| Alissa11 a întrebat:

Ortodox/a?, penticostal/a?, baptist/a?, catolic/a?, sau ateu? Ce sunte-ti si ce preferati?

Răspuns Câştigător
| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Daca as fi penticostal, as "prefe-ra" o penticostala, daca as fi baptist as prefera o baptista, daca sa fi analfabet, te-as "prefe-ra" pe tine.

| Alissa11 explică (pentru BogdanelululTheGodfather):

Bine ca te crezi tu ala perfect in totul.Ei bine, succes in perfectiune!

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru Alissa11):

Daca nu faci macar o greseala pe propozitie, te omoara cineva?

| Alissa11 explică (pentru BogdanelululTheGodfather):

Nu te omoara nimeni, sau poate ma omori tu cumva!laughing

102 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Din cite vad ai insirat niste religii si culte.Ce prefer eu :sa fac pe cit posibil dupa putinta mea ce spune Bunul Dumnezeu in Dumnezeiestile Scripturi.Cit despre credinta sunt Ortodocs si cind am timp mai ma duc la pupat icoane si nu a tabarit pe mine guturaiul si inca nu am murit. Chiar duc dorul sa mai asist la Sf Liturghie dar am un program nenorocit si nu ma pot duce Am o Bisericuta de suflet si nu am mai calcat prin ea de 1 luna si chiar ii duc dorul, macar sa aprind 2 luminari si sa zic 1 rugaciune mica si un Tatal Nostru In fiecare simbata ma duceam si luam binecuvintare de la preot si toate erau OK dar,,,,,,,,,,

| Dumnezău a răspuns:

Corcitura intre deism, agnosticism, panteism si ateism.Pentru ca niciuna din celelalte patru, luate de una singura, nu se apropie periculos de mult de adevar, cum cred ca fac toate patru puse cap la cap.Religiile inrobesc omul, mai ales cele monoteiste, cum e crestinismul vostru atat de mult laudat.Si se scrie sunteti, fara cratima, strajera a Domnului.

| aliceinchains a răspuns:

Atee.

| Bogdanux a răspuns:

Agnostic.

| morningstar a răspuns:

Sunt penticostala; ma inteleg bine cu oricine de orice religie ar fi atata timp cat stim sa ne respectam credinta si alegerile personale reciproc.

| Polaris a răspuns:

Mi-s grammar nazi: sunteți*

| Thunderstruck a răspuns:

Ateu si prefer secta rotilor de tir.

| KinoAndreea a răspuns:

Ortodoxa...stii intr-un fel as fi preferat catolica : se aude mai bine slujba in bisericalaughing (o data am fost cu bunica la ea la catolici) si in al doilea fel nu as vrea : elevii care sunt catolici merg sambata la ora.

| Alissa11 explică (pentru KinoAndreea):

Si eu merg sambata la ore la religie, dar numai o ora pe saptamana si asta se intampla pana in clasa a8a!

| KinoAndreea a răspuns (pentru Alissa11):

Aha misto atunciwinking

| thegatekeeper a răspuns:

Atee.

| KaterinkaBoy a răspuns:

Crestin.

| RAY a răspuns:

Ateu,prefer ateismul desigur

| Brâncuşi a răspuns:

Tigan ateuhappy

| DyNo a răspuns:

Liber cugetator!

| Alissa11 explică (pentru DyNo):

Adica?

| DyNo a răspuns (pentru Alissa11):

Adica ateu.

| Alissa11 explică (pentru DyNo):

Tu nu crezi in Dumnezeu? cum se poate asa ceva? Dumnezeu exista cu adevarat! Atunci tu de cine esti creat?

| i86e2 a răspuns (pentru Alissa11):

Nici eu nu cred în D-zeu sau orice alt zeu, pe mine m-au creat mama și tata, nu vreun zeu tongue

Nu mai fii așa surprins, atei există destui pe planeta asta, deși sunt minoritari. Nu înțeleg de ce ai ales doar secte creștine la întrebare, mai există nenumărate religii cu nenumărați zei. Mie îmi place aia cu inorogul roz invizibil. tongue Deci, dacă vrei să întrebi cine a creat Universul, inorogul roz invizibil. laughing

Glumesc, dar știința e prea complicată pentru unii.

| RAY a răspuns (pentru Alissa11):

Raspund eu pentru dyno, in primul rand nu crede in dumnezeu desigur, tu faci o afrmatie fara dovezii, cu totii ne nastem daca nu stiai

| DyNo a răspuns (pentru Alissa11):

