| Sakaarson a întrebat:

Pot fi aceste aberatii numite,,invataturi "Divine?
De ce credeti ca biblia este considerata,,cuvantul lui Dumnezeu" cu toate că, contine asemenea indemnuri primitive?
http://www.trilulilu.ro/video-cultura/lege-deuteronom-22 -28-29

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Da, un boşorog scârbos şi sadic violează o copilă nevinovată şi ea automat devine proprietatea lui şi o poate viola tot restul vieţii, liniştit şi legal, drept răsplata, iar ea este pedepsită prin obligaţia de a-i satisface toate poftele bolnave, a-i fi slugă şi a-i mai naşte şi copii din viol. Halal dreptate divină!

Oricât de primitivă ar fi fost societatea de atunci, sunt nişte legi imbecile, născute în nişte minţi bolnave şi misogine.

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Mie mi se pare ca este prea indulgent Dumnezeu in cazul acesta.

| MMihai a răspuns:

Este gândirea unor barbari!

| cristi202 a răspuns:

Ai incercat sa judeci logic de ce Dumnezeu a dat o asemenea pedeapsa?
Dar hai sa vedem un posibil scenariu: avem o fata/femeie care, e clar, e prinsa si violata de catre un barbat. Pe atunci cind a fost data Lege alui Moise, evreii, destinatarii Legii, traiau in tabara, impreuna (si probabil cei mai multi se si cunoasteau), deci un viol ar fi fost greu de realizat. Sau, mai bine spus, daca chiar a fost realizat, a fost realizat cu ajutorul femeii. Era si vina femeiii ca nu s-a protejat, ca a cautat-o "cu luminarea", ca a mers intr-un loc pustiu. E ca si cind o femeie din ziua de azi ar merge noaptea prin locuri pustii intr-un cartier rau famat al vreunui oras. Ai putea zice despre ea ca o cauta, ca o vrea, sau ca e inconstienta in ce face. Deci nu era numai vina barbatului. Dar sa mergem mai departe. Daca barbatul a vrut-o, mi se pare normal ca mai apoi sa trebuiasca sa o ia de nevasta. Asa, un viitor posibil sot scapa de consecintele violului. Stii tu ce inseamna un viol pentru o fata sau femeie? Stii ce urme adinci, ce rani lasa in sufletul ei? Banuiesti cu ce se confrunta acela care are curajul sa se casatoreasca cu o femeie ce a trecut printr-o astfel de experienta teribila? Asa, acel barbat ar fi vazut ce a reusit sa faca prin fapta lui, si nu i-ar fi fost usor, pentru ca ar fi fost respins de nenumarate ori de atunci incolo, si ar fi inteles ce fapta urita a facut.
Desigur ca e greu de inteles aceasta hotarire din perspectiva fetei pentru noi, care traim intr-o societate cu totul diferita, insa te asigur ca pentru evrei nu a fost nici o problema, dupa ce li s-a citit Legea lui Moise, toti au fost de acord cu ea, si s-au decis sa asculte de poruncile ei. Citeste Biblia mai departe, si vei vedea asta, deci nu cred ca Dumnezeu le-a impus ceva ce ei nu ar fi vrut sa faca.
Si, la fel ca si EmaS, cred si eu ca Dumnezeu e prea indulgent in acest caz.

| Nucreeed a răspuns (pentru cristi202):

Aha...deci automat biblia nu mai este valabila in ziua de azi pentru ca viata s-a schimbat prea mult...happy

| ania a răspuns (pentru Nucreeed):

Vechiul Testament era legislația pe care Dumnezeu a poruncit-o pentru evrei, tot ce Dumnezeu a intenționat să fie vabil pentru toate națiunile se reia sau se poruncește în Noul Testament.( nu e cazul legii de care ai adus vorba).În rest de acord cu Zenith. Oricum era la latitudinea tatălui fetei dacă accepta căsătoria, ideea era că bărbatul nu mai putea s-o refuze.În Genesa 34 se relatează o situație în care Dina fiica lui Iacov, întemeiatorul poporului evreu a fost violată de fiul unui unui rege care ulterior a cerut-o de nevastă dar frații ei au ucis ca răzbunare pe toți bărbații, inclusiv pe rege și pe fiul său.

| Nucreeed a răspuns (pentru ania):

Ma.un barbat care ajunge la viol sigur nu are multa parte de vagin! asa ca pe el il avantajeaza. oricum nu se uita nici draq la el si de aia a ajuns la viol...si de ce ar vrea dumnezeu ca fata aceea sa se marite cu violatorul? e ca si cum ar vrea sa o pedepseasca pe ea..nu pe el=) nu are nicio logica...

