| Okkultist a întrebat:

Ok. O intrebare pentru crestini sau alti oameni. De ce la voi in religie e pacat sa foloseti tarotul, sa dai in carti, sa folosesti cu alte cuvinte obiecte pentru divinatie. Eu chiar nu inteleg, inainte sunt sigur ca ma ve-ti intreba ce religie sunt...sunt khemetist, religia Egiptului Antic. La mine in religie e permisa magia, bineanteles nu va ganditi ca folosesc magia pentru. a face rau, o folosesc pur evoluare spirituala samd. Dar nu inteleg, ce vi-se pare malefic la magie? Adica pana si cea de iliuzonist se numeste magie portocalie si era facuta in ritualuri pentru a spori frumusetea lui. Magia este parte din viata fiecarui vrajitor. Si ce auziti vpi la tv spunand ca a omorat si e vrajitor sau asa mai departe. Aia se numesc farmazoni, vrajitorii negri. Magi sunt descrisi si in biblie. Magia e si stiinta, nu inteleg ce e rau sa ai o siguranta, sa te poti descarca, sa fi in iubire cu fortele naturii. Idolatrizarea e de fapt iubirea fata de bani mai mult de sine si dumnezeu, fiecare avem o imagine ce ne inspira catre divin, ca o imagine a unui zeu anume. Deci. De ce condamna biserica asta? Chiar va place viata de mundan?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine mai amune.sa fii sanatos si fie cum zici matale, ca nu ma deranjeaza drumul tau.

37 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ai verificat secolul inainte sa postez intrebarea?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca, ai fost invatat ca unele forme de spiritism constituie un mijloc de a intra in legatura cu spirite bune, probabilvei fi surprins sa afli ce spune Biblia despre spiritism. Poporul lui Dumnezeu a fost avertizat :,, Sa nu va duceti la cei ce cheama duhurile mortilor, nici la vrajitori; sa nu-i intrebati ca sa nu va intinati cu ei "Leveticul19:31; 20:6, 27 ). Cartea biblica Apocalipsa avertizeaza ca,, cei care practica spiritismul " vor sfarsi in,, lacul de foc si sulf". Aceasta semnifica moartea a doua (vesnica ) Apocalipsa 21:8; 22:15. Toate formele de spiritism sunt dezaprobate de Iehova Dumnezeu (Deuteronomul 18:10-12)Dumnezeu a scris Cuvantul saupentru a furniza indrumarea de care oamenii au nevoie pentru ai sluji lui intr-un mod placut(2Timotei 3:16, 17; Evrei 1:1, 2 ), El nu-si da la o parte Cuvantul Sau sfant incredintandu-le mesaje unor medii spiritiste. Toate mesajele actuale din lumea spiritelor provin de la spirite relePracticarea spiritismului poate face ca cineva sa ajunga hartuit de demoni sau chiar posedat de spirite rele. De aceea Dumnezeu ne avertizeaza in mod iubitor sa nu ne amestecam in nici un fel de practici spiritiste(Deuteronomul 18:14; Galateni 19-21 ) Mai mult daca am continua sa practicam spiritismul cu formele lui,, dupa ce am cunoscut punctul de vedere a lui Dumnezeu, am lua pozitie de partea spiritelor rele rebele si am fi dusmani a lui Dumnezeu - 1Samuel 15:23; 1Cronici 10:13, 14; Psalmul 5:4. Iata divinatia este o forma de spiritism ce se bucura de popularitate Multi considera divinatia o distractie nepericuloasa, insa Biblia arata ca cei ce prezic viitorul, astrologia, citirea globului de cristal, interpretarea viselor, chiromantia si prezicerea viitorului cu ajutorul cartilor taroc sunt in stransa legatura cu spiritele rele (exFaptele apostolilor 16:16-19)Este limpede, divinatia este o momeala folosita de demoni, pentru ai atrage pe oameni in capcana lor.

| Okkultist explică (pentru PorumbRodica1965):