Noi nu ne tragem din Adam si Eva! As putea sa-ti spun acum ''teoria chibritului'' si sa-ti demonstrez ca NU, ne-a creat Dumnezeu, da' ce sa ma mai strofoc si asa voi crestini nu m-ati baga in seama asa ca nu ma mai deranjez.
A... pai mama si tata m-au creat, asa cum s-a mai zis. Cum a aparut viata pe Terra? E o intrebare care a macinat omenirea inca de la inceputuri si nici acum nu se stie exact raspunsul, in nici un caz nu am fost creati in 6 zile. Voi nu ganditi ma? Ma refer la cei care cred in teoria creationista si in Biblie. Stiati ca cei ce ne conduc sunt nevoiti sa jure cu mana pe Biblie? Normal ca stiati, dar stiati ca juratul pe Biblie este echivalent cu juratul pe organul genital masculin, adica pe penis? Nu glumesc! Chiar asa este. Cititi Biblia daca nu ma credeti, nu stiu citatul si versetul exact.

| DyNo a răspuns (pentru Alissa11):

A si inca ceva. Sa va mai zic o chestie despre Biblie despre care nu cred ca aveati habar. In primul rand Biblia a fost gasita in limba evreeasca la Marea Moarta. In Biblie atunci se povestea despre niste zei abominabili si cruzi, zeii elohim si multi altii. Numele acestor zei a fost tradus prin numele ''Dumnezeu'' si multe din faptele acelor zei tradusi prin cuvantul ''Dumnezeu'' au devenit apocrife, fapte de o cruzime rara. Din pacate sunt multi care inca se mai inchina astazi acelor zei, elohim si altii, tradusi prin ''Dumnezeu''.

| Alissa11 explică (pentru DyNo):

Ba sigur ca ne tragem din Adam si Eva, doar nu am fost trasi din maimute cum cred unii (Doamne Fereste!)

| DyNo a răspuns (pentru Alissa11):

Eu nu cred in teroria darwinista, si nu, nu ne targem din Adam si Eva cum spun unii idioti, ba oamenilor, voi ganditi? Sunt niste chestii de bun simt, grupa de sange si RH, rasele care sunt acum pe Terra, Universul care este infinit, noi zburam prin cosmos si voi, ce faceti? Mai credeti si va mai inchinati unor zei abominabili si credeti ca inca sunteti centrul Universului si ne condamnati pe noi, ignorantilor ce sunteti!

| Justrollin a răspuns (pentru Alissa11):

Adam+eva=cain,abel si seth(astia 3 baieti)ai auzit de incest?

| DyNo a răspuns (pentru Justrollin):

Ce sa stie ea ce-i ala incest? laughing

| Alissa11 explică (pentru Justrollin):

Si astia 3 ( caind, abel si seth) au continuat sa inmulteasca lumea!

| Alissa11 explică (pentru DyNo):

Nu, nu stiu si nici nu ma inereseaza!

| DyNo a răspuns (pentru Alissa11):

Erau toti barbati daca nu stiai, iar Abel a fot ucis de Cain...

| Alissa11 explică (pentru Justrollin):

Incest= relatii sexuale intre rude sau chiar intre frati su surori!

| DyNo a răspuns (pentru Alissa11):

Normal, nu te intereseaza, ce sa stii tu de incest, de grupa de sange, de rasele care sunt azi in lume, de limbile care se vorbesc, chestii de bun simt, tu nu stii decat de niste zei abominabili si de indoctrinarile tale care te-au indobitocit. Ai inteles ceva din ce ti-am spus? Cred ca nu!

| Alissa11 explică (pentru DyNo):

Si Eva era femeie, si se poate draga, si in caz ca nu sti, in Biblie scrie ca toti suntem neamuri.

| Alissa11 explică (pentru DyNo):

Si totusi, daca esti ateu de unde sti tu de Adam, Eva, Cain, Abel, Seth? Si de unde sti ca Abel a fost ucis de Cain? Inseamna ca totusi au existat!

| DyNo a răspuns (pentru Alissa11):

Sa-ti zic ceva despre Biblie. Biblia a fost facuta de niste antici care cautau raspunsuri la intrebari pe care ii macinau. Teoria creationista este doar o legenda si o terorie nefondata si atat. Deci, aceasta familie:Adam, Eva, Cain, Abel si Set, trebuiau sa aiba aceeasi grupa de sange si acelasi RH, ei bine exista 4 grupe de sange cu RH negativ sau pozitiv in lume, si nenumarate limbi. Se mai spune ca Adam si Eva erau semiti, deci si copii lor trebuiau sa fie tot semiti, ei bine, de unde a aparut rasa neagra, hobiti disparuti, rasa ariana din care faci parte si tu?
Ei bine ''draga'' si Eva era femei, se putea, dar acest lucru se numeste incest, nu stiu daca ai inteles ce inseamna acest cuvant.

