| Glumet a întrebat:

Obisnuiti sa va spovediti si sa va impartasiti des?

29 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Deloc.

| sabin89 a răspuns:

Cam de doua ori pe zi. raised eyebrows

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Nu ca deja e culmea. nu ma pot gandii la un raspuns, ca trebuie unu sa il zica deja laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fii mai smecher, spovedeste-te de 3 ori, dimineata, la amiaza si seara, "ie" multe tentatii si omul e slab. sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing, imi amintesti de o chestie care am citi-o acum ani. Era ceva gen, cine se roaga de 56 de ori pe zi, i se iarta orice pacat.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu uita de paianjeni; 1 mort = 7 pacate sterse. b-)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing, la cati am omorat pot da in cap la un stadion intreg ca nu am niici pe naiba. tare asta

| Elvina a răspuns:

De ce as face asa ceva? Pentru mine preotii sunt la fel ca fosta Securitate.

| milan9 a răspuns (pentru Elvina):

Acuzele tale chiar doresc oare sa calce in picioare pe martiri, pe monahi, pe cei care işi dedica viaţa pentru a oferi lumină celorlalţi? sad

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"În vara lui 1989, este atacat pe la miezul nopții de 8 spre 9 iulie, legat și bătut întreaga noapte. Pretextul ar fi fost - chipurile - banii, dar de fapt se căutau manuscrise recente de-ale părintelui, scrieri subversive împotriva guvernului (deși spiritualitatea și teologia dansului nu au prea multe în comun cu ordinea socială și politică). „Am fost martorul personal, alături de întreaga Biserică Sf. Silvestru, a modului exemplar în care părintele s-a raportat ulterior, cu milă și înțelegere infinită față de agresorii săi. «Sărmanii de ei. Îmi era milă de ei că își fac păcate». Mi se pare o datorie de suflet să reamintesc, chiar în puține cuvinte purtarea părintelui, care se cheltuia pe sine însuși, până târziu în noapte, pentru binele celor care apelau la ajutorul său. Nu de puține ori se descălța pe străzile Bucureștiului și venea desculț acasă, pentru a-și dărui pantofii sărmanilor. Am cunoscut un sfânt în viață care, desigur, cu cea mai sinceră modestie ar fi refuzat acest calificativ, pe care însă Dumnezeu îl oferă cu bucurie casnicilor Săi... "

http://ro.wikipedia.org/wiki/Constantin_Galeriu

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

"a oferi lumină celorlalţi", ce lumina? m-ai facut curios.

| Elvina a răspuns (pentru milan9):

Martirii au toata aprecierea mea. Monarhii mai putin. Henric al VIII-lea monarh, a ucis-o pe una din sotii pe Ann Boleyn pentru ca nu ii facea baieti. Ce respect merita omul acesta, sau altii ca el? Sau Alexandaru Macedon care a mers la razboi si a ucis alti oameni in numele lui Dumnezeu. Sau cruciadele. Sau 11 septembrie?

| milan9 a răspuns (pentru Elvina):

Henric al VIII-lea si-a ucis el mai multe sotii, dar el NU era "monah", nu era "calugar", draga Elvina. Iar monaRhul este intr-adevar altceva...

| Elvina a răspuns (pentru milan9):

Vad ca tu nu prea stii istorie. Henric al VIII-lea a fost al doilea monarh al Casei Tudor. Marea Britanie a fost si atunci si acum o monarhie.

| milan9 a răspuns (pentru Elvina):

Spune-mi te rog, ce parte nu ai inteles? "Henric al VIII-lea NU era "monah", nu era "calugar". Iar monaRhul este intr-adevar altceva... "

Fa te rog diferenta intre "monah" si "monarh". Sunt paronime, sunt DOUA CUVINTE DIFERITE...

| Elvina a răspuns (pentru milan9):

Bine, mea culpa. Dar chiar si asa. Perioada Inchizitiei nu poate fi stearsa, si apoi sunt destui oameni facuti sfinti peste noaptea, cum ar fi Ioan Paul al II-lea.

| RAY a răspuns:

Da toata ziua, tu?

Răspuns utilizator avertizat
| Felys a răspuns:

Astea sunt chestii inutile, pierdere de timp, copilarii

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Da.Acum ca a venit toamna ma impartasesc cand si pe unde apuc, iar de spovedit, sa vezi dupa!

| CinevaNou a răspuns:

Ma spovedesc online.

| Glumet explică (pentru CinevaNou):

Cum adica?

| CinevaNou a răspuns (pentru Glumet):

Adica vorbesc cu popa pe fb si ii spun pacatele.

| Green66 a răspuns:

Doar atunci când e Lună plină.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Dar ce inseamna sa te spovedesti si sa te impartasesti? Sa stai aplecat/ingenunchat etc. (in functie de traditii/preferinte) in fata/langa un preot? thinking Eu sunt un pic in urma, poate ma poate lamuri cineva, e preotul o piesa esentiala in aceste ritualuri?

| Glumet explică (pentru PhaseMorphXR):

Da, preotul este o piesa esentiala, el te spovedeste si te impartaseste.

| Lorena_Bala_1988 a răspuns (pentru PhaseMorphXR):

Da cam asa se desfasoara. Eu am fost o singura data mai mult din greseala si m-am lamurit, Stai acolo langa popa si incepe sa te intrebe Ai mintit? Ai furat? Si daca ai noroc prinzi intrebari normale daca patesti ca mine prinzi intrebari cu tenta sexuala... apoi te anunta ca iti vor fi iertate pacatele si te duci la etapa urmatoare; e o adevarata prostie si nici nu are logica nici macar religioasa; nicaieri nu zice ca dumnezeu are nevoie de intermediar, nicaieri nu zica ca popa iti poate ierta pacatele; in fine nu stiu daca ai observat dar toata religia se invarte in jurul banilor, profiturilor si bineinteles sa aiba o turma cat mai mare de condus.

| Mădălllinna a răspuns:

Nu prea.