| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei care cred în Divinitate, ce verset vă încurajează pe voi în momentele de deznădejde?
Pe mine Psalmul 91 și următoarele versete:

"Pot totul în Hristos, care mă întărește." - Filipeni 4:11

„Ce este cu neputinţă la oameni este cu putinţă la Dumnezeu." - Luca 18:27

„Nicidecum n-am să te las, cu niciun chip nu te voi părăsi." - Evrei 13:5

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Frumoase versete!
La mine:
"In lume veti avea necazuri, dar, indrazniti, Eu am biruit lumea!" - Ioan 16:33
"Suntem încolţiţi*" în toate chipurile, dar nu la strâmtoare; în grea cumpănă, dar nu deznădăjduiţi; prigoniţi, dar nu părăsiţi; trântiţi jos, dar nu omorâţi. Purtăm întotdeauna* cu noi, în trupul nostru, omorârea Domnului Isus, pentru ca şi viaţa lui Isus să se arate în trupul nostru muritor." 2 Corinteni 4:8-10

30 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ecleziastul 3.3

| Babacunene a răspuns (pentru sadrian46):

Teoria evolutionista ma face sa cred in Dumnezeul din Biblie. rolling on the floor
**********

| sadrian46 a răspuns (pentru Babacunene):

Așa să crezi și să mergi la babe vrăjitoare și la popi să te vindece, căci medicina modernă este bazată pe teoria evoluționistă.

| Babacunene a răspuns (pentru sadrian46):

Nu are nici o legatura teoria evolutionista cu medicina. Medicina face parte din stiinta adevarata in timp ce teoria evolutionista face parte din stiinta falsa ( interpretabila si pe fata si pe la spate si pe stanga si pe dreapta ).

| Mayhem666 a răspuns:

„Nicidecum n-am să te las, cu niciun chip nu te voi părăsi."

Crestinii din Africa nu ar fi de acord cu asta.

| mentholinks a răspuns:

Ce poti tu mai exact in Isus? Al treilea e din VT si se refera doar la Robul lui Dumnezeu si nu la toti credinciosii cum vrea Pavel sa se inteleaga.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Felicitari. Grigore. De altfel in Talmud - cartea sfanta a evreilor, se spune si mai clar: oricine este dusmanul poporului evreu trebuie omorat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pot totul in Hristos, ca e adresat celor care zic ca nu pot fi sfinti.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu de ce nu esti sfint? Sau esti? De esti, respect happy!
Hai, daca e sa ne luam dupa realitate, e greu sa atingi sfintenia.

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Daca esti caldicel te va varsa din gura Lui, fie ca crezi in El, fie ca nu.
„Și dracii cred și se înfioară" Deci tu esti drac daca crezi si nu faci voia Lui.
E greu pentru cel care traieste in intuneric, dar pentru cel care traieste in lumina e lucru usor.

"Dacă noi păcătuim în mod intenţionat, după ce ni s-a făcut cunoscut adevărul, nu mai este nici o jertfă pentru păcat, ci numai o aşteptare înfricoşată a judecăţii şi a focului cumplit care-i va mistui pe cei care I se împotrivesc lui Dumnezeu." Evrei 10:26-29

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca neintentionat? Nu poti gresi neintentionat?
Am inteles. Tu esti un sfint, de aceea vorbesti asa. Tu nu gresesti niciodata. happy

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Daca neintentionat atunci e din nestiinta, si pacatele din nestiinta se iarta.
Eu nu mint, spun adevarul din Biblie.
Tu minti, nu spui adevarul din Biblie.
Aici pot sa zic ca sunt Sfant.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine. OK. Poti lua piatra sa arunci primul cu ea. Dar oare nu ai facut-o deja?

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai bine ca femeia prinsa in adulter din Biblie, si iertata de Isus, decat sa fiu acela care da cu piatra. Nu uita, nimeni nu a dat cu piatra din cei carora Isus le-a zis ca cel care e fara pacat, acela sa ridice primul piatra. Nimeni. Tu ai indraznit totusi

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Unde scrie ca a iertat-o pe femeie? De ce minti cu nerusinare?
De ce a spus Isus femeii, „Du-te și nu mai păcătui,"(ca sa nu ti se intample ceva mai rau) dacă asta este imposibil?
Iti spun ca, daca ar fi fost Iov cel care arunca cu piatra, el ar fi aruncat-o, fiindcā era un sfant, dar ceilalti au lasat-o jos pentru ca erau pacatosi.

