| PorumbRodica1965 a întrebat:

Pentru cei care ati citit sau cititi Biblia, cum vi se pare : greu de inteles? usor de inteles?

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Depinde, ce vrei sa intelegi din ea, daca vrei sa intelegi ce vrea EA sa-ti transmita, e usor, daca vrei sa intelegi CE VREI TU sa intelegi din ea este ceva mai greu deoarece trebuie sa mai elimimi sau "adaptezi" cate ceva din ea. Daca esti interesat DOAR de adevarul biblic, Dumnezeu te va ghida. P.S. Biblia nu are nevoie de "explicatii", EA se explica singura.

| Doub a răspuns:

Nu oricine citeste Biblia o si intelege.Personal,cred ca e usor de inteles daca o citesti cu atentie.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Foarte usor de inteles cand ti-o explica preotul in biserica, nu pastorul, nu altcineva cu ea la subrat

| PorumbRodica1965 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Asa ca tu dupa explicarea ce ti-a fost data poti sa intelegi nu? De pilda cum ai raspunde :1)Este Dumnezeu raspunzator de suferinta din lume?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Unde ai citit asta? suferinta e consecinta pacatului rodico!

| PorumbRodica1965 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Da cu,, R". asa este, dar nu este Dumnezeu cauza suferintei, nu?

| CinevaNou a răspuns:

E usor de inteles daca stii deja ce vrei sa intelegi din ea.

| PorumbRodica1965 explică (pentru CinevaNou):

Cu siguranta. De exemplu cum intelegi si argumentezi potrivit Bibliei daca Dumnezeu este raspunzator de suferinta din lume cum spun multi oameni, multi clerici?

| Dorugar a răspuns:

Biblia nu are un singur inteles unitar!
De obicei ea este interpretata in modul mincinos al unui interes sectant, dar niciodata in intelesul original al religiei in care a aparut, adica in cel al religiei mozaice, asta desi ar fi fost inspirata de Dumnezeu RABINILOR si nu popilor care-i pocesc intelesul interpretand-o in mod mincinos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice text sacru are mai multe intelesuri.
Unul literar pentru crescatorii de capre si de oi de atunci, sa nu furi, sa nu ucizi etc.
Unul pentru preoti si altul ocult pentru cine are "urechi de auzit " si "ochi de vazut".
"Iar tu Daniele, ţine ascunse cuvintele şi pecetluieşte cartea până la sfârşitul lumii." Daniel, 12:4.
La care dintre ele te-ai referit?

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

De exemplu cum intelegi Geneza 3:15?

Răspuns utilizator avertizat
| AdrianDihoricescu a răspuns:

In comparatie cu ce? Sau biblia e maximul posibil in materie de "carti" - fie literatura - tehnice - filosofice?

Pentru a intelege biblia ai nevoie cam de acelasi efort intelectual pe care il depui la 8-9 ani cand citesti povesti nemuritoare(asta daca mai citeste cineva povesti nemuritoare la 8-9 ani). Cam atat de grea e biblia.

| danut a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Oare, daca dai un asemenea raspuns este evident ca nu ai trecut de primele 5 capitole din cartea Genezei. Incearca doua, trei capitole din prima carte a Cronicilor si ne spune și noua ce ai inteles din ele.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru danut):

Amice, Biblia nu e o carte complicata, n-are ganduri stufoase, n-are date greu de inteles ca trebuie sa faci o schema si sa le intelegi logica, biblia e o poveste si atat, ce poate fi inteleasa de un copil dar nu prea ar trebui citita de un copil, l-ar cam traumatiza.
Si, ca sa-ti intorc vorba, daca dai un asemenea raspuns, e evident ca Biblia a fost maximul tau in viata in materie de "carti inteligente".
Eu fac cu tine jocul asta, daca te bagi si tu in joc, si citesti Prima parte din Critica Ratiunii pure - Estetica transcendentala, si imi spui ce ai inteles. Vrei? (http://www.fileshare.ro/45574371186.1)

| danut a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Daca atat ai inteles tu din cartea de capatai a omeniri, Biblia, indicandu-mi aiureli trascedentale fara a incerca macar sa citesti un rand din ceea ce ti-am spus este lamuritor. Multumesc pentru conversatie.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru danut):

"Cartea de capatai a omenirii" Hai amice ca esti depasit de situatie rau de tot. Cartile de capatai ale omenirii daca ar fi sa vorbim de ele, sunt cele de geometrie, algebra, fizica, biologie, cele care ne-au ajutat sa ne dezvoltam sa traim mai bine, mai mult, sa nu murim din cauza unor infectii stupide sau dintr-o banala raceala, s.a.m.d De unde nebunia asta ca Biblia ar fi "cartea de capatai a OMENIRII", hai poate a crestinatatii, dar in niciun caz al omenirii. Biblia nu e domninanta in materie de religie la nivel global, chinezii singuri zdrobesc tiparele.
Cat despre primul capitol, am vrut sa-ti arat in sine ce inseamna o carte grea, si eram dispus sa-ti spun ce-am inteles din aiurelile alea ce mi le-ai sugerat daca si tu erai dispus sa faci un efort intelectual si sa citesti ceva serios pentru prima oara in viata ta, pentru a face diferenta. Insa tind sa cred ca nivelul te-ar fi depasit.

| PorumbRodica1965 explică (pentru AdrianDihoricescu):

Consider ca pentru tine este o carte usor de inteles, atunci poti sa explici care este,, mesajul ei "?

| danut a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Cred ca sti sa folosesti net-ul, ia cauta pe acolo si vezi care este cartea de baza a omeniri si dupa aia mai discutam. NICI una din cartile enumerate de tine nu ma ajuta pe mine si alte miliarde de oameni sa aflam ce va sa vina. Fara Biblie la ora actuala nu mai exista omenire. Mai incearca.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru danut):

Da? happy Si cum legi posibila lipsa a bibliei de disparitia omenirii? Asa ceva cred ca si dinozaurii ar fi interesati sa auda.

| danut a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Te-a alergat vreun dinozaur astazi cand veneai de la piata? Sa ne spui si noua ca sa-i transmitem cele ce vrei sa le auda.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru danut):

Pai, dinozaurii macar n-au vazut deci n-au putut sa se apere de cometa decat cand era prea tarziu. Despre Biblie, lipsa ei nu-mi starneste niciun scenariu apocaliptic(din contra).

| danut a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Hai ca o dai in balari, de unde ai adus și cometa? Zboara pe la tine prin cartier comete, vreau si eu doi metri. laughing

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru danut):

Tu esti cel cu balarii amice, eu doar faceam o comparatie glumeata, ca daca dinozaurii au fost distrusi de o cometa(cum se presupune mai nou) sau asteroid(vechea presupunere), oricum ar fi de un obiect de mari dimensiuni cazut cu viteza enorma din cer, astfel producandu-se un eveniment cataclismic ce a dus la disparitia bietilor dinozauri, ziceam mai mult glumet ca ar fi interesati si dinozaurii sa stie cum naiba cartulia aia mica si proasta ar fi in stare sa distruga omenirea daca n-ar exista. Intelegi?

| danut a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Hai mai si noi trebuie sa inghitim asa ceva si inca pe nemancate? Inteleg orice vrei tu dar nu trebuie sa si fiu de acord cu toate scenarile SF.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Este usor si eu cand merg acasa, cumpar un miel negru fara methana cu 6 graiuri si il duc la usa cortului adunari ca jertfa de ardere de tot pentru multumire.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Da, este mare lucru sa cunosti adevarul, dar si sa fii serios in toate aspectele vietii, nu?

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Depinde de om daca e serios sau nu, Sunt care sunt si seriosi si neseriosi am si preteni neseriosi...

| PorumbRodica1965 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Prieteni adevarati numai unul sau cel mult doi pot fi, restul nu sunt prieteni. Este important cu cine te insotesti.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Eu nu ma bazez pe prieteni nici pe bani, nici pe nimic, e vorba despre cuvantul luk Dumnezeu si eu va spun Dumnezeu nu e raspunzator de suferinta din lume happy

| amorezul17 a răspuns:

Biblia nu o intelegi daca o citesti o dat', trebuie s-o citesti de 2-3 ori, si e cel mai greu lucru ce inteles happy. Si lucru asta e facut cu un scop, pentru ca sa inteleaga doar cei care trebuie.

| Cristi3000 a răspuns:

Usor de inteles, atat timp cat te aprofundezi si pricepi ceea ce citesti... Spor la citit!

| Danciulescu_Grantu_ a răspuns:

Greu de înțeles.
Sunt contradicti in cele 4 evangheli