| anonim_4396 a întrebat:

Parerea mea e ca cel/cei care l-au creat pe dumnezeu au fost bolnavi psihici.
Au creat un zeu care:
Indeamna ura, ucidere, prunucidere, viol, razboi, etc.
Acel zeu a zis:
"Cine imie scav il voi duce in rai, cine nu in iad.
Bonus acel este sado-masochist spunand:
Eu vreau sa ma sinucid pentru "pacatele" oamenilor si apoi sa inviu.
Acel zeu are emotii sentimente contradictorii: ura, iubire
Sa nu mai zic ca: dumnezeu poate opri toate dezastre si toata atoputernicia sa nu face nimic, doar priveste cum se promoveaza sclavia furtul si alte prosti.
Iar o alt contradictie e: daca el e omistient el stie unde va fi un om deci de ce il mai pune sa traieiasca pe pamant in loc sa-l trimita in rai sau iad.
Deci e psihopat zeul iudeo-crestin?
Ironia sortii a facut ca acest zeu sa fie supranumit o forta a binelui.

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Nu sunt psihopati ci oameni. De la religiile arhaice pana la cele din proximitatea crestinismului, divinitatile, zeitatile sunt personificate, umanizate, prin atribuirea trairilor si actiunilor tipice umane. In fiecare religie exista astfel de personificari, rodul imaginatiei umane...

| Exilee a răspuns (pentru M25M):

Celelalte religii se bazau pe zeitati antropomorfe. Deci, daca erau dupa chipul omului, inseamna ca au si pacate, deci inseamna ca nu sunt niste divinitati din moment ce divinitatea presupunea fiinta perfecta si exista numai UN SINGUR DUMNEZEU.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Exilee):

Dar omul nu a fost creat dupa chipul acestui Domn Zeu? Asta inseamna ca si el este antropomorf. Oricum, perfectiunea in sine este un paradox. (Apropo, aceasta notiune de "pacat" exista numai in crestinism, deci ceilalti zei nu au cum sa fie "pacatosi")

| M25M a răspuns (pentru Exilee):

Celelalte divinitati se aseamana cu Dumnezeul crestin, din acelasi punct de vedere antropomorfic, prin personificarea acestora. Inversand Dumnezeu are in comun cu celelalte zeitati trairile specifice omului (manie, furie, iubire, empatie, razbunare, dezamagire etc. )
In plus, concluzia la care ai ajuns mi se pare mult prea simplista, chiar si pentru mine, cu toate ca este sustinuta de Caps Lock. Daca acceptam faptul ca exista un Creator, la fel de bine ar putea sa existe si mai multi, fapt ce s-ar plia pe religiile politeiste, avand in vedere ca nu apartii acestor confesiuni, mi se pare normal sa nu accepti rationamentul. Ori in cazul religiilor arhaice, exista un creator care a realizat alte zeitati specifice fenomenelor naturale, zeul principal retragandu-se in cosmosul pe care l-a creat. Asadar, pot si eu conchide, fara caps lock ce-i drept, ca pot exista mai multi "dumnezeii". Unul care a creat zeii "electricitatii", "magnetismului" etc...

| anonim_4396 explică (pentru Exilee):

Deci te vad un tip destul de istet exile dar cu astractiile nu le ai. Perfectiunea de care tu vorbesti nu exista deoarece e ceva relativ.
Isus este perfectiunea pentru crestini cum Mohamed pentru islamici si asa mai departe, in totdeauna fi loc de mai bine.

| anonim_4396 explică (pentru M25M):

Corect zeii sunt personificarea naturi, dar religia iudeo-crestina are un caracter mult mai abstract personificand raul si binele.

36 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da' repede te-ai săturat şi de creştinism, Sebasu. : ))

Cât erai creştin, vreo 3 săptămâni, nu prea vedeai contradicţiile biblice, nu? : ))

Cred că e un fel de complot non-verbal între creştini: să închidă ochii la dovezi şi argumente şi să nu-şi prea folosească logica, când vine vorba de zeul lor şi cei care îi susţin existenţa. Este ca şi cum ar avea un buton în cap "Logica: On/Off". : ))

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Nu-s Sebasu, dar multi ma confuda cu el si tu si un tip/a SaveOurSouls

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu țin minte că ai afirmat că ești Sebasu (fost creștin, satanist, ateu și iar creștin) într-un răspuns adresat Mădei (probabil l-ai șters).
Dar stai liniștit, nu e nicio rușine; plus, oricum ești destul de recognoscibil.