| Alissa11 explică (pentru DyNo):

Biblia nu a fost facuta de antici, ea a fost scrisa de mai multi apostoli inspirati de Dumnezeu. Adam si Eva poate ca erau albi dar daca Dumnezeu a vrut sa se nasca si negrii, El a facut acest lucru posibil( El poate face orice, poate sa creeze negrii pe Pamant).

| DyNo a răspuns (pentru Alissa11):

Apostoli erau niste analfabeti, la fel si Iisus. Nu au scris nimic! Si asta cu Adam si Eva... e o prostie curata. Va indobitoceste la ora de religie! Ai vazut tu un copil negru cu parinti albi? Hai mai lasati-ma cu prostiile...

| Alissa11 explică (pentru DyNo):

Da, am mai vazut parinti negrii cu copii albi, am vazut asta cu ochii mei si nu gresesc deloc.

| DyNo a răspuns (pentru Alissa11):

Poate copii adoptivi!

| DyNo a răspuns (pentru Alissa11):

PS: Avand in vedere ca esti penticostala este foarte indoctrinata si creierul tau este plin de tampenii, crede-ma stiu si cunosc destul de bine aceasta religie. Ai mai mult de un frate si o sora nu-i asa? Asta daca si parinti tai sunt de aceasta religie.

| Alissa11 explică (pentru DyNo):

Nu erau copii adoptivi, erau parinti buni. Daca Dumnezeu a vrut sa se nasca si negrii iata ca a facut asta sa fie posibil.Tu crezi ce vrei dar sa stii ca eu nu am in cap numai tampenii, lasa ca vedem cand vei trece de la viata si vei ajunge in Iadul cel vesnic cum imi vei da dreptate, crede-ma ca acolo nimeni nu te va scapa si vei suferi pentru totdeauna, vei cere mila si nu vei capata pentru ca pe acest Pamant te-ai indoit canva ca exista Dumnezeu cu adevarat si tu nu ai crezut asta. Daca ai frati vei face tot posibilul sa le spui sa treaca din ateism la o religie care indica crezul in Dumnezeu si asta nu se va intampla doar daca isi dau ei singuri seama de acest lucru ( crede-ma, Dumnezeu exista cu adevarat, El poate face orice lucru sa fie posibil, iar tu nu ma vei face pe mine sa imi pierd aceasta credinta cu care voi fi mantuita canda si rasplatita!) Altceva nu mai zic.

| DyNo a răspuns (pentru Alissa11):

Asta cu fratii, este o pilda pe care ai invatat-o la scoala... la scoala nu face decat sa va imbacseasca creierele cu prostii. Stii macar cine a fost cu adevarat Joshua zis Iisus Hristos in secolul 4 e.n? Normal ca nu...stii doar ce te-a invatat la scoala la ora de religie. Voi credeti in basme, povesti cu oameni care se ridica din morti, tot felul' de legende puerile si tampite si voi zice-ti ca noi avem o problema? Scandalos! rolling on the floor
Si inca ceva, tu nu crezi in Dumnezeu, ci in religie, am mai zis asta. Daca crezi in Dumnezeu de ce te indoi de ''atotputernicia'' lui, crezand in rivalul sau, satan? Deci, nu crezi in Dumnezeu, ci in religie.

| DyNo a răspuns (pentru Alissa11):

Si inca ceva, eviti raspunsul, esti o penticostala, deci esti tare indoctrinata si speriata de Dumnezeu! rolling on the floor Am dreptatea ca ai multi frati si surori? Am... Ei bine nu ai decat sa ramai la judeo-crestinism, ai citit macar Biblia? Stii iti asumi cand te declari judeo-crestin? Normal ca nu! Nici macar nu cred ca stii ce inseamna ''judeo-crestin'', asa ca numai veniti cu povesti, despre care nu stiti nimic, culmea! Numai are rost sa mai spun odata ce am spus in primul meu raspuns la acest comentariu indobitocit al tau.

| Alissa11 explică (pentru DyNo):

