| Bibliapentrusceptici a întrebat:

Poate fi Dumnezeu ispitit? Cum se împacă următoarele versete:

https://www.facebook.com/......695877407/

5 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Da, Dumnezeu a fost ispitit prin Isus Hristos de catre Satana in pustie.
Pentru nestiutori ispita NU ESTE pacat, executarea ispitei este pacat.

| danay72 a răspuns:

Susţinătorii circumciziei ‘îl puneau pe Dumnezeu la încercare’, sau „îi puneau răbdarea la încercare", după cum este redat acest verset într-o altă traducere. Ei le impuneau celor din naţiuni o lege pe care nici evreii nu o putuseră respecta pe deplin şi care, prin urmare, îi condamna la moarte (Gal. 3:10).

| Doub a răspuns:

Nu,nu poate fi ispitit. Spune "de ce ispititi pe Dumnezeu".De aici rezulta incercarea lor de a-L ispiti.Asta nu inseamna ca le-a si iesit.

| mospopescu a răspuns:

Expresia "A-L ispiti pe Domnul" se refera la actiunile oamenilor necredinciosi de a-i cere Acestuia dovezi, marturii sau argumente ale puterii Sale. (un exemplu ar suna asa: Daca Existi, na, fa aia! - sper c-ai priceput).

| anonim_4396 a răspuns (pentru mospopescu):

Deci stai asa nu are obligatia sa isi ateste existenta, deci noi trebuie sa fim ignoranti si sa credem de-a proasta, cu greu imi pot imagina un asfel de zeu.