| AvalohAlyn a întrebat:

Obisnuiti sa mergeti la Sf.Biserica? Ce va place cel mai mult acolo? Cand a fost ultima data cand ati mers?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
17 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Poate nu ai aflat pana acum, dar rolul Sf.Biserici este cu totul altul! Si nici nu mai stiu cat este de sfanta, insa cu siguranta s-a transformat intr-un imens SRL.Biserica stie intr-adevar cum sa faca bani, nu degeaba este cea mai bogata institutie din stat!
Un pomelnic - 10 lei
Luminari, busuioc, flori- 10 lei
Icoane: intre 5 lei - 100 lei
Cruciulite, candele, carti: intre 5 lei- 30 lei
Sa vorbim si de moaste sau pelerinaj?
Mi-e mila de acei oameni necajiti, bolnavi, batrani si singuri care nu au inteles asta si arunca din putinul pe care il mai au, bisericii. In loc sa-si cumpere medicamente si de-ale gurii!
Bravo, natiune!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Acum merg mai des datorită pomenilor care trebuie să le fac la părinți, în rest la sărbători.
Pa, pa.

| OOOLEOOO a răspuns:

Merg ca sa vad zambete pe fata crestinilor care ma-u invitat indiferent ca este catolica/ortodoxa/penticostala etc...

Insa trupul meu este biserica si templul lui Jah.

| Thunderstruck a răspuns:

Nu.Nimic.N-am fost niciodata.Bafta.

| Gregory a răspuns:

Salut. Obișnuiesc să merg cât pot de des. Îmi place mult atmosfera care este în Sfânta Biserică, una de liniște și cu multă energie pozitivă. Cum ar putea fi altfel, dacă ea este aşezământ sfânt şi Dumnezeiesc întemeiat de Domnul nostru Iisus Hristos, în scopul mântuirii celor ce cred într-Însul şi se fac împlinitori ai poruncilor cuprinse în învăţătura Evangheliei Sale?
Biserica este o comunitate a celor ce cred în Iisus cel înviat din morţi, se unesc cu El prin sfintele Sale Taine şi slujbe săvârşite de sfinţiţii ei slujitori şi se fac împliniri ale cuvântului Dumnezeiesc, prin facerea de bine.
Biserica, locaş de închinare, este locul sacru de care ne leagă atâtea lucruri sfinte din viaţa noastră. Aici ne-am botezat, ne-am miruit, ne-am cununat, primim Taina Spovedaniei, ne împărtăşim. Tot aici ne rugăm pentru cei în suferinţă, pentru cei dragi care au răposat, pentru „pacea a toată lumea".
Ultima oară am fost ieri, când m-am dus să mă rog pentru un prieten care avea examen și pentru o amică care este bolnavă și are nevoie de o nouă operație la inimă, însă dacă ne raportăm la participarea la slujbe, atunci a fost ziua de duminică. happy

| relian a răspuns:

Nu obisnuiesc sa merg la biserica si atunci cind am facut-o a fost ca am avut invitatie la un botez si altadata la o nunta.Din biserica nu are cemi place, as zice ca mai mult imi dispace decit sa-mi placa ceva.Acolo este asa o atmosfera care numi prieste, si unde mai pui ca este un miros de fum de lem vechi care iar nu-mi place. Ultima data a fost la un botez cred ca acum ceva ani buni.Deci nu-i duc dorul dar nici ea mie.

| Zenit313 a răspuns:

Nu merg la biserica, arhitectura este frumoasa, simbolistica si ultima data am fost acum 3 ani la o inmormantare,

| dracu14 a răspuns:

Nu.nimic.cand am fost botezat.

| Disharmony a răspuns:

Sigur că merg. Trec de multe de ori pe lângă biserică şi mă mai apucă nevoile, iar tufele şi buruienile ce o înconjoară sunt foarte bine poziţionate, deci mă simt ca acasă. Îmi place că din tufe nu mă vede nimeni, poate doar babele care, după ore de stat în picioare, ies din biserică pentru a se uşura şi ele. Ultima dată când am mers a fost acum vreo 4-5 zile.

| prisacarul56 a răspuns:

Merg duminicile la vecernie, nu e atata lume si ma pot reculege si ruga mai in liniste.

| neaivan a răspuns:

La Biserica te duci sa te rogi deoarece acolo in conglasuire cu preotul si cu ceilalti crestini rugaciunea este mai,, placuta,, Donului! Asculti Acatistul, Ceasurile, Sf. Evanghelie, Sf. Liiturgie si nu in ultimul rand cuvantul preotului!

| taximetristul a răspuns (pentru neaivan):

Da, da..sugaciunea! Ca bine le mai zici laughing)))))))))))

| neaivan a răspuns (pentru taximetristul):

Rugaciunea!

| Unstopable a răspuns:

Cel mai mult imi place iesirea rolling on the floor

| taximetristul a răspuns:

La Biserica nu poate merge oricine, numai cei care au bani! O lumanare, un acatist, mai dai la popa ceva. Iar eu bani nu am, nu mai merg treburile cu taxiul.

| AvalohAlyn explică (pentru taximetristul):

Nimeni nu te obliga sa iei lumanari sau sa dai acatiste.Multi merg, se roaga, asculta slujba si gata.E gratis si tamaduitor.

Răspuns utilizator avertizat