Tu nu imi spui mie cum sunt si ce sunt. Si da, e normal sa ma tem de Dumnezeu, deoarece El are putere mare si numai cu ajutorul Lui poti scrie tu pe tastatura, sau poti citi ceva, ca asta nu ii din meritul tau, numai El te ajuta sa faci tot ce faci si ce poti. Dar sa nu spunem lucrurile rele pe care le faci, ca la asta nu te ajuta El ci Satana ( Diavolul, Sarpele rau rau rau.) Daca tu esti de partea lui Satana atunci treaba ta, vei fi a lui si in Iadul cel vesnic cu toti cei ce sunt ca tine.

| DyNo a răspuns (pentru Alissa11):

Nu sunt de partea lui satan, satan nu exista! Nici zei la care te inchini tu, tradusi prin Dumnezeu si divinitate, o blasfemie mare, nici acei zei nu exista! De divinitate parca nu iti era frica, parca! E... uite ca eu iti spun tie cum esti si ce esti, am avut dreptate cu fratii tai nu? Da, cine sa aiba curajul sa recunoasca, stiu foarte bine ca penticostalii, mai ales copii, sunt indobitociti si poarta ochelarii de cal. Imagineaza-ti Universul, infinit, cu o infinitate de stele si planeta ca Terra, iti dai seama cum acel Dumnezeu antropomorf a putut crea asa ceva? Stai ca tu nu stii ce inseamna ''antropomorf''! Nu ma mir! E ca si cand ai zice ca o celula a dat viata unui elefant. Te rog data viitoare cand imi mai raspunzi sa vii cu afirmatii logice si rationale si sa numai privesti lumea cu ochelarii de cal! Stai ca nici ''ochelari de cal'', nu stii ce inseamna! Am dreptate? Normal ca am! Iar tu mi-ai evitat toate intrebarile de pana acum, in loc de raspunsul pe care il asteptam, si il stiam deja, tu mi-ai insirat niste bazaconii!

| Alissa11 explică (pentru DyNo):

Se pare ca tu pui intrebariile si tot tu raspunzi, ce prostie. Crezi ce vrei, dar Dumnezeu si Satana exista asa cum exista Rai si Iad!

| DyNo a răspuns (pentru Alissa11):

Ooo... bun, ajungem undeva cu discutia asta. Deci eu pun intrebarile si tot eu raspund corect, ce dovedeste asta? Ma insel cumva cand spun ca raspund corect la propriile intrebari? Daca da te rog sa ma corectezi. Satan nu exista! Satan este salbaticia din oameni! Fi si tu mai matura si nu-mi mai evita intrebarile, daca nu vrei sa raspunzi este problema ta, dar evitale intr-un mod matur, nu fugii iepureste, fapt pentru care imi dau dreptate propriilor afirmatii. Maturizeaza-te! Ai 15 ani.

| Alissa11 explică (pentru DyNo):

Si ce daca daca am 15 ani, pot sa am si 100 si ma comport asa cum cred eu de cuviinta. Ba da, exista si Iad si Rai si Dumnezeu si Diavolul. Diavolul asta iti cam himnotizeaza mintea si te faci sa zici astfel de lucruri numai ca sa ii slujesti lui. HEY, TREZESTETE!

| DyNo a răspuns (pentru Alissa11):

Banuiesc ca am avut dreptate, nu-i asa? Cand mi-am raspuns singur la intrebarile pe care tot eu le-am pus. Adica tu crezi ca eu sunt hipnotizat? Am fost pot spun, am fost hipnotizat, de religie, nu asa de mult ca tine deoarece eu am fost crestin ortodox, nu penticostal, si ti-am mai spus ca penticostalii, mai ales copii, sunt foarte indoctrinati. Oricum, numai are rost sa te conving acum de nimic, sper ca vom putea discuta candva pe alte cai mai directe.
Nu uita, cine nu este cu tine, NU este impotriva ta si nu iti este dusman!

| Alissa11 explică (pentru DyNo):

Chiar va trebuii sa te TREZESTI!

| DyNo a răspuns (pentru Alissa11):

Din nou, mi-ai evitat raspunsul... Tu ar trebui sa te TREZESTI!

| Alissa11 explică (pentru DyNo):

Nu eu, ci tu sigurat va trebuii sa te TREZESTI din ce te aflii! Ce spui tu sunt numai prostii de prost gust care nu au nici un sens! Tu spui lucruri neadevarate!

| DyNo a răspuns (pentru Alissa11):

