| AvalohAlyn a întrebat:

Poti fi crestin si sa nu te duci la biserica? Poti crede in Dumnezeu si sa nu frecventezi biserica? E foarte necesar sa te duci la biserica daca esti crestin? Nu poti sa te rogi acasa?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa simt si eu..Cred ca atunci cand suntem singuri in liniste si avem sentimente puternice in legatura cu un anumit lucru ne apropiem intr-o oarecare masura de Dumnezeu. Nu ma intreba cum am ajuns la concluzia asta. Doar ca atunci cand scriu si incerc sa ma exprim desi nu am nici un fel de talent pe domeniul asta parca ceva imi impinge ideile intr-o oarecare directie. Intr-un fel ma simt aproape de El. Biserica nu este locul care sa ma faca sa ma simt asa.

25 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

De acord cu Dorugar.

| danay72 a răspuns:

Odata ce analizezi Biblia, iti dai seama ce trebuie sa faci ca sa ai o relatie personala cu Dumnezeu si ce inchinare ii place sa ii aducem.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Biserica e in momentul asta o afacere, nu prea mai are legatura cu credinta.

| neutrino a răspuns:

A fi crestin nu inseamna sa mergi neaparat la biserica.

| Alcyon a răspuns:

Fiecare e liber sa faca ce doreste. Din punctul meu de vedere, biserica e un spatiu de comuniune; fiecare vine acolo sa se roage si se creeaza o anumita atmosfera. Stiu ca unii au o problema cu preotii, fiindca multi dintre ei sunt corupti... dar nu cred ca e bine sa generalizam.

| Dorugar a răspuns:

Ba chiar este foarte posibil si chiar recomandat, nu de mine, ci chiar de Isus din Nazareth, care in Predica de pe Munte ii indeamna pe crediniciosi sa NU se duca la biserica, asa cum se duc toti fariseii, ci sa se roage de acasa din intinitatea camarutei lor.
Si cum crestinismul porneste de la Isus si nu de la sarlatanul care prosteste lumea in biserici, inseamna ca TREBUIE sa-L asculti pe Isus si nu pe sarlatan!

| Jardelin a răspuns:

Prietene, tu de ce te-ai dus la scoala sa inveti, si nu ai facut scoala, liceul si facultatea la tine acasa intre patru pereti?

| aumih16 a răspuns:

E ceva normal firesc sa mergi la biserica sa te speli de pacate daca nu mergi nu mai este nici dumnezeu aproape de tine si nici nu te mai ajuta sau sprijina si nu este bine asa o sa iti fie greu in viata etc face parte si biserica parte din viata asa ca este bine sa mergi si la biserica decat in cluburi discoteci localuri sau mai stiu eu ce macar la biserica gasesti o stare de spirit si nu oricare sufleteasca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cum ma? poti fi cantaret intr-un taraf da fara sa participi.pui un afis in locul tau si scrii; tobosar, ori trompetist.e acelasi lucru ca atunci cand esti da esti degeaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa te rogi si acasa "in camara ta" (Matei 6:6), dar daca ramai izolat, neavand partasie cu Biserica, cum ai acces la Sfintele Taine, adica Botezul, Spovedania, Euharistia, Maslu, Cununia, Mirungerea?
Toate aceste Taine sunt oficiate de preot in Biserica, inteleasa ca si comunitate a credinciosilor nu doar ca si cladire.

Biserica este trupul lui Hristos:

"Si toate le-a supus sub picioarele Lui si, mai presus de toate, L-a dat pe El cap Bisericii,
Care este trupul Lui, plinirea Celui ce plineste toate intru toti." (Efeseni 1:22-23)

Daca te autoexcluzi din aceasta Biserica, esti crestin doar cu numele, te usuci duhovniceste si nu ai partasie cu Hristos prin Trupul si Sangele Lui.

"Daca cineva nu ramane in Mine se arunca afara ca mladita si se usuca; si le aduna si le arunca in foc si ard." (Ioan 15:6)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot crede in Dumnezeu si sa nu ma duc la biserica..Biserica e ceva terifiant ca sa ma exprim frumos.

