „Eu le-am dat cuvântul tău, iar lumea i-a urât, pentru că ei nu sunt din lume, aşa cum eu nu sunt din lume" (Ioan 17:14, Noul Testament, trad. de A. Bulai şi A. Budău, 2002).
ÎNTREBARE: Urmează această religie exemplul lui Isus de a nu se implica în politică, chiar dacă din acest motiv membrii ei ar putea fi urâţi de unii politicieni?
SUBIECT: Prejudecăţi.
CE ÎNVAŢĂ BIBLIA: Când s-au convertit la creştinism primii neevrei necircumcişi, apostolul Petru a spus: „Dumnezeu nu face diferenţe între oameni, ci El primeşte pe oricine I se închină şi face ceea ce este drept, indiferent din ce popor se trage" (Faptele 10:34, 35, Noul Testament — Traducere în limba română modernă, 2000).
Adresându-li-se creştinilor din secolul I, Iacov a scris: „Fraţii mei, credinţa voastră în măritul nostru Domn Isus Hristos să nu fie stăpânită de părtinire. Să zicem că ar intra în adunarea voastră un om cu inele de aur, îmbrăcat luxos, şi ar intra şi un sărac, cu haine ponosite, iar voi v-aţi îndrepta atenţia la acela care poartă îmbrăcămintea de lux şi i-aţi zice: «Dumneata, aşază-te aici, la loc bun», pe când săracului i-aţi zice: «Tu, stai acolo, în picioare», sau: «Aşază-te jos, lângă scăunelul de sub picioarele mele». Nu-i aşa că aţi făcut o deosebire în sinea voastră şi aţi devenit judecători cu judecată strâmbă?" (Iacov 2:1–4, Noul Testament, Pascal, 1992).
Martorii lui Iehova au fost închiși, persecutați și chiar omorâți pentru că nu au vrut să scoată arma împotriva altor oameni.Ți se pare lașitate acest lucru? În schimb cei din religia ta, au scos arma chiar împotriva celor care aveau aceeași religie ca și ei, dar o altă naționalitate.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Din pacate_, ipocrizia organizatiei iehoviste intrece orice limita a bunului simt.
"Nu se implica in razboaie" spun ei, dar asta nu o pot face decat din lasitate, preferant in schimb sa faca altii serviciu militar, ca altii sa-si dea viata pentru a-i apara pe ei, pentru ca tara aceasta sa nu fie transformata de-a lungul timpului in stat islamic.
Ei afirma ca nu fac politica, dar, in scurta ei istorie s-a inglodat intr-o continua politica murdara de a reprezenta un "stat in stat", de a se opune sistematic institutiilor statului, considerandu-le pe acestea a fi "de origine demonica" (!). Intelegand probabil in limitele unei proaste gandiri ca ordinea si echilibrul unui stat trebuie desfiintate.

Secta "martorilor" nu este decat o grupare mincinoasa, care pentru profitul si donatiile stranse de la cei inselati de ei au incercat continuu sa-si adapteze teoriile stranii in functie de interesele materiale sau prozelitiste ale gruparii.

Astfel, putem vedea organizatia Martorilor lui Iehova învatând pozitia A, inlocuind-o apoi cu pozitia B. Cu toate acestea, mai târziu organizatia revine la vechile teorii (pozitia A), iar în unele cazuri trece din nou la pozitia B. Iata doar câteva exemple:

Învierea oamenilor Sodomei
1879 -- Vor fi înviati.
1952 -- Nu vor fi înviati.
1965 -- Vor fi înviati.
1988 -- Nu vor fi înviati. (!?)

"Domnul" din Romani 10, 12-16
1903 -- "Domnul" se refera la Isus.
1940 -- "Domnul" se refera la Iehova.
1978 -- "Domnul" se refera la Isus.
1980 -- "Domnul" se refera la Iehova25.

"Stapânirile cele mai înalte" (sau, "dregatoriile"; n.tr.) din Romani 13, 1
1916 - "Stapânirile cele mai înalte" se refera la guvernele lumii.
1943 - "Stapânirile cele mai înalte" se refera la Iehova Dumnezeu si la Isus Hristos.
01964 - "Stapânirile cele mai înalte" se refera la guvernele lumii26.

