| GalinaBlanca a întrebat:

Pentru cei care sunteti credinciosi http://www.youtube.com/watch?v=vuGAQfw65zY. Ce parere aveti? :X Comentariile ateilor nu conteaza! Adica le evitam;)

49 răspunsuri:
| Allrc24 a răspuns:

Faci un lucru minunat. Dumnezeu sa te binecuvinteze.sa nu pui la inima comentariile ateilor. din pacate nu au sumtit niciodata dragostea lui Dumnezeu.ai vot din partea meahappy o zi buna in continuare

| Woodenpints91 a răspuns:

Acolo la biserică la voi,nu vă învaţă şi limba română?
Adică,în existenţa mea inutilă,mă gândesc că atunci când cineva vrea să transmită un mesaj,dar face greşeli fundamentale de gramatică,nu poate avea ceva relevant sau inteligent de spus, deci prin urmare, nu merită luat în seamă.

| Anonymus314 a răspuns:

O stiu, superb

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multe eviti tu cred ca si gandirea

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Nu ma bag daca vrei si-o poti baga singura

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Gandirea nu inseamna excluderea lui Dumnezeu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da-mi o dovada ca exista dumnezeu una singura reala pe care sa merg afara sa spun da exista da-mi dovada aia

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista materie? O simti? Cine a creat-o? Evolutia a fost demontata de genetica si de alte stiinte care nu au nimic a face cu nici o religie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da exista materie si o simt vom afla in viitor cum s-a creat asta nu-i argument in favoarea lui dumnezeu asta inseamna ca toti zei sunt reali, de ce e dumnezeu tau mai real ca altu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acesti zei de ce nu sunt reali http://ro.wikipedia.org/......afic%C4%83

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine sa o luam altfel! Ce este gandirea! Daca omul este doar materie de ce are viata si de ce are puterea de a gandi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Unii dintre ei sunt demoni deci exista! Ceilalti apar prin poezii, creatii literare, culte pagane si alte lucruri! Ce parere ai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt demoni leai vazut tu cu ochii tai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu cred in nimic

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Necredinta, necunosterea, nihilismul si alte curente dracesti nu schimba realitatea!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Romania este o tara crestina crezi ca toate relele le fac atei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da crezi in lumea vazuta! Ca esti materialist!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa-ti spun cum sta treaba si cu tara pe care toate lumea o crede crestina! Romania e o tara a pacatului, cu cea mai mare rata a avorturilor din lume! Multi spun ca e tara crestina... cu ce crestina? I-L injura pe Dumnezeu si mai zice ca e crestina? Recurge la pacate foarte grave si zice ca urmeaza credinta adevarata? Nu, nu, nu! Putini sunt credinciosii adevarati! Daca i-ai intalni ti-ai schimba parerile tale!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista iluzi optice orice imagine e procesata de creier el creaza lumea pe care o vedem sunt culori, sunete care nu le putem vedea sunt pers daltoniste care vad in alb negru

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci nu atei sunt cei rai? si crestini ti-a dat dumnezeu dreptul sa judeci pers alea? ai citit biblia

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai, stai stai de cand vad persoanele daltoniste in alb si negru? Da mare descopeire ai mai facut! Eu stiu ca nu pot distinge rosul de verde! Cat despre toeriile astea nihiliste, panteiste si altele nu le da crezare ca dacale dai crezare atunci se poate supne ca nimic nu exista! Ipoteza cu totul falsa! Ca orice fiinta care are capacitatea de a gandi exista!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ateii si crestinii inchipuiti sunt de mana cu Satana!
Eu nu am judecat! Eu ti-am spus cum sta treaba ca sa pricepi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

In fine nu vad rosul, verde deci dovada aia ca exista cand mi-a dai? nu mereu cea ce vedem e si real dar putem cerceta cu ajutorul tehnologiei si ne putem da seama care este realitatea desigur ca este cea oferita de creier

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tenhologia este tot produs al gandirii omenesti! Cum explici atunci ca tehnologia te poate face sa vezi lucrurile asa cum sunt?

Ti-as da mai multe dovezi, dar stiu ca-mi pierd timpul degeaba daca esti greu de cap! Are rost?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De exemplu telescopul te ajuta sa vezi mai bine universul, ochelari te ajuta daca ai probleme de vedre sunt atatea exemple ele sunt pentru a ajuta omul, da-mi o singura dovada reala ca exista nu sunt greu de cap dar afirmi ca exista, jignesti si apoi tot tu te dai crestin

