| AvalohAlyn a întrebat:

Omul poate sa-L cunoasca cu adevarat pe Dumnezeu Creatorul in viata pamanteana? Si daca da, cum poate reusi?

Răspuns Câştigător
| 熊Panda熊 a răspuns:

Dumnezeu Tatal niciodata nu se arata "fata catre fata " omului. Insa, se poate arata prin teofanii (minunea de la Botezul Domnului, de ex.).Si Duhul Sfant se arata prin diverse moduri (ex. flacarile de pe capetele apostolilor), insa Iisus Hristos, fiindca a luat chip de om, se poate arata. Dar, oamenii ce l-au vazut, au dus o viata mai presus de mintea unui om obisnuit.
Insa Hristos ne zice ca daca cuiva ii facem un bine, Lui ii facem. Deci, Dumnezeu se salasluieste in fiecare dintre noi, si putem sa-l cunoastem pe Dumnezeu prin... dragoste crestina happy

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Studiu atent al Bibliei, meditarea asupra celor citite si rugăciunile sincere si din inima ne apropie mai mult de Dumnezeu.Psalmi1:1-3.Dar e important sa ii folosim numele cand ne rugam, Iehova.Romani10:13

| T0T a răspuns:

Nu.

| J0B0MAT a răspuns:

Trebuie sa se cunoasca mai intai foarte pe sine, iar mai apoi, daca reuseste asta, ceea ce e foarte greu, va ajunge sa-l cunoasca si pe Dumnezeu.

| LePotato a răspuns:

Daca fumezi ceva... poate ai sanse

| AliGab a răspuns:

Incercand sa te desavarsesti prin dragoste (chiar si fata de vrajmasi sau cei ce ti-au gresit) si smerenie. Nu sunt o cunoscatoare dar mai aud pe la biserica "Luaţi jugul Meu asupra voastră şi învăţaţi-vă de la Mine, că sunt blând şi smerit cu inima şi veţi găsi odihnă sufletelor voastre. Căci jugul Meu e bun şi povara Mea este uşoară." sau "Oricine voieşte să vină după Mine să se lepede de sine, să-şi ia crucea şi să-Mi urmeze Mie". Cred ca este vorba de de cunoasterea si urmarea lui Hristos. Spor in cele bune

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca studiezi Biblia cu Martorii ve-i gasi raspunsul cel mai bine argumentat la fiecare intrebare pe care o ai. In acest caz iata ceea ce este scris in : Romani 12:2, 18; 1Corinteni 7:31; 1Corinteni 15:33, 34. Efeseni 6:11, 12,13. Iata doar cateva indemnuri care ne sunt transmise de catre Dumnezeu prin intermediul scrierii biblice, prin care Dumnezeu se face cunoscut in fata omului, prin calitatile sale, pe care noi le simtim (daca vrem) adica iubirea, dreptatea, puterea. Grija Sa iubitoare fata de noi o observam in toate aspectele vietii daca-i permitem sa faca parte din viata noastra in adevar. Admirand creatia, ordinea lucrurilor, modul in care este creat omul, invatatura pe care ne-o da, modul de viata care pretinde sa-l avem este tot pentru binele nostra, iata doar cateva trasaturi prin care putem face cunostinta cu,, tatal nostru ceresc", care doreste sa fie cunoscut de oameni de orce fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Eu cred ca da si o sa iti argumentez de ce cred acest lucru! Prin post, rugaciune si milosteni omul are o relatie mai apropiata cu Dumnezeu! Participand la slujbe si citind Biblia iti doresti sa aflii mai multe despre El! Rugaciunea esti vorbirea cu Dumnezeu! Din moment ce vrei sa aflii mai multe despre El, atunci o sa-i respecti poruncile si o sa vrei sa traiesti o viata curata! Asta e doar parerea mea! O zi placuta

| Darr1u5 a răspuns:

Da, poate, dar trebuie sa isi doreasca asta.Cum? Dandu-si viata in mana lui Dumnezeu, prin nasterea din nou (Ioan 3), botezul in apa si botezul cu Duhul Sfant.winking