| Theo94 a întrebat:

Pentru sustinatorii religiei in special, dar si pentru ceilalti, ascultati si dati-va cu parerea:

http://youtu.be/jIJWwns9qyU?t=19s

29 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Mesajul e ok, dar forma îl trage în jos.

Din seria: când eşti aşa de bou, încât te sabotezi singur.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ce parere? ca e un blasfemiator? nici eu nu vreau sa se faca alte materii si din cauza lor poate mi s-a scazut media generala; dar sa nu uitam ca la romani scoala s-a dezvoltat numai langa biserica, de asta ce zici?

| CinevaNou a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Asa faceam toti religie in fiecare zi cate 6 ore si aveam numai 10. Ce rost mai avea scoala apoi?

| Mechanix a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

OK, s-a dezvoltat cu ajutorul bisericii, acum e dezvoltată, nu mai avem nevoie de biserică, putem renunța la ea.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Mechanix):

Ai dreptate daca mama te-a nascut nu mai ai nevoie de ea ca te-ai dezvoltat, asa e numai prostul moare de grija altuia, dar de banii statului care-i fura parlamentarii nu se ia nimeni, dar daca e ceva bun si putin atunci hai sa stricam

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru CinevaNou):

Ce gluma buna, am vrut sa spun cea mai proasta

| CinevaNou a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Nu era o gluma.

| Alcyon a răspuns:

Ce limbaj de maidan!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alcyon):

De ce nu ma mira ca nu mai asta ai retinut.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru anonim_4396):

''numai asta,, Tie nu iti suna urat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Mai gresesc, soarta.

| Inferno a răspuns (pentru Alcyon):

"Stil în loc de substanță este o eroare de logică în care este criticat modul în care oponentul prezintă un argument, ignorând de fapt conținutul său.
Exemplu:
Ion: Ce rost are să aștept atât la trecerea de cale ferată? Eu trec. Oricum sunt atâția care trec cu lumina roșie.
Gheorghe: Băi, ești tâmpit? Dacă vine trenul? Vrei să ne omori pe amândoi?
Ion: Vezi că vorbești urât și nu-mi place, te dau jos din mașină.

Se observă că indiferent dacă Gheorghe l-a făcut tâmpit pe Ion, nu se schimbă faptul că traversând calea ferată pe roșu există un real pericol de fi tamponat de un tren."

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Ma asa cum o zice el, cu injuraturi, o zice foarte bine! Nu cred ca cineva poate sa contrazica ce spune el acolo! E o mafie, politica si biserica.Sumele care se spala prin biserica nu sunt stiute sau anchetatea de nimeni.Ai vazut tu preot anchetat de dna? Nu prea cred.Masina perfecta de spalat bani! Ce se face in scoli e o doctrina, o porcarie menita sa corupa de la varste fragede.Mai tarziu acei copii indoctrinati vor merge, vor plati cotizatii catre biserica si uite asa merge masinaria ca unsa!

| anonim_4396 a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Iar tu constient fiind,il urmezi pe gagiu, il sustii si ducu o lupta colosala, cu sistemu si sistemele respective, cautand sa faci o lume mai buna in care toti sa va urmeze pe tine si pe el, fiindca ASA E BINE.multumesc dar ma lipsesc.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru anonim_4396):

