| Maxim96 a întrebat:

Observati ca in lume scade credinta la oameni,multi nu cred sau au indoieli in existenta Lui Dumnezeu Cel Adevarat? Multi cand aud ca cineva vorbeste despre Dumnezeu biserica li se pare nebunie,ca subt oameni inapoiati, ca cred in basme.Nu credeti ca degraba va fi o mare apostazie si va veni si sfarsitul? Ca cat vor mai fi oameni care asculta de Dumnezeu atat va mai tine El lumea.Hristos a spus ca vom fi defaimati si batjocoriti pentru Numele Lui!

65 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu trebuie sa te mire. Este scris in Sfanta Carte ca in vremurile din urma dragostea celor mai multi se va sfarsi si Domnul Isus intreba daca va ma gasi El credinta atunci cand va reveni.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Numarul vostru sa triplat din 2002 vezi ca te contrazici singura, acuma cateva seri spuneau ca credinta creste

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Dar in comparatie cu cei ce nu au o credinta autentica suntem in inferioritate numerica.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Tu nu vezi ce scrie sfantul duh traim intro lume perfecta

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Unde scrie?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Armele sunt interzise, armata s-a desfiintat. In lumea crestina nu mai este razboi nu mai sunt crime ale oamenilor contra oameni.

| Inferno a răspuns:

"Nu credeti ca degraba va fi o mare apostazie si va veni si sfarsitul?"
Sa inteleg ca prima ar trebui sa fie cauza celei de a doua? Ce legatura are realitatea cu ce face omul? Nu vad cum ar putea omul sa distruga lumea prin apostazia asta de care vorbesti.

| OOOLEOOO a răspuns:

Ati cucerit lumea...Nu va asteptati sa cucerit fiecare om in parte, tot la fel nu va asteptati sa fiti acceptati de toti.

''Din istorie invatam ca cine este sus va cadea in jos, si cine este jos va urca sus''

| Dreamer a răspuns:

,,Hristos a spus ca vom fi defaimati si batjocoriti pentru Numele Lui!'' - da, corect...dar a mai spus si sa nu omori si crestinii au inteles exact opusul prin cruciade, a mai spus si sa nu preacurviti si o fac la greu sfintii vostri prin manastiri si de curand chiar la Vatican cu romanasi de-ai nostri, a mai spus si sa nu furati si te fura preotii la fiecare nunta, botez etc cand ar trebui sa faca asta gratis in numele Lui, a spus si sa fi modest nu sa conduci Mercedes ca Patriarhul sau sa ai pietre pretioase si aur pe haine ca Papa si exemple ar mai fi.

Aveti pretentii la atei cand voi insiva nu-I respectati cuvintele. Incercati sa realizati ca in primul rand problema este la voi, cu oamenii care au facut din religia voastra o afacere si v-au defaimat....cum credeti ca,, au aparut'' atatia atei? Daca eu creez regulile jocului si chiar eu insami nu le respect cum sa am pretentia la ceilalti sa se mai joace?!

PS: Sunt curios Ioan Botezatorul i-o fi cerut bani lui Iisus cand l-a botezat? Poate stiti voi.

| Maxim96 explică (pentru Dreamer):

Nu trebuie sa ne uitam la slujitorii bisericii ca mai tare ne smintim!

| Dreamer a răspuns:

Ai un calculator, ai internet...crezi ca Dumnezeu le-a facut?!
O tineti una si buna cu Biserica, Dumnezeu, post, rugaciune si sfinti.
Multumiti-le celor care v-au facut calculatoarele si CERN-ului ca au inventat Webul, multumiti-le parintilor ca v-au crescut, donati 1 leu pentru oamenii care au nevoie de o operatie (nu 5 lei la cersetori), mergeti la spital sa donati sange (nu la biserica sa va rugati=cersiti), donati la Crucea Rosie, MUNCITI si apoi cereti salarii mari, faceti-va medici/ingineri/fizicieni nu preoti, fiti de folos umanitatii... daca vreti sa credeti in ceva, credeti in viata si intelegeti importanta ei.

| danay72 a răspuns:

Apoi unul din semnele sfarsitului e ca vor avea din ce in ce mai putin zel pentru Dumnezeu. 2Timotei3:1-5

| RAY a răspuns:

Eu observ ca tarile care o duc bine cel putin in europa de vest,nord oamenii se maturiseaza si numai cred in basme in scimb in tarile sarace unde coruptia,violenta,saracia,criminalitatea e in floare religia creste oare de ce?

sa lumam suedia singura tara fara armata,participare in razboaie,nivel de coruptie scazut,nivel de fericire a oamenilor peste media ue,ciudat o tara atee lipsita de coruptie si Romania o tara religioasa plina de hoti, violatori, criminali cum se poate asa ceva?

lumea e o dovada clara ca religia nu face omul mai bun, poate face pe cativa dar nu o tara, zi-mi o singura tara ca suedia una singura sa fie crestina

| Mădă0611 a răspuns:

"In the age of information, ignorance is a choice."

| Lizzu a răspuns:

Te exprimi mult prea profund pentru varsta ta.
Te exprimi ca un calugar trecut prin viata.

De ce alegi calea asta si nu pe cea a unui adolescent obisnuit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să crezi în Dumnezeu nu înseamnă că ești înapoiat. Dacă se vorbește numai de basmele din biblie și alte prostii, normal că ăia sunt înapoiați.Și ce dacă scade credința?

| BlackSulphur a răspuns:

Mai pe scurt, cei care au inventat aceasta religia stiau ca se va aburi si nu va mai tine pentru totdeauna. Ce frumos.

| Maxim96 explică (pentru BlackSulphur):

Oricum va veni Iisus pe norii cerului si se va sfarsi tot raul.happy

| BlackSulphur a răspuns (pentru Maxim96):

Ma uimesti prin siguranta de care dai dovada...
Ce-ar fi daca ti-as spune ca... Esti a x-a generatie care asteapta asta? Celelalte au murit asteptand,

| Mădă0611 a răspuns (pentru Maxim96):

Norii aia "ie" gaz, un fel de fum, ceata...

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Maxim96):

Si eu care credeam ca isus va veni calare pe pe o matura cu un felinar in mana, dansand gangnam style :/

| NameoftheCentury a răspuns (pentru Maxim96):

Si de unde va veni pe nori, de pe Luna?

| Maxim96 explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Ma ce tot indrugi? Cum indraznesti sa vorbesti la adresa lui Iisus Hristos asa ceva?

| Maxim96 explică (pentru NameoftheCentury):

Da de cand pe Luna sunt norilaughing

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Gangnam style e demodat. Va dansa Tranquilahee hee

| NameoftheCentury a răspuns (pentru Maxim96):

Nu sunt, dar daca tu zici ca va veni pe nori inseamna ca trebuie sa vina din afara atmosferei. Vad ca inainte se plimba pe apa, acum se plimba pe nori.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Maxim96):

Cum indraznesc? da cine e isus? un sclav ce a murit pe cruce acum 2000 de ani... da dc nu as indrazni

| EmaS a răspuns (pentru NameoftheCentury):

Din cer, din locasul Sau cel sfant.

| Maxim96 explică (pentru PreaDulcePreaFin):

El a venit din cer acum 2000 de ani s a patimit pentru noi, a inviat s-a suit inapoi la cer si a fagaduit ca va fi cu noi in toate zilele pana la sfarsitul veacului. Apoi iarasi va veni ca sa rasplateasca fiecaruia dupa cum a lucrat in aceasta viata.

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

O sa-l intampinam pregatiti:http://media.moddb.com/......h0cwJR.jpg

| Lizzu a răspuns (pentru NameoftheCentury):

Norii se gasesc in atmosfera si doar acolo, nu in afara ei...

| Hombre a răspuns (pentru Lizzu):

Nu ai dreptate, norii se mai gaseste si in capul unora.winking

| Hombre a răspuns (pentru ErrorFound):

"O sa-l intampinam pregatiti..."
rolling on the floor

| Hombre a răspuns (pentru Maxim96):

"Oricum va veni Iisus pe norii cerului si se va sfarsi tot raul"
Cata naivitate medievala poti sa ai de crezi ca Isus vine pe nori cerului.Nu te mai vindeca nici Isus.

| Maxim96 explică (pentru Hombre):

Va veni! El a spus ca va veni ca sa i-a pe cei alesi ai Sai.

