| Ideea a întrebat:

Pentru atei, de ce nu credeti in Dumnezeu?
Asa cum exista spatiul infinit, asa cum exista oxigen, asa cum cresc copacii, asa cum a evoluat omenirea, asa exista si Dumnezeu.
Am respect fata de toti, insa de ce nu credeti in Dumnezeu?

5 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ce intrebare prosteasca. raspunsul e : Pentru ca asa este mentalitatea lor. Asa cum tu percepi universul ca pe ceva creat de o entitate inteligenta si exact asa ei il percep ca pe ceva haotic ce nu a fost creat de nimen.
Asa cum tu percepi oxigenul ca pe ceva ce Dumnezeu ni l-a dat pentru a supravietuii pe pamant, asa ei il percep ca pe un gaz ce se afla in jurul Pamantului datorita gravitatiei acestuia.
Asa cum tu percepi un copac crescand ca pe ceva creat de Dumnezeu, asa ei il percep ca pe ceva ce a crescut din pura intamplare. Semintele au cazut pe pamant, au germinat, embrionul din interior a prins radacini, a crescu pana a ajuns un copac.
Sunt doua perceptii total diferite, din cauza asta.
Tu aduci niste dovezi ce tie ti se par precise si adevarat, iar lor dovezile acelea le vad ca pe ceva aberant ce nu demonstreaza nimic.

| Andrei7520152 a răspuns:

De ce e asa important sa credem?

| doctorandus a răspuns:

Existenta lui Dumnezeu este o credinta, nu un fapt obiectiv.

| Ideea explică:

Eu am respect de toti ateii.
Eu vroiam sa stiu de ce un ateu, in acest caz tu, nu crede in Dumnezeu.
Tu m-ai motivat.

| Ideea explică:

O sa ma informez.