| RuxandraBianca a întrebat:

Pentru atei: puteti sa-mi explicati cum S-A creat universul din nimic? big grin

64 răspunsuri:
| chelstone a răspuns:

1. De ce te adresezi ateilor si nu celor ce sustin teoria evolutionista, a fi ateu implica a crede in teoria evolutionista.

2. Teoria evolutionisa si nici ateii nu sustin ca universul s-a creat din nimic.

| Rapplex a răspuns:

O să-ţi dau un răspuns prost pentru această întrebare prost pusă. Universul a existat dintotdeauna, n-ai cum să-i înţelegi măreţia, punct! (Ai dubii, dovedeşte-mi contrariul, domnişoară!)

| Inferno a răspuns:

In primul rand,cine spune ca asta cred ateii?
Anumiti atei cred ca Universul exista fara sa apara,alti atei cred ca e rezultatul ciocnirii branelor,alti atei cred ca a fost creat de zana maseluta, alti atei cred ca Universul nici nu exista si este o iluzie, alti atei cred ca traim intr-un joc video,alti atei cred ca suntem experimentul unor extraterestrii,alti atei cred ca suntem o reflexie a adevaratei realitati,un Univers paralel ce corespune altuia,alti atei cred ca Universul a aparut dintr-o cireasa, altii cred ca dintr-o capsuna.
Vorbim de atei, deci oameni care nu au nici-un fel de convingere stiintifica,ci doar de ordin religios,prin urmare fiecare ateu crede ce vrea despre formarea Universului.
Taranul Gigel care e ateu nici nu stie ce e ala universul.
Fizicianul Costel care e ateu e adept al Big Bangului.
Matematicianul Ion care e ateu, crede ca totul e matematic.

O convingere de ordin religios nu implica una de natrua stiintifica.

| trolololo a răspuns:

Întrebare pentru tine: Cum a apărut Dumnezeu? Din nimic?

Te rog sa nu zici ca el este din totdeauna, etc.

| RuxandraBianca explică (pentru trolololo):

Dumnezeu a fost mereu. El nu are nevoie de creator perntru ca El insusi este Creatorul happy dar eu te-am intrebat altceva happy

| sabrina103 a răspuns (pentru trolololo):

Daca stii raspunsul de ce mai pui intrebare?

| chelstone a răspuns (pentru RuxandraBianca):

''Dumnezeu a fost mereu. El nu are nevoie de creator perntru ca El insusi este Creatorul happy dar eu te-am intrebat altceva happy''

Ei, uite, si universul a fost dintotdeauna si nu l-a creat nimeni, ce tot ne lamentam atat.

| trolololo a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Si Universul a fost dintotdeauna, nu are nevoie de creator, el singur s-a creat. Problem?

| RuxandraBianca explică (pentru OOOLEOOO):

Tu chiar crezi ca o sa-mi pierd 4 ore din viata uitandu-ma la asta? ma gandeam sa-mi dai un raspuns scris (scurt daca se poate).

| OOOLEOOO a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Chiar crezi ca universul infinit poate fi explicat intr-un asemenea raspuns scurt precum cel pe care il doresti?

| RuxandraBianca explică (pentru OOOLEOOO):

Eu cred ca universul e finit si ca Dumnezeu l-a facut prin puterea cuvantului. nu Ii trebuia materia ca sa il faca

| OOOLEOOO a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Poti spune ca da, poti spune ca nu
Poti zice ca este sus sau poti zice ca este jos, galben sau auriu.
Orce ai crede ai perfecta dreptate si pentru tine este adevarata realitate.

| Scarbo a răspuns (pentru RuxandraBianca):

A creat universul prin puterea cuvantului dar nu poate sa incheie toate suferintele oamenilor de pe aceasta planeta minuscula?

NOname
| NOname a răspuns:

Care variantă ţi se pare mai logică şi mai probabilă?

1. Universul s-a format de-a lungul miliardelor de ani.

2. Din nicăieri a apărut un spirit magic, atotputernic şi atotştiutor, de o complexitate cât zeci de Universuri şi cu puterea cuvântului în doar 6 zile din nimic a creat totul, cam la stadiul lui actual.