NOname
| NOname a răspuns:

Groaznice sunt aceste legi "sfinte", dar mai groznice sunt unele comentarii ale creştinilor din secolul XXI, care apără şi chiar aprobă aceste nedreptăţi, căutându-le nişte scuze aberante.
În ce lume bizară trăim...

| Zenithf a răspuns (pentru NOname):

Gandeste-te in ce conjunctura au fost date aceste legi. Era o societate patriarhala, in care femeile nu aveau mai multe drepturi decat vitele. Stii ce vitor avea o femeie necasatorita care nu mai era virgina? Putea sa ajunga doar prostituata sau cersetoare, altfel murea de foame. Legea asta groaznica avea grija ca ea sa aiba un statut de femeie maritata si obliga barbatul sa aiba grija de ea toata viata. Nu se poate ca doar noua, celor obisnuiti cu drepturile egale intre femei si barbati, sa ni se para ca era groaznica, cand in fapt nu intelegem conjunctura momentului?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru NOname):

Da, un boşorog scârbos şi sadic violează o copilă nevinovată şi ea automat devine proprietatea lui şi o poate viola tot restul vieţii, liniştit şi legal, drept răsplata, iar ea este pedepsită prin obligaţia de a-i satisface toate poftele bolnave, a-i fi slugă şi a-i mai naşte şi copii din viol. Halal dreptate divină!

Inteligenta absoluta a unui zeu. ciudat ca doar crestinii o pot vedea

| NOname a răspuns (pentru Zenithf):

Da, un boşorog scârbos şi sadic violează o copilă nevinovată şi ea automat devine proprietatea lui şi o poate viola tot restul vieţii, liniştit şi legal, drept răsplata, iar ea este pedepsită prin obligaţia de a-i satisface toate poftele bolnave, a-i fi slugă şi a-i mai naşte şi copii din viol. Halal dreptate divină!

Oricât de primitivă ar fi fost societatea de atunci, sunt nişte legi imbecile, născute în nişte minţi bolnave şi misogine.

| Zenithf a răspuns:

Voi nu stiti cum erau lucrurile atunci si de asta judecati cu usuratate acest caz. O femeie nu avea nicio proprietate si mai mult, era chiar ea proprietatea - pana la casatorie a tatalui, si dupa a barbatului ei. Iar pe o femeie care nu mai era virgina nu o mai lua nimeni. Practic, daca nu obliga pe barbatul care a batjocorit-o sa o ia de nevasta, atunci ea ar fi fost muritoare de foame.

| cristi202 a răspuns (pentru Zenithf):

Extrem de bine punctat!
Deci e clar ca trebuie sa tinem cont de contextul in care a fost scrisa Legea lui Moise, de timpul de atunci, de societatea din acele zile.

| Zenithf a răspuns (pentru cristi202):

Este o societate pe care foarte putin o intelegem. Mai ales ca, in conditiile date, a existat o femeie judecator, si mai sunt si alte femei mentionate in perioada respectiva, care au jucat un rol important in perioada respectiva.
Deci societatea cea mai patriarhala din istorie a avut odata un conducator (judecator) femeie, si alte dati femeile din acea societate s-au dovedit cei mai buni sfetnici ai imparatilor. Asta nu te face sa te intrebi cat de "groaznice" erau acele legi, sau daca nu cumva suntem noi cei cu ochii legati?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Erau invataturi si indreptari ale vremurilor acelora.ce puteai sa spui unor maimute de abia coborate din copac care asa s-au nascut? asa au apucat? la fel ca nestiutorii din ziua de azi, care se multumesc cu orice numa nu sa nu-i pui sa citeasca ori sa se informeze.da TU? TU? desteptule care poti, stii si vrei, si ceilalti ca tine; cum va puteti da ignoranta pe fata aici? cu asemenea aberatii? aaa.santeti sub anonimataaat.pai atunci sanatate si virtute ma.