Visul e o arta care sufletul pleaca pe alte taramuri, in astral. Pai divinatia m-a facut sa fiu chiar mai bun, crezi ca demonilor le convine ca eu fac fapte bune mai mereu, si chiar ajut oamenii fara bani? laughing Sau ca ma rog pentru. sanatatea anumitor persoane. Divinatia, e magia galbena happy Pai evrei nu zic: Fiecare fir de iarba este sustinut de un spirit ce-i spune: Creste, creste si il ajuta. O.o Demoni nu vin nechemati, demonologia face parte din artele negre, prin procede magice albe inlaturi demonii. eu comunic cu spiritele de ceva ani buni, am foarte mari probleme, sunt foarte sanatos, si ca altii care fac ce fac eu avem o viata perfecta. laughing Deci se vede ca e foarte rau spiritismul asta. Pana si copacii au nimfe, niste spirite, au suflet, au aura, au energie, totul e energie. Eu nu as=i suporta sa fiu normal, as-i fi fara aparare, e ca si cum m-asi arunca in soarta si m-asi zbate. Eu am preferat sa ma arunc in apa si sa ma las ghidat de ea pentru. a nu ma lovi la cap si sunt genul care cerceteaza. Da, sprite rele, cand am fost nevoit sa plec la roma cu avionul am facut o sedinta de spirism a zis ca daca voi pleca voi... asa ca am tinut cont si am zis sa schimb biletul pentru a3-a zi. Ghici! Wizz air, si-a scapat roata la aterizare si cativa au fost raniti pe aeroportul din Ciampino. Deci acel spirit mi-a facut rau nu? sad Foarte interesant. Si visele, daca si ceva natural ca visele e pacat inseamna ca trebuie sa traim ca niste maimute care se ghideaza dupa Preafericitul care construeste biserici si spitalele, scolile, gradinitele, lipsesc cu desavarsire. Crestinismul e o religie buna, dar analizeaza sa vezi ce,,,,,, bogatae""""" sunt tarile crestine...

| Okkultist explică (pentru PorumbRodica1965):

Primi medici si chimisti stiu ca au fost magicieni astia. Si primi oameni nu au fost Adam si Eva, deoarece sunt constient ca si noi am evoluat. Sangele contine plasma, plasma este esenta divina de unde ne tragem. Dumnezeu a creat Lumea şi omul prin Magia iubirii.

Iubirea este Magie şi este minunată.

Viaţa este Magie şi este adevărată.

Viaţa trebuie trăită şi trebuie protejată!

Eu NU am de gand sa te schimb, e alegerea ta daca alegi viata mundana. Dar ar fi bine sa studiem 9 ani asa ca mine chestiile astea cu magia si dupa sa ne tragem concluzia gresita. Adica e ca si cum eu sunt cardiolog si tu esti neurolog si vin eu si-ti spun ca nu e bine ce faci laughing

| Okkultist explică (pentru PorumbRodica1965):

Poate e un lucru rau sa invat de la natura si sa o protejez. Mai bine citesc biblia, si nu studiez altceva, se poate si asta. sad

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Okkultist):

Este alegerea ta, datoria mea fata de tine si de oricare semen al meu, este sa+i marturisesc adevarul, care se bazeaza pe Biblie, cartea de referinta a crestinilor adevarati, a fost inspirata de Dumnezeu care este sursa vietii, El stie ceea ce ne este de folos si ce trebuie sa ne ofere, studiindBiblia, gasim care este adevarul despre Dumnezeu si ce scop are El cu omul si cu pamantul, de asemenea gasim ce mod de viata este aprobat de El, si ce inchinare pretinde, aflam si o veste buna, ca incurand Dumnezeu va inlatura guvernarea umana ineficienta si o va inlocui cu guvernarea sa, si desigur cum guvernarea trebuie sa fie facuta in folosul cuiva, iata ca Biblia ne invata, ca oamenii care infaptuiesc vointa lui Dumnezeu, vor fi supusi ai regatului si vor beneficia de mari binecuvantari. Cine doreste cu ardoare sa devina supus al Regatului lui Dumnezeu, care este instaurat deja in cer, si care are supusi pamantesti, se lasa cu umilinta invatat de Dumnezeu, si se supune formei de coordonare teocratica. Nu obliga pe nimeni sa mearga dupa El.

| Okkultist explică (pentru PorumbRodica1965):

Adevarul pur nu exista in NIMIC pamatesc, toate religiile sunt ramuri. Nu e o carte adevarata, e absurd de aceea rad si atei de crestini. In mare aprte oricum O seara buna

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Okkultist):

Nu stii oare ca mesajul biblic nu este de la oameni, ci de la Dumnezeu? (2Timotei 3:16, 17; 2Petru 1:20, 21).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E interzisa fiindca, sant puteri oculte care nu au nici o legatura cu darurile divine obtinute, ducand lupta cea buna, si despre care Domnul a spus; fara plata a-ti primit, fara plata sa dati.deasemeni este scris; ziua de azi e a omului, dar ziua de maine e a domnului.omul nu are nici un control. ghicitul chiomantia divinaia si alte forme, nu spun un adevar concret ci evaziv cu nuante generae.si anume, cel rau iti spune care in privinta ta un plan, in care daca crezi ti se va intampla, ceia ce ti se transmite, conform faptului ca orice gand este o dorinta.ai grija ce-ti doresti.toate sant bune,dar nu toate zidesc. unele inalta omul, altele il distrug. Dumnezeu lucreaza prin ingeri, oameni, si orice faptura, care crede el de cuviinta.dar nu ataca liberul arbitru al omului.pe cand cel rau, o face prin toate mijloacele ce le are la dispozitie, mai ales prin slabiciunile si viciile omului.practicand,ceia ce vrea el,te indepartezi de principiile drepte ale bunului Dumnezeu, si nu cred ca departandu-te de caldura, iubire, dragoste si mila, iti va fi mai bine. dimpotriva.

