| somios a întrebat:

Oare nu este periculoasa "pocainta" tocmai prin faptul ca orice criminal sau ultima curva(pardon de expresie) se pot pocai, si astfel gata, "Domnul" le va ierta bicisniciile doar pentru ca s-au pocait!
Aceasta "pocainta" nu este un Dublu Pericol prin faptul ca din p de v social aceasta este acesta un indemn mascat la cele mai grozave atrocitati, pentru ca oricum vei fi iertat de "domnul" dupa ce le-ai comis, bineinteles daca te pocaiesti!
Si din p de v spiritual este o minciuna periculoasa, pentru ca iti baga in cap faptul ca vei fi iertat pentru faptele bicisnice pe care le-ai comis si le regreti, ceea ce este o minciuna ordinara pentru ca Dumnezeu te/ne judeca doar dupa FAPTE!
Iar daca ai comis bicisnicii si atrocitati (asa cum a comis biserica crestina) nu mai poti fi iertat pentru ca Faptele te impiedica, si iata ca vine Diavolul care iti spune ca NU Faptele conteaza, ci credinta ta ca el Diavolul este Dumnezeul tau!
Care este acel Diavol?
Evident ca Lucifer, din Apocalipsa 22.16, Seful Iadului din Apocalipsa 1.18. si acela pe care chiar Tatal ceresc l-a alungat pe pamant in Apocalipsa 12.12!
Dat fiind prezentata aceasta realitate religioasa, ce credeti?

a) ca "pocainta" este calea corecta sau
b) pocainta este o cale total gresita

35 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Tocmai ca pocainta este dovada de dragoste a lui Dumnezeu fata de toti oamenii.Tocmai pentru cei pacatosi a murit Hristos.El; mai da o sansa indiferent cat de adfanca este groapa in care esti cazut.Si tu mai ai o sansa cat esti in viata.Trebuie doar sa vrei acest lucru.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Da,dragostea lui Dumnezeu intrece orice pricepere.Ea iarta totul, nadajduieste totu, crede totul.Si pentru ei a murit Domnul Isus. Daca ei regreta fapta comisa se lasa de ea si se pocaiesc sunt iertati.Au dreptul la o sansa.Acest lucru ar trebui sa te bucure. Daca ei au dreptul si tu mai ai o sansa cat timp mai esti in viata.

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns:

Nu cei sanatosi au nevoie de doctor,ci cei bolnavi!
Pentru oamenii pacatosi a venit Isus Hristos sa se Jertfeasca.
Pocainta inseamna intoarcere de la pacat, innoirea gandirii, schimbarea vietii, inimii.
Pocainta inseamna nastere din nou. Iar Cel care poate face ca un om sa fie nascut din nou, adica din Apa si din Duh este Isus Hristos prin Sangele Sau cel Sfant. Pentru ca in Numele Lui este putere!
Si fiecare om care s-a pocait de faptele sale trebuie sa renunte la firea pamanteasca :Şi faptele firii pământeşti Sunt cunoscute, şi Sunt acestea: preacurvia, curvia, necurăţia, desfrînarea,

20 închinarea la idoli, vrăjitoria, vrăjbile, certurile, zavistiile, mâniile, neînţelegerile, desbinările, certurile de partide,

21 pizmele, uciderile, beţiile, îmbuibările, şi alte lucruri asemănătoare cu acestea. Vă spun mai dinainte, cum am mai spus, că cei ce fac astfel de lucruri, nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu.

Si trebuie sa aduca in viata lor Roada Duhului sfant: Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia,

23 blândeţa, înfrînarea poftelor. Împotriva acestor lucruri nu este lege.

24 Cei ce Sunt ai lui Hristos Isus, şi-au răstignit firea pământească împreună cu patimile şi poftele ei.

25 Dacă trăim cu Duhul, să şi umblăm prin Duhul.

26 Să nu umblăm după o slavă deşartă, întărîtându-ne unii pe alţii, şi pizmuindu-ne unii pe alţii.

Asta inseamna pocainta!

Nu se poate Mantuire fara Credinta si fara Pocainta!

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru somios):

Normal ca Isus Hristos detine totul!
El e Singurul care da viata si ia viata. Si de El asculta chiar si demonii.
Cine ai vrea sa detina cheile morti si ale iadului tu?
laughing Tu doar vei intra si vei arde acolo pentru vecie!
Isus Hristos niciodata nu va intra in Iad.

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru somios):

Deuteronom 13.1:-2 1 Dacă se va ridica în mijlocul tău un proroc sau un visător de vise care-ţi va vesti un semn sau o minune,

2 şi se va împlini semnul sau minunea aceea de care ţi-a vorbit el zicând: „Haidem după alţi dumnezei" – dumnezei pe care tu nu-i cunoşti – „şi să le slujim!"

Avem si trimiter:Matei 24.24 Căci se vor scula hristoşi mincinoşi şi proroci mincinoşi; vor face semne mari şi minuni, până acolo încât să înşele, dacă va fi cu putinţă, chiar şi pe cei aleşi.

