| anonim_4396 a întrebat:

Poate sa imi explice si mie cineva de ce in pozele cu Adam si Eva, cei 2 au buric? "Cica" au fost creati nu s-au nascut, de unde si pana unde buric?

33 răspunsuri:
| William a răspuns:

Arata-ne si noua pozele.

| Inferno a răspuns:

Autorii (pictori) nu aveau cunostinte teologice, iar mpreotii evident ca au omis sa le spuna si acest mic detaliu : "Vezi sa-i faci fara buric."

| danay72 a răspuns:

Nu toti cunosc aceste detalii si ii picteaza cum cred ei.

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Si prostii ii iau lucrarile drept de bune. de aia vad in biserici picturi cu dzeu si isus. haios e ca pe dzeu nimeni nu l-a vazut, dar idiotii il picteaza si aia si mai idioti pupa acele icoane. nu am ce zice

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din nefericire, asa e.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"haios e ca pe dzeu nimeni nu l-a vazut"
Ii zice arta.
Iar cine critica capela sixtina, spre exemplu, pe motiv ca nu stiu ce inger nu corespunde cu realitatea, e idiot fara dubiu.

| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece pictorul s-ar putea sa n-aiba minimele cunostinte de biologie.

| Mădă0611 a răspuns:

Pai exista icoane cu Iisus, dumnezeu, duhul sfant, ce conteaza un amarat de buric, doo chiar, cand sunt ilustrate atatea lucruri inexistente?

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Te dadeam disparuta, am crezut ca ai plecat laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am nava spatiala. oh go on

| sublime89 a răspuns:

In aceeasi perioada a inventat zeul si dansul din buric, si probabil de aceea.

| martzian a răspuns:

Ma intreb unde ai vazut tu o singura "poza" cu Adam si Eva. Din cate stim, pe vremea lor nu erau fotografi. Daca te referi la picturi, trebuie sa il intrebi pe fiecare pictor in parte... happy

| MskDesign a răspuns:

Cine sunt Adam si Eva?

| Dorugar a răspuns:

Au buric din cauza ca au fost creati de mamele lor, asa ca absolut toti oamenii.
Sau tu ai crezut ca Dumnezeu i-a modelat din acelasi material din care se face oala de noapte sau scoica de la WC?

| drutzix a răspuns:

Daca Adam si Eva erau albi de ce exista negri si asiatici? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Cyrano a răspuns:

Imaginatie umana eronata.

| Lucică1998 a răspuns:

Si ce legătura are religia creștina, cu niște poze inspirate din ea, dar făcute de niște oameni mai inculți puțin si care nu au nici o treaba cu realitatea

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Lucică1998):

True. la fel de inculti precum crestinii care sunt credinciosi dar nici nu au citit macar o singura data biblia.

| KodrutZ a răspuns (pentru Lucică1998):

Realitatea fiind care? Nu scrie in biblie ceva cu "dupa chipul si asemanarea"? Deci daca noi avem buric, inseamna ca TOTI stramosii nostri au avut la rindul lor buric. Inseamna ca si dumnezo' are buric. De ce are dumnezo' buric? De ce are dumnezo' par la subtiori? A, stai, alegorie... de fapt nu tot ce e in biblie e de inghitit pe nemestecate...

| Lucică1998 a răspuns (pentru KodrutZ):

Adică desi peste tot in Biblie scrie ca Dumnezeu este duh, tu te găsești sa o contrazici si afirmi ca Dumnezeu are un trup ca al nostru. Daca Dumnezeu e duh, mi se pare ca acel verset amintit de tine ar trebui sa fie interpretat intr-o maniera mai spirituală.

| KodrutZ a răspuns (pentru Lucică1998):

Peste tot in biblie scrie numai bazaconii.

| anonim_4396 explică (pentru Lucică1998):