| Okkultist explică (pentru anonim_4396):

Iti garantez ca eu nu sunt credincios cu numele, spre de osebire de alti crestini la noi e un lucru sacru sa facem bine si sa ne rugam zilnic, daca fac bine, duc o viata onorabila si dreapta si cand voi ajunge la batraete mavoi bucura de ea pentru. a -2-a oara unde e raul? Magia nu e alba sau neagra, e magie, scopul difera. Du-te la biserica si roaga-te sa crape unul sau orice, ai sa vezi ca prin puterea gandului si a magiei se va intampla. Este o diferenta uriasa intre farmason si vrajitor. Farmasonul e cel care practica artele negre. Ok, ingeri, magia alba se ocupa si cu invocarea ingerilor. Gandeste-te putin ca prin invocarea unui inger nici un rau nu poate veni ca vb aia, numele ingerului cunoscut e sfant. Magia chiar nu e ceva rau, insa imi pare rau ca multi au o parere asa gresita de magie. Juramantul unui magician este lung dar e o fraza care zice asa: Si promit sa onorez natura, sa vad divinul in natura si natura in divin, sa-miu iubesc corpul si pe D-zeu. Deci... se vede ca magia e foarte,, rea" din fond ce facem un juramant sa ajutam.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Okkultist):

Dragu mieu? un calugar care vindeca, nu e un vrajitor. puterea credintei nu e idoleasca ori vrajitorteasca.asa cu o imbrobodire de vorbe pot si eu sa-ti ofer o moarte de om ca fiind o binefacere pentru omenire.ce daca porunca spune; sa nu ucizi? problema e mai ampla.si nu se rezuma doar la vorbe.ci si la subconstient, credinta implinire si practicare.

| Okkultist explică (pentru anonim_4396):

Este constul, subconstientul si supraconstientul. Supraconstientul il folosesc doar vrajitori. Si isi folosesc o parte mai mare a crerelui decat un mundan. Avand in vedere ca totul este energie, si magia se bazeaza pe cordonarea energiilor prin gand, rugaciune, ritualuri, magie sunt doar ramuriile. Pe altar noi reprezentam cele 4 elemente, altarul este o modalitate de a exprima universul si de al intelege. Vindeca cu energie happy Supraconstienta o atingi DOAR prin manipularea fortelor exterioare, mai bine zis sa te contopesti cu elementele. Din cele 4 puncte cardinale iei cele 4 elemente. Apa, foc, sare pentru pamant, si pentru. aer tamaie sau betisoare parfumate. Inainte de asta se construieste un cerc magic, poate fi de foc, sare, energiile tot se vor elibera. Si iliuznismul se foloseste la ritualuri. Sunt atatea tehnici, semnele dupa lemn, este tot magie, nu mai stiu exct numele, dar vezi cum se mira normali cand vad o cruce intr-un bustean happy D-zeu te-a creat prin energie, e magie aia, prin forte...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Okkultist):

Ai dreptate, conceptul de magie e prost inteles, magie e manipularea energiei spirituale. Intr-un fel, iti sugerez sa studiezi hermetismul, care din ce stiu isi are originiea in egipt.

| Okkultist explică (pentru anonim_4396):

Il studiez incet incet, chiar m-am apucat. Iti multumesc pentru raspuns, ai respectul meu vesnic! Poate mai discutam, rar mai intalnesc asa pe cineva care intelege astea xD

| Okkultist explică (pentru anonim_4396):

Acuma TOTUL se bazeaza pe legiile hermetismului happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Okkultist):

Bine mai amune.sa fii sanatos si fie cum zici matale, ca nu ma deranjeaza drumul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista magie decat in basme. Ilizionismul nu este magie. Insasi denumirea iti indica acest fapt. Iluzionism inseamna ansamblul de procedee tehnice folosite pentru a crea iluzia realitatii, realitatea fiind de fapt alta.El se practica pentru spectacol. Ce fac femeile de etnie roma, babele si mai stiu ce sariti de pe fix e pura inselatorie. O fac in scopul de a se pricopsi cu un ban pe spinarea unor fraieri ori in scopul de a modifica psihicul celor slabi. Daca ar exista magia cu adevarat nu ar mai exista bolnavi, lesinati de foame sau mai stiu ce, lipsuri ale oamenilor. Am face toti o magie si am avea tot ce am dori. De ce ar incuraja biserica sau oricine altcineva un fapt inexistent? Magie, spiritsm, povesti de adormit copiii. Omul mort, e mort si ingropat si acolo ramane, nu pleaca la defilare doar pentru ca o baba nebuna balmaseste 5 cuvinte in fata unei lumanari convinsa fiind ca aduce mortii printre vii. Cat de prost sa fii sa crezi asa ceva?