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa incerc sa iti fac o mica demonstratie:
Viata poate aparea numai din viata alta posibilitate nu exista! S-a incercat in laborator cretia vietii timp de 40 de ani; nu s-a reusit; altii au incercat sa creeze "particula lui Dumnezeu"-particula din care se spune ca a aparut universul prin Bing Bang ( teorie infirmata mai apoi de primele doua principii ale termodinamicii elaborate de fizicianul Newton; p.s legile lui Newton au fost demostrate pe cale experimentala; nu sunt doar teorii, pe cand teoria evolutiei speciilor a lui Darwin este doar o ipoteza pe care si el o infirma spunand ca daca exista componente mai mici decat celul teoria lui cade si a cazut mai apoi s-a descoperit atomul, ADN-ul si altele. Mai continui s-au ma opresc? Spune-mi daca pricepi ceva daca nu sa nu ma mai deranjez degeaba!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tehnologia ajuta lumea dar nu ii arata altceva decat ceea ce exista!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu vreau acum sa merg afara si sa vad dovada ca exista cu ochii mei intelegi nu ma intereseaza de teori

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am spus de la inceput ca esti greu de cap! Parca erai cu stiinta acum te dezici? Iti arat pe cale stintiifica ca exista Dumnezeu ca sa fiu mai sigur, dar vad ca nici asa nu intelegi! Am ajuns la concluzia ca tu nu vrei sa crezi in Dumnezeu, nu ca nu exista dovezi care sa ateste existenta Lui; stiinta adevarata descopera si studiaza ce a creat Dumnezeu si mergand din descoperire in descoperire ajungem la o singura idee exista Cineva in afara timpului si spatiului, care poseda o gandire si o putere care nu are limite! Aceste lucruri depasesc puterea de gandire a omului deci si pe a ta; daca te invit afara sa vezi dovada, vei vedea stele care se misca pe traiectorii fixe si functioneaza dupa legi stabilite cu precizie de Creator, vei vedea zapada ai carei fulgi au niste forme foarte complexe si multe si multe alte lucruri care conduc spre Dumnezeu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De cand te crzi ateu nu te-ai gandit niciodat ca ateismul nu e bun?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ateismul nu-i o religie nu are reguli sau mai stiu eu ce alte chesti

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are reguli zici?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Zi-mi o regula sa stiu si eu e gandire libera e non religie

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Filozofia mea de viata e sa iubesti aproapele din jurul tau, sa nu faci altuia ce nu isi place tie, sa traiesti clipa ca e unicata

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De exemplu sa nu ucizi! Nu e numai o porunca pentru credinciosi ci si pentru atei! Face parte din legile statului! Nu o respecti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Clipa e unicata chiar daca mai apoi iti aduce suferinta, remuscare, regret?

| StephanieSsukye a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca porunca,, sa nu ucizi'' nu e de-a dreptul o porunca, e o chestie legata de umanitate. Daca nu scria in Biblie ca nu e bine sa ucizi nu stiai asta? In opinia mea orice persoana cu o stare psihica normala, buna, ar stii asta. La fel ca si celelalte porunci, majoritatea tin de bun simt si de buna crestere. Cand spunem ca Ateismul nu are reguli ne referim mai mult la ritualurile, slujbele, obiceiurile pe care le au celelalte religii. Toate cele bune!

| StephanieSsukye a răspuns:

Jasser imi place ca esti bine informat, mai rar vezi asa ceva in randul crestinilor (cu riscul sa generalizez), din pacate e la fel si la atei, multi se declara atei doar pentru. a scapa de,, regulile'' impuse de religii, putini sunt atei bine informati si gata sa iti ofere orice argument pentru a dovedi contrariul religiei. Cu astea fiind spuse, nu vreau sa intru in vesnicul razboi intre credinciosi si necredinciosi, insa ma aliez cu cei din urma.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StephanieSsukye):

Cu necredinciosii? De ce?

| StephanieSsukye a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca am ajuns la un moment dat sa imi pierd credinta, tin sa mentionez ca obisnuiam sa ma duc la biserica, ma rugam si credeam cu adevarat, insa undeva pe parcurs s-a spulberat toata credinta, neintentionat. Am incercat sa o,, reaprind'', dar in acelasi timp am incercat sa studiez si tabara inamica (ateii, paganii etc.). Ca urmare am ajuns sa cred in stiinta, desi nu aduce dovezi stabile, imi pare mai plauzibila.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StephanieSsukye):

Si stiinta adevarata il contrazice pe Dumnezeu cumva? imposibil. Stiinta studiaza doar ceea ce Dumnezeu a creat! Poate ca te-a furat stiinta oculta, draceasca care zice ca nu exista Dumnezeu!

| StephanieSsukye a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m-a furat stiinta oculta, nu am nimic cu credinciosii, nu am nimic cu Dumnezeu. NU spun ca nu exista, chiar din contra, incurajez credinciosii sa isi indrepte atentia si sufletul catre o credinta, oricare ar fi ea. Dar eu personal nu am credinta, vrei sa spui ca sunt indracita? e alegerea ta, eu nu ma cred asa. Stiinta cred eu ca a renuntat sa dovedeasca existenta lui Dumnezeu pentru ca niciodata nu o sa fie destule dovezi pentru a arata asta. Ceea ce studiaza ea este tot ce ne inconjoara, nu pune eticheta ca e,, Made by God'' daca intelegi ce vreau sa spun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StephanieSsukye):

Nu am spus ca esti indracita!

| StephanieSsukye a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta ai lasat sa se inteleaga.