O lume realista si implicit mai buna. Nu vreau sa ma urmeze nimeni. Doar sa gandeasca fiecare pentru el, nu sa se lase condusi de un tip care se pretinde mesagerul lui dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Bai gagiule? tu crezi ca poti subjuga libertatea de constiinta? pai nu au reusit sistemele totalitare si Vrei tu o lume libera si buna? este o utopie omeneste vorbind, si numasi Du, mnezeu poate face lumea asta sa fie cum spui, dar si in realitate daca nu crezi in visul tau te poti pisa pe el. Dumnezeu e credincios.Omul e hain si gandurile lui in inima lui numai spre rau sant indreptate.visul tau e doar o pavela pusa spre drumul spre pierzare.sa gasndeasca fiecare? putut-ai tu sa impaci ingaduinta de tine insuti,cu dreapta masura? ia spune-mi si mie unde ai tras linia de demarcatie? asa ca sa nu mor prost? fiindca tipul care Este fiul lui Dumnezeu nu vrea sa Conduca, ci cheama, de bunavoie, bate la inimi de piatra, insanatoseste gandiri bolnave, indreapta ce a strambat omul.bai johny? am gandire libera care nu se impiedica de regulile religioase, din pacate, fiindca sant pacatos, dar nu crezi ca ar trebui sa facem asta toti? fiindca e nevoie? cacinu ai reusit sa tragi linia aia nici altul pana la tine, nici TU.nici altcineva in afara de el care a fost neprihanit? baaaa, trezeste-te si tu si cei adormiti in nesimtire si incepeti sa simtiti, fiindca atunci cand veneau pacatoasii sa se boteze la iordan, la ioan botezatorul acesta le spunea; cine v-a invatat pui de naparci? sa fugiti de mania viitoare? iata ca securea a si fost infipta la radacina copacului? care e copacul johny? si cat a fost taiat in cam 2000 de ani? se mai tine? fiindca securea inca pica asupra lui? citeste si gandeste, da nu cu picioarele ci cu neuronii draguta daca-i ai.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand tu nu esti ''gagiu,, cu mine,ca nu am mancat aceeasi paine. In al doilea rand,fa un efort si scrie corect. Imi e greu sa descifrez scrierile antice. Acum,afirmi ca ai o gandire libera. Dar tot tu spui ca ''visul,, meu este gresit fiindca nu as putea sa imi definesc limitele ingaduintei. Deci practic afirmi ca tu esti un om cu o gandire libera ca si a mea. Dar tot tu spui ca nu as putea sa imi echilibrez diferenta intre lucrurile bune pe care le fac si limita lor,care ma arunca in cealalta extrema. Deci tu,in moralitatea ta ai nevoie de cineva sa iti spuna unde sa te opresti,unde gresesti. Nefiind capabil sa o faci singur. Dar dumnezeul tau spune in vechiul testament ca sunt acceptate genocidul, pruncuciderea, violurile, incestul, gelozia, rasismul, sclavia, misoginismul, supunerea, ura. Deci practic tu le poti face pe toate fiindca ai voie si este automat si moral. Daca dumnezeul tau o spune inseamna ca asa e, in viziunea ta. Copacul asta al tau cred ca nu avea prea multe crengi si ai cazut in cap de acolo altfel chiar nu imi explic cum poti sfatui pe cineva sa urmeze un lider care permite faptele de mai sus. Un om cu o gandire proprie si un echilibru de sine nu va avea nevoie de nimeni sa ii spuna unde este limita, unde sa traga linia. Ma vad nevoit ca ultima precizare, in caz ca nu ma gasesti atragator, sa nu mai imi spui draguta. Asta arata ca nu esti mai inteligent decat o piatra.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Aproband vulgaritatea esti un gagiu, asa cum e si ala de arunca vorbe insultatoare.ingaduinta de sine la om, nu are limite si a depasit cu mult dreapta masura.pacatul incepe cu GANDUL.continua cu vorba, si se termina cu fapta.Si daca numai ai gandit, pacatul e infaptuit.copacul? Iisus domnul este gradinarul, cap al bisericii sale, si ne spune; eu sunt trunchiul, iar voi mladitele.Si ca orice ramura care nu aduce rod bun, se taie si se arunca in foc.deci multe, putine ramuri, este scris; mult e secerisul, putini sant seceratorii.Nu stiu ce biblie ai citit si cum ai facut-o, dar ce spui este minciuna si nu esti in adevar.vezi ca ai functia ignorre, foloseste-o si vezi daca regret.sanatate si virtute.cat despre inteligenta,daca eram intr-un comcurs de gramatichie ori cultura generala, era ceva, da cum nu santem priveste la versurile astea; vezi ce spun despre stanca si piatra si mai vezi de cate ori a fost folosit cuvantul piatra in biblie, de ce, si ce vor sa spuna, ca intelepte cuvinte santhttp://rebel-dac.150m.com/......iana_.html