| Okkultist explică (pentru anonim_4396):

Probabilitatea ca univrsul sa se fi creat asa cum zici tu e ca intr-o explozie de biblioteca sa se tipareasca datorita exploziei un dictionar al limbii romane. Asta este fix parerea ta, eu prin magie, si intereseaza-te de magia adevarata nu cioriile alea vopsite. Eu chiar nu am nici o problema, materiala, spirituala, si nu duc lipsa de bani. La fel si cunoscutii. Persoanele practicante de asa ceva care stiu sa practice nu au probleme cu lucruri din astea mineore. Pe cand pe voi va vad mereu ca va plangeti, nu fac referire la tine, vorbesc in general ca pentru 300 de lei sunt in stare sa-l faca pe dracu in 4. Aratami un ocultist bun, magician care are probleme cu ceva material. Pai citeste manuale de initiere in nvrajitorie, magia iliuzonistului se numeste magie portocalie. Cunosc 2 amic care se ocupa cu lumea asta a circului si in pararel chiar practica vrajitoria. Cunosc nenumarate vedete, persoane politice care sunt pagane si practica aceeste arte. Numele nu ti-l voi zice categoric, dar daca te uiti si observi ai sa vezi ca majoritatea chiar le au cu lumea oculta. Adam Lambert samd... Faza este ca nu toti trebuie sa stam cumint si sa avem. Si masoni cred in ceva, si sunt si acolo javre si oameni ca in orice socetate, mari oameni sa recunoastem ca au crezut si cred. Sunt nenumarati,, atei" care practica magia psiho. NU ma va convinge niciodata nimeni ca nu crede. Ori nu au nimic si sunt batuti de soarta ori vor sa se dea smecheri. Oricum am inteles, poti sa nu mai raspunzi ca-ti stiu raspunsul din ainte. happy

| RexCuParuCret a răspuns:

Noi nu facem magie de niciun fel ca sa nu ne alipim de duhurile inselatoare dupa spusele Dumnezeului nostru care se regasec in Biblie.

| Okkultist explică (pentru RexCuParuCret):

Da, e alegerea voastra. E o vb.la noi: Imaginea lui Amun (D-zeul suprem crestin) nu se desfasoara in rolele scrise, el e prea plin de taine pentru. ai cunoaste esenta. Bineanteles e alegerea voastra, daca considerati ca e mai bine sa fiti mundani e ok. Adica nu e o jicnire, insa nu pricep de ce multora le place sa se chinuie si nu inteleg ca au drept divin la orice incepand de la bani si terminandu-se la dragoste. Adica doar nu esti creat sa te chinui, esti creat sa te bucuri de viata, sa zambesti si sa imparti bucurie happy Gandeste-te la vechile civilizati cat au construit, ar fi avut ei zei falsi? Interpretarea difera. Apreciez crestinsimul, sunt mai mult de 100 de asemanari intre khem si crestinism, ca nea, se stie istoria. NU am nimic cu personajul Iisus, chiar il avemsi il consideram ca un guru, profesor spiritual, si un profet al omenirii. Dar fiecare si-a impus religia, orice religie a avut o carte si are. magia pentru mine nu e ceva grav sau urat, ma pot ajuta sa-mi fac viata mai buna si sa ma relaxez, sa am o viata mai lunga. Adica sa nu uitam de alchimisti. La tine e posibil sa fie pacat, dar la mine viata fara magie e ciudata.

| Okkultist explică (pentru RexCuParuCret):

Si sunt deseori intrebat: Tu chiar crezi in magie. E ca si cum as-i intreba eu pe oameni normali daca cred in copaci laughing Adica nu vad ce e rau sa vizualizezi aura unui om, sa intelegi animalele, sa iubesti natura, sa o intelegi, sa fi un cautator al punctului cosmic si creator dar astazi e privita rea magia din cauza magiei tiganesti de la niste ciori spurcate din pacate happy

| RexCuParuCret a răspuns (pentru Okkultist):

