| JustAlbert a întrebat:

Pentru crediniciosi: de ce va calmeaza ideea de divinitate? mie mi-ar ridica mult mai multe intrebari, nu m-ar linisti de loc

32 răspunsuri:
| T0Teu a răspuns (pentru EestiSodalane):

Clar, nici n am zis ca oamenii cred în Dumnezeu doar ptc ii liniștește ideea de Dumnezeu bun și iubitor. Dar zic ca asta e cel mai calmant lucru pe care îl cunosc. Nu pastilele sau anumite tradiții îți pot da pacea, ci numai Dumnezeu. Ce i drept, da, păcatele și patimile ne pot îndepărta de Dumnezeu dacă nu ne cerem iertare și nu ne schimbam viața, și astea sa ne duca la niște stări de neliniște sufleteasca. Dar atât timp cât Dumnezeu te a iertat, n ai motive sa te simți neliniștit, zic eu

| FreddieM a răspuns:

Eu m-aș întreba, altceva, cum de ateii se descurca pe cont propriu și nu au nevoie tipul asta de calm,, divin''? Adică sus-numitul,, calm divin' ' e un subterfugiu, un truc mental de care mintea credinciosului are nevoie ca să funcționeze eficient.
Adică ii tine pe românește,, în sah''. Geniala chestia dacă stai sa te gândești, durează de mii de ani și azi e mai actuala ca niciodată.
Cheers