| gabrielgp07 a întrebat:

Oare voi fi tratat altfel daca le spun colegilor mei ca sunt ateu?(sunt a 10).Tin sa mentionez ca este o clasa cam,, credincioasa,,. Informatia poate ajunge la diriginta, diriginta spune mai departe profesoarei de religie, profesoara de religie incepe sa imi spuna ca nu e bine iar eu ii voi aduce argumente bla bla bla, va veni plihologul scolii nu stiu ce... (cam asta e scenariul care imi trece prin minte) Ce sfaturi imi dati?

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te poate obliga nimeni sa crezi in ceva. Ai mai multe drepturi de cat crezi. Daca incepe teroarea poti sa te adresezi forurilor scolare: director, inspectorat, minister si chiar protectiei copilului.

| RAY a răspuns:

Fi serios multi nici nu vor sti ce e aia, tu crezi ca lor le pasa de asta, nu reprezinti un subiect tabu, poate pe moment, mai bine le-ai spune sa se protejeze cand fac sex si riscurile la care se expun facand

| Holiday a răspuns:

In mod normal tot ce ti-ai imaginat tu acolo nu se va intampla. Poate vor fi unii colegi mai disperati de povesti religioase care te vor privi mai ciudat, dar atat.
Pe de alta parte, de ce ai inclus-o pe profa de religie in ecuatie, fiind ateu logica imi spune ca nu frecventezi orele de religie, care, evident, nu-s obligatorii, iar daca ai facut-o pana acum, inceputul scolii care e maine ar fi un moment bun in care sa te retragi de la ele.
Psihologii in general, si al scolii in particular, nu au motive sa intervina in situatia asta. Fie vorba intre noi, au destul de lucru tocmai cu cei loviti in cap de religie, care, dupa ce sunt intoxicati cu povesti tampite cu zei si draci sunt mult mai predispusi sa aiba nevoie de ei.

Trist e ca in secolul XXI, in Romania, inca mai exista astfel de temeri, cum ca daca nu accepti prostiile religioase, refuzi sa devii sclavul unor nesimtiti si mincinosi de preoti, ai putea avea de suferit...

| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu are treaba nimeni cu ce crezi tu. Exista libertate de exprimare iar statul e laic nu crestin, cu alte cuvinte toti avem drepturi. Daca dobitoaca de diriginta sau de profesoara de religie fac nazuri ai dreptul sa le reclami la inspectoratul scolar. Daca abuzul continua si acolo poti castiga in instanta.

| Delmoniko a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Stat laic? Cam greu... BOR inca are drepturi, prea multe chiar. Biserica e mult mai presus de scoala.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Delmoniko):

Pai asa avem noi ghinion, normal eu spuneam de principiu, realitatea e asa cum o descrii tu, din pacate.

| suffarstar a răspuns:

Vei fi castrat,amputat schingiuit, spanzurat, electrocutat, violat, strangulat,inecat, decapitat, tras pe roata, biciuit, schingiut de catre "turma idioata si inculta ". Serios acuma, chiar crezi ca-i pasa cuiva de religie? Cel mult vor stramba un pic din nas.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te pui la punct cu argumente solide, si sa vezi tu insuti ca habar nu ai de religie si nici de ateism.in primul rand nici TU nu stii ce esti,si de ce esti,iar rolul scolii asa cum este ea acuma, e acela de a te educamforma, si ajuta sa-ti formezi propriile pareri, principii, propriul drum fara sa te impiedice.si apoi uite sant atei care cunosc religie,mai bine decat un crestin. poate nu o cunosc cum trebuie fiindca au citit din carti,dar nu in cea care trebuie, dar,, Citind mereu, creierul tau va deveni un laborator de idei si imagini.,, Eminovici Mihai''

| Delmoniko a răspuns:

Clasa cam credincioasa? Cum asa? Sunt retarzi? Aici depinde numai de tine. Poti sa faci si pe cavalerul cu sabia in mana caruia nu-I pasa de nimeni, doar de convingerile lui si merge pana in panzele albe pentru ele (been there, done that), sau poti merge pe varfuri. La varsta asta, ai timp de toate. Nu cred ca problema se va pune la modul asta. Acum depinde de cat de bezmetici sunt colegii, diriga. Eu am avut o diriginta care zicea ca il vazuse pe dumnezeu. Imagine that.

| CommonSense a răspuns:

"a veni plihologul scolii"

Pai, bun, deja ai un aliat.

| gabrielgp07 explică:

Nu pot sa ma retrag de la ora de religie pentru ca imi trebuie nu stiu ce foaie semnata de parintii mei.Ei nu sunt de acord, nu sunt ei mari fanatici dar nu pot concepe ideea asta ( cum sa nu se duca fiul nostru la ora de religie). Nu am alta varianta decat sa ma duc si sa ascult ce indruga profesoara despre un Dumnezeu,, iertator,,. Apropo anul trecut ne-a spus ca cei care nu cred in Dumnezeu sunt niste fiinte rele in mare parte homosexuali, eu am contraziso si a inceput sa ma intrebe de cate ori pe saptamana ma duc la biserica, daca ma rog noaptea etc, eu i-am raspus sincer ca nu fac nici una din chestiile astea, s-a uitat la mina cam in sictir si m-a zis sa iau loc. De asta am o oarecare retinere.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru gabrielgp07):

Chiar daca esti minor, la nivel european exista ceea ce se cheama drepturile copilului. Daca esti abuzat, pot spune parintii ce vor, si profesoara sa latre ce vrea, in mod normal poti avea castig de cauza adresandu-te de exemplu protectiei copilului sau cum se mai cheama institutia aia.

Eu am facut orele de religie pur si simplu pentru ca cei cativa profesori cu care am facut orele erau total dezinteresati, ne treceau oricum si nu trebuia sa invatam prea mult. Toti au stiut ca sunt ateu si i-a durut in fund.

Nu pricep de unde au rasarit peste tot profesorii astia noi care au tupeul sa se lege de elevi pe baza credintei sau lipsei de credinta. Trebuie sa-si bage mintile in cap pana nu o sa-i dea cineva in judecata.

| Delmoniko a răspuns (pentru gabrielgp07):

Eu ma duceam la orele de religie de-al dracu. Ba chiar ma duceam si la clasele vecine si la clasele prietenilor mei. De ce? De-al dracu! Aveam un simt civic sadic de a-l face de **** pe proful de religie. Care, pe deasupra, mai era si preot.
Il combateam cu citate din biblie, apoi cu Kant, Nietzsche, Schopenhauer. Era distractia mea saptamanala sa-l fac pe omul ala sa-si manance ficatii. Daca era prost, trebuia sa stea in banca lui, nu?
In fine... prostia mea. Pe vremea aia voiam sa incep cruciade cu toti habotnici si ignorantii. Acum mi-am dat seama ca sunt prea multi si prea prosti. Nu te pune cu ei ca au mintea odihnita.
Eu zic sa treci peste, "take the high road", pana la urma profa de religie si colegii tai batuti in cap nu vor face prea mare lucru din viata lor.
Crede-ma, e dovedit 100%. Vor pune repede de puradei sa inmulteasca specia grobiana, vor umple burta de la bere, isi vor lua un seviciu de doi lei si o nevasta pe care nu o suporta, iar in cele din urma, frustrati de viata si complexati de succesul altora, isi vor face cont pe TPU si vor da vina pe atei. laughing

| Delmoniko a răspuns (pentru Delmoniko):

Ca exemplu pentru burta de bere, stilul grobian si frustrarea incomensurabila vi-l prezint pe Jorpalul laughing