Ei bine dupa cum stii prin Iisus am fost rascumparati si El a si-a invatat ucenicii sa vindece orice boala sa predice evanghelia si sa scoata afara dracii.Din pricinile astea multi i-au asociat cu vrajitorii si multi cred ca aceia a fost magie cu toate ca ei nu scoteau draci cu ritualuri sau cu jertfe ci in Numele Celui Sfant(Dumnezeu le dadusera autoritate asupra duhurilor necurate).

| Okkultist explică (pentru RexCuParuCret):

Iisus pentru mine e un guru adevarat, un profesor spiritual si merita respectele fiecarui om vesnice. Singuri care sunt anti, sunt farmasoni, e diferenta dintre mason si farmason cum am scris. Farmasonul pot fi satanisti spirituali, satanisti traditionali si luciferienii. Am studiat si chestiile astea pentru cultura. Magia neagra si alba e foarte diferita. Si necromantia nu e chiar rea, iti trebuie experienta, nu te astepta ca un mundan sa cheme un spirit bun din prima, poate fi posedat sau sa isi dezechilibreze chakrele. Sahrasrara chakra aura aia dupa capul sfintiilor, o au toti oameni. Iisus sunt dovezi stiintifice ca s-ar fi initiat in India, Tibet si poate in templele egiptene. Personajul Iisus e cam asuns de ochii normaliilor. Acei ucenici vindecau cu energie, semnele care le face Iisus pe maini se numesc mudre si au anumite beneficii energetice. Nu mai zicem di sfantul Hristofor cu cap de sacal. Bine voi sunteti liberi sa alegeti ce cale doriti, daca credeti ca asta va va ajuta s-au v-ati invatat asA E OK. Exista si ezoterismul crestin pe care l-am practicat, adica rugaciuni si practici ezoterice crestine, meditatia e rugaciune iti proectezi energiile asupra unui lucru. TOTUL e magie, numai ca uni pot vedea cele 3 aspecte lunare, solare si centrale si magii privesc cu ambele parti ale creierului mai ales dreapta. Astazi omul nu-si foloseste ambii ochi, si e o lume trista fara magia adevarata.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru RexCuParuCret):

Da, dar potrivit Bibliei aceste vindecari s-au terminat odata cu moartea apostolilor. 1CORINTENI13:8-13.

| Okkultist explică (pentru PorumbRodica1965):

Existe reiki, si oameni care vindeca. O seara buna

| RexCuParuCret a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Da unele poate au incetat cele enumerate acolo(se vorbeste la viitor) dar nu toate sunt oameni care prin puterea primita prin Iisus Hristos scot draci si fac minuni si astazi.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru RexCuParuCret):

Drac pe drac, adica, poate sa-l scoata? La penticostali si la baptisti, fac minonii, iar ortodocsii scot cu vrajile, lui Samanta. De ce crezi ca Dumnezeu este prezent in actiunile lor? Pentru ca El uraste asa ceva. Poporul lui Dumnezeu a fost avertizat sa nu practice spiritismul cu formele lui si sa sa nu se intinezeLeveticul 19:31; 20:6, 27; iar in Apocalipsa sunt avertizati cei ce practica spiritismul Apocalipsa 21:8. Gandeste-te, cati oameni sunt bolnavi, si cu multi bani si nu ar apela la vindecari? Nu ar mai fi nimeni bolnav. Azi doar vindecari spirituale se fac si morale, in urma studierii Bibliei.

| Okkultist explică (pentru PorumbRodica1965):

Penticostali, si toate sectele astea sunt niste fanatici religiosi care cred ca a lor e cea mai buna. Au o viata trista si urata. Se inmultesc ca sobolani si lasa copii sa moara de foame. Cunosc un penticostal din asta. Nu ma bag, te-asi ruga sa nu mai aduci vorba de oameni din astia, care sunt obsedati de religie, care nici gura pe alcol nu pun. La mine in religie, se merge foarte mult pe medicina, si consumul moderat de alcol, ca berea si vinul ajuta la sanatate. Am patit acum ceva timp, venea un penticostal sa-mi arate mie reclama lui, am scos ince bricheta din buzunar si i-am dat foc. A cascat ochii ca un fanatic sa-mi dea in cap. Tine mintel ca Divinul sau D-zeu cum ii spui tu, nu are nevoie de reclama. Nu exista o religie perfecta, si nici una cea mai buna. Biblia e scrisa de oameni, la fel si toate celelalte carti sfinte, numai ca D-zeu a aratat o cale diferita la toata lumea, scopul e aceelasi: NU fa rau, asta e cel mai simplu. Eu am unchi care s-a vindecat de cancer, Costel asa il cheama, cred ca a dat si in ziare. Sa dus in tibet si a urmat practiciile budiste tibetane. Nu exista carte sfanta, sau cea mai buna. Apa sfintita, este vibrarea apei, binecuvantarea ei, e mai eficienta la biserica deoarece e binecuvantata de mai multi oameni. Inainte de a judeca o practica spirituala, sau magia e bine sa studiezi 6 religi si dupa sa vb. Nu ai cum sa vorbesti de geografie cand tu esti profesor de istorie. E absurd. Exorcizarea se face in toate religile. Crucifixul tau daca vei citi pe wickipedia despre ankh, este aceeiasi chestie. Practic negi spusele a multor oameni de stiinta care sustin:,, Crestinismul si mai ales catolicismul au foarte multe asemanari, religioase, spirituale"/ Si astea sunt regurile noastre, unele din ele si te rog sa citesti ca nu e mult.

