| Holiday a întrebat:

Oare ce "urgente" aveau preotii, le-au iesit din garantie masinile si le trebuie altele?
Cate voturi o fi promis Daniel pentru banii astia?

"Tentaţia pomenilor electorale e tot mai evidentă pe măsură ce alegerile se apropie. Executivul a decis, de pildă, să ia şase milioane de lei din fondul de rezervă la dispoziția Guvernului pentru a suplimenta bugetul Secretariatului de Stat pentru Culte.
Potrivit unei hotărâri publicate vineri în Monitorul Oficial, banii se vor duce în conturile Mănăstirii Nicula din Cluj, a Mănăstirii Tismana din Gorj şi a Centrului Eparhial Iaşi. Suma a fost împărțită în mod egal, câte două milioane de lei pentru fiecare instituție de cult.
În hotărâre nu se specifică pentru ce au fost alocați acești bani, în condițiile în care, potrivit legii, fondul de rezervă la dispoziția Guvernului este destinat situațiilor de urgență."

13 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

E veche asta. De catedrala bintuirii ce sa mai zici. Sper din tot sufletul sa ii judece careva, undeva acolo sus sau jos, pe toti nemernicii care folosesc religia ca stimulent pavlovian pentru mase... uite osul, nu e osul, cutu-cutu-cutu. sad

NOname
| NOname a răspuns:

Ce urgenţe idioate găsesc şi ăştia...
În loc să investească în educaţie, în sănătate, în progresul economic...investesc în fabrica de cretini care să-i voteze.
Previzibil. Nu mai am putere nici să mă revolt.
Aceeaşi mizerie an de an...servită poporului cu aceeaşi nesimţire.

| Purec a răspuns:

Si ce treaba are religia cu asta?laughing O avea Ponta nevoie de votanti.ce te bagi tu?laughing

| cuvant a răspuns:

Asta e o problema mare. Ceea ce vedem la televizor si prin ziare e mai puternic decat ce fac preotii in biserici. Nu vreau sa fiu de partea preotilor ca nici eu nu sunt de acord cu aceste lucruri dar asa se intelege de ce unele confesiuni, "pocaiti" cum zic altii castiga oameni zilnic. Daca va uitati cum a fost la inceput biserica ati observa ca a fost un echilibru fara a fi cineva peste si nu se punea bazele pe lucruri materiale.
De cand s-a facut sistem piramidal biserica indiferent de confesiune s-a ajuns aici. Pacat ca asa se duc pe rapa si sperantele unora in spiritualitate

| sublime89 a răspuns:

Pentru Ponta e o "urgenta" sa castige alegerile cu orice pret, deci era normal sa apeleze la fondul de rezerva ca sa dea ceva bani bisericilor. Asta e politica romaneasca.

| suffarstar a răspuns:

Ai dreptate, dar fi obiectiv. In Romania se fura pe rupte cam in toate domeniile. Sunt mii de cazuri in Romania in care persoane perfect sanatoase sunt declarate handicapate si primesc pensie. Nu am nicio intentie sa apar vreo religie, dar asta-i adevarul.

| Mădă0611 a răspuns (pentru suffarstar):

Diferenta dintre handicapatii aia si handicapatii astia, e ca astia behaie toata ziua ca nu e bine sa furi, sa doresti ce are aproapele, ca numai crestin ortodocsii sunt vii, adica cei fara dumnezeu, cei care pacatuiesc, sunt morti, nebuni...

| Alphawolf a răspuns (pentru suffarstar):

Adica cum sa fie obiectiv? Nu se pot discuta sau rezolva toate problemele dintr-o data. Nu e normal sa se inchida ochii la o problema recenta pe motiv ca mai sunt si altele. In plus, aceasta problema este doar gunoiul religiosilor, cele care nu implica religia sunt a tuturor.

| suffarstar a răspuns (pentru Alphawolf):

Ai dreptate,dar sa nu uitam ca biserica este mana in mana cu statul. De fapt,la noi,e o joaca de-a furatul. Biserica si Statul il fura pe roman, dar si romanul, la randul lui, fenteaza statul.Asa suntem noi,asa ne-au invatat comunistii : "Nu se fura,se completeaza." Trebuie o schimbare la nivelul mentalitatii intregii natiuni. E o lipsa totala de inteligenta. La biserica la care mergeam,de fiecare data cand erau alegeri venea popac si primarul brat la brat cu pastorul,bineinteles, si apoi iesea in fata,spunea "cuvinte de duh", promitea verzi si uscate, si, bineinteles, lumea il aplauda. Ei bine, asfaltul din fata bisericii sta de 30 de ani neschimbat,orasul e cel mai murdar din judet,plin de caini,gunoaie,balarii de un metru etc. E normal, la asa oameni, asa primar. Asa tara, asa conducere.
Eu consider ca aceste probleme ar trebui dezbatute la Legislatie, Politic & Social, oamenii saracii nu au nicio vina, ei chiar cred ca daca dau bani la popa or sa ajunga la campuri cu iarba verde si mai stiu eu pe unde.

| suffarstar a răspuns (pentru Mădă0611):

Mda,dar handicapatii astia sunt mana in mana cu alti handicapati care cica au grija sa se respecte Legea, pe cand ei o fenteaza cel mai mult. Ma rog, e o nebunie totala la noi in tara.Cum zicea cineva : "Suntem romani si asta ne ocupa tot timpul."

| Aiwendil a răspuns:

Tu nu stii ca media te controleaza? Ca ei spun ceva si realitatea e cu totul altfel?
E culmea! Va vaitati ca preotii nu sunt cu tehnologia si tiinta, apoi va vaitati ca acestia au masini si boxe cu televizor afara ce face reclame afara la biseria, tot nu va convine! Hotorati-va!

| Holiday explică (pentru Aiwendil):

"Va vaitati ca preotii nu sunt cu tehnologia si tiinta, apoi va vaitati ca acestia au masini si boxe cu televizor."

Nu ne vaitam, observam doar diferentele dintre ce zic, ce incearca sa induca fraierilor, si ce fac ei.
Preotii, liderii religiosi in general, nu sunt asa fraieri cum ii cred unii, ei isi vad de interesele lor, profitand de prostia enoriasilor si a celor ce cred tampeniile propovaduite de ei.

| Aiwendil a răspuns (pentru Holiday):

Pana la urma sunt oameni, nu sfinti.Si ei oricat ar incerca sa nu fie cuprinsi de aceste lucruri, de lucrurile negative, tot sunt.Nimeni nu e perfect in lumea asta.Chiar daca ei te sacaie sa fii bun asta ca sa iti fie bine.Stii cum e o vorba:"Fa ce zice popa, nu ce face popa."