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Tu crezi in Dumnezeu si nu te duci la biserica?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ce crezi ca e biserica? Nu e locul unde te calca in picoare popa si ii pupi mana acestuia, unde pupi sticle in care sunt depozitate cadavre unde se calca oamenii in picioare? Daca cred in Dumnezeu asta nu inseamna ca sunt incuiat. Confunzi lucrurile.

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Era o intrebare nu o mustrare.Si eu simt asta..cred in Dumnezeu dar nu prea merg la Biserica..nu ma atrage..Mai degraba ma duc dar cand e foarte putina lume sau cand e liniste totala.

| Jardelin a răspuns (pentru AvalohAlyn):

"Si eu simt asta..cred in Dumnezeu dar nu prea merg la Biserica..nu ma atrage."

Prietene Alan, nu stiu ce credinta ai si de care cult apartii dar daca esti ortodox te sfatuiesc cu toata dragostea: du-te la biserica! Nu ocoli biserica, nu te rupe de ea! Da-mi voie sa te intreb ceva. Stii care este scopul Sfintei Liturghii? Scopul Sfintei Liturghii este de a transforma piinea si vinul in Trupul si Singele Domnului pentru ca noi sa ne putem impartasi cu ele. Este o minune care se intimpla in fiecare Duminica, in fiecare biserica ortodoxa. Cum sa nu participam si noi la aceasta minune? Este un lucru extraordinar, gindeste-te! Trupul si singele Domnului nostru Iisus Hristos sint acolo la doi pasi de noi, in mod REAL, nu mai ramine decit noi sa mergem sa ne curatim pacatele impartasindu-ne cu Trupul si Singele Lui!

Cum s-ar spune Dumnezeu vine in fiecare Duminica, la fiecare Sfinta Liturghie, in biserica, la intilnirea cu noi, nu lipseste niciodata, si noi ce facem? Lipsim! Nu ne ducem! Ce fel de crestini ortodocsi sintem?

Ai vazut ce a zis HOROR ZCI, mai sus? Ca biserica este locul unde te calca popa in picioare si unde pupi sticle! Că biserica este un loc terifiant (care inspira teroare, un loc ingrozitor)! Tu chiar poti sa crezi ce spune un pusti pe TPU? Ok, poate asta e perceptia lui, dar tu trebuie sa fii ca el?

Altul mai sus spune ca nu trebuie sa te duci la biserica pentru ca biserica este o afacere si nu mai are de-a face cu credinta. Nimic mai fals! Asta e perceptia lui, si are dreptul sa creada ce vrea despre biserica. Dar hai sa-ti spun o mica povestioara ca sa intelegi niste lucruri (intimplarea este adevarata, s-a petrecut in Serbia, tara ortodoxa):

In vremurile mai de demult, batrinul preot care slujea la biserica unde venea in mod regulat Imparatul tarii, s-a imbolnavit. In locul lui a venit un alt preot mai tinar cam la vreo 30 de ani. Dupa cum stii la sfirsitul Liturghiei se imparte anafora. S-a terminat slujba, iar Imparatul pasi primul sa ia anafora de la tinarul preot care o impartea. Dupa ce i-a fost inminata anafora, Imparatul se apleca sa sarute mina preotului. Preotul isi retrase mina si-i spuse oarecum surprins si emotionat Imparatului ca nu se cuvine sa i se sarute mina de catre Majestatea Sa. Atunci Imparatul ii spuse: "Parinte eu nu sarut mina ta, eu sarut preotia ta, care e mai presus si decit tine si decit mine!"

As mai vrea sa adaug ce a spus Parintele Arsenie Boca si apoi continui (s-ar putea sa te surprinda, dar ai sa intelegi). A spus asa: "Daca gasesti un preot mort de beat intr-un sant, il ei, ii saruti mina si il duci acasa, iar a doua zi te duci la el si te spovedesti!"

Ce am vrut sa spun cu aceste doua exemple: preoția din om este sfinta pentru ca preotul are puterea data de Dumnezeu! Preotia din om este mai presus de omul in sine, de aceea eu, si iti recomand si tie, respect preotii si nu ii evit. Un preot bun poate sa faca sfinti, dar si oamenii buni pot sa faca din preot un sfint. Eu unul nu judec preotii. Are cine sa-i judece!