Despartirea "oilor" de "capre" (Matei 25, 31-46)
1919 -- se va petrece dupa vremea necazului.
1923 -- se petrece acum, înainte de vremea necazului.
1995 -- se va petrece dupa vremea necazului

Iaca inca si o lista cu multe alte profetii false si invataturi gresite ale "martorilor" care s-au dovedit stupide de-a lungul timpului: http://www.bible.ca/Jw-Prophecy.htm.

In orice caz, numele folosit de "martori" NU este o pronunţie SCRIPTURISTICĂ (deoarece EVREII N-AU PRONUNŢAT NICIODATĂ "Iehova".

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova".
Această pronunţie ("Iehova") este o variantă falsă de pronunţie în limba engleză (de vocalizare), inventată la voia întâmplării prin îmbinarea abuzivă dintre consoanele unui nume (Y-H-W-H, a căror pronunţie autentică a fost definitiv pierdută) şi vocalele altui nume (Adonai). O compoziţie deci, cel puţin ciudata...

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Forma numelui divin Iehova,are o istorie indelungata in multe limbi, inclusiv in romana.
Numele propriu a lui Dumnezeu, Iehova, apare intr-o Biblie in engleza in 1530, in traducerea Pentateuhului realizata de William Tyndale.Aici el a folosit forma,, Iehouah,,.Pe parcursul secolului al 16 lea, cand Biblia a fost tradusa si in alte limbi europene, multi traducatori au adoptat o forma asemanatoare.Printre acestia se numara:Sebastian Munster-latina 1534; Pierre-Robert Olivetan-1535, franceza; Antonio Brucioli-italiana1540; Casiodoro de Reina-spaniola 1569 si Gaspar Karoli -maghiara 1590.
In limba romana, unii eruditi prefera forma Iahve, insa Iehova constituie forma cea mai cunoscuta si acceptata in mod traditional de foarte multa vreme.De exemplu, o traducere in limba romana in care numele divin apare sub forma,, Iehova,, este Sfanta Scriptura, 1874.
De asemenea,mari scriitori,precum Mihai Eminescu,Mihail Sadoveanu si Vasile Voiculescu,au folosit numele,,Iehova,, in operele lor.
Insa,indifferent ce forma a numelui preferi, aspectul cu adevarat important nu este pronuntia exacta, ci recunoasterea faptului ca este un Nume Propriu si nu doar un titlu, precum,, Domnul,,.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Iehova in sus" şi "Iehova in jos"...
Când oare o sa înţeleagă toată lumea că NU AVEM DREPTUL SA NE JUCAM CU LITERELE, cu consoanele unui cuvant ("YHWH") pentru a face combinaţii cu vocalele altui cuvânt ("Adonai") şi asta pentru a inventa un nume arbitrar, o falsă pronunţie, o "struţo-cămilă" lingvistică, adică exact termenul neinspirat si creatie umana arbitrara "Iehova".

Mai este şi PORUNCA CE NE INTERZICE SA LUAM NUMELE LUI DUMNEZEU IN DESERT.
Evreii ştiau acest lucru star şi se fereau să încalce porunca. Astăzi ea este călcată în picioare de iehovisti fără reţinere. sad
Şi toate acestea pentru că adepţii preiau "învăţăturile" fără să le treacă prin filtrul gândirii PROPRII.
Rău să laşi pe altul să gândească eronat în locul tău...

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova".
Această pronunţie ("Iehova") este o variantă falsă de pronunţie în limba engleză (de vocalizare), inventată la voia întâmplării prin îmbinarea abuzivă dintre consoanele unui nume (Y-H-W-H, a căror pronunţie autentică a fost definitiv pierdutăhappy şi vocalele altui nume (Adonai). O compoziţie ciudata...

Iar referitor la taxe, "Indiferent ca este numita "donatie" sau altfel, iehovistii sunt pusi sa plateasca intr-o forma sau alta "zeciuiala"...

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Faptul ca nu folosesti numele Iehova sau Iahve, arata clar ca nu urmezi exemplu lui Isus si al apostolilor.Ioan17:6.
Cat despre donatii, poti crede ce vrei, noi urmam modelul crestinilor din secolul1, fie ca vrei sa accepti, fie ca nu.In schimb, religia din care faci parte traieste intr-un lux nerusinat, exact cum scrie Biblia. Apocalipsa18:4-8.Exemplu,preotii cu haine impodobite cu aur si apoi terenurile pe care le detine biserica in Moldova, cand enoriasii lor mor de foame, etc.