Acronimus: "Inteleg, deoarece am trecut prin crestinism, ateism, satanism iar acum sunt departe de toate, sincer nu stiu ce sunt dar caut o anumita siguranta asupra origini mele si in ce cerc ma incadrez eu"

http://www.tpu.ro/......nta-toata/

Până și greșelile gramaticale te dau de gol. Relax. : )

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Esti pe aproape dar nu-s el, intravar am avut tangenta cu satanismul, si ateismul dar nu intr-un fel brutal (adica a crede), cat despre crestinism ca si majoritatea romanilor am fost si eu

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, treaba ta ce vrei să fii, dar să știi că nu te omora nimeni nici dacă recunoșteai.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Eh, nu e ca nu recunosc dar nu am ce sa recunosc daca nu-s persoana respectivalaughing

| ioana1988 a răspuns:

Daca ai fi inteles ceva legat de religie nu ai fi devenit ateu.

| anonim_4396 explică (pentru ioana1988):

Nu sunt ateu.

| Maxim96 a răspuns:

Esti sigur?
Pe Dumnezeu nu l-a creat nimeni, El s-a relevat oamenilor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea ta. dreptu de a visa nu-ti-l poate lua nimeni.nici de a avea cosmaruri.iar zeul iudeo crestin poate fi cum vrei tu.noi crestinii avem o promisiune intre alte 9; fericiti veti fi, cand va vor defaima si prigoni, spunand tot lucrul rau impotriva voastra, caci plata voastra multa este la ceruri.in fond este vorba de ce izvoraste din fiecare. dintr-un izvor, apa buna de baut, dintr-o hazna ce poate iesi? de gandire de inteligenta.de acceptare si de ingaduinta a celorlalti si dragoste fata de orice ne pune viata in fata.ura, genereaza ura.cine vrea sa se otraveasca singur zilnic si sa otraveasca totul in jur, treaba lui.neamul prost se cunoaste si cand doarme.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

El ti-a pus o intrebare, nu inseamna ca te-a prigonit, asa ca n-ai niciun motiv sa fii fericit pe chestie de prigoneala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doctorandus? esti secretar? ori putator de cuvant? nu stiam.ai dreptate.eu sant cel rau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nik-ul chiar nu se potriveste cu caracterul, sa suprafata crestin dar la interior un caine care musca.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Dumnezeu nu e. Oamenii care mint.Si tu te iei dupa ce scriu altii in carti? Daca scriam tot felul de gunoaie in rahatul ala de carte acum o mie de ani cum suna intrebarea ta? Am intalnit si atei si credinciosi care se ghideaza dupa cartea aia cancerigena.Voi nu ganditi ma? Totusi au trecut atatea mii de ani normal ca a fost modificata.N-a tinut-o nimeni inchisa in seif.Biblia nu ma face sa ma "lepad" de Dumnezeu.Ci neregulile pe care le-am gasit eu.Intrebari la care astept raspunsuri, dar degeaba evident :)).

http://www.tpu.ro/......mnezeu-ne/

http://www.tpu.ro/......nchipuire/

http://www.tpu.ro/......r-ca-sa-i/

Iti dau dreptate.Acel zeu nu exista.Este rodul imaginatiei bolnave a umanitatii.DAR, DACA exista un Dumnezeu acela e corect.Nu portretul unor oameni.Nu cred aproape deloc in Dumnezeu, dar e o ciudata senzatie de pace si fericire(cred ca ai auzit-o de la toti), care ma face sa simt ca El, este El.Dar tot nu cred cu adevarat pentru ca mintea umana poate face multe.

| Aiwendil a răspuns:

Nu e psihopat. Oamenii sunt.Niste oameni vicleni au scrisi lucruri in Biblie ca fiind spune de Dumnezeu, dar de fapt erau spuse de ei.Bine,mai sunt si lucruri adevarate in Bibli, dar nu stiu cat.
Tu chiar crezi ca El nu face nimic? Din contra zi de zi face lucruri impreuna cu ingerii si arhangleli si celelalte cete.Se intampla zi de zi miracole si tot felul de minuni de care noi nu stim.
Se intampla rau pentru ca Lucifer exista. Daca el nu ar fi existat, nu am fi avut parte de rau pe Pamant.El se ocupa si de Univers si alte fiinte din diferite galaxii nu numai de noi.
Stie unde se alfa un om pe pamant. Daca tu esti la Tokto, el stie ca esti acolo.Fiindca noi pacatuim, el ne daruieste sa traim mai multe vieti ca sa scapam de pacate, de aia nu te trimite in Iad sau Rai.

| M25M a răspuns (pentru Aiwendil):

Miracolele si minunile divine erau chestiuni credibile acum cateva sute de ani, insa unele au fost explicate stiintific, ba mai mult daca Dumnezeu intr-adevar este pus pe treaba cu "ingerii si arhaghelii si celelalte cete" ar trebui sa ajute foarte multi oameni care chiar au nevoie (muribuzii de diferite boli, persoanele cu handicap, oamenii inexistenti din punct de vedere financiar).
Satana exista pentru ca Dumnezeu l-a creat.

| Aiwendil a răspuns (pentru M25M):

Am mai spus si la alti.E vorba de pacat si plata. Faci ceva bun primesti bun, faci ceva rau primesti rau. Daca intr-o viata alta viata unde ai fost un criminal ai ucis 20 de persoane e normal ca in viata viitoare sa platesti si sa fi bolnav de caner sa zicem.Normal ca nu-mi place sa stiu ca exista oameni care sufera in lumea asta, dar toate sunt cu un rost.Nu e chiar asa cum zic oameni de stiinta ca totul e o intamplare.Se mai intampla lucruri cu un anumit scop chiar daca noi nu stim de ce.

| kira30 a răspuns:

Indeamna ura?
A zis Domnul:
"Precum voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi asemenea; si daca iubiti pe cei ce va iubesc, ce rasplata puteti avea? Caci si pacatosii iubesc pe cei ce ii iubesc pe ei. Si daca faceti bine celor ce va fac voua bine, ce multumire puteti avea? Ca si pacatosii acelasi lucru fac. Si daca dati imprumut celor de la care nadajduiti sa luati inapoi, ce multumire puteti avea? Ca si pacatosii dau cu imprumut pacatosilor, ca sa primeasca inapoi intocmai. Ci voi iubiti pe vrajmasii vostri si faceti bine si dati cu imprumut, fara sa nadajduiti nimic in schimb, si rasplata voastra va fi multa si veti fi fiii Celui Preainalt, ca El este bun cu cei nemultumitori si rai. Deci fiti milostivi, precum si Tatal vostru este milostiv!" (Luca 6, 31-36).

Indeamna sa ucizi?
A 6-a porunca spune:
6. Sa nu ucizi. (Este si impotriva pruncuciderilor)

Pruncucidere?
Regretatul Parinte Ilie Cleopa, fost vietuitor in Manastirea Sihastria, ne spune:

"Toate pacatele sunt pacate, dar pruncuciderea (avortul) este mai mare decat toate. O femeie care a facut un singur avort, este oprita de la Sfanta Impartasanie 20 de ani. Este ucidere de om.
Si sa nu mai spunem ca ar merita +15 ani de inchisoare.
Uciderea (si uciderea de prunci, adica avortul) e pacat stigator la cer.
http://www.youtube.com/watch?v=viZ-dF-9baY

Viol?
Care este porunca a saptea?
Porunca a saptea este: "Sa nu fii desfranat" (Ies. 20, 14).
Ce spune Biblia despre viol?

Pacatele asemenea celor facute de cei din Sodoma si
Gomora (perversitati sexuale). Pentru ce crezi ca au fost nimicite Sodoma si Gomora?

Razboi?
Oamenii spun despre razboi ca e un lucru rau si distruge vieti nenumarate.
Uite ce spune Dumnezeu:
"Întoarce şi celalalt obraz", nu ucide, "iubeşte-ţi duşmanii", nu ucide, "aruncă cu pâine în cine aruncă cu pietre", nu ucide, "binecuvantaţi pe cei ce vă blestemă".

Dumnezeu procedeaza asa cand ajungi in iad sau rai.Cum am mai spus...
Omul e liber sa aleaga
intre bine si rau,
iar la urma EL va judeca pe fiecare
si va plati dupa cum a lucrat.
Celui care a facut binele ii va plati cu bine cel ce a facut rau ii va plati cu rau.
Celui bun raiul, celui rau iadul.

Si nu e sado-masochist.EL nu s-a sinucis, daca iti amintesti bine a inviat a 4-a zi.Ce a facut Mantuitorul pentru noi a fost sacrificiul suprem.Prin varsarea de sange s-a creat un nou legamant prin care s-au deschis portile raiului.
Precum sti...sangele apa nu se face.

Dumnezeu are emotii contradictorii:uraste pacatul, ne iubeste pe toti.
Inainte sa pacatuiasca primii oameni nu exista mooarte sau dezastre.Ce se intampla acum este consecinta pacatului. Dumnezeu ne intinde mana si noi ii intoarcem spatele.

Daca ne-ar trimite direct in rai/iad ar interveni ca un stapan de sclavi care stie de la bun inceput pe cine trimite in arena si pe cine il eliberea, ori noua ni s-a dat libertatea de a alege.Traim cat traim si la sfarsit vom fi Judecati.
Prin faptul ca traim ne da sansa de a ne intoarce catre EL.EL stie ce vom face, dar noi nu, deci poate sa ne indrume in bine sau sa ne lase in pace.

Psihopat este cel care spune asta.Nu vreau sa iti aduc vreo ofensa. Iarta-ma.

Ironia sortii e cata rabdare are Dumnezeu sa ne mai tina in viata dupa dupa atatea pacate si razboaie incepute de oameni...nenumarate.

| doctorandus a răspuns (pentru kira30):

Biblia spune despre viol ca daca violezi o fecioara trebuie s-o iei de nevasta.

| kira30 a răspuns (pentru doctorandus):

Erau legi, DATE DE EVREI.
Si noi avem legi omenesti o multime, si sunt cateva de-a dreptul ilogice.
Am uitat sa va urez...
PACE!

| victoreanu a răspuns (pentru doctorandus):

Si daca violezi un fecior?
Militezi pentru drepturile homosexualilor ca sa-l poti lua de nevasta?

| kira30 a răspuns (pentru victoreanu):

Daca erai evreu si violai un fecior...probabil nici nu v-ar fi judecat sa vada a cui era vina...ati fi fost amundoi omorati cu pietre.

| doctorandus a răspuns (pentru kira30):

Daca o luam asa si cele zece porunci tot de evrei au fost date.

| kira30 a răspuns (pentru doctorandus):

Dar cele zece porunci le-a scris Insusi Dumnezeu pe table. Legile facute de oameni sunt imperfecte, cele facute de Dumnezeu, iti dai singur seama ca sunt perfecte.

| doctorandus a răspuns (pentru kira30):

Problema este ca cele zece porunci nu sunt perfecte si nu au fost scrise de Dumnezeu.

| kira30 a răspuns (pentru doctorandus):

Asta crezi tu si restul ateilor.Nu stiu ce crezi despre mine despre faptul ca eu cred in Dumnezeu, sau cum ii spuneti majoritatea dintre voi, prietenul imaginar, dar imi pare rau ca ai fost orbit de diavol.Considera ce am zis doar ipotetic.
Pace!

| doctorandus a răspuns (pentru kira30):

Eu nu am zis ca nu cred in Dumnezeu, am zis ca el nu a scris cele zece porunci. E o diferenta.

| doctorandus a răspuns (pentru kira30):

Un exemplu de ce e putred in cele zece porunci este ca femeile sunt considerate bunuri (proprietatea barbatului sau tatalui lor).

| kira30 a răspuns (pentru doctorandus):

Omenii pot considera obiecte femeile, dar Dumnezeu, nu ese rasist, nu face discriminari si nu e un tata care sa faca favoritisme.

| doctorandus a răspuns (pentru kira30):

In cele zece porunci, care dumneata sustii ca au fost date de Dumnezeu, femeiele sunt considerate bunuri. Asa ca, din ce spui reiese ca Dumnezeu considera ca femeile nu sunt persoane.