| Okkultist explică (pentru PorumbRodica1965):

1 Nu pacatui contra omului.
2 Nu-ti batjocori rudele.
3 Nu inlocui adevarul prin strambatate.
4 Nu sili pe nimeni sa munceasca pentru tine.
5 Nu lua laptele de la gura copiilor.
6 Nu pune capcane pentru pasarile ocrotite.
7 Nu pescui cu momeala de peste mort.
8 Nu opri izvoarele ce trebuie sa tasneasca.
9 Nu impiedica niciun zeu sa se manifeste pe deplin.
10 Nu trai in desfranare.
11 Nu maltrata oamenii.
12 Nu folosi brutalitatea.
13 Nu fura.
14 Nu omori.
15 Nu imputina apa din lanurile de grau.
16 Nu insela.
17 Nu-ti insusi ceea ce nu este al tau.
18 Nu incalca regulile puse de cei mai mari.
19 Nu asculta pe la usi.
20 Nu schimba oranduiala timpului.
21 Nu fi nerabdator.
22 Nu murdari apele.
23 Nu rosti cuvinte pline de mandrie desarta.
24 Nu te imbogati pe cai necinstite.
25 Nu-l neglija pe zeul cetatii tale.
Aparent kemetismul este o religie care a apus in momentul cuceririi Egiptului de catre arabi (641i.H) dar in realitate cultul vechilor egipteni a influentat si a contribuit la formarea crestinismului.
Elementele din religia kemetista introduse in crestinism:
Facerea lumii
Sarpele simbolizand raul
Sfanta Treime
Nasterea din Fecioara
Fiul trimis pe Pamant
Legile divine
Spovedania
Moartea Mantuitorului
Invierea dupa 3 zile
Viata de Apoi
Taina Impartasaniei
Graul simbolizand divinitatea
Judecata de Apoi
Cultul mortilor
O zi buna, studiaza si altceva inainte sa zici ca a ta e buna. Nu e nici o religie perfecta. Toate sunt la fel de bune

| milan9 a răspuns (pentru RexCuParuCret):

Nu se mai fac minuni? Cine a spus? De ce, pentru că vor unii să nu se mai facă? În religia lor nici că se vor face vreodată!

Interpretarea tipic aberantă! Intoxicare specifică, din moment ce toată Scripura este o colectie întreagă de minuni prezente la tot pasul, nici unul din aceste modele şi moduri de viată nu avea să mai continue după Hristos?

Mai ales că Hristos de abia îsi începuse lucrarea în lume si de abia se împlinise făgăduinţa coborârii în lume a Duhului Sfânt, despre care NIMENI NU A SPUS CĂ AR FI PLECAT DIN LUME, ci a rămas lucrător în cadrul Bisericii lui Hristos!

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Okkultist):

Ei bine, tinere, doar nici intr-o religie, nu ti se spune sa,, dai in cap semenului tau," dar se tolereaza si se face instruire separata. Atunci unde este Dumnezeu? O fi fost kemetismul oreligie potrivita pentru unii egipteni, dar legea lui Iehova, nu a fost acceptata de ei, cand i-au prigonit pe israeliti, la cine s-au inchinat? Doar din Israel au descins toate neamurile, Iehova este singurul Dumnezeu Adevarat, nu oamenii zeificati. Biblia este ubica si cea mai veche carte scrisa de catre oameni credinciosi, indrumati de Dumnezeu. Nici o alta scriere nu este inspirata de Dumnezeul Adevarat, cartile facute mai tarziu (Coran, talmud...) sunt spicuiri, si idei omenesti, ceea ce au vrut au copiat dupa Biblie, ce nu le-a convenit nu. Nu este alt Dumnezeu in afara de Iehova, care sa creeze, sa salveze, sa vesteasca si sa infaptuiasca ceea ce promite. Cine crede, este fericit, cine nu,, nu are in ce sa spere. Cine vrea sa cunoasca adevarul inca mai are posibilitate, cine nu, ramane in intuneric spiritual. Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa mearga dupa el. Sau scu Iehova, sau cu Satan, alta cale nu este!

