| Filip23 a întrebat:

Pentru atei sunt valabile procentele : homosexuali- toleranta 100%, crestini- toleranta 0?

Eu cam asa deduc de pe TPU.

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

Pe ce planeta traiesti?

Pe TPU s-au pus postari (inclusiv de subsemnatul) cu diferiti crestini ce accepta homosexualii.

Deci sa probabil exista:
- atei: toleranta aproape 100%
- crestini: toleranta 40-50%
- crestini fanatici: toleranta 0

Vad ca tu tragi concluziile evidente din deductii!

Ah, si nu am nevoie de funda!

| Filip23 explică (pentru KhludCiprian):

Toleranta a ateilor fata de...; pentru asta erau procentele

46 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Dumnezeu a făcut o minune şi ţi-a dat puterea să vezi ce e în mintea tuturor ateilor de pe planetă. Din asta ai ajuns la concluzia că toţi ateii de absolut oriunde nu tolerează deloc creştinii. laughing Asta nu e valabil nici măcar pe site, da' în general! Să nu tolerezi niciun creştin într-o societate majoritar ca atare e de apanajul unui om disfuncţional. Eu unul am ceva cu creştinii fanatici, de fapt cu orice tip de religios fanatic. E o diferenţă.

Acelaşi lucru poate fi spus şi despre homosexuali. Faci nişte generalizări de mă doare capul. Dar chiar dacă aşa ar fi, care-i problema? Din enunţ laşi de înţeles că asta ar fi ceva greşit. Numai în religia voastră distorsionată şi tâmpită poţi judeca un om pe criteriul ăsta.

| KodrutZ a răspuns:

Deduci foarte prost.

| Inferno a răspuns:

Cum poti compara o convingere religioasa, ce este benevola, cu acordul deplin al individului, cu o orientare sexuala ce este dictata de Natura si pe care individul nu o poate alege?

In primul, caz cel ce isi alege convingerile are intreaga raspundere fata de alegerea facuta.
In al doilea caz individul nu poate fi blamat in nici-un fel, numai Natura poate fi acuzata.

| danut a răspuns:

Pentru ADEVARATII atei nu exista intoleranta deoarece ei nu "bantuie" pe aici IGNORAND existenta lui Dumnezeu.
Pe aici "bantuie" o liota de copilasi care in loc sa-si faca temele sau ceva sport pe afara, freaca netul crezand ca-s dastepti de pute solul pe unde trec. Ei este dastepti dacas in trend cu epoca si curentu hintelectual. In privinta tolerantei, nu intreba ca ori nu stiu de ea ori nu stiu ce e aia si cum se aplica. P.S. Multam de viitoarele injuraturi, blesteme, etc.

| Purec a răspuns:

De fapt toleranta este 0 pentru absolut oricine.

ZERO toleranta pentru atei, crestini, musulmani, tigani, rusi, negri, chinezi, poponari, evrei, prosti, tradatori, si in general pentru oricine nu este de "rasa pura"

Răspuns utilizator avertizat
| mODIN a răspuns:

Ce motiv am avea sa nu toleram homosexualii?

| T0T a răspuns:

Niste procente complet anapoda. Ce sa mai comentez?

| Fatamuntilor a răspuns:

Deduci gresit...
Poate procentajul tau este valabil in cazul crestinilor fanatici...

| Filip23 explică (pentru Fatamuntilor):

E vorba de toleranta a ateilor fata de...; asa merg procentele?

| Doub a răspuns:

Ai dreptate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

laughing singura care e de acord cu el esti tu, singura religioasa pana la raspunsul tau. vezi ipocrizia?

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

"vezi ipocrizia"-Aaa, stai ca nu inteleg. Nu am voie sa-mi exprim liber opinia? Data viitoare o sa-ti cer voie tie.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Nu e de cerut voie, e de folosit capul. voi aia ( religiosii) iubitori de oameni. si da, esti fanatica laughing. ca tot intrebai mai sus

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

"esti fanatica"- De unde stii tu mai, "Endo" ca sunt eu fanatica, aaa? Ce intelegi tu prin "fanatism"?

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar nu inteleg de ce te afecteaza asa de tare pe tine daca eu cred in Dumnezeu. Eu nu am nicio problema cu faptul ca tu esti ateu. Fiecare are dreptul sa fie cum vrea si sa-si exprime liber opinia, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Am scris eu undeva pe sus ca nu pot respira ca esti religioasa? nu. deci nu baga din burta.
cat despre "fanatism" cand zici ca l-ai simtit pe dzeu si chestii de genul, care te-ai mai zis, aia da e fanatism. stii tu
daca vobesti cu dzeu esti religios, daca dzeu iti vorbeste inapoi ai probleme mintale. un inteligent a zis-o candva

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing. Foarte inteligent.

| Holiday a răspuns:

Lasand la o parte smiorcaiala ta, pana la urma homosexualii n-au nici o carticica in care sa se specifice clar ca ateii, printre multe alte categorii, trebuie exterminati, pe cand voi aveti. Nu mai revin la celebrele deja pasaje cu indemnuri ale zeutului vostru, dealtfel puse in practica de adeptii lui de-a lungul timpului.
In plus exista atei, de exemplu ca mine, la care nici macar de toleranta nu e vorba, sa tolerezi ceva inseamna ca totusi te deranjeaza, dar accepti, iar pe mine personal nu ma deranjeaza, deci n-am ce tolera, sunt altii care desi intr-un fel sau altul sunt oarecum deranjati ii tolereaza fara mari probleme, dar sunt si atei, cei drept mai putini, care incrimineaza homosexualitatea.

Te-ai intrebat vreodata cati crestini homosexuali exista?

| Doub a răspuns (pentru Holiday):

Tu realizezi ca nu exista "crestin homosexual", nu?

| Holiday a răspuns (pentru Doub):

Biserica suedeza are un episcop o lesbiana, iar unele grupari neoprotestante accepta casatoria intre homosexuali, asa ca....de ce ati fi voi "mai crestini" decat alti crestini?!

| 愛日本 a răspuns (pentru Doub):

De unde stii? E imposibil sa nu existe la cati oameni crestini sunt, dar ei ascund asta.Nimeni nu stie ce este in sufletul/mintea lor, ce simt ei.Cunosc crestini cu alte orientari.

| Gizăz a răspuns (pentru Doub):

Bună asta! laughing))

| danut a răspuns (pentru Doub):

Bine ai grait, nu exista devianti sexuali in crestinismul adevarat. Exista si un surogat de crestinism care accepta orice, oricum si oriunde.
Nu vei gasi "adepti" pe aici deoarece "zona" este bantuita de inversionisti.

| Inferno a răspuns (pentru Doub):

Aiurea, am intalnit crestini homosexuali si aici pe TPU si erau tot atat de fanatici ca cei heterosexuali.

| Doub a răspuns (pentru Inferno):

Of, of. Un crestin adevarat este acela care crede in Biblie. Biblia e impotriva homosexualitatii. E chiar asa greu de inteles? "tot atat de fanatici ca cei heterosexuali."-Ti se pare ca sunt "fanatica"?

| anonim_4396 a răspuns (pentru 愛日本):

Si eu stiu orientarile crestinilor.Ei se orienteaza spre imparatia Domnlui, si sre inaltare spirituala, iar Homalaii spre gaura maro, ori mai spre cele pamantesti.ca ramele.

| Doub a răspuns (pentru 愛日本):

Repet: Un crestin adevarat este acela care crede in Biblie. Biblia e impotriva homosexualitatii.

| Doub a răspuns (pentru Holiday):

Un crestin adevarat este acela care crede in Biblie. Biblia e impotriva homosexualitatii.

| Inferno a răspuns (pentru Doub):

Ce-mi spui mie? Tipul oricum era greu de cap asa ca nu intelegea prea multe.
El credea si in Biblie si era si homosexual.

| Gizăz a răspuns (pentru Doub):

Să-nţeleg că tu ai prejudecăţi faţă de homosexuali având ca şi compas moral Biblia?

| Doub a răspuns (pentru Gizăz):

Chiar daca nu as fi fost crestina, nu as fi fost de acord cu homosexualitatea.

| Gizăz a răspuns (pentru Doub):

1. Nu mi-ai răspuns la întrebare.

2. De ce?

| Doub a răspuns (pentru Gizăz):

1. Ba da. Ti-am raspuns. Si inainte de a fi crestina aveam aceeasi parere despre homosexuali si nu a fost nevoie sa mi-o schimb dupa.

2. De ce? Pentru ca e ceva anormal. In fine, atata timp cat oamenii isi vad de treaba lor, nu-mi pasa. Ma deranjeaza cand cer sa adopte un copil. Asta mi se pare oribil. Am ajuns sa promovam toate anomaliile.

| Gizăz a răspuns (pentru Doub):

Păi şi după ale cui standarde e "anormal" şi o "anomalie"? Te joci cu nişte chestii extrem de subiective. Fiecare are dreptul la viaţă, dreptul să fie liber atâta timp cât nu încalcă libertăţile altora. Spui că "e treaba lor", dar în acelaşi timp îi consideri "anormali".

| Doub a răspuns (pentru Gizăz):

Hmm. E ca si cum ai spune: "Dupa ale cui standarde e anormal sa fii pedofil, sa omori oameni.". Sunt perfect de acord ca fiecare are dreptul la viata, sa fie liber... Ti-am spus, nu am ceva cu ei atata timp cat isi vad de treaba lor si nu incearca sa influenteze pe altii. Nu sunt de acord cu ceea ce fac, dar le respect decizia. Nu-mi pasa ce fac ei, atata timp cat nu afecteaza pe cei din jurul lor. Cum spuneam, nu sunt de acord ca ei sa adopte un copil. E pur si simplu parerea mea.

| Gizăz a răspuns (pentru Doub):

Ştiu foarte bine că e părerea ta. Nu asta e problema. Ci modul în care o raţionezi. Ai o convingere adânc înfiptă, bazată pe nimic real, palpabil şi-ncerci s-o întăreşti dând argumente false. Dacă asta crezi, ok. Dar nu îţi apăra crezul cu lucruri false. Iar faptul că asociezi homosexualitea cu omuciderea sau cu pedofilia arată doar ce compas moral distorsionat ai.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexanderAdrian a răspuns:

Greu au mai inteles unii ce-ai vrut sa spui. Adica ateii tolereaza homosexualii si nu tolereaza crestinii.

Eu sunt ateu si accept pe toata lumea daca are bun simt si nu e fanatica.

In rest orice discutie e sincer inutila ca oricum repede vine cate-un fanatic sa-ti dea in cap. Indiferent ce fel de fanatic e.

| CinevaNou a răspuns:

Ai o putere de deducere fenomenala.

| Filip23 explică (pentru CinevaNou):

Multumesc pentru expertiza ta.

| KhludCiprian a răspuns:

Multumesc de funda! Esti un boss!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atei -homosexuali ori simpatizanti.crestini?=heterosexuali.atei=dragoste fizica.Crestini?=Iubire frateasca, duhovniceasca.Deci DA.ai dedus bine.

| 1DeadMemories a răspuns:

Ti-ai gasit de unde sa tragi concluzia privind toleranta ateilor, pe TPU happy

Doub spune ca nu agreaza nici macar ideea de homosexual, numindu-i anomalii ale naturii. Atunci cum ramane cu ce scrie prin evanghelii?

"Iar multimile, ascultandu-L, erau uimite de invatatura Lui. Si auzind fariseii ca a inchis gura saducheilor, s-au adunat laolalta. Unul dintre ei, invatator de Lege, ispitindu-L pe Iisus, L-a intrebat: Invatatorule, care porunca este mai mare in Lege? El i-a raspuns: Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau. Aceasta este marea si intaia porunca. Iar a doua, la fel ca aceasta: Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti. In aceste doua porunci se cuprind toata Legea si proorocii."

Deci, daca cea mai mare porunca a Legii presupune iubirea neconditionata fata de toti cei din jurul nostru, cu atat mai mult toleranta religioasa presupune respectul, acceptul si ingaduinta noastra.

Material copy paste de pe crestinortodox.ro

Cu alte cuvinte,noi, ateii de ne aratati cu degetul, avem mai multa toleranta decat un crestin.Ma intreb, oare 'mnezeul vostru nu e invidios ca o mana de oameni, care nu-l slujesc, sunt ceea ce el a vrut sa obtina pe pamant?

| Gizăz a răspuns (pentru 1DeadMemories):

Ca să înţelegi "cum trebuie" religia aia cam trebuie să te ducă mecla şi să fii un om educat şi responsabil. Lucruri care, ironic, le lipsesc.