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

Sunteti ipocriti fatarnici. Cunosc bine Moldova si nu traiesc preotii in lux aici. La tara nici nu reusesc sa-si completeze salariul.
Ce pot sa spun in schimb de palatele si de luxul in care "martorii lui Iehova" se aduna pentru prozelitismul lor? Asta in timp ce oamenii strazii mor prin canale...

Si am mai spus de cateva ori, când oare o sa înţeleagă toată lumea că NU AVEM DREPTUL SA NE JUCAM CU LITERELE, cu consoanele unui cuvant ("YHWH") pentru a face combinaţii cu vocalele altui cuvânt ("Adonai") şi asta pentru a inventa un nume arbitrar, o falsă pronunţie, o "struţo-cămilă" lingvistică, adică exact termenul neinspirat si creatie umana arbitrara "Iehova".

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Esti haios,legat de saracia din Moldova a bisericilor si manastirilor, cand traiesc intr-un lux nerusinat.Te amagesti singur, cand pe toate canalele de stiri, se prezinta padurile bisericii, pensiunile pe care le detine bisericile impozante.Gandeste-te la ce pret este estimata biserica Mantuirii neamului din Bucuresti, in timp ce ai zis bine cei din religia ta sunt prin canale din cauza saraciei.Martorii lui Iehova nu sunt prin canale,pentru ca noi avem grija de fratii nostril saraci si nici un Martor al lui Iehova nu cerseste. Urmam principiul biblic care incurajeaza harnicia.
Apoi,personal cunosc ce bani fac preotii din pomeni,nunti,botezuri,inmormantari si toate suvenirurile pe are le vand pentru ca sa isi,,completeze veniturile,,.Nu uita, eu am fost in religia ta, si am fost scarbita de fatarnicia, aroganta si luxul nerusinat in care traiesc, in timp ce fac pe piosii.Am cunoscut in familie preoti, deci stiu ce vorbesc.

| AdiTorrent7 a răspuns (pentru milan9):

Dupa cum vezi daca cineva e in afara haitei iehoviste e lasat sa moara de foame. Cam la asta se reduce intelegerea lor despre iubire. Niste ipocriti, cum ai spus si tu.

| AdiTorrent7 a răspuns (pentru milan9):

Eu stiu ca biserica are în desfăşurare aproximativ 600 de instituţii de asistenţă socială iehovistii nu au nimic.

| danay72 a răspuns (pentru AdiTorrent7):

Ipocriti,de ce? Pentru ca ii ajutam pe cei din religia noastra? Dar cum ramane cu cei saraci,defavorizati din religia ta? De ce nu ii ajuta nimeni,ba din contra,preotii pun poveri pe umerii bietilor oameni prin taxe pentru lucruri pe care ar trebui sa le faca gratis? Cand moare cineva drag, de ce le ia taxe pentru inmormantare? Dupa ce ca e sarac si suferind, pentru ca a pierdut pe cineva drag, ii mai spune si ca daca nu plateste cat spune, nu ii tine inmormantarea.Isus nu a pus niciodata poveri pe umerii oamenilor si a zis,, gratis ati primit, gratis dati,,.Asa ceva nu vei vedea niciodata la Martorii lui Iehova.Matei10:8.Noi ii ajutam pe semenii nostri, mergand la ei si ajutandu-i, iar aceasta fara bani. Totul facem din timpul nostru liber.Cat despre ajutor pe care il primesc in caz de calamitati, ca sa fii mai bine informat, intra pe situl jw.org si vei vedea ce fac fratii nostri cand au loc dezastre si acest ajutor il primesc si cei care nu sunt martori.

| milan9 a răspuns (pentru AdiTorrent7):

Este de mult decretat faptul ca preotii sa nu primeasca bani de la serviciile facute celor lipsiti de mijloace materiale. Cei care fac insa acest lucru nu sunt preoti ci dusmnai ai Bisericii infiltrati in "preotie". Insa, eu in intreaga mea viata nu am intalnit un preot care sa-mi ceara ceva. A fost doar intentia mea de a-i oferi. Setantii sunt de-acum obisnuiti sa vorbeasca impotriva preotilor, din moment ce ei au parasit pentru totdeauna spatiul in care lucreaza harul lui Dumnezeu.

| milan9 a răspuns (pentru AdiTorrent7):

Asa este. În afara unor contradicţii izolate, nedorite, există insa cazurile celorlalti preoţi, dintre care multi aşează pe primul loc parohia, chiar în detrimentul propriei familii, şi se oferă trup şi suflet filantropiei...

