| 0PopaPorno a întrebat:

Pentru toti cei care nu cred in Dumnezeu,daca l-ati vedea ati crede in el ma? Si daca da, cum v-ati schimba fata de voi si de lume stiind ca exista?

11 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

In el cine? Intr-un mos barbos? Daca l-as vedea, ce? Daca l-as vedea as sta cu "el" de vorba, presupunind ca e si comprehensibil. Poate ca il vedem zi de zi si nu intelegem ce vedem. Crezi ca m-as cruci in fata fiecarei biserici sau ce? Nu e nimic de schimbat in mod deosebit in rest. Orice ateu/agnostic/non-teist de bun simt face tot ce ii sta in putinta pentru el si cei din jur fara sa ii fie frica ca il bate bau-bau daca face altfel.

| Inferno a răspuns:

Nu,as vizita psihiatrul.

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns:

Daca l-as vedea, si m-as asigura ca nu am o halucinatie, atunci sigur ca ar trebui sa cred in el. Chiar m-as bucura sa stiu ca am aflat un mare adevar si am dezlegat poate cel mai mare mister care exista. Dar nu cred ca m-as opri acolo. As dori sa aflu detalii, cum ar fi de ce a creat un univers asa de mare, ce planuri are cu el, de ce existam noi, si care e originea si natura acestui creator.

| Alcyon a răspuns:

Nu ar crede, iti spun eu laughing Ar spune ca au halucinatii, ca e vorba de extraterestri sau de vreun proiect secret de-al guvernului etc. happy

| Alphawolf a răspuns:

Adica sa vad un mos cu barba, sau ce as putea vedea, ma?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da "ma" as crede. nu as schimba nimic, cred ca as incepe sa il pup si eu in dos ca restul religiosilor. de schimbat nu schimb altceva, ca nu sunt rau sau mai stiu eu ce cred o minte idioata (ca unii religiosi care cred ca a fiu ateu e sa injuri si sa faci doar "rau")

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, probabil aş crede că există dar nimic mai mult. Ştiind că există şi că POATE face TOTUL dar NU ridică un deget pentru a opri toate dezastrele, războaiele şi tot ce se întâmplă şi se va întâmpla, nu înţeleg de ce ar trebui să mă rog lui. În primul rând, creştinii cred că el este "omniscient" şi "omnipotent" dar asta e cam imposibil şi deşi nu poate fi, nu este un zeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca l-as vedea NORMAL ca as crede! In plus nu tin neaparat sa-l vad ci mai degraba sa-i ''simt prezenta'' in viata mea...mai pe scurt SA AM MOTIVE-INTEMEIATE sa CRED!

Oricum daca as avea experiente paranormale foarte ''stranii'' si ''fara sens'' as consulta un psiholog/psihiatru bun si m-as baza si pe ceea ce mi se spune...(just in case)

Daca, dupa ce mi s-ar dovedi faptul ca Dumnezeu exista si ca sunt stabila psihic NU m-as schimba prea mult(doar l-as accepta pe Dumnezeu in viata mea...)

| DarkAndDreary a răspuns:

Poate.

| ShadoWCrist a răspuns:

Poate as crede.Din moment ce nu il vad, de ce as crede in ceva in care nu stiu ca exista, "ma"?