"Adică desi peste tot in Biblie scrie ca Dumnezeu este duh, tu te găsești sa o contrazici si afirmi ca Dumnezeu are un trup ca al nostru." care ar fi diferenta? biblia e scrisa de oameni nu "duhuri sau dzeu", Kodrutz e tot om. sau doar pentru ca scrie pe coperta biblia toti trebuie sa credem ce scrie. nu inteleg mentalitatea ta

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Cum am zis, odata ce scrie biblie pe coperta, toata lume "trebuie" sa creada. asa e de cand lumea

| Lucică1998 a răspuns (pentru anonim_4396):

Kodrutz al nostru mi-a dat un răspuns bazat pe Biblie, apoi când eu ii dau un răspuns bazat tot pe Biblie, el vine si îmi spune ca in aceasta sunt scrise numai bazaconii si tu îmi pui cuvinte in gura, desi ce am spus eu nu are nici o legătura cu ele. Vrei sa înțelegi mentalitatea mea? Eu cred ca fiecare are dreptul sa creadă sau sa nu creadă, dar ținând cont ca suntem la categoria religie, eu am dreptul sa ma folosesc de Biblie, pe care o consider adevarata, in exprimarea argumentelor mele si mai ales când si ceilalți aduc contraargumente făcând referire la ea.

| vladionut94 a răspuns:

Daca pictoru care a pictat tablou cu adam si eva asta nu inseamna ca ia vazut pe adam si eva cu buric ps: daca pe tine te picteaza un pictor cu o chestie in plus si tu de fapt nu ai acea chestie nu pare logic

| IuliiMarie a răspuns:

Deci,sa lamurim un lucru! Pozele pe care le vezi tu cu Adam si Eva au evoluat din prima aparitie cu ei, imaginata de pictorul francez Francois Sarvez, in sec. al 11 -lea..asta nu inseamna ca ei arata exact asa dupa cum ii vezi..se spune ca o femeie, prin sec al. V-lea I.Hr.,ar fi fost stra-stra-stra nepoata lor...si ar fi intrat in Rai, odata cu ei, atunci cand Iisus l-a deschis.Aceasta femeie avea un copil...si ii aparea mereu in vis si ii spune cum arata Raiul..de aici se spune ca Adam si Eva aratau ca niste oameni morti, simplii

| Dandanache a răspuns (pentru IuliiMarie):

Stimata domnisoara, raspunsul tau e un sir lung de aberatii. Cine e acest Francois Sarvez, care facea "poze" cu Adam si Eva in secolul XI? L-ai inventat pe loc? Iconografia cuplului primordial este mult mai veche.

"se spune ca o femeie, prin sec al. V-lea I.Hr.,ar fi fost stra-stra-stra nepoata lor"

Conform teologiei crestine, Adam si Eva sunt parintii omenirii. Toate femeile si barbatii din sec V. i. d. Hr ar fi fost stra-stra-stra-stra...nepotii lor, nu doar o singura femeie.

Mai departe iti faci cruce cand vezi ce aberatii lipsite de orice noima ai putut scrie.

De ce ai inventat toate prostiile alea? Ai vrut sa iei funda sau sa ne impresionezi? Raspunsul e impresionabil, dar nu prin inteligenta, ci prin impostura si incultura.

| andreiul78 a răspuns:

Citeste Biblia si alte carti"sfinte" si dupa ce le citesti descoperi ca nu ai inteles nimic si ti-ai pierdut timpul.
Nu mai cauta raspunsuri la intrebari de genul.

| IcyBlu a răspuns:

Pozele cu buricul sunt pentru urmasii lor. Cercetatorii britanici vor face cunoscuta concluzia ca am fi fost distrusi psihic daca am fi realizat ca noi avem buric iar cei 2 nu. E o minciuna constructiva menita sa ne protejeze creierele firave de adevarul greu de suportat.

| TheMchαnix a răspuns:

Crezi că ăia care își fac o carieră din pictatul de icoane și Jesusi cu sclipici pun prețul pe detaliile care au legătură cu lumea reală?