Un astfel de caz este şi cel al Părintelui Nicolae Tanase de la Valea Plopului - fondatorul Pro Vita. El se ocupa de cresterea copiilor orfani precum si a celor salvati de la avort pentru a li se acorda,,, dreptul la viata". Desi numarul lor este foarte mare, undeva intre 300 si 400 (cu mai bine de un an în urmă avea 328 de suflete), asociatia Pro vita de care se ocupa Parintele Nicolae T. este gata sa primeasca orice alt copil care ar putea sa fie salvat pe aceasta cale de la avort... Puteti gasi mai multe informatii şi pe youtube sau internet,... (http://www.valeaplopului.com/)

Un alt exemplu asemănător este cel al părintelui episcop vicar de Cernăuţi Mihail Jar, cu reşedinţa la Bănceni. El creşte peste 400 de copii orfani la Căminul din Molniţa. Cert e că, din 1990 încoace, lucrarea Părintelui Mihail nu a mai putut fi oprită de nimeni şi nimic. Pe locurile până nu demult pustii ale Bănceniului, astăzi de ridică o mănăstire cu aproape 200 de vieţuitori. Tot aici îşi găsesc lăcaş şi alinare peste 100 de bătrâni, care primesc nu doar mâncarea de zi cu zi, ci şi asistenţă medicală şi, nu de puţine ori, sprijin pentru familiile lor.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru danay72):

Biblia se contrazice atat de mult, incat nu exista o religie a devarata. daca spre exemplu ordoxii ar fi fost cei adevarati, ar fi putut combate, orice polemica cu o alta religie crestina, dar nu pot, si de aici si numarul stupid de mare de religii

| milan9 a răspuns:

Nu_ inteleg de ce te lasi indus in eroare... thinking Este un adevar faptul ca Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor.
Nu este vina acestei credinte daca unii au devenit dizidenti, parasind calea conservatoare a ceea ce au lasat Mantuitorul si apostolii...
Argumente exista cu certitudine, dar ORGOLIUL si SFIDAREA intemeietorilor de secte au fost peste masura de mari...
Inertia celor inselati de false teorii, de interesele materiale ale intemeietorilor acelor secte, cei care stiu in mod abil sa racoleze si sa adoarma gandirea rationala a facut posibila inmultirea denominatiunilor si cultelor.
Nu este vina lui Dumnezeu si nici a Bisericii Sale daca libertatea este folosita de catre unii pentru a acepta cu aroganta inselarea... sad sad

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Martorii lui Iehova nu urmaresc interese materiale. Sper sa iti fie util urmatorul articol.
Dau Martorii lui Iehova zeciuială?
Nu, Martorii lui Iehova nu dau zeciuială; lucrarea noastră este finanţată prin donaţii anonime. Ce este zeciuiala şi de ce Martorii nu dau zeciuială?

Porunca de a da zeciuială, adică de a oferi a zecea parte din bunurile proprii, făcea parte din Legea dată naţiunii antice Israel. Însă Biblia arată clar că Legea, inclusiv ‘porunca de a strânge zeciuieli’, nu li se aplică creştinilor (Evrei 7:5, 18; Coloseni 2:13, 14).

În loc să dea zeciuieli şi ofrande impuse, Martorii lui Iehova îi imită pe primii creştini şi susţin lucrarea de predicare în două moduri: desfăşurând activitatea de predicare şi predare fără să fie plătiţi şi făcând donaţii.

Astfel, noi urmăm sfatul biblic dat creştinilor: „Fiecare să facă aşa cum a hotărât în inima lui, nu cu părere de rău, nici din constrângere, fiindcă Dumnezeu îl iubeşte pe cel ce dă cu bucurie" (2 Corinteni 9:7).

Pe situl jw.org poti sa afli punctul de vedere corect despre Martorii lui Iehova si nu informatile pe care le dai din diverse publicatii, care manifesta prejudecati fata de noi si sunt subiectivi.

| SorinSonOfSolen a răspuns:

Pentru că toate sunt inventate şi niciuna nu e adevărată.