| Lizzu a răspuns (pentru Hombre):

tongue

| Hombre a răspuns (pentru Maxim96):

Bine, sa va i-a si drum bun.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Maxim96):

Cine a venit ma din cer? mai lasa fabulatiile si fanteziile tale cu isus

| NameoftheCentury a răspuns (pentru Lizzu):

Vad ca nu a inteles nimeni ce am vrut sa zic.

| Maxim96 explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Hristos s-a pogorat din cer si s-a intrupat de la Duhul Sfant si Fecioara Maria

| Lizzu a răspuns (pentru NameoftheCentury):

Pai nu am inteles. happy ca nu te-ai exprimat. Mai zi o data, daca vrei.

| Dumniezău a răspuns (pentru ErrorFound):

rolling on the floor ce tare

| Dumniezău a răspuns (pentru Maxim96):

Da si Hitler va invia si va va distruge pe toti

| Dumniezău a răspuns (pentru Maxim96):

Slabe sanse sa vina.

| Maxim96 explică (pentru Dumniezău):

Asta ca spui tu ca sanse slabe ca sa vina asta nu inseamna ca nu va veni.
El a spus si cuvantul Lui ramane in veac.

| Dumniezău a răspuns (pentru Maxim96):

Poti sa astepti si 10 miliarde de miliarde de ani.Tot cred ca nu o sa vina.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Maxim96):

Dubios, ca nici un istoric nu atesta faptul ca vreun zeu numit isus sa coboare pe nori din cer, pe pamant. doar prin biblie apar fantasmagoride de genu, minunilor, invierii din morti samd.
Refuz sa cred ca un om cu capu pe umeri poate crede in aberatiile astea

| Maxim96 explică (pentru Dumniezău):

Va veni dupa cum a fagaduit!happy
El e cu noi in toate zilele pana la sfarsitul veacului.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumniezău a răspuns:

Na si ce, ti-e ciuda ca lumea se trezeste la realitate si nu mai cred in basme? Veziti de treaba ta si nu te mai interesa ce fac altii.

| Maxim96 explică (pentru Dumniezău):

Pur si simplu credinta noastra se destramasadUnde se duce omenirea?
Uita toti de Dumnezeu care ete toata bunatatea!

| Dumniezău a răspuns (pentru Maxim96):

"Unde se duce omenirea?".In gropi... Logic

| Dumniezău a răspuns (pentru Maxim96):

Dumnezeu care ete toata bunatatea!
Da sigur. Daca e asa de bun cu noi cum pretinzi de ce la sfarsitul vietii ne trimite in iad, daca ne iubeste asa de tare?

| Maxim96 explică (pentru Dumniezău):

Ne trimite pentru ca nu credem in El si nu acceptam viata vesnica pe care ne-o ofera! Singur alegi unde sa te duci.

| Polonic1 a răspuns:

1.Pai incepe lumea sa se trezeasca.
2.Asteptati voi mult si bine sfarsitul.

| petriinna a răspuns:

In Biblie zice ceva de genu ca aprape de sfarsitul lumii sau apocalipsa, cum scrie acolo, ca oamenii se vor mantui prin mai putina credenta, sau prin mai putine fapte bune, ma rog, facea referire la faptul ca nu va fi ca la inceput... poate ca si din cauza imprejurarilor oamenii sunt asa, mai demult nu erau asa imprejurarile!

| figure a răspuns:

Maxim...

Credinta este una, Dumnezeu este alta, iar biserica a fost si a ramas o institutie pervertita care profita, "sechestreaza" si pervertesc niste concepte spirituale inalte.

Nu imi pasa daca tu crezi in Dumnezeu, Allah, Iehova, etc... Important este ce concepte spirituale ai, ce valori personale si ce credinte intime iti ghideaza viata!

| Aborted a răspuns:

"Nu credeti ca degraba va fi o mare apostazie si va veni si sfarsitul?"
Total de acord. Degraba toti vom fi atei si dumnezeul tau va muri.

| Maxim96 explică (pentru Aborted):

Nu e adevarat. Oricum Dumnezeu va avea grija de cei ai Sai.

| Aborted a răspuns (pentru Maxim96):

Ooo ce facem aici? etichetam? nu cumva dumnezeu a spus ca toti suntem egali?