De imi tot eviti raspunsul? Daca sunt numai ''prostii de prost gust care nu au nici un sens''?! Dar, ce ma mai agit... ramai la religia ta si eu raman cu parerile mele bine fondate, nu bazate pe indoctrinare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt liber-cugetator; nu ma revendic de la nicio confesiune religioasa, desi am fost botezat in copilarie ca ortodox. Nu exclud nicio posibilitate: nici existenta lui Dumnezeu, nici "spontaneitatea creatoare" teoretizata de fizicianul Stephen Hawking, capabila sa creeze ciclic si ex-nihilo universuri.
Imi place sa ascult si sa citesc argumente, pareri, fara fi constrans sau limitat de un anumit pattern religios sau de gandire. Totusi, sunt pasionat de teologia lui Steinhardt.

| Silviuloan a răspuns:

Ortodox.

| ReadAllAboutMe a răspuns:

Ortodoxa si sincer nu mi-as schimba religia Niciodata.O prefer pe ea decat pe alte religii.

| Zbenguici a răspuns (pentru ReadAllAboutMe):

Pentru care motive?

| Filip23 a răspuns (pentru ReadAllAboutMe):

Si eu tot Niciodata!

| crissa20 a răspuns:

Sunt ortodoxa!

| roxaa15 a răspuns:

Sunt ortodoxa, asa vreau sa raman dar repect toate celelalte religi.Cat despre ateii prefer sa nu ma pronunt.

| RAY a răspuns (pentru roxaa15):

Nimeni nu tia cerut parerea despre noi

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Evident ortodox(Ortho=dreapta Doxa=credinta)/ dreapta credinta a Mantuitorului neschimbata de 2000 de ani

| Differentx13 a răspuns:

Penticostală happy

| Alissa11 explică (pentru Differentx13):

Sa nu te schimbi niciodata de pe aceasta religie, si eu sunt penticostala!

| Morrigan a răspuns:

Undeva intre deism si agnosticism big grin

| Justrollin a răspuns:

Se scrie sunteti nu "sunte-ti", nu mai pune cratima daca tot nu stii unde sa o pui

| Alissa11 explică (pentru Justrollin):

Bine ca esti tu ala destept... eu scriu cum vreau si ce vreau, si asta era o intrebari si in caz ca nu sti nu te-am intrebat daca am scris bine, ci era cu totul alta intrebare desteptule!

| RAY a răspuns (pentru Justrollin):

Scria cu mana stanga si eu scriu si ma incurc si este si o explicatie stiintifica pentru asta, o parte a creierului controleaza partea opusa a corpului cand gandim =ratiune folosim partea corpului emotionala

| Zbenguici a răspuns (pentru Alissa11):

Nu te simti atacat/a, vexat/a, mai degraba multumeste ca ai fost corectat/a. ca asa inveti si tu sa scrii corect si sa nu te faci de rusine. Maine-poimaine o sa iti depui un CV si o sa vrei un job bine platit- cand nu esti in stare sa scrii ca lumea, cum vrei sa il obtii?

Nu scrii cum vrei si ce vrei pentru ca limba romana are niste reguli, nu suntem o tara de analfabeti toti cu fumuri de aerati neuronal. Cei cu atitudinea ta ne fac de rusine in vest, dar ridica pretentii.

Ai probleme si la acorduri- asta era o intrebare, nu intrebari ca ai vb la singular si substantiv la plural; se spune in caz ca "nu stii"- ca nu e modul imperativ.
Si daca vrei un raspuns coerent, intreaba intr-un mod coerent. Ca si la Dumnezeu daca ajungi, cand vorbesti o sa vrei sa fii inteles.

Ma numar intre possibiliani.

| Justrollin a răspuns:

E bine daca era o "intrebari"

| Alissa11 explică (pentru Justrollin):

Orice om greseste, daca tu te crezi ala perfect atunci succes in si mai multa perfectiune desteptule!

| Justrollin a răspuns:

De ma-sa si de ta-su a fost creat de cine ar fi putut fi creat?

| Alissa11 explică (pentru Justrollin):

Da, si parintii lui de cine au fost creati? O sa imi spui iarasi ca de ma-sa si de ta-su, dar cine a creat oare primi oamenii?

| Kremlin a răspuns (pentru Justrollin):

Lasă mă că ea e creată de dumnezeu din noroi sau balegă.

| Mn0 a răspuns:

Credinta...

| dariusbocos a răspuns:

Penticostala

| Alissa11 explică (pentru dariusbocos):

Si eu prefer penticostala! esti de-a meahappy

| Alissa11 explică (pentru Alissa11):

De unde esti?

| dariusbocos a răspuns (pentru Alissa11):

Din Gherla Jud. Cluj