| Kalla a întrebat:

Pentru atei: ce este pacatul la voi? Puteti sa-mi dati cateva exemple?

30 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Intrebare retarda.

| trolololo a răspuns:

Nu avem noțiunea de păcat. Doar legile tarii pe care le respectam. Mai mult sau mai putin. big grin

NOname
| NOname a răspuns:

"Păcat" e un cuvânt pentru a-i manipula pe cei care cred în el.

NOname
| NOname a răspuns:

Hmm...
http://youtu.be/zC0OP3E8aiU

| Nucreeed a răspuns:

Uitati'va la voi...trebuie sa aveti o lista de pacate."Altfel cum sa stii ce'i bine si ce'i rau?"rolling on the floorSunteti penibili!

| RAY a răspuns:

Pentru cineva care nu joaca fotbal ce inseamna cartonasul rosu? nimic logic l fel si pentru un ateu, ateismul finnbd lipsa teismului nu exista pacate pentru ateii, in concluzie sa stii ca si fara amenitarea cu iadul tariile cu ateii sunt cele mai pasnice

| Mădă0611 a răspuns:

Din moment ce "pacat" inseamna incalcarea unei legi bisericesti, "călcare voluntară a legii divine", pentru atei nu exista acest termen, cu toate astea, consider ca denaturarea lucrurilor e "pacat" in fata naturii

| Exilee a răspuns:

Sa inteleg ca la unii crima coincide cu iubirea? Zicea cineva ca exista doar pentru a manipula. Pai bine, dar daca o luam pe acest rationament, fiecarui "ceva" ii putem atribui o denumire. Chiar si daca ezitam in a-i oferi un nume unui "ceva", nu inseamna ca NU EXISTA. Exista, doar ca fie nu-l percepem (din cauza ignorantei), fie din cauza neputintei.

Pacatul este pacat.Nu conteaza ca esti (non)religios. Numai un retardat nu ar face distinctia intre ce este bine si ce este rau.

| usuk a răspuns (pentru Exilee):

Dar de ce notiunea de pacat este privita intotdeauna drept un lucru rau? taoistii/musulmanii/satanistii/etc.nu cred in dumnezeul crestin. asta ar fi un pacat? evident ca NU-fiecare are libertatea sa creada in ce vrea. mie mi se pare absolut "retardat" omul acela care nu e in stare sa "tolereze"(macar atat) un om de o alta religie, si care, crede ca, daca alta persoana are o alta apartenenta religioasa, este un "pacatos"

| ErrorFound a răspuns:

Pai pentru atei nu exista notiunea de pacat fiindca "pacatul" inseamna incalcarea unor legi date de biserica sau de dogma religioasa.
Deci: Ce este pacatul pentru atei?
Nimic.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Go home, ur drunk

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ateii n-au păcate. :->

| BlackSulphur a răspuns:

Pacat: Pacatul este doar o notiune creata de oameni pentru a defini anumite fapte care (dintr-un motiv sau altul) jigneste divinitatea si (cica) o alunga.
Ce cred eu ca este pacatul? Metoda de indoctrinare si control prin intermediul careia un om se simte vinovat dintr-un motiv mai mult sau mai putin justificat. Odata ce omul se simte vinovat si ii este frica de pedeapsa divina, acesta cauta mantuire, asa ca se duce la preoti. Acestia ii spala de bani pe "pacatosi" si ii trimit acasa. End of story.

| Kalla explică (pentru BlackSulphur):

De fiecare daca cand am fost la biserica pentru ca am pacatuit, nimeni nu mi-a cerut nici un ban.Cand ma duceam cu lumanarea si cu un leu preotul lua leu si m-il inapoia si lua doar lumanarea.Chestia cu preotii care vor doar bani este o minciuna la care nu cred.Cum spun ateii: nu cred pana ce nu vad.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Kalla):

O sa vezi cand o sa cresti. Lasa, cand o sa ai un salariu, o sa-ti miroasa popa imediat banii. Daca nu te vada ca ii dai, se supara, face moaca de caine plouat si pleaca. Urmatoarea daca va face fata de caine nervos, deci iti sugerez sa ii aduci o botnita!

| Kalla explică (pentru BlackSulphur):

Este slujitorul lui Dumnezeu, nu un caine.Eu am incredere in preoti pentru ca nici unul nu mi-a facut rau mie sau altor persoane, cel putin cei care cunosc eu.

| Scarbo a răspuns:

Nu exista.

| AlexeHellsing a răspuns:

Un mare și frumos 0...

| SmileyesotulmeusecretLOL a răspuns:

Deci: pentru atei (eu) nu există un sens pentru păcat. Adică pentru mine cel puțin dacă faptul că dorești răul cuiva e pentru voi păcat, mie mi se pare foarte o.k. să urăști pe cineva din toată inima. Mi se pare ok să înjuri de Dumnezeu, mi se pare ok să furi ceva, e alegerea ta, la fel și cu ucisul cuiva, e normal dacă alegi să faci asta. Sper că te-am ajutat.

| Dumniezău a răspuns:

Nu exista asa ceva la atei.

| Dragonfly6 a răspuns:

Termenul de pacat nu exista la atei, deci ce exemple sa-ti dau?

| Dragonfly6 a răspuns:

Saracii de noi... nu mai putem.

| IoanieCriminalul a răspuns:

Un cuvant

| lizucalisuca a răspuns:

"Pacatul" adica ceea ce consideram noi inacceptabil si condamnabil este orice violenta comisa fata de o fiinta nevinovata si orice ingradire a libertatii noastre atata timp cat noi nu o ingradim pe a altora. Ti se pare ca mai conteaza altceva?

| sabrina103 a răspuns:

N-ai reusit sa dai funda?

| 22SWAG22 a răspuns:

Sa nu pacatuiesti este un pacat...

| Danciu821 a răspuns:

Nu

| SimaMircea a răspuns:

Pentru mine (ateu fiind) PACATUL nu inseamna nimic. Desigur, exista si la noi o notiune asemanatoare. Se numeste CONDUITA MORALA/ETICA. Pentru un ateu, faptul ca injuri pe cineva (mai grav - nu injuraturile alea micute din trafic), ranesti pe cineva, omori un om, etc. nu inseamna ca e pacat, ci inseamna ca a facut un lucru imoral, nedemn de un om care se respecta si care pretinde un anumit statut social. Pacatul...e o chestie prea absurda pentru noi.

"Un om fara religie e ca un peste fara bicicleta" - Murphy (Cred ca prin acest citat am exprimat intreaga mea opinie despre tot ceea ce e legat de religie)