| OmulDeStiinta1986 a întrebat:

Pana la urma religia unui om e determninata de locul unde se naste, corect? Si apoi cand cresc vor considera ca religia lor e cea corecta in loc de religia altora. Majoritatea copiilor care cresc: in tari crestine devin crestini, in tari musulmane devin musulmani, in india devin hindusi care cred in 3 zei, etc. Pentru ca religia e transmisa ca un fel de traditie de la parinti la copii fara ca ei sa poata sa contrazica sau sa refuze. De exemplu botezul nu ai cum sa il refuzi cand esti mic.

Răspuns Câştigător
| Alex1510 a răspuns:

Religia unui om nu tine cont de locul de unde se afla, aceasta se ia de la parintii acestuia. De exemplu daca cineva se naste in Turcia, iar parinti lui sunt catolici, acesta va fi catolic, nu musulman.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Alex1510):

Stiu. mi-am dat seama imediat dupa ce am postat intrebarea. dar esti singurul care a remarcat. bravo tie.

27 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Din nefericire, asa e.Dar in Biblie, botezul se arata ca trebuie facut cand esti suficient de matur incat să aplici normele biblice.Un copil nou nascut nu are cum sa stie ce face.E decizia parintilor.In schimb, in religia adevarata fiecare decide personal cand se boteaza, fara ca cei din jur sa faca presiuni.

| Drimmero a răspuns:

Daca tu esti ateu, nu doar tu si alte milioane de persoane, e fix alegerea voastra! Lasa-i pe ceilalti sa creada in ce vor ei, de la zei pana la legende fotbalistice, etc.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Drimmero):

Daca pun o intrebare se cheama ca fortez oamenii sa fie atei deci?

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Eu zic sa dea mai bine crestinii pace ateilor. 1.in biblie dumnezeu porunceste oamenilor sa ucida ateii (gasesti citatul pe www.bibliapentrusceptici.ro) 2.ateii platesc fara voia lor taxe la stat care se duc in salariul de 1000lei pe luna a preotilor dat de stat(pe langa care mai au si afaceri+donatii de la enoriasii fraieriti).

| Drimmero a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Te dai de gol total aiurea, nici macar cu subinteles nu ai pus-o/

| milan9 a răspuns:

Harul botezului este doar un dar pentru sufletul aflat la începutul existenţei sale. Responsabilitatea ta şi a mea aparţine însă LIBERTĂŢII, iar aceasta poate acţiona în favoarea credinţei (şi a binelui sufletului) sau împotriva ei. De tine va depinde în fiecare secundă din viaţa ta...

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru milan9):

Iaca m-am lepadat de botez de 9 ani de zile si mi-a mers din ce in ce mai bine dupa, iar acum imi merge superb fata de majoritatea crestinilor. deci ma doare in cot de botez

| milan9 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Stii ce inseamna acestia 9 ani fata de intreaga Eternitate? sad Calculeaza si tu si vei ramane halucinat... sad

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Astfel de tampenii sustineau si adeptii unor religii demult apuse. Ai impresia ca aia nu credeau toate tampeniile, la fel ca ai vostri? Crezi ca aia nu erau invatati de liderii lor ca religia si zeii lor sunt vesnici si ca trebuie sa-i pupe in fund ca sa obtina diverse?

| sublime89 a răspuns:

Exact. Religia e repartizata geografic. Asa s-a gandit zeul atotputernic, sa le dea o religie aborigenilor australieni, alta indienilor, alta chinezilor, alta africanilor, alta europenilor si arabilor, si tot asa. De fapt, prin junglele amazoniene a ales sa dea cate o religie diferita fiecarui trib ratacit pe acolo. Bun plan, nu? Cea mai scurta si sigura cale spre unificarea speciei umane.

| Clorox a răspuns:

Cam asa ceva, cand am venit in Romania eram musulman, asa ca m-am botezat! Dar degeaba laughing

| L1feDRAIN a răspuns:

Cred ca ti-ai raspuns singur la intrebare.

| DryIce a răspuns:

Religia e una si credinta e alta! remember that! degeaba esti credincios, mergi la biderica, cumperic cruciulite, dai bani la popi, etc. daca nu ai credinta esti un nimic! credinta vine de la sine daca esti in masura sa vezi ADEVARUL de unul singur fara sa te oblige cineva. Eu unul cred pentru ca asa consider eu si am si vazut dovezi fizice clare ce pun un mare semn de intrebare pentru cei ce nu cred. Am vazut si cum suntem mintiti la greu toti. Cum a aparut si acest cult/moda cu ateismul. Oameni slabi vor fi influentati, cei puternici nu se vor lasa. Conteaza doar acei 1% care sunt "altfel". In viitor majoritatea vor fi atei (in cca 50 ani) si atunci va fi dezastru. Eu cred ca se va termina "simularea" atunci. Asta e planul iluminati nu? sa-i faca pe toti atei si sa-L ascunda pe D-zeu. Oricum e periculos sa te bagi peste planul lor... de asta nici eu nu zic mai mult. Daca pe tine te-au inrolat, fi fericit ti-ai cumprat bilet spre underworld. ...fiecare e liber sa aleaga. Asa a zis si D-zeu, omul are libertatea de a alege. Asta e lege.

| Dandanache a răspuns (pentru DryIce):

Ai uitat sa mentionezi de coalitia dintre reptilieni si annunaki, semnata pe Nibiru. In rest ai surprins tot.

| ExprimareLibera a răspuns (pentru DryIce):

"degeaba mergi la biserică"
Credința nu are legătură cu teismul. Credința este deism. Teismul se ocupă de religie, "remember that".
Illuminati ca illuminati, dar când mai învățăm și noi formele de plural?
Cum se face că astfel de teorii atrag majoritatea oamenilor pe care îi bate limba română?

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru DryIce):

Credinta vine din religie. daca nu exista religia nu ar fi existat nici credinta. deja in Japonia si alte tari din lume sunt tari ateiste si nu s-a intamplat nimic rau cum zici tu. dar e amuzant ca faci predictii, parca esti si tu un mic ghicitor de viitor happy

| DryIce a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Dupa cum ti-ai ales si poza de profil big grin esti liber sa alegi ce vrei. Daca tu vrei red pill and stay in wonderland e treaba ta. why would i care? asta e si problema cu ateii, nu doar la tine, la toti cu care am discutat. Ei sunt frustrati daca e corecta aceasta cale, daca e chiar asa cum zic ei. Tot au o frica in ei, daca D-zeu totusi exista, oare e bine? toti in adancul lor au teama asta. De asta incearca sa-i aduca pe toti de partea lor, unde-s multi puterea creste. Deja lumea e in declin din cauza asta, uita-te cate razboaie apar. cate prostii se intampla. Liderul lumii e ateu, Papa a recunoscut ca Biblia e falsa, asa numitul Steven H. a zis ca nu exista divinitate (recent s-a descoperit ca Steven H. e mort demult si cineva ii dubla vocea - doar la ce boala avea era culmea sa mai traiasca). Ce sa mai zic. Why would i care?

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru DryIce):

Nu ma frustreaza, stau relax. mi-am facut temele, m-am informat si nu imi este frica. Lumea a fost mult mai rau decat e azi. de exemplu razboaie de imperii, primul razboi mondial, al doilea razboi mondial. azi e chiar multa pace.
Hawking e mort si cineva ii dubleaza vocea? esti bun la teorii conspirationiste nu gluma. ii dubleaza si imaginea nu? holograme ca la 2 pac huh? happy

| OmulDeStiinta1986 explică:

Referitor la "exista mai multi zei": teorii sunt multe, dovada face diferenta. mie nu mi s-a dovedit ca exista nici un zeu si deci voi crede ca nu exista nici unul pana nu mi se arata.
religiile fac rau, au fost foarte multi oameni care au dus razboaie pentru raspandirea crestinismului etc. Musulmanii omoara crestini din cauza religiilor. iar omul necajit in loc sa devina mai educat si mai destept incat sa scape de saracie si probleme, e prins in pacaleala cu, ceea ce e o frectie la picior de lemn. deci religiile chiar fac foarte mult rau in lume.

| Idris a răspuns:

,,Pana la urma religia unui om e determninata de locul unde se naste, corect? si apoi cand cresc vor considera ca religia lor e cea corecta in loc de religia altora.,, - Este partial corect, pentru ca unii oameni se nasc intr-o anumita religie apoi ajungand la maturitate si cautand adevarul se convertesc si trec la alte religii. De-a lungul timpului, am studiat mai multe religii si am fost pasionat de religie comparativa, iar de fiecare data am avut mintea si inima deschisa in a accepta argumente corecte si plauzibile insa toate religiile pe care le-am studiat nu au facut altceva decat sa imi intareasca si mai mult credinta in religia mea. Pentru ca o persoana dornica si iubitoare de adevar va face imediat diferenta dintre adevar si minciuna, dintre excrocherie si bonitate etc. Daca cineva mi-ar dovedii vreodata ca Islamul este gresit mai degraba as deveni ateu decat sa imbratisez o alta religie. Insa acest lucru e foarte greu de facut in cazul meu. Cu adevarat celelalte religii au fost create de oameni pentru a manipu*a iar in fata Islamului toate sunt inferioare si repet, nu spun asta din perspectiva unui musulman ignorant, ci a unei persoane care a studiat mult in cautarea adevarului si a caii drepte.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Idris):

" Este partial corect, pentru ca unii oameni se nasc intr-o anumita religie apoi" exceptia confirma regula.

| VladimirConstantin a răspuns (pentru Idris):

Ba arabule. Cum explici icoana Maicii Domnului care plange cu lacrimi de sange sau lumina de la Ierusalim?
Doar pentru ca ucideti mai multi atei nu inseamna ca aveti mai multa dreptate. Si noi am ucis o gramada si nu o sa ne egalati nicioadata cu tot isisul vostru. Ateii pe care ii ucideti voi acum sunt pe sfertul sfertului fata de ce am facut noi cu inchizitia. Degeaba va bagati in seama.

| Holiday a răspuns (pentru Idris):

Ce fabulezi tu acolo cu "studiile" tale despre alte religii, cu "inima deschisa" si alte fantezii nu e decat confirmarea faptului ca fiind indoctrinat de mic, e greu, pentru unii imposibil, sa mai vada vreodata falsitatea ideilor si argumentelor care stau la baza povestii lor.
Tu esti chiar exemplul tipic de persoana incapabila de a iesi din starea in care te-a adus indoctrinarea religioasa. Islamul nu e nici superior nici inferior altor religii, e pur si simplu, la fel ca celelalte, fals.

| ExprimareLibera a răspuns:

Asta e un motiv pentru care există discriminare între oameni si se ajunge la războaie pe criterii religioase.
Încă un motiv pentru care religiile trebuiesc desființate.
Copilul nu este capabil să își exercite voința proprie, prin urmare, acest ritual grotesc e frecție la picior de lemn (de parcă ar fi avut vreun efect). Ii încalcă dreptul de a alege.

| GabiD a răspuns:

In Biblie spune ca oamenii vor fi judecati dupa credinta lor.Adica daca in credinta lui, el stie sa creada in zei si nu in Dumnezeu... daca crede in acei zei cu adevarat si respecta regulile credintei lui, atunci Dumnezeu nu ii va face nimic ca nu a crezut in El.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru GabiD):

In Biblie zeul crestinilor spune sa fie omorati ateii si cei care cred in alti zei pentru ca nu cred dumnezeu www.BibliaPentruSceptici.ro