Deci,dupa cum se vede este vorba despre proroocii si hristosii mincinosi! Nicidecum despre Isus Hristos,Laudat sa-I fie Numele!
Iar aici despre Isus Hristos,Unicul Fiu a Lui Dumnezeu,Cel Viu si Adevarat in vecii, vecilor Amin!
"Dupa ce a fost botezat tot norodul, a fost botezat si Isus; si pe cand Se ruga, s-a deschis cerul." (Luca 3, 21)

şi Duhul Sfânt S-a coborât peste El în chip trupesc, ca un porumbel. Şi din cer s-a auzit un glas care zicea: „Tu eşti Fiul Meu preaiubit: în Tine Îmi găsesc toată plăcerea Mea!"

Matei 3 16 De îndată ce a fost botezat, Isus a ieşit afară din apă. Şi în clipa aceea, cerurile s-au deschis, şi a văzut pe Duhul lui Dumnezeu coborându-Se în chip de porumbel şi venind peste El.

17 Şi din ceruri s-a auzit un glas care zicea: „Acesta este Fiul Meu preaiubit în care Îmi găsesc plăcerea."

| Esperança a răspuns (pentru Esperança):

Matei 17: 5. Pe când vorbea el încă, iată că i-a acoperit un nor luminos cu umbra lui. Şi din nor s-a auzit un glas, care zicea: "Acesta este Fiul Meu preaiubit, în care Îmi găsesc plăcerea Mea: de El să ascultaţi!"

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru somios):

Vezi ca vorbesti prostii caci Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire!

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru somios):

Atata timp cat Scriptura te invata de bine, atat timp cat Ea are puterea de a transforma vieti si de a face dintr-un om rau un om bun si atata timp cat simti cercetare citind-o si simti ca Dumnezeu iti vorbeste prin Ea, nu vad unde e problema?

| danay72 a răspuns:

Daca o persoana se caieste sincer si nu mai practica acele pacate si are un mod de viata placut lui Dumnezeu, El il iarta dar tot va suporta consecintele actiunilor lui. Pentru ca in Galateni 6:7 se spune clar ca ce seamana omul aceea va si secera. Iar eu nu cred nici in pocainta ci cred ca o persoana care aplica ce spune Biblia poate sa dobandeasca o relatie de prietenie cu Dumnezeu. Cred ca Biblia poate transforma vieti, nu,, pocainta'' pentru ca multi sunt pocaiti si sustin ca Domnul ii iarta chiar daca fac in continuare pacate grave, dar conform Bibliei lucrurile nu stau chiar asa.

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns (pentru somios):

Daca ai fost atent la ce am zis, ai observat ca am spus ca fiecare suporta consecintele actiunilor sale, adica cum ai zis, daca un criminal se caieste SINCER, Dumnezeu stie lucrul acesta si il poate ierta, DAR tot va plati pentru pacatul sau, adica va face inchisoare, si aceasta pentru ca in Biblie avem exemple de persoane care au comis crime dar, pentru ca s-au cait sincer au fost iertati, dar au suportat consecintele actiunilor sale, de expemplu Manase si David. Cat despre iad, Biblia nu spune ca va pedepsi in foc vesnic pe cineva, ci spune ca,, plata pacatului e moartea,''asa cum se arata in Romani6:23. Cat despre Dumnezeul la care ma inchin eu, este Dumnezeul lui Moise, si il cheama Iehova.Nu ma inchin la Cristos, pentru ca nici unde in Biblie nu scrie ca este aprobata, nici chiar de Isus, o astfel de inchinare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

C) calea cea mai buna e libera gandire = ateism

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Isus este Calea,Adevarul si Viata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Esti sigura? ce este adevarul oare?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Este singurul care a putut si a avut curajul sa afirme ca este Adevarul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Imi spui te rog ce rost are sa imi spui mie ca ateu de zeul tau?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii tu,ca sa il cauti si tu si sa primesti iertarea Lui. Uite, in Timisoara am avut un verisor om de afaceri si mama lui era pocaita si se ruga sa vina si el la adunare.Dar el, nu si nu.Si asta-vara dimineata a intrat la dus si a facut stop cardiac.Si a lasat aici toate bogatiile si a plecat in vesnicie fara Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Iar incepi cu banii nu aduc fericirea bine daca tie isi place saracia, isi doresc saracie placuta mie imi plac banii nu saracia

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

De unde sti unde s-a dus ai vreo dovada? de ce afirmi ceva care nu poti dovedi eu urasc minciuna ema

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu stiu sigur ca Biblia nu minte.Cred suta la suta tot ce este scris.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Cea ce crezi tu nu inseamna ca e obligatoriu sa creada toata lumea

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar trebui sa crezi pentru ca de la tine am pretentii, ai primit o educatie religioasa.Banuiesc ca nu esti strain de unele experiente.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Din moment ce sunt ateu cum sa cred ema? resping orice divinitate, spiritualitate practic tot ce nu poate fi dovedit prin stinta nu cred, si lucrurile care sunt demonstrate le observ si trag concluzii

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Este alegerea ta.

Răspuns utilizator avertizat
| ColăBăă a răspuns:

Buna.In momentul in care omul intra sa se pocaiasca, trebuie sa promita ca nu mai face acel lucru.De aceea Dumnezeu zice " Mergi si nu mai pacatuii" Sau ceva de genul.Eu zic ca este o cale corecta.Prin ea orice om poate sa se lepede de toate pacatele facute.Bine. sa zicem ca o femeie "curva" isi face meseria dar. intr-o zii se satura saraca femeie si poate, vrea sa ajunga cineva, sa se pocaiasca.De ce ar fi o cale gresita?

Răspuns utilizator avertizat