| DanionM a întrebat:

„Plăcerea nu înseamnă fericire, fericirea ştie foarte bine să se lipsească de plăcere." (-Pitagora-)

Care este oare diferenţa dintre cele două (plăcere vs. fericire) din punctul de vedere al moralei creştine?

4 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Pai, placerea se leaga de corp si fericirea de suflet. Sunt doua lucruri total diferite din punct de vedere al moralei crestine. Placerea poate fi de cele mai multe ori o dependenta, o forma de desfranare. Fericirea este bazata pe valori morale.

| RAY a răspuns:

Plăcerea nu înseamnă fericire

bautura, drogurile, curvia nu inseamna fericire

fericirea se lipeste de acea placere bazata pe un lucru moral, bun, cum e cantatul

| Satango a răspuns:

Buna!

Ce vrea sa spune Pitagora prin : „Placerea nu inseamna fericire, fericirea stie foarte bine sa se lipseasca de placere." este ca placerea poate fi adusa de bani de ex, dar banii nu iti aduc fericirea. Dar din pacate multi isi gasesc fericirea in asta, fac orice pentru a castiga bani. Dar aceasta fericire e,, FALSA''.
Parerea mea...
Fericirea este placerea sufletului. O simpla senzaţie, un sunet, o culoare, atingerea mâinii unei femei sau unui copil, daca angajeaza sufletul, devine o fericire.
Placerea e o cale sigura spre fericire.

Deci, diferenta e ca placerea este un sentiment de perfecţiune, fericirea este o placere durabila.

E putin cam greu de inteles!
Bafta!

Răspuns utilizator avertizat