| Adrian1983 a întrebat:

- pentru credinciosi - Daca ai fi convins ca Dumnezeu nu exista, ai considera Biblia - sau cartea specifica tie - ca un model de urmat pentru o viata fericita? Ai prelua in continuare moralitatea din ea? De ce ai prefera biblia si nu alte scrieri mult mai bine redactate?

Răspuns Câştigător
| AlexeHellsing a răspuns:

Păi, cu siguranță aș urma Biblia. Dacă nu, probabil Proloagele, sau Scara. Oricum, ideea este că orice carte pe care aș alege-o ca model își are rădăcinile în Biblie.

| Adrian1983 explică (pentru AlexeHellsing):

N-ai citit prea multe carti atunci.

| Adrian1983 explică (pentru AlexeHellsing):

Ti-am ales totusi raspunsul castigator, NU pentru ca as fi de-acord cu tine, dar pentru ca ai fost singurul care a raspuns la intrebare. Cu alte cuvinte, ai lua biblia in serios si fara dumnezeu, interesant.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Adrian1983):

Totuși, n-ar exista Biblie fără Dumnezeu.

| Adrian1983 explică (pentru AlexeHellsing):

La fel cum n-ar exista Coran fara Alah?

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Adrian1983):

Eu personal, când spun Coran tot la Dumnezeu mă gândesc. Între Biblie și Coran există o punte comună, iar acea punte comună se închina la Dumnezeu.

16 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Si cum as putea eu sa am biblia ca model in viata, chiar daca as vrea? Sunt nenumarate contradictii si instigari la crime oribile acolo. Sau cum ramane cu sclavia care e acceptata si chiar incurajata in biblie? Ar trebui sa-mi cumpar si eu un sclav? Singura cale prin care crestinii "urmeaza" biblia e alegand doar ce le convine lor, adica ceea ce considera ei ca fiind pozitiv, si ignorand sau interpretand in felul lor toate celelalte lucruri scrise acolo. Si daca vreau sa traiesc asa cum trebuie, respectandu-i pe altii, de ce nu pot sa fac asta fara sa citesc biblia? De cand are biblia monopol asupra acestor lucruri? Asta e ca si cum ai spune ca inainte sa fie scrisa biblia, nu exista iubire, pace, compasiune sau moralitate de niciun fel, si la nimeni. Si daca chiar ai nevoie de o religie ca sa-ti spuna ce fel de om sa fii, atunci de ce sa alegi crestinismul ca model? Doar pentru ca s-a intamplat sa te nasti intr-o tara crestina? Dar daca te nasteai in Tibet, atunci cum era? Nu putea budismul sa-ti ghideze drumul in viata chiar mai bine decat crestinismul? Normal ca ar fi putut.

| Adrian1983 explică (pentru sublime89):

Nu te contrazic, dar nici credincios nu esti, astfel... big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca temelia,vietii mele,a familiei mele,a credintei mele este cuvantul biblic,si nu schimbi o temelie a unei vieti a unei casnicii,a unei familii cum iti vine, ca sa nu mai spun ca de vreme ce e o TEMELIE, pe care s-a construit, nu poti sa nu crezi in ea fiindca atunci iti negi si existenta.Mult mai bine redactate? pai atunci tine de redactie si nu de bunul Dumnezeu, si cuvantul lui, catre noi.

| Adrian1983 explică (pentru anonim_4396):

Ai raspuns, dar nu la intrebare, "bunul Dumnezeu" era inexistent in context. Intrebarea era, te-ai mai ghida dupa Biblie daca ai STI ca dumnezeu nu exista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adrian1983):

Cand ai spus biblie, ai spus cuvant. cand ai spus cuvant ai spus intrupat.si deci ai spus totul.nici CONTEXT nu era existent in postarea ta.dar stiu ca e altminteri nu as fi cetit, nici raspuns.nu putem citi cu ochii si gandi cu picioarele. Daca as sti ca dumnezeu nu exista? nu pot gandi asa ceva.Ori, nu vreau sa gandesc asa ceva.mie sila de cuvantul NIMIC.Care cuvant inca nu are o definitie, nici o forma macar, in imaginatia oricarui om, fiindca atunci ar fi CEVA.dar nu e.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Salut, in opinia mea, religia e o sursa de bani si de control asupra oamenilor. Ai dreptate

Răspuns utilizator avertizat
| Adrian1983 explică:

Poate cineva sa raspunda la intrebare? Raspunsul e chiar simplu, da - si daca dumnezeu n-ar exista tot m-as ghida dupa biblie, nu - daca dumnezeu n-ar exista n-as lua biblia prea in serios.

| Marius022013 a răspuns:

Parerea mea este ca nu trebuie sa iti ghidezi viata dupa niste povesti scrise acum 2000 de ani sub "inspirati duhului sfant". Trebuie sa fii destul dedestupat la minte sa separi graul de neghina

| Adrian1983 explică (pentru Marius022013):

E bun, dar nu esti credincios... big grin