| Okkultist explică (pentru PorumbRodica1965):

NU exista dovezi sa arate ca ar fi existat Moise. Nu exista dovezi stintifice. Egipteni au fost printre singurele popoare care nu s-au corcit cu alte nati si si-au pastrat traditioa. Si mi-se pare corect din fond ce tu vi in Egipt care este impanzit de idoli si de monumente religioase kemetiste, vi tu ca evreu sa-ti impui regurile samd. Tot ce sti tu se scrie DOAR in biblie. Aratami un text bazat pe chesti stiintifice, ca ar fi existat Mose. Yehova, Amun, Alah, sunt aceelasi, modul de interpretare a oameniilor e diferit. Daca te rogi la Alah si tu stii ca ala e cel mai mare dintre mari, vibratia ta va fi conceputa de univers si directionata catre inalt. Yehova nu exista ca nume, ca D-zeu exista, e oricare alt nume dar nu Yehova. Talmudul si alte chesti. Evrei de azi nu sunt sfinti. Dupa ce faceau figuri in tara egiptenilor vroiau sa-si impuna si o religie. Religia acea a cam disparut din vina arabilor, si a evreilor care au tras jocurile politice si trag si astazi. Ti-se pare ca niste perciunati plini de averi sa fie asa sfinti? Intre ei nu lasa pe nici unul sa moara. Evrei au facut aceeste chesti in Egiptul antic sa se salveze, ca erau o cantitate nula, au vrut sa profite si sa se in alte ei, ca sunt evoluati, traiau in coturi si cred ca dormi cu biblia in brate, ti-se pare alfabetul lor asa de special? Prima data au aparut hieroglifele egipteni aveau foarte multe 6000 sa se mai numeasca scribi prosti. Dupa literele care erau ca ale noastre. Cand Grecia era imperiu, ca alte popaore, sau Egipteni co nstruiau evrei erau niste salbatici umbland de colo colo. Cica: Alta cale nu este. Doamne fereste, accept orice religie, dar daca voi da de fanatici ma arunc pe geam. Asta e motivul, de fapt unul din ele care sunt atati atei si se impultesc asa, ca dau de din astia care: Yehova e singurul. Uite, eu v-a-si face o tara, doar crestiniilor, sau fanaticiilor de orice fel sa va bateti acolo. Sincer...sa afirimi ca a ta e cea mai tare, nu exista. Iar eu MA JUR ca nu ai citit altceva decat biblie, ti-s-a parut mare intelepciune. Si daca ai fi citit din altceva ai citit putin si nu ai vrut sa deschizi ochi ok sa fi crestina dar sa fi relativ de acord cu celelalte. Asta este motivul care pe copilul meu il voi lasa sa-si aleaga religia, nu-l voi indoctrina cum sigur vei face tu, si daca il vei vedea cu o pentagrama la gat arunci cu apa sfintita pe el, sau il pui pe scan si ii citesti din biblie laughing rolling on the floor laughing laughing Daca ai fi privit macar nu zic sa ciesti despre marea piramida ai fi vazut legatura stransa intre crestinism si kem. Si a fost construita cand intri, si sunt arheologi sa dovedeasca aceeste spuse: Caderea Egiptului Antic, infintarea unei noi religii mondiale, mii de ani de dominatie politica si bisericieasca si dupa decaderea ei brusca si intoarcerea la vremea dintai".

| Okkultist explică (pentru PorumbRodica1965):