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Realizezi ca asa nu ajungem oricum la nici un consens? Nu o sa te blochez, nu am de ce.Parerea fiecaruia conteaza.Indiferent cum ar fi ea.Pur si simplu nu putem fi de acord si punct.Nici acum, nici mai tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-mi place modul de exprimare, nu denota CULTURA!
...inteleg ca se simte revoltat-toti ne simptim mai mult sau mai putin-INSA utilizam un vocabular adecvat pentru a ne exprima frustrarile-ce ar fi ca toata lumea(pe strada, la tv in cadrul unei emisiuni sau pe net ...indiferent sa se exprime toti la fel?!)
-in plus nu am inteles CARE anume este SCOPUL MANIFESTARII lui publice-poate vizualizarile pe youtube?!

...nu ca nu ar avea dreptate in ceea ce spune...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-adevar are limbaj de taran, dar zice adevarul, oricum e haios ca dracu cum vorbeste, asta e clar laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Are omu adevar in tot ce zice dar e naspa ca orice religios are scuza sa nu asculte pentru ca vorbeste urat. repet, scuza. faza haioasa e cand eu eram mic si ma duceam la biserica auzeam mereu oameni vorbind asa, si dupa pupau mana la preot. uite cine invata copii de bine, niste inculti care il iau in brate pe dzeu lor, ca stiu ca exista laughing. sunt niste idioti, vb se poarta ca unii dar il au pe dzeu " in spate ", nu sunt ca ateii, "ai dracu ei nonorociti". mda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avem o gura o minte in cap,o educatie,si un simt al frumosului, puritatii, binelui.ce parere sa am despre un om din a carui gura, ies doar scarbosenii, invective si rautati? ce fel de educatie are si ce fel de minte? sa fim seriosi.pacatos sant si eu, poate si prost, dar asta e si rau, si urat.

| chazz a răspuns:

Daca crestinismul nu ar fi fost asa de important, nu ar mai fi fost criticat.
Uite un exemplu, putin cam ciudat sau copilaresc.
un boxer vs un boxer incepator ( boxer1 e mai experimentat, mai bun, nu isi da interesul, castiga lupta aproape fara sa transpire )
boxer1 vs boxer ff.bun ) ( isi da toata silinta sa castige meciul, cu greutate, cu chin ).

| Mechanix a răspuns:

Îi văd pe toți că se plâng că folosește un limbaj "de țăran". Păi leprele astea de puliticieni și de batmani nu merită nimic altceva decât înjurături (și o moarte lentă și chinuitoare).

Limbajul ăsta "plastic" își are și el rostul, întărește ideea pe care vrea să o transmită, dacă nu sunteți în stare să realizați asta, voi sunteți adevărații țărani, pentru că vă lăsați prostiți de aparențe.

| ElectronicPieces a răspuns:

Religia adevărata este peste tot in lume, nu in doar 2-3 țăriwinking
Poate va da asta de gândit...

| Salontanul a răspuns (pentru ElectronicPieces):

Cine a stabilit ca-i religie adevarata? Si care este doar in 2-3 tari? Probabil ca te referi la ortodoxa. Atunci gresesti! Mai citeste si pe aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Biserica_Ortodox%C4%83
Oricum, videoul de mai sus se refera la biserica nu la religie si sunt de partea lui, a celui din videoclip.

| ElectronicPieces a răspuns:

Religia ortodoxa este o minciuna totala. happy La asta ma refeream.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ElectronicPieces):

Si celelalte sunt adevarate? laughing