Ca sa inchei Alan prietene, in biserica, la Sfinta Liturghiue se preschimba piinea si vinul in Trupul si Singele Domnului iar acest lucru il face preotul, indiferent cum o fi el, cu pacate mai multe sau mai putine. Adu-ti aminte ce ti-am spus: preotia din om e mai presus decit omul in sine! Adu-ti aminte ce ne-a spus Arsenie Boca: sa respectam preotul si sa nu fugim de el indiferent de situatie! Nu-ti fie teama sa mergi la biserica. Mie personal imi este deseori dor de biserica si cel mai bine ma simt in timpul Sfintei Liturghii. Sa-ti mai spun ceva, crede-ma, mi se intimpla destul de des cind merg cu masina la drumuri lungi, sa mi se faca dor sa intru intr-o biserica. Opresc masina, intru, ma rog putin, sarut icoanele apoi imi continui drumul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Mai incuiatule nu accept sa ma faci tu tembel. Ce am spus eu mai sus am spus deoarece aia e realitatea. Gandeste. Ce spui tu nu e realist. Esti chior? Nu asa e slujba? Nu trece popa peste tine? Nu pupi sticle cu cadavre? Nu se calca lumea in picioare. Eu spre deosebire de tine nu vorbesc in necunostinta de cauza. Si eu frecventam biserica dar ca orice persoana normala la cap care poate sa vada ce e acolo m-am lecuit. Si eu era sa fiu calcat in picioare. Si pentru ce? Pentru o bucata de paine? Du-te draga la biserica ca multi oameni ca tine acolo. Inainte sa ma faci tu tembel gandeste-te cat de manipulat poti fi si cate prostii ai tu in cap. Sunt 40000 de ramuri ale crestinismului. Sunt degeaba? Nu degeaba sunteti umbra catolicismului. Stilul vostru grotesc depaseste bunul simt. Stil grostesc in limbaj, in comportament. Pastrati-va opiniile in liniste fara sa jigniti ca eu va pot spune foarte multe despre biserica dar problema e ca va incuiati si refuzati orice alta opinie. Dar macar opinia celui mai mare fizician, Einstein ar trebui sa o acceptati, faptul ca totul este relativ.

| AvalohAlyn explică (pentru Jardelin):

Inteleg dar eu aleg sa merg la Biserica doar cand e liniste totala sau cand e putina lume, mai ales sambata.happy Nu imi place aglomeratia, calcarea in picioare si babele si mosii fanatici care te analizeaza sau te judeca sau te enerveaza cu fanatismul lor..Pana la urma meditatia, rugaciunea se face in liniste, se face particular, se face in armonie nu la ingramadeala.Si inca ceva, nu imi place si ma intristeaza afacerismul preotilor, nu tuturor dar a majoritatii.Un preot mi-a zis mie ca nu are timp sa imi faca o rugaciune de 2-3 minute personal (eu fiind atunci putin bolnav) fiindca are nu stiu ce treaba, botez sau nu stiu ce.Si nu numai asta.Stim cu totii afacerismul preotilor.In primul rand cred cu tarie ca botezul, inmormantarea, cununia etc ar trebui sa se faca GRATUIT.Preotii primesc salariu de la stat sau de la BOR de unde primesc ei si mai primesc bani si de la enoriasi.e frustrant si penibil..Cand vezi un preot cu un Audi sau cu o masina scumpa, cu o casa langa Biserica care arata ca o vila luxoasa etc nu iti mai vine sa te duci cu drag la Biserica...Cel mai mult imi plac calugarii batrani si saraci care te ajuta si nu cer nimic in schimb, care isi dedica viata numai lui Dumnezeu si stau in modestie si smerenie.In preotie e mult afacerism si putin har.Iar asta imbinat cu babele si mosii fanatici, cu ingramadeala si cu prejudecatile din Biserica, cu regulile foarte stricte si uneori absurde ma face sa ma indepartez de Biserica.Eu asa voi face, voi merge la Biserica cand e extrem de putina lume sa ma rog cateva minute in liniste.Nu la slujbele interminabile si plictisitoare(daca ar fi mai scurte ar fi ok) si la buluceala de pe lume.happy Scuze daca suparat cu ceva.E doar parerea mea.Sunt crestin ortodox insa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Asa simt si eu..Cred ca atunci cand suntem singuri in liniste si avem sentimente puternice in legatura cu un anumit lucru ne apropiem intr-o oarecare masura de Dumnezeu. Nu ma intreba cum am ajuns la concluzia asta. Doar ca atunci cand scriu si incerc sa ma exprim desi nu am nici un fel de talent pe domeniul asta parca ceva imi impinge ideile intr-o oarecare directie. Intr-un fel ma simt aproape de El. Biserica nu este locul care sa ma faca sa ma simt asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Merci. Si nu lua in seama spusele asa zisilor crestini gen: "Esti cu noi sau esti impotriva noastra" laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu incult? Tu nu sti cu cine vorbesti copile. Eu spun in cunostinta de cauza din nou. Este o slujba la care asa se procedeaza. AM fost, am vazut. Nu stiu cum poti tu inteligentu' lu' peste sa ma faci incult pe baza a niciunui argument. Eu iti aduc cate argumente vrei. Sa le vad pe ale tale. Acum orice om normal poate sa spuna cine e ala incuiat. Tu meritai sa te nasti in perioada cruciadelor. La cat de fanatic esti cred ca erai primul la razboi. Ma eu am o cultura de bun simt. Tu nu dai dovada de ea. Eu ti-am spus lucruri reale care se intampla. Nu stiu ce slujba era, nu am mai fost de mult la biserica, dar daca tu fanaticul fanaticilor nu sti, inseamna ca dai dovada de incompetenta si pe ramura ta. Esti jalnic. Mergi pupa mana la popi, calca-te in picioare. Astea 2 sunt mult mai evidente. P-astea cred ca le sti si tu. In concluzie esti un incompetent, indobitocit la maxim. Nu pot avea o discutie normala cu tine. Spui prostii, jignesti fara nici macar o baza. Cate clase ai? Nu stiu daca ai facut vreodata materia numita "Logica" dar "Romana" sigur ai facut. Cred ca sti cum se prezinta argumentele. Vorbe oricine poate sa arunce din mocirla dar ca sa le cureti iti trebuie si apa.

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Este o vorba care spune "sa nu te certi cu un prost pentru ca lumea s-ar putea sa nu vada diferenta", asa ca nu ma mai cert cu tine! Plus ca, dupa cum vad, incepi sa ma domini puternic cu "inteligenta" si "cultura" ta. Esti tare!

Apropo de Einstein stii ce a mai zis? "Doua lucruri sint infinite, universul si prostia." Despre univers nu aveam dubii, dar despre prostie trageam nadejde ca n-are cum sa fie infinita, ca ea poate fi limitata prin deschiderea mintii, prin citit, educatie, modestie... Insa zau iti spun, cind citesc mesajele tale pline de bun simt, inteligenta si lumina, ma duc repede la frigider sa maninc niste lamiie iar in timpul asta ma apuca o tristete profunda sa constat ca da, Einsten avea dreptate. Prostia este infinita!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai vazut Alan..Si asa inca un fanatic imi da ignore. Cam asa sunt ei. Jignesc fara argument. E clar ca nu a inteles semnificatia ultimelei mele propozitii din raspunsul anterior. Saracul Einstein s-ar rasuci in mormant daca ar sti ce fel de persoane ii folosesc numele si vorbele. Eu iti dau un sfat. Sa nu te iei dupa ei. Ei iti vor spune ca e bine ca ei fara indoiala dar iti vor spune concret de ce? Orice fapt are si aspectele lui negative. Vor fi in stare sa ti le prezinte si p-alea? Sunt lucruri pe care trebuie sa le judeci in detaliu si sper sa o faci cum trebuie.

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Horror apropo, tu crezi in Dumnezeu? Daca da, ramai la El si roaga-te Lui.Nu cu ajutorul preotilor sau prin intermediul lor.Inteleg ca preotii sunt intermediari si unii au har dar majoritatea sunt afaceristi si simpli oameni cu ceva scoala teologica.Cand simti nevoie sa te rogi sau sa Il simti pe Dumnezeu aproape,fa-o direct,roaga-te lui Dumnezeu. Uite eu apreciez mereu neoprotestantismul desi sunt ortodox,ei se roaga direct lui Dumnezeu, au o relatie stransa de iubire catre Dumnezeu precand la noi la ortodocsi preotul si parintele e sfant, el e parca omul lui Dumnezeu, ce zice si ce face el tot respectul doar ca e preot, cica nu trebuie sa ii judecam si nu stiu ce.happy In fine..eu asa am sa fac..ma rog direct lui Dumnezeu.Nu preotul ma ajuta ci Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Esti un tip destept si imi place ca esti mult mai deschis ca altii. Sper sa nu iti pierzi credinta cu timpul. Eu apreciez toate religiile si le repsect deoarece desi dogmatice, sunt o forma de credinta a mai multor indivizi care le da sansa sa spere la ceva. Si eu ma rog direct lui Dumnezeu. Adica de ce nu as putea. Nu putem porni de la o premisa ca nu ne putem ruga daca nu o facem prin intermediul popilor, bisericii etc. Deci eu respect religiile dar nu respect foarte multi oameni deoarece majoritatea, fie ei religiosi, non-religiosi, sunt javre. Cam toti religiosii in adevaratul sens al cuvantului nu sunt in stare sa accepte minusurile acelei religii ci ei accepta doar plusurile. Mie nu mi se pare normal. Ai zis de popi..Nu e bine sa ingenunchezi in fata lor. Sau sa pupi icoane cu sfinti sa te inchini lor. Si ei au fost si sunt tot oameni. Sa vedem ce spune Biblia in legatura cu inchinarea la sfinti, popi, moaste etc etc :

„Oricine se va atinge, pe câmp, de un om ucis de sabie, sau de un mort, sau de oase omeneşti, sau de vreun mormânt, va fi necurat timp de şapte zile" (Numeri 19.16).
Asta a spus Moise. Iosif ce spune?

„Când vă va cerceta Dumnezeu să lauţi cu voi oasele mele de aici" (Exod 13.19).
Cartea Iosua la capitolul 24.32 ne spune că urmaşii lui Iosif s-au ţinut de cuvânt: „Oasele lui Iosif pe care le aduseseră din Egipt au fost îngropate la Sihem…".

Insa cel mai clar argument este la Petru.
„Când era să intre Petru, Corneliu care-i ieşise înainte, s-a aruncat la picioarele lui şi i s-a închinat. Dar Petru l-a ridicat şi a zis: „Scoală-te şi eu sunt om"(Fapte.10.25-26).

„Este scris: Domnului Dumnezeului tău să te închini şi numai Lui să-I slujeşti!" (Matei 4.10)

„Fereşte-te să faci una ca asta! Lui Dumnezeu închină-te!" (Apocalipsa 19.10)

Si sunt multe chestii d-astea prin Biblie. E normal sa respectam sfintii ca au fost niste oameni exceptionali cu un har deosebit. Dar sa nu ne inchinam lor. Mai ales Sfantului Constantin, care si-a ucis si copilul si nevasta, care purta crucea ca simbol in razboi. Dumnezeu inseamna iubire si viata nu ura, razboi si moarte.

Eu cred in Dumnezeu. Daca nu as crede nu mi-as gasi nici un scop. Vorba lui Tutea "Ateii se nasc, dar se nasc degeaba". Adica ce rost as avea daca nu ar exista Dumnezeu? Ce ar fi omul? Ar fi doar cea mai ingrozitoare specie de animale de pe pamant. Mereu voi fi adeptul zicalei "Speranta moare ultima"..Sper..Nu stiu ce imi rezerva viitorul si ce pot sa devin in timp.

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos.Am aceeasi parere ca tine.

| marin81 a răspuns:

Sau poti pur si simplu sa nu fii crestin deloc!