Evrei sunt niste,, sfinti" astazi. Nu exista rasa mai jegoasa.
Nu pentru uni egipteni, egipteni erau apreciati de cei mai mari initiati ai timpuriilor, toti mai mari filosofi se initiau in Egipt, pana si cei grecii.
Nu exista o dovada stiintifica strans legata de existenta lui Mose, doar in biblia ta asta. Yehova, Alah, Amun, Zeus. Frate, toti sunt aceelasi lucru, numai modul de interpretare divin e schimbat. Orice religie are un zeu suprem, aceela e aceelasi punct. Asta e motivul care cand voi avea un copil nu il voi indoctrina asa religios, ii voi da drept sa aleaga ce religie vrea sa fie. Tu daca ai sau veia vea un copil si il vezi cu o papusica sau ceva la gat, o pentagrama care simbolizeaza elementele, il pui pe scaun, o lanterna in fata si ii zici: Dumnezeu, a dres, a facut. Du-te si citeste biblia, roaga-te de 20 de ori pe zi. Frate, libertatea religioasa exista. Aratami un singur om care a plecat de la crestinism pentru wicca, sau kem, si s-a intors. Or fi dar 1 din 10. Deoarece acceptam crestinismul dar nu ne mai intoarcem. Eu am renuntat de mic la religia asta, de cand am fost in Egipt si am intalnit pe cineva. Mi-a schimbat viata, m-am simtit nemaipomenit. Azi simt ca traiesc. Nu ma simt scurs de vreme si neputincios in fata izbandei. Arheologii spun despre intrarea marii piramide si ea insasi asa: Daramarea Egiptului Antic, aparitia unei noi religii care va dainui pentru cativa mii de ani, decaderea ei brusca, si intoarcerea la mediul si eligia originala". Uite-te macar la documentare, sunt convins ca ai citit doar biblia. Daca nu ai vazut altceva normal ca ti-se pare cea mai buna. Asta e motivul care cativa devin atei in Romania, se sperie de din astia ca tine cu biblia. Daca maine dispare tehnologia, vezi cum se spune ca nu e foarte greu, e foarte posibil. Ce faci? Ce iti face biblia? Economia bisericeasca? Crezi ca iti vei pune baza la biserica? Frate, dati in cap vrajitoriilor, antici i-ati facut si v-ati batut joc de ei, si at-i jecmanit popoarele. (nu tu, astia asa cu biblia). Singuri care cunosc stelele, si chestiile astea fara aparate au fost niste preoti, primi invatatori. Maine dispare tehnologia s-a dus dracu tot, nu mai exista monarhie regala sa impuna ceva frumos. Azi e o lume plina de prosti. Asta e dezavantajul sa practici magia, vezi in jurul tau totii prosti, si toata golania omeneasca, si nu oa ccept. Uni nu merita sa traiasca, dar tu meriti sa-i lasi sa o faca cum doresc. Sunt sigur ca doar biblia ai citit. Eu am citit si maia, hinduism budism samd. Inclusiv satanism. Intreaba ce satanist vrei, ne e legatura dintre zei mei, cu demonii lor si Satan. Diavolul suprem la mine. in religie e Seth, care are rol de a echilibra binele cu raul, pentru echilibrul universal. Satan e posibil sa fie aceelasi sau un demon. Adica exista mai multi demoni si mai multi zei nu? Tu spui numai ce-ti convine. Dumnezeu se simte nu se cerceteaza, daca e sa cercetam nu e nimic adevarat in biblie. Daca e sa cercetam la egipteni, frate ei si-aus cris istoria asa cum a fost. Egipteni au blestemat egiptul, pe arabi si pe evrei sa nu aiba liniste niciodata. Iar cei care ii vor urma vor fi blestemati prin saracie. Dovada, tarile crestine ce bogate si ce bine o duc spiritual. Asta au facut cativa preoti, au blestemat evrei. Ei nu vor avea tara niciodata, incearca mai nou sa ti-o ia pe a ta. Cand practici magia nu mai poti fi manipulat si intors cu curul sus sa fi un prost. Mai bine sa fi cel mai prost dintre destepti asa cum ma crezi tu pe mine ca nu am citit biblia, am citit-o o data, si mi-s-a parut simpla si aberanta, de acolot ragi tu ce consideri, si o interpreteaza multi diferit. Decat sa fi cea mai desteapta dintre prosti, sa stii doar un lucru. O zi buna. Imi pare rau de familia ta. Du-te la biserica, daca dispare stiinta sunteti mancati. Mai ales voi, sa lasa-ma tei, ei macar majoritatea invata fizica de respectul meu. De aceea rad de voi, ca nu puteti deschide ochi, sunteti ca o turma. O zi buna, iti raspund din nainte sa mai raspunzi: Ai dreptate, abandonez discutia, fie cum zici tu. Imi pare rau de copilul ala, daca va ajunge asa.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Okkultist):

Bine, multumesc de raspuns.

| TudorEne a răspuns:

Atat timp cat magia este folosita pentru scopuri benefice, pozitive, fara a-ti face rau, sau celor din jurul tau - este perfect acceptata, chiar si de divinitate. http://www.globulmagic.ro/

| Okkultist explică (pentru TudorEne):

NAMASTE, un om care gandeste! Respectele mele happy

| sensitiveflower8 a răspuns:

Am o intrebare : Cum ai intrat in lumea aceasta spirituala, a magiei si cum ai aflat de ea? Pe mine m-ai captivat, se vede ca esti un om deschis a cunoasterii care nu e batut in cap cu ce idee a pornit tot cu aia bate. Si daca nu te superi acuma in ce oras te afli?

| Okkultist explică (pentru sensitiveflower8):

Vb in privat, da-mi un fb sau un nr de tel big grin Prefer fb-ul