| AvalohAlyn a întrebat:

Ce întreține viața? Adică ce și cine face inima sa bata? Eu cred că Dumnezeu și energia lui vitala.Ma refer că,că inima sa bata și viața sa existe trebuie sa existe o energie, un suflu care întreține omul viu și face diferența dintre oameni și obiect.Cine face inima sa bata,eu cred că e o energie ce vine de la Creator că viața sa existe și să fie activa, inima sa bata.Cine activează și întreține viața?

2 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Romani 11/36
Din El, prin El si pentru El sunt toate lucrurile.

| halogen001 a răspuns:

Corpul omului e un organism multicelular, deci e format din celule care trăiesc împreună și sunt specializate, având diferite funcții. Inima e un asemenea grup de celule și rolul ei e sa pompeze sângele care transporta oxigenul, bioxidul de carbon, nutrienții și substanțele reziduale la toate celulele. In felul acesta toate celulele au exact ce le trebuie pentru a funcționa, iar energia de care vorbim e o energie produsa în urma reacțiilor chimice și vine din mâncare și aer de unde luam oxigenul. Arderile care se produc, sunt sursa de energie.