Nu observi că implicarea zeilor în poveste doar complică şi mai mult (şi inutil) lucrurile?

| RuxandraBianca explică (pentru NOname):

Ai gresit la punctul 1...si 2 dar nu-ti mai explic ca oricum o fac degeaba
la inceput a fost nimic si nimicul a explodat si s-a format ceva care a evoluat miliarde si miliarde de ani si au aparut oamenii care sunt capabili sa gandeasca (sau macar asa ar trebui) sa aiba emotii si sentimente...foarte logic, ce pot sa zic. =))
http://forum.sportsmogul.com/attachment.php?attachmentid=36693&d=1329066568

| NOname a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Dap. Mai bine rămâi la varianta ta.
http://i.imgur.com/CrxyH0D.jpg
Makes perfect sense.

| RuxandraBianca explică (pentru NOname):

Si tu cu a ta

| RuxandraBianca explică (pentru NOname):

rolling on the floor intrebare: voi ati... sa zicem...convertit vreun utilizator la ateism?

| NOname a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Întrebare stupidă.
Nu există "noi". Cât despre "eu", nu aparţin vreunui grup, iar dacă cineva alege să gândească asemenea mie, este liber s-o facă.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Exact!
unii nici nu ştiu ce este explozia laughing
adică explodează o fabrică care are sa zicem ca obiect de activitate : fabricarea îmbrăcămintei; face BOOOM! şi poccc! s-au format 2000 de fabrici cu diferite obiecte de activitate: şi încălţaminte şi televizoare si piese auto şi oameni şi animale şi maimuţe rolling on the floor
Dacă ştiinţa prin evoluţia şi teoria ei spun că totul a apărut din nimic care acel nimic a apărut tot din nimic de ce nu pot ei să facă un om? unesc proteina, ADN si ARN! şi poccc a apărut şi omul!

| Purec a răspuns:

Pentru ca explicatia e prea lunga si nu am chef sa scriu o gramada de lucruri pe aici, iti voi spune in cateva cuvinte.

La inceput a fost nimicul ( sau cuvantul), apoi nimicul era foarte dens si fierbinte. Si cum nimicul exista intr-un spatiu in afara timpului, din totdeauna ( din vesnicie in vesnicie daca vrei). Ei bine draga, deodata nimicul a inceput expansiunea si a facut trosc trosc si bum bum ( totusi cica big bang-ul asta ar fi fost mut, ca din nefericire sunetul nu se prea propaga prin vid, si plus de asta expansiunea a fost mai rapida decat sunetul.a fost un bum bum atat de rapid ca nici nu ai fi apucat sa il vezi)

Dupa ce a facut trosca-poca nimicul, au aparut particule de materie si de antimaterie ( acuma cica exista un boson din asta mai smecheras asa, si rebel, care transforma energia in materie cool nu?). Acuma insa este irelevant faptul ca bosonul ala e doar o particula pur teoretica, unde exista un Zeu care a facut lumea in cateva zile, poate exista si o aprticula de asta smechera. DUpa aceasta intamplare, a mai urmat un fel de lupta inte materie si antimaterie, si o gramada de buf buf si paca paca mai micuti. Cica astea cand se intalnesc explodeaza urat rau de tot. Apoi inca cateva stele care au facut poc poc si as aau aparut si alte elemente de care aveam nevoie. A aparut Pamantul ( cica Dumnezeu a adunat praf stelar si cu ajutorul gravitatiei a lipit praful ala cu scuipici si a facut planeta). Apoi nu te lasa pacalita de astia de zic ca Pamantul are 4-5 milioane de ani. De fapt are doar 6000 de ani, iar oamenii si dinozaurii au convietuit pe planeta acum 3000 de ani ( sti tu, in epoca de piatra... poate ai vazut si "familia flinston")

Cam atat este pe scurt...

| NOname a răspuns (pentru Purec):

= ))

| RuxandraBianca explică (pentru Purec):

-_- foarte explicit.

| Kaℓi a răspuns:

Emil Cioran: "Universul nu se discuta, se exprima".
Tot el e de parere ca in acest univers infinit si pleonastic, nu are sens sa ne implicam, sa invatam si sa incercam sa intelegem, deci nu are sens sa facem absolut nimic "de vreme ce oricare faptă e ridicolă în raport cu infinitul" big grin si ca marile adevaruri sunt probabil la indemana, sub ochii nostri, dar nu le putem vedea din cauza poftei noastre salbatice si inconstiente de a trai.winking

| usuk a răspuns:

Universul nu s-a "creat"; e impropriu spus s-a creat deoarece ar fi avut nevoie de o anumita perioada de timp si, dupa cum stim, universul in momentul "crearii" nu depindea de vreo masura temporala

| sublime89 a răspuns:

Dar d-zeu cum s-a creat din nimic?

| RuxandraBianca explică (pentru sublime89):

Din nou... evitati sa-mi raspundeti la intrebare

| sublime89 a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Raspunsul e ca nu se stie inca. Ce mare scofala? Dar tu de ce eviti sa raspunzi la intrebarea mea? Ti-e frica cumva sa recunosti ca nu stii si nu ai un raspuns?

| RuxandraBianca explică (pentru sublime89):

rolling on the floor eu evit sa raspund la intrebare?

| sublime89 a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Da, dar oricum nu ai ce sa spui.

| NameoftheCentury a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Universul nu e infinit, din moment ce se expandeaza.

| Purec a răspuns (pentru NameoftheCentury):

"Universul nu e infinit, din moment ce se expandeaza."

E un infinit mai umflat ( gras). Mananca mult fast-food

| chelstone a răspuns (pentru NameoftheCentury):

''Universul nu e infinit, din moment ce se expandeaza.''
Hai nu zau?! Dar de infinit +1 care este mai mare decat infinit ai auzit?!

| NameoftheCentury a răspuns (pentru chelstone):

Mi se pare o tampenie "infinit +1", ca si cum ai zice "100 +0" si sa spui ca 100+0 e mai mare decat 100. Universul se poate masura in ani lumina chiar daca e mare, are si el un capat. Sau tu crezi ca la 5 minute dupa Big Bang Universul era tot infinit?

| chelstone a răspuns (pentru NameoftheCentury):

Comparatia pe care o faci tu nu are nici cea mai mica legatura cu exemplul pe care l-am dat eu. Unui numar infinit de termeni daca ii mai adaugi un element fie el cat de mic acel sistem isi va mari valoarea fata de numarul initial. Si nu insemna ca unei valori ii adaugi 0 valoare si acesta ramane identic, ci adugandui o valoare cat de mica acesta isi va schimba structura.

| NameoftheCentury a răspuns (pentru chelstone):

Inteleg, ai dreptate.

| Lizzu a răspuns:

Asa ceva nu necesita explicatii.

| Lizzu a răspuns:

In cazul de fata, al universului, el exista si atat.

| ErrorFound a răspuns:

O sa-ti raspund cu o alta intrebare: Din ce a creat Dumnezeu universul? happy
Ai 2 variante:
1. Aprobi ca ceva poate fi creat din nimic.
2. Dumnezeu a creat universul din materia deja existenta, deci nu mai este un creator fiindca el nu a facut decat sa faca ceea ce face orice muncitor din santier.
Raspuns: Dumnezeu e santierist.

| RuxandraBianca explică (pentru ErrorFound):

Si zici ca noi, crestinii schimbam mereu subiectul? hai mai, raspunde-mi la intrebare si lamureste-ma si pe mine big grin

| ErrorFound a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Ce? Pai mai sus ti-am dat 2 variante care infirma toata doctrina crestina. big grin
Crestinii(sau mai bine spus "The Creationists") spun ca universul nu poate aparea din nimic. Idem pentru Dumnezeu. Nu poate crea ceva din nimic.
Daca a creat universul din ceva inseamna ca mai exista materie in lipsa lui, deci el nu este creatorul lumii, intelegi?winking

Vrei sa-ti raspund la intrebare?
-Probabil ca universul este un lucru "universal"(poate ca la asta se refera cuvantul, te-ai gandit? thinking ), deci n-a avut creator si nici nu s-a creat.
-Probabil ca s-a creat si nu intelegem noi inca cum.
-Probabil ca a fost "un fel de Big-Bang", nu ca cel descris de fizicienii de astazi. Un lucru este clar: universul se mareste. Nu datorita faptului ca galaxiile se indeparteaza una de alta, ci datorita faptului ca spatiul dintre galaxii se mareste. Ciudat, nu?
Ca sa te fac sa intelegi: E ca si cum tu ai avea un caine si l-ai plimba iar pamantul de sub tine ar incepe sa se mareasca, sa se dilate, tu si cainele tau fiindca ca 2 puncte pe suprafata unui balon.(pune 2 puncte pe un balon apoi umfla-l. Sunt punctele mai indepartate?). Asta nu inseamna neaparat ca universul a fost creat printr-o explozie, ci denota existenta unei forte mai mari decat gravitatia care atrage galaxiile una spre cealalta. Aceasta a fost denumita de catre fizicieni materie intunecata. In fine, tot nu ti-am dat un raspuns concret si nici nu cred ca sunt in masura sa-ti dau.

| iurii75 a răspuns (pentru ErrorFound):

Prin abiogeneză rolling on the floor, prin ARN că formează universuri mai simple care apoi evoluționează rolling on the floor

| ErrorFound a răspuns (pentru iurii75):

Tu "ce te razi ma"? big grin Nu ca nu ar fi posibil, de fapt mi se pare chiar o idee mai inteligenta decat oameni barbosi care locuiesc in cer, nu crezi? rolling on the floor
Apropo moldoveanule, corect este "evolueaza".

| RuxandraBianca explică (pentru ErrorFound):

Era ironic

| iurii75 a răspuns (pentru ErrorFound):

Siiiiiigur!rolling on the floor
Despre legătura energiei cu materia nu-ți mai scriu...laughing

| ErrorFound a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Nu, am avut noi niste discutii si incepuse sa abereze pe-acolo. happy

| iurii75 a răspuns (pentru ErrorFound):

Mie îmi părea că tu te băteai cu pumnul în piept cu "abiogeneza demonstrată„ și ai început să dai capul în bară laughing

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Nu nu putem, trebuie sa ai un anumit nivel de cultura generala ca sa intelegi teoria big bangului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt crestin dar intotdeauna trebuie sa existe o dovada stiintifica. Universul a existat, asa cred. Stiu ca e in continua expansiune, dar el a existat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 - Big Bang nu tine de ateism
2 - Ce legatura are intrebarea asta cu religia?

| RuxandraBianca explică (pentru anonim_4396):

1. nu-mi pasa. majoritatea ateilor cred in big bang si d-aia am intrebat
2.nu are, doar ca am vrut sa postez aici intrebarea

| BlackSulphur a răspuns:

Un crestin sa spune ca ateii sunt aroganti ca ei considera ca universul nu a avut nevoie de creator? Asta-i ipocrizie grasa, si nu suport ipocritii de genul asta.

| RuxandraBianca explică (pentru BlackSulphur):

Mai omule...eu doar iti ceream sa-mi explici teoria big bang-ului. mai nou acum unii oameni de stiinta spun ca el a fost doar o "coliziune", nu chiar inceputul. pfui...dar nehotarati mai sunteti.

| dragos38 a răspuns:

Universul, nu a aparut din nimic el era si inainte de a se forma galaxiile si ce vedem noi acum, dar sub o alta forma, si in zilele noastre la miil.de ani lumina se produc big-bangurii (explozii mari )in urma carora i-au nastere noi galxii, sisteme solare.materia si energia nu dispare ea se transforma si este intr-o continua evolutie si miscare, nu observi ca si clima s-a transformat, noi avem noroc cu ozonul caci altfel am fi ars ca soarecii.pe suprafata soarelui au loc explozii solare nimic neobisnuit, insa aceste explozii sau cam marit,

| Scarbo a răspuns:

Sunt ateu si nu cred in big-bang. Daca eram acolo cand s-a produs acea explozie asi fi crezut.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

S-a creeat din maimuta.

| Dumniezău a răspuns:

L-a creat o fiinta imaginara pe nume Iahve sau Dumnezeu prin puterea cuvantului, cica.Da stiu, suna ciudat.

| 22SWAG22 a răspuns:

Nu a aparut din nimic...laughing A aparut din big bang, cauza big-bangului nu se stietongue

| RuxandraBianca explică (pentru 22SWAG22):

Multumesc ca m-ai lamurit. acum totul are logica...

| Garganoit a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=SSxgnu3Hww8 acest video bate orce argument adus de un crestin.