| AvalohAlyn a întrebat:

Oricând ne poate lovi un asteroid mare care poate cauza sfârșitul umanității așa cum s-a întâmplat și cu dinozaurii de au dispărut sau sunt șanse mici să ne loveasca?

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Sansele ca asta sa se intample sunt extrem de mici din moment ce Jupiter deviaza majoritatea asteroizilor din calea Pamantului. Si chiar daca e ca unul sa-i scape, sansele ca sa fie suficient de mare cat sa ameninte umanitatea sunt mici. Sa nu mai mentionam ca acum oamenii de stiinta pot trimite rachete cu explozibil si sa le detomeze pe asteroid pentru a-l distruge, sau macar a ii reduce dimensiunile, impartindu-l in mai multe fragmente, sau ca sa ii devieze traiectoria.

1 răspuns:
| halogen001 a răspuns:

Din moment ce exista aceste sanse, este vident ca ne putem astepta oricand la asa ceva, dar nu putem sti cu certitudine cand sau daca se va intampla un asemenea eveniment.