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Cand am aruncat eu cu piatra in tine?
Tu te-ai laudat ca esti pacatos, dupa care eu ti-am zis ca trebuie sa fii sfant, iar tu te-ai infuriat si ai zis nu vreau, nu pot.
Mai nou am ajuns sa ne laudam cu pacatele...
Nu te mai victimiza atat ca nu iti da nimeni dreptul sa pacatuiesti, nici Isus al tāu.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

De fiecare data cand m-ai judecat, ai si aruncat cu o pietricica in mine happy. Mai grav e ca nici macar nu ma cunosti.
Eu nu ma laud ca sunt pacatos. Eu am zis doar ca sunt om si mai gresesc uneori. Si poate mai bine ma uit la greselile mele, si ma vad cum sunt, decat sa zic, uitindu-ma la calitati, "mai, dar ce tare sunt!" Stii ce e aia. Inafara de Isus, nimeni nu a fost sfint. Toti au pacatuit, zice Biblia la Romani. A, am uitat, doar tu nu, tu mai esti sfint.
Gresesti cand zici ca m-am infuriat. Eu nu ma infurii pentru chestii asa marunte. Tu interpretezi cum vrei ce scriu. Mie mi se pare toata treaba asta amuzanta, deci nu am de ce sa ma infurii.
Ai dreptate. Nimeni nu imi da dreptul sa pacatuiesc. Dar, se intampla. Si numai Dumnezeu stie cit regret eu dupa aceea. Asa ca ar fi bine sa nu mai judeci, ci sa iti vezi de sfintenia ta, care oricum e falsa, caci cei mai mari sfinti s-au vazut pe ei ca fiind mari pacatosi, si asa si e, cand esti in lumina, iti vezi toate defectele, cand esti in intuneric si nu te vezi asa cum esti, e usor sa crezi ca esti sfint si bun.

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

"Toti au pacatuit", timp trecut.
Ai grija cum ma descrii, ca si prietenii lui Iov spuneau despre el ca e pacatos, ca nimeni nu e sfant, si ai vazut ca Iov era sfant, chiar el a sustinut asta, si apoi nu vrei sa stii ce s-a intamplat cu prietenii lui.
La fel, sora lui Moise a vorbit rau despre Moise, si ai vazut cu ce buba a lovit-o Dumnezeu.Zic doar sa nu imi pui o eticheta inainte devreme.
Nu doar Isus a fost sfant, dar si toti cei care i-au calcat pe urma au fost sfinti.
Eu am aruncat cu versete, nu cu pietre, si acelea te-au durut asa de tare incat ai crezut ca te judec.
Nu vreau sa spun decat, cine este nedrept să fie nedrept și mai departe; cine este întinat să se întineze și mai departe; cine este fără prihană să trăiască și mai departe fără prihană. Și cine este sfânt să se sfinţească și mai departe!" Apocalipsa 22:11

| Gligore2000 a răspuns:

Cronici 15:13~
13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie.

| CIaudiu a răspuns (pentru Gligore2000):

laughing

| fllu07 a răspuns (pentru Gligore2000):

E important de văzut și contextul dacă vrei cu adevarat sa înțelegi ceva din Biblie. Dacă vrei să arunci cu rahat în Dumnezeu, atunci scoți din context si ii atribui motivații greșite.

| Gligore2000 a răspuns (pentru fllu07):

Contextul este destul de clar, ce nu ai inteles?

| fllu07 a răspuns (pentru Gligore2000):

E clar pentru tine care esti focusat pe "părțile negative" din Biblie, părțile cu sânge, si porunci care scoase din context arată "cruzimea" lui Iehova Dumnezeu. Sigur, un cercetător sincer si sârguincios află adevărul. Dar cineva care e chitit pe a găsi si evidenția astfel de pasaje nu va înțelege niciodată motivele pentru care au fost date astfel de porunci.

| Gligore2000 a răspuns (pentru fllu07):

Exista si pasaje frumoase in Biblie. Levitic 20:13
13. Dacă un om se culcă cu un om, cum se culcă cineva cu o femeie, amândoi au făcut un lucru scârbos; să fie pedepsiţi cu moartea: sângele lor să cadă asupra lor.

| Gligore2000 a răspuns (pentru fllu07):

Levitic 24:16.
Cine va blestema Numele Domnului va fi pedepsit cu moartea: toată adunarea să-l ucidă cu pietre. Fie străin, fie băştinaş, să moară, pentru că a hulit Numele lui Dumnezeu.

Domnul vostru a fost un criminal cu probleme mari la cap, nici nu merita mentionat in istorie, un escroc si un impostor.
Hai du-te si cauta niste pietre

| fllu07 a răspuns (pentru Gligore2000):

Exact ce spuneam. Esti chitit sa evidentiezi aparentele atrocități din Biblie. Si este evident de ce nu înțelegi scopul si mesajul Bibliei. Cat despre pietre, stai liniștit, nu-s eu cel care aruncă cu pietre. Va avea cine sa arunce cu pietre. Biblia ma învață să fiu blând, si calm, nu sa raspund cu rău pentru rău, cu insultă pentru insultă. etc.

| Babacunene a răspuns:

Teoria evolutionista ma face sa cred in Dumnezeul din Biblie. rolling on the floor

| NuImiSuspendaContulPls a răspuns (pentru Babacunene):

Meme, ce ai fumat?

| Babacunene a răspuns (pentru NuImiSuspendaContulPls):

Daca fumez